ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

هر کس نهج‌البلاغه را نمى‌خواند از قرآن خبرى ندارد/ رهنمودهای رهبری درباره نهج البلاغه

هر کس نهج‌البلاغه را نمى‌خواند از قرآن خبرى ندارد


عزیزان با نهج‌البلاغه انس پیدا کنید. نهج‌البلاغه، خیلى بیدار کننده و هوشیار کننده و خیلى قابل تدبر است. در جلساتتان، با نهج البلاغه و کلمات امیرالمؤمنین صلوات‌الله‌وسلامه‌علیه انس پیدا کنید. اگر خداى متعال توفیق داد و یک قدم جلو رفتید، آن وقت با صحیفه‌ سجادیه که على‌الظاهر فقط کتاب دعاست؛ اما آن هم مثل نهج‌البلاغه، کتاب درس و کتاب حکمت و کتاب عبرت و کتاب راهنماى زندگى سعادتمندانه انسان است انس بگیرید. (1)


اسلامی که اهل بیت معرفی می کنند
ما از اهل‌بیت علیهم‌السلام چیزهاى زیادى داریم؛ چیزهایى است که اگر امروز عرضه بشود، دنیا را واقعاً در مقابل خودش به اعجاب وا مى‌دارد؛ مثل نهج‌البلاغه؛ روى نهج‌البلاغه کار بشود، نکات مهمش برداشته بشود، تفکیک بشود، مطالبش تفسیر و حلاجى بشود، در روایات فحص بشود. این‌قدر ما معارف عالیه داریم که امروز بشر محتاج آن‌هاست. این‌ها از زبان اهل‌بیت، به‌عنوان بیان اهل‌بیت و به‌عنوان اسلامى است که اهل‌بیت معرفى مى‌کنند.(2)این نهج‌البلاغه را باید خواند و فراگرفت. در دوران اخیر، بسیارى از متفکران و اندیشمندان غیرمسلمان ـ نه فقط مسلمان‌ها ـ با نهج‌البلاغه آشنا شدند؛ کلمات امیرالمؤمنین را خواندند و دیدند؛ حکمت‌هاى مجسم در این بیانات را شنیدند و فراگرفتند و از عظمت این کلام و صاحب کلام بهت‌زده شدند. ما به نهج‌البلاغه بیش از این بایستى توجه کنیم؛ بیش از این باید فرا بگیریم؛ بیش از این باید از دریاى مواج حکمت امیرالمؤمنین بهره ببریم؛ همه‌ ابعاد کار را روشن میکند، همه درس‌ها را به ما می‌دهد. علماى بزرگ اهل سنت درباره‌ این کلمات تعبیراتى دارند که انسان شگفت‌زده می‌شود.(3)
 


&lt ;P style=”TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0cm 0cm 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; mso-margin-bottom-alt: auto; mso-margin-top-alt: auto” dir=rtl class=MsoNormal align=justify>نهج‌البلاغه کتاب عمل و کتاب معرفى اسلام است
این نهج‌البلاغه، قاموس؛ یعنى فرهنگ مفاهیم اسلامى است به یک معنا. خیلى عزیز است نهج‌البلاغه و چقدر دور است از دسترس ما! مردم ما نهج‌البلاغه را فقط اسمش را شنیده‌اید. اصلا نمى‌دانند نهج‌البلاغه کتاب عمل است. نهج‌البلاغه واقعا کتاب عمل است، کتاب معرفى اسلام است. از قول من به دشمنان اسلام هم بگوئید، به آنهایى که اسلام را هى مى‌کوبند، هى نیش مى‌زنند، هى زهر مى‌ریزند؛ اینهایى که هى خوششان مى‌آید به هر مناسبت یک حمله‌اى به اسلام بکنند آقایانى که توى قشرهاى جدید روشنفکرى هستید، از قول بنده به اینها بگوئید که اینها اگر مى‌خواهند اسلام را رد کنند، قبلا یک دور نهج‌البلاغه را بخوانند. هر کسى نهج‌البلاغه را نمى‌خواند از قرآن خبرى ندارد، خیلی بى‌جا مى‌کند اسلام را رد مى‌کند. بى‌جا مى‌کند که نه، دلش مى‌خواهد بکند بکند، اما جاهلانه عمل مى‌کند. جاهلانه است. هیچ عاقلى، هیچ عالمى، این عمل را قبول ندارد. (4)


ایمان مخلصانه، جهاد فداکارانه، ذوب شدن در امر و نهى الهى، اطاعت و عبودیت مطلق در مقابل خداوند، بى‌اعتنایى به زخارف دنیوى و جهات مادى، رحم و انصاف و عدالت نسبت به عموم مردم، نگاه عطوفت‌آمیز به مظلومان، به ضعیفان، به مستضعفان، ایستادگى و قاطعیت در مقابل دشمنان دی
ن، رفتن به دنبال وظیفه در همه‌ شرائط و با هرگونه سختى و دشوارى؛ اینها کلمات حکمت‌آمیزى است که بشر دیروز و امروز و فردا به این کلمات نیازمند است. نهج‌البلاغه‌ى امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام درسِ همیشه بشریت است. این شخصیت ظاهرى امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام است که چشم کوته‌بین ما مى‌تواند آن را ببیند و حس کند و زیبایى‌هاى آن را ادراک کند. ابعاد معنوى و قدسى و ملکوتى، مخصوص قدیسین و مخصوص صدیقین است، که آنها مى‌بینند؛ و چشم‌هاى ما توانایى ندارد که مانند اولیاءاللَّه و بندگان مقرب الهى آنها را درک کنند.(5)


پی نوشت:


1- اول آذر 1378
2- 4 مهر 1370
3- 5 تیر 1389
4- اول شهریور 1388
5- 17 مرداد 1385


پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR


www.shabestan.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید