ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

حکم شرعی مراجع در باره ماهواره

با توجه به وجود ماهواره در منازل بسیاری از شهروندان ایرانی، بر آن شدیم تا حكم فقهی داشتن ماهواره را از مراجع تقلید عظام جویا شویم. از همین رو پرسشی به دفاتر مراجع عظام تقلید ارسال نمودیم كه برخی از آن بزرگواران چنین پاسخ دادند:


پرسش: با توجه به اینكه امروز تعداد زیادی شبكه ماهواره ای برای تبلیغ دین مبین اسلام و مذهب تشیع در كنار صدها شبكه ماهواره ای خبری، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و غیره وجود دارد، داشتن ماهواره در منزل و استفاده از آن چه حكمی دارد؟


پاسخ برخی مراجع تقلید:
آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتاء “استفاده از شبکه های ماهواره ای و سایت های خبری بیگانه از نظر شرعی چه حکمی دارد؟”


گفت: در مورد استفاده از ماهواره ها و سایت های خبری که در واقع شبکه های بیگانه آن ها را ترتیب داده و بر جوامع اسلامی مسلط کرده اند، باید گفت چون غالباً اطلاعات آنها مسموم است و اگر خبر صحیحی هم در دسترس بینندگان شان و مخاطبانشان قرار دهند، در راستای اهداف استعماری و گمراه کردن (مردم) و ایجاد فتنه و تفرق است. به همین خاطر استفاده از چنین شبکه هایی جایز نیست.


در پاسخ استفتاء آیت الله صافی گلپایگانی آمده است: البته اهل خبره یعنی کسانی که دست بیگانگان را خوانده اند و در واقع به جهت اطلاع از نحوه ورود آنها در مسائل و اینکه دنبال چه اهدافی هستند، روی این اخبار فعالیت علمی انجام می دهند، از این فتوی مستثنی هستند. البته آن هم در مواردی که ضرورت ایجاد کند. اما اگر ضرورت ندارد، آن هم جایز نیست. همان حکمی که مشهور فقها در مورد کتب ضاله، فرموده اند: “استفاده از کتب ضاله جایز نیست.” همان حکم در مورد اینها هم جاری و ساری است. جاذبه این برنامه ها از کتب ضاله و فریب کاری ها و حیله ها و نیرنگ هایی که در این سایت ها وجود دارد و ترفندهایی که اهل باطل در کتب ضاله برای فریب مخاطبین شان و مطالعه کنندگان اعمال می کنند، کمتر نیست.


آیت الله صافی گلپایگانی همچنین در پاسخ استفتاء دی
گری “ارتباط گرفتن با شبکه های ماهواره از طریق تلفن، ایمیل و روش های دیگر و ارسال اخبار داخلی کشور چه حکمی دارد؟”، تاکید کرد: در مورد ارتباط با شبکه های ماهواره ای و رسانه ها یا مطبوعات بیگانه، چه این نحوه ارتباط تلفنی باشد، چه از طریق تلگراف، چه از طریق ایمیل و اینترنت باشد، به هر صورت، ارتباط با این ها که در واقع نوعی همکاری و همیاری با آنهاست و آنها را به اهدافشان نزدیک تر می کند، ولو به نظر شما بسیار قلیل و ناچیز بیاید، به هیچ وجه جایز نیست و این به نوعی قدم برداشتن در راه اهداف باطل بیگانگان است.


 


حضرت آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي در پاسخ به يک استفتاء در مورد استفاده از ماهواره برای دیدن شبکه های استانی
اين کار ذاتا اشکال ندارد، ولي دو اشکال جنبي دارد.


يک اشکال آن اين است که داشتن ماهواره طبق مقررات حکومت اسلامي جمهوري اسلامي ممنوع است و مخالفت با مقررات و قوانين حکومت اسلامي شرعا جايز نيست. اشکال دوم اين است که تجربه نشان داده ماهواره‌ در هر خانه که وارد مي‌شود منشاء مفاسدي مي‌شود؛ به‌ويژه براي جوانان که در آن خانه هستند و خيلي از اين جوانان قرباني ماهواره مي‌شوند. باتوجه به این که غالب برنامه های آن فاسد است و اثرات منفی در پی دارد و در هر خانه ای وارد شود غالبا از آن سوء استفاده خواهد شد استفاده از آن جایز نیست.


حضرت آیت الله سید عبدالكریم موسوی اردبیلی: به طور كلی خرید، استفاده ونگهداری آلات مشتركه، به قصد استفاده حلال از آنها چنانچه خوف وقوع در حرام نداشته باشد اشكال ندارد، البته چنانچه قوانین ومقرراتی در موردی وجود داشته باشد مراعات شود.


چنانچه از این دستگاه برای گرفتن كانالهای مجازِی كه اشكال شرعی ندارند، استفاده شود خرید و نگهداری و استفاده از آن نیز مانعی ندارد.


حضرت آیت الله سید صادق روحانی: ماهواره در این گونه مسائل مانند تلویزیون است.


حضرت آیت الله شیخ حسین مظاهری: جایز نیست.


حضرت آیت الله شیخ یوسف صانعی: اگر استفاده از برنامه های ماهواره باعث آلوده شدن انسان به گناه و انحراف شود، حرام است ولی استفاده صحیح برای كارهای علمی و اطّلاعات، منع شرعی ندارد.


 


آیا خرید ماهواره فقط برای استفاده از شبکه های استانی و جام جم هم اشکال دارد؟
حضرت آیت اللّه خامنه‏ ای:
دستگاه مذکور، هر چند از آلات مشترک است که قابلیت استفاده حلال را دارد؛ ولی چون غالباً از آن بهره‏برداری حرام می‏شود و افزون بر این بهره‏گیری از آن در خانه، مفاسد دیگری را هم در بر دارد، بنابراین خرید و استفاده از آن در خانه جایز نیست، مگر برای کسی که اطمینان دارد از آن استفاده حرام نمی‏کند و نصب آن در خانه نیز مفسده دیگری در بر ندارد و اگر قانونی در این زمینه وجود دارد، باید رعایت شود.
امام خمینی، تحریرالوسیله، ج ۲، مسائل مستحدثه، رادیو و تلویزیون، م ۲ و استفتاءات، ج ۳، مقررات دولتی، س ۹؛ آیت اللّه خامنه‏ای، اجوبة الاستفتائات،


سوال – آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است؟ خرید و فروش و استفاده از آن، چه حكمى دارد؟


حضرت آیت الله بهجت: با وجود فساد، استفاده از آن و خرید و فروش آن جایز نیست


سوال نگاه کردن و گوش کردن به برنامه های ماهواره چه صورت دارد؟


حضرت آیت الله نوری همدانی: در صورتی که موجب انحراف فکری و اخلاقی نباشد جائز است


سوال – آیا استفاده از آنتن ماهواره برای مقاصد مباح و شرعی چه حکمی دارد؟ (با توجه به اینکه اینجانب یک محقق هستم و درباره مسیحیت و یهودیت تحقیق می‌کنم)
حضرت آیت الله وحید خراسانی: در فرض سؤال در صورتی که خوف انحراف عقیده یا سستی در مسائل شرعی نباشد و یا ارتکاب حرام برای دیگران نیز پیش نباید، اشکالی ندارد


سؤال: آیا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل جایز است؟ و ثانیاً استفاده افراد از برنامه ها چگونه است؟ و ثالثاً آیا منع كودكان از دیدن برنامه ها، مجوّز تهیه و نصب آنتن و استفاده بزرگترها (
پدر و مادر) مى باشد یا خیر؟

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی: اولا، با توجه به آنچه مطّلعین اظهار مى دارند برنامه هاى ماهواره اكثراً موجب شیوع فحشا و منكر مخصوصاً در رابطه با نسل جوان مى باشد. لذا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى جایز نیست.
ثانیاً، صرف استفاده از برنامه ها، اگر خارج از برنامه هاى فوق الذكر باشد و موجب انحراف اخلاقى و یا اعتقادى و غیره نباشد، مانعى ندارد.
ثالثاً، اگر استفاده بزرگترها در همان محدوده اى باشد كه در جواب دوم ذكر شد، مانعى ندارد. ولى در عین حال عدم جواز خرید و نصب به قوّت خود باقى است


آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است؟ خرید و فروش آن، چگونه است؟
حضرت آیت الله میرزا جواد تبریزی: بسمه تعالى بر طبق مقررات نظام باید عمل شود , واللّه العالم


نگاه كردن به برنامه هاى ماهواره چه حكمى دارد؟
حضرت آیت الله میرزا جواد تبریزی: بسمه تعالى چنانچه نگاه كردن آنها موجب تهیج شهوت بر حرام و ترویج فساد در خانواده باشد جایز نیست و در غیر این صورت بایدمراعات مقررات و قوانین شود، واللّه العالم
حکم قانون در مورد ماهواره
بر اساس ‌قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب 1373/11/23 مجلس شورای اسلامی، توزیع و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره جز در مواردی که قانون تعیین کرده است ممنوع می‌باشد. و وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروهای انتظامی و یا نیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع‌آوری تجهیزات دریافت‌از ماهواره اقدام نماید.
برابر آمارهای موجود حدود 17هزار شبکه ماهواره ای باز و بدون محدودیت وجود دارد که شامل 380 کانال خاص موسیقی، 252 کانال کودک و نوجوان و 74 شبکه مد است؛ در این میان بیش از 40شبکه فارسی زبان وجود دارد که مضامین سیاسی، فیلم و سریال، شو و موسیقی و تبلیغ کالا را در بردارند.


 


حال سوال اساسی اینجاست که در این جنگ تمام عیار نرم که ما در
وسط معرکه دشمن قرار گرفته ایم، چه برنامه ها و راهکارهایی برای مقابله با این همه شبکه ماهواره ای داریم؟


عادی سازی روابط زن و مرد، نادیده گرفتن حکم شرعی و اسلامی محرم و نامحرم، ترویج دوستی های خیابانی و کاذب، تضعیف جایگاه دین و شریعت اسلامی و در یک کلام جنگ تمام عیار نرم علیه ارزش ها، هنجارها، اعتقادات و باورهای جامعه ایران اسلامی از سوی استکبار جهانی در اهداف پشت پرده راه اندازی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان طراحی و هدایت شده است.
امروز حامیان پشت پرده شبکه های ماهواره ای فارسی زبان به خوبی پی برده اند که نیاز فکری و تفریحی یک جوان ایرانی چیست و خانواده های ایرانی در میان شبکه های داخلی و خارجی به دنبال چه چیزی می گردند.


با نگاهی گذرا به برنامه های مسئولان فرهنگی در کشورمان درمی یابیم که اگرچه کشورمان به فرموده مقام معظم رهبری در برابر فتنه های سیاسی واکسینه شده و دشمنان توان رویارویی نظامی و سیاسی با ما را ندارند، اما متاسفانه باید بپذیریم که در ابعاد فرهنگی واجتماعی تاکنون موفقیت چشمگیر و قابل قبولی نداشته ایم و تمام برنامه های مفید مثلا رسانه ملی به یکی دو برنامه پرمخاطب مثل سریالهای مذهبی ودینی مفید خلاصه می شود.


شایسته است مسئولان محترم در حوزه های فرهنگ و هنر و ساخت برنامه های علمی، آموزشی و سرگرم کننده حرفی برای گفتن داشته باشند و به یاری خداوند سبحان با تمام توان خویش در میدان جنگ نرم قدری قوی تر و مقتدرانه تر عمل کنند. انشاء الله.


http://ostani-boshehr.womenhc.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید