ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

رموز آیت الکرسی

فهرست مطالب

آیةالکرسی از مصادیق بلند ذکر الهی به حساب می آیدکه در روایات شیعه و سنی از آن به قله قرانی یاد می کنند.روایات فراوانی در شأن و مقام این آیه ،سفرش به قرائت و توجه به این آیه شریفه دارد.همچنانکه مولی الموحدین حیدر کرار علی بن ابیطالب(علیه السلام)فرمودند پس از شنیدن مقام وشرف آیةالکرسی شبی بر من نگذشت مگر آنکه آیةالکرسی را خواندم.
شواهد و اسناد بسیاری تاکید بر یک آیه بودن آیةالکرسی از الله لا اله الا هو……..هوالعلی العظیم دارد
که در این مقال جای این بحث نیست.
عزیزان برای مطالعه در این مورد می توانند به کتاب آیةالکرسی طلسم عظیم القدر نوشته محسن آشتیانی و کتاب ختوم و اذکار آیةالله محمدتقی مقدم مراجعه کنند.


۵۰ کلمه بودن آیةالکرسی


رسول خاتم(صلی الله علیه وآله) به حیدر کرار علی(علیه السلام) فرمودند:& lt;SPAN dir=ltr> قرآن کلام برتر و بزرگ است و سوره بقره سیدقرآن و آیةالکرسی سید بقره است. درآیةالکرسی پنجاه کلمه است و در هرکلمه پنجاه برکت است(مجمع البیان،ج ۲،ص۱۵۷)


اثر خواندن آیةالکرسی در صبح


هر کس در صبح یکبار آیةالکرسی را تلاوت ک
ند خداوند یک فرشته را مأمور میکند تا شب از او محافظت کند ،هر کس دو بار تلاوت کند دو فرشته،هرکس سه مرتبه تلاوت کند سه فرشته،هرکس چهار بار آیةالکرسی را بخواند چهار فرشته.چون شخص۵ مرتبه آیةالکرسی را تلاوت کند از طرف خدای عزیز جل جلاله ندا رسد بنده مرا وا گذارید من خود از او محافظت خواهم نمود.(انوار نعمانیه)


آیةالکرسی و نماز مستحبی


امام صادق (علیه السلام)فرمودند: هر کس در هر رکعت از نماز مستحبی خود،سوره توحید و قدر و آیةالکرسی را بخواند خداون
د او را موفق به افضل اعمال انسانها نموده است(ثواب الاعمال ص۳۳)


تلاوت آیةالکرسی هنگام خواب


از آمام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) روایت شده است: هر کس هنگام خواب این آیه شریفه را تلاوت کند بخواست خدا از فلج و سکته حفظ می شود(الکافی ،ج۲،ص۶۲۱)


تقویت حافظه


سلمان فارسی(رحمةالله علیه) از رسول خاتم(صلی الله علیه وعلی آولاده)نقل می نماید: هر کس آیةالکرسی را با زعفران بر کف دست راست خود بنویسد و به زبان بلیسد و بنوشد، چنانچه ای
ن عمل را ۷ روز پیاپی انجام دهد،هرگز چیزی را فراموش نکند و فرشتگان برایش از خدای عزیزجل جلاله آمرزش بخواهند.
آیةالکرسی طلسم عظیم القدر،محسن آشتیانی)


شفای بیمار


امام صادق(علیه السلام)به ابن حمّادفرمودند: آیةالکرسی را در ظرف آبی بنویس و به آب پاک بشوی و بنوش و بیاشام از تب رها می شوی


طلب حاجت و نابودی دشمن باآیةالکرسی


جهت نابودی دشمن ،۴۰ مرتبه آیةالکرسی را تلاوت نماید،چون به*یعلم ما بین ایدیهم*رسید مابین دو حرف میم دشمن را در نظر آورد و یاد کند. برای طلب حاجت و مطلوب به همین عددبخواند و بین ۲حرف عین در*یشفع عنده* حاجت را یاد کند.همچنین خواندن ۷ مرتبه بر نمک طعام و مخلوط در غذای مطلوب نمایدباعث ایجاد محبت شدید می شود.


خواندن آیةالکرسی هنگام وضو


از امام محمد باقر(علیه السلام)روایت شده است: هر کس بعد از وضو آیةالکرسی را بخواند،خداوند به او ثواب ۴۰ سال عبادت به عطا کند و در بهشت در درجه چهلم جا دهد و ۴۰ حوری به تزویج کند.(جامع الأخبار،ص۵۳)


آیت الکرسی با معنی 


اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ ۗ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۖ وَلَا یَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَل
ِیُّ الْعَظِیمُ * لَا إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ ۖ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ ۚ فَمَن یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَیٰ لَا انفِصَامَ لَهَا ۗ وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ * اللَّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ ۖ وَالَّذِینَ کَفَرُوا أَوْلِیَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ ۗ أُولَٰئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ ۖ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ


 معنی به فارسی


خداست که معبودى جز او نیست؛ زنده و برپادارنده است؛ نه خوابى سبک او را فرو مى‌گیرد و نه خوابى گران؛ آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است، از آنِ اوست. کیست آن کس که جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند؟ آنچه در پیش روى آنان و آنچه در پشت سرشان است مى‌داند. و به چیزى از علم او، جز به آنچه بخواهد، احاطه نمى
‌یابند. کرسى او آسمانها و زمین را در بر گرفته، و نگهدارى آنها بر او دشوار نیست، و اوست والاى بزرگ. * در دین هیچ اجبارى نیست. و راه از بیراهه بخوبى آشکار شده است. پس هر کس به طاغوت کفر ورزد، و به خدا ایمان آورد، به یقین، به دستاویزى استوار، که آن را گسستن نیست، چنگ زده است. و خداوند شنواى داناست. * خداوند سرور کسانى است که ایمان آورده‌اند. آنان را از تاریکیها به سوى روشنایى به در مى‌برد. و [لى‌] کسانى که کفر ورزیده‌اند، سرورانشان [همان عصیانگران=] طاغوتند، که آنان را از روشنایى به سوى تاریکیها به در مى‌برند. آنان اهل آتشند که خود، در آن جاودانند.


منبعwww.shiasun.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید