ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چرا نرخ واقعی دلار کمتر از 1000 تومان است!؟/3

سیاست جلوگیری از کاهش نرخ ارز مانع رشد اقتصادی و مهار تورم است


علی‌رغم بدیهی بودن فواید واقعی شدن نرخ ارز در تقویت تولید و کاهش تورم و توانایی دولت در کاهش و تثبیت نرخ ارز، بانک مرکزی نه تنها تمایلی به واقعی کردن نرخ ارز ندارد، بلکه اجازه این کار را هم به بازار آزاد نمی‌دهد.


مهدی مجاهد


در بخش های اول و دوم یادداشت ضمن محاسبه نرخ واقعی دلار در حدود 850 تومان به خوبی نشان داد که تنها عاملی که می تواند شکاف چند برابری نرخ واقعی ارز و قیمت آن در بازار آزاد را موجب شود وحشت اقتصاد از احتمال سقوط ارزش پول ملی و پیدایش نقش سرمایه ای برای ارز است.


به وجود آمدن نقش سرمایه ای برای ارز به این معنی است که از طرفی صادر کنندگان تمایلی به فروش ارز خود در بازار و تبدیل آن به پول ملی ندارند و این موضوع باعث کاهش شدید عرضه ارز، علی رغم صادرات بالا در اقتصاد می شود.


از طرف دیگر عده ای بدون قصد واردات،‌ سرمایه های ریالی خود را برای حفظ ارزش یا به امید کسب سود به دلار تبدیل می کنند که این موضوع نیز باعث افزایش تقاضا در بازار خواهد شد. به بیان ساده اگر فرض کنیم در چنین شرایطی تقاضا دو برابر و عرضه نصف شود، بدون اینکه هیچ مشکل واقعی در تأمین ارز وجود داشته باشد، تقاضا چهار برابر عرضه خواهد شد. واضح است که این عدم تعادل چگونه می تواند باعث افزایش غیر منطقی قیمت ارز در بازار
شود.


در این بخش سعی می کنیم به این سؤالات پاسخ دهیم.


– تداوم یافتن شکاف قیمت ارز در بازار و ارزش واقعی آن چه اثری بر اقتصاد خواهد گذاشت؟


– آیا واقعا بالا بودن نرخ ارز آن طور که برخی ادعا می کنند به نفع تولید و اقتصاد کشور است؟


– تمایل مسئولین اقتصادی به بالا نگاه داشتن نرخ ارز چه اثرات سوء ای بر اقتصاد خواهد گذاشت؟


شاید شما هم بارها این تحلیل را شنیده باشید که تثبیت نرخ ارز و جلوگیری از افزایش قیمت آن متناسب با تورم باعث رکود تولید و عدم رقابت پذیری صنعت کشور با صنعت دنیا و تضعیف صادرات شده است. متأسفانه برخی از تحلیل گران اقتصادی ما گمان می کنند گزاره – بالا بودن نرخ ارز باعث رونق تولید می شود- به این معناست که اگر قیمت ارز به صورت مصنوعی در کشوری مانند ایران نزدیک به چهار برابر ارزش واقعی آن شد، تولید رونق پیدا خواهد کرد!


در صورتی که منظور از این گزاره افزایش محدود چند درصدی نرخ ارز در مقایسه با نرخ واقعی آن است نه افزایش چهار برابری آن! همانطور که در توضیحات بخش دوم گفته شد،‌ نرخ دلار 1100 تومانی در سال 89 نه تنها پایین نبوده، بلکه دو برابر میزان واقعی آن بوده است. دو برابر بودن نرخ ارز در سال 89 نسبت به ارزش واقعی آن،‌ در حقیقت شبیه وضع یک تعرفه 100 درصدی روی واردات تمام کالاها به کشور بوده و به تولیدات داخلی اجازه می داد با بازدهی 50 درصد نسبت به تولیدات جهانی، قدرت رقابتی خود در بازار را حفظ کنند.


نگاهی به آمار و ارقام رشد صادرات غیر نفتی کشور در سال های 81 تا 90 که سیاست بانک مرکزی تثبیت نرخ ارز بود و مقایسه آن با 20 ماه گذشته1  که نرخ ارز به صورت جهشی افزایش یافت، نشان می دهد که متوسط رشد سالانه صادرات در دوره تثبیت نرخ ارز 28 درصد و در دوره 20 ماهه اخیر به طور متوسط سالانه
منفی 8 درصد بوده است. این واقعیت نشان می دهد که قیمت فوق العاده بالای کنونی ارز نه تنها باعث افزایش صادرات غیرنفتی کشور نخواهد شد، که کاهش صادرات را نیز در پی خواهد داشت.


اما چرا تولید کشور با افزایش قیمت ارز تقویت نمی شود؟ علت کاهش صادرات غیرنفتی در این بازه 20 ماهه چیست؟ اولا افزایش نرخ ارز و عدم توجه به ارزش پول ملی باعث فرار سرمایه ها از بخش تولید و هجوم آن ها به بازارهای سفته بازی می شود و این امر را می توان مهمترین عامل رکود اقتصادی در دو سال اخیر دانست. ثانیا تولید کالا همانطور که صادرات دارد، به واردات هم نیازمند است و افزایش نرخ ارز باعث افزایش هزینه ها و در نتیجه اختلال در نظام تولید می شود.


 سؤالی که مطرح می شود این است که با فرض اینکه دولت این قدرت را داشته باشد که نرخ ارز را طی چند ماه از 3000 تومان به 2000 تومان کاهش دهد و نرخ ارز را در این قیمت تثبیت کند، آیا این کار می تواند باعث رونق از دست رفته تولید شود؟ یا در شرایط فعلی که نرخ در حدود 3000 تومان تثبیت شده است، رونق تولید بیشتر خواهد بود؟


نگاهی به گزارش اخیرا منتشر شده بانک مرکزی در مورد نرخ رشد منفی 3.1 درصدی اقتصاد کشور بدون نفت نشان می دهد که بخش کشاورزی در سال 91 رشدی 6.3 درصدی را تجربه کرده و رشد بخش خدمات تنها منفی 0.4 درصد بوده است. اما از طرف دیگر بخش صنعت و معدن رشد منفی 9.5 درصد و بخش صنعت رشد منفی 28 درصد را ثبت کرده اند. به عبارت ساده مشکل اصلی رشد اقتصادی کشور در سال گذشته بخش صنعت و معدن و ساختمان بوده است. حال نگاهی به قسمت های بعدی این گزارش نشان می دهد که رشد سرمایه گذاری در بخش صنعت در سال 91 منفی 43.5 درصد و رشد قیمت مصالح ساختمان 53.9 درصد بوده است . (2)


به عبارت ساده علت اصلی رشد منفی اقتصاد کشور در سال 91 هجوم سرمایه ها از بخش هایی مانند صنعت به بازارهای سفته بازی و افزایش غیرقابل تحمل قیمت مصالح ساختمانی در اثر افزایش قیمت ارز بوده است. واضح است که در چنین شرایط اقتصادی سیگنال دولت به فعالین اقتصادی مبنی بر در پیش گرفتن سیاست کاهش قیمت ارز توسط دولت در یک بازه چند ماهه،‌ باعث هجوم سرمایه ها از این بازارها به بخش تولید از طرفی و کاهش قیمت مصالح ساختمانی از طرف دیگر و در نتیجه رونق بخش صنعت، معدن و ساختمان خواهد شد.


بیایید فرض کنیم تنها 18 میلیارد دلار ارزی که به گفته رئیس کل سابق بانک مرکزی در خانه های مردم نگهداری می شوند (3)، حس کند که سود بازار بورس بیشتر از سود نگه داشتن دلار در خانه است. واضح است که تاثیر مهاجرت این سرمایه از بازار ارز به سمت بازار بورس و تقویت 18 میلیاردی طرف عرضه در بازار ارز، چندین برابر تأثیر 8 میلیارد دلار سرمایه آزاد شده در توافق اخیر هسته ای خواهد بود.


البته 18 میلیارد دلار تنها آمار مربوط به سرمایه ارزی موجود در خانه های مردم است و الا اگر فرض کنیم، سرمایه هایی که از تولید به بازار طلا رفته اند نیز به خاطر کاهش ارزش طلا به بخش تولید بازگردند، یا صادر کنندگان ترجیح دهند ارز خود را پس از صادرات به ریال تبدیل کرده و در بازار تولید کشور سرمایه گذاری کنند، بدیهی است که حجم سرمایه ای که به تولید کشور تزریق می شود، نه تنها می تواند رشد منفی اقتصاد کشور را جبران کند، بلکه می تواند جهشی را برای اقتصاد کشور در یک بازه کوتاه رقم بزند.


نگاهی به اقتصاد عراق پس از پایان جنگ در سال 2004 و افزایش اعتماد عمومی به پول ملی این کشور موجب شد، سرمایه هایی که تا پیش از این از ترس افت ارزش به بازارهای سفته بازی وارد شده بودند وارد تولید شوند و این عامل به تنهایی اولا باعث رشد چند برابری ارزش پول ملی عراق شد، به طوری که علی رغم وجود تورم در اقتصاد عراق، قیمت دلار از نزدیک به 4000 دینار در سال 2004 به 1200 دینار در سال 2013 کاهش یافت(4) .ثانیا باعث شد اقتصاد عراق در سال نخست افزایش ارزش دینار، رشدی 54 درصدی را ت
جربه کند (5)!


                           نمودار رشد اقتصادی عراق در بازه 2000 تا2013


 


متأسفانه تأثیرات نرخ بالای ارز در اقتصاد به پدید آمدن رکود در اقتصاد محدود نمی شود. دومین تاثیر بالا بودن نرخ ارز به صورت غیر واقعی، مزمن شدن تورم است. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد بر خلاف تصور برخی از تحلیل گران که گمان می کنند، نرخ بالای فعلی ارز،‌ تأثیر تورمی خود بر اقتصاد را تاکنون تحمیل کرده است، ما هنوز فاصله بسیاری تا تخلیه آثار تورمی نرخ کنونی ارز بر اقتصاد داریم.    


توضیح آنکه نزدیک به چهار برابر بودن نرخ ارز در بازار ما نسبت به قدرت خریدی که ارز در کشورهای همسایه دارد در گام اول تنها باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی و کالاهایی که صادرات آن ها به راحتی انجام می گیرد خواهد شد. افزایش قیمت این نوع کالاها چیزی است که تاکنون ما تاثیر تورمی آن را در کشور مشاهده کرده ایم.


در گام بعدی این افزایش قیمت کالاهای گروه اول به تدریج باعث افزایش قیمت کالاهایی می شود که در تولید به کالاهای گروه اول نیاز دارند و از طرف دیگر روز به روز بر تنوع کالاهای صادراتی افزوده خواهد شد و قیمت کالاهای بسیاری به علت قابلیت فروش به قیمت بالاتر در خارج از مرزها، در داخل نیز بالا خواهد رفت. این روال و تورمی که در این کالاها ایجاد خواهد شد، به تدریج و با تأخیر باعث افزایش هزینه زندگی و در نتیجه هزینه نیروی کار بخش تولید و در نهایت ایجاد تورم در دیگر بخش های اقتصاد خواهد شد.


از نظر اقتصادی، جریان صادرات کالا از داخل کشوری مثل ایران که قیمت ارز بسیار بالاتر از قدرت خرید واقعی آن است به سوی کشورهای همسایه  و جریان کاغذی به نام ارز و انباشت آن به صورت سرمایه در ایران آنقدر ادامه خواهد یافت که قدرت خرید ارز در ایران و کشورهای همسایه یکسان خواهد شد. این همسانی قیمت ها از یکی از دو طریق زیر پدید خواهد آمد.


• یا کاهش شدید عرضه کالاها در بازار ایران در اثر تمایل به صادرات بخش عمده تولید به کشورهای دیگر و گران شدن آن کالاها در بازار بر اثر کاهش شدید عرضه، که نتیجه آن تورم شدید است.


• یا افزایش بیش از حد میزان ارز انباشته شده در کشور باعث افزایش عرضه ارز در بازار و شکسته شدن قیمت خیالی ارز و کاهش شدید آن خواهد شد. که این امر موجب رونق اقتصادی و کاهش تورم است.


به عبارت ساده تر در کشوری مثل ایران که نرخ ارز در بازار آزاد نزدیک به چهار برابر ارزش آن در مقایسه با قدرت خریدش در کشورهای همسایه است، یا به تدریج آن قدر تورم ایجاد خواهد شد که قیمت کالاها چهار برابر شود، یا به تدریج قیمت ارز آن قدر کاهش خواهد یافت که قیمت ارز در بازار آزاد با قدرت خرید آن در کشورهای همسایه برابر شود.


ممکن است برخی گمان کنند که چنین کاهشی در نرخ ارز غیر ممکن است، د
ر صورتی که همانطور که گفته شد، اقتصاد عراق نمونه ای است که در آن پس از ایجاد آرامش روانی در بازار و ترمیم اعتماد عمومی به پول ملی طی ده سال گذشته، قیمت دلار از  4000 دینار به 1200 دینار کاهش یافته است.


متأسفانه تاثیر تورم ناشی از بالا بودن بیش از حد قیمت ارز به گونه ای است که قیمت کالاها و خدمات قابل صادرات بسیار بیشتر از قیمت کالاها و خدمات غیر قابل صادرات افزایش خواهد یافت و کسانی که در جامعه مشغول تولید کالا و خدماتی هستند که مصرف داخلی دارد، به شدت متضرر خواهند شد!


در این میان کسانی که راه و چاه استفاده از تسهیلات عظیم بانکی برای تجارت را می دانند، بیشترین ثروت را از راه خرید کالای ارزان در کشور و فروش آن به قیمت بالا در خارج از مرزها به دست خواهند آورد و تولید کننده باید تمام هم و غم خود را صرف اقناع دولت برای کسب مجوز افزایش قیمت داخلی به علت افزایش هزینه مواد اولیه، نیروی انسانی و دیگر هزینه های تولید کند! و این امر اقتصاد درونزا، مولد و خودکفا را به سوی اقتصاد تجاری سوق خواهد داد.


علاوه بر مشکلات واقعی که تحریم اقتصادی بر کشورها تحمیل می کند، آنچه ایجاد بحران در اقتصاد می کند، و هم در
اقتصاد عراق در دوره تحریم و هم در اقتصاد ایران در دو سال اخیر مشاهده شد، ایجاد ترس در افکار عمومی از احتمال سقوط اقتصاد و ارزش پول ملی است.


اگر اراده و یا توانایی برای از بین بردن این ترس به وجود آمده در افکار عمومی، از سوی سیاست مداران و رسانه ها وجود نداشته باشد، نه تحریم، بلکه ترس ایجاد شده از آن باعث خروج سیل سرمایه ها از تولید به بازارهای سفته بازی همچون ارز و طلا خواهد شد.


اقتصاد دانانی که از حجم و اهمیت پول در اقتصاد آگاهی دارند، به خوبی می دانند که چنین جریانی به سادگی باعث نابودی و رکود تولید از یک سو و تورم غیر قابل کنترل از سوی دیگر خواهد شد. حال راحت تر می توان معنای این جمله کینز را فهمید که “فرآیند زایل کردن ارزش پول ملی از نیروهای پنهان قانون نابودسازی اقتصاد استفاده می کند و این کار را به شیوه ای انجام می دهد که حتی یک در میلیون نفر جامعه نیز قادر به شناسایی و تحلیل آن نخواهد بود.”


متأسفانه شواهد زیادی وجود دارد که اقتصاد ما علی رغم توانایی کامل بر مدیریت این ترس در افکار عمومی و صیانت از ارزش پول ملی به عنوان ناموس اقتصاد، به علت تمایل دولت در افزایش درآمد حاصل از صادرات نفت با فروش
ارز به قیمت بالاتر، مانع کاهش ارزش غیر واقعی دلار شده است.


علی رغم بدیهی بودن فواید واقعی شدن نرخ ارز در تقویت تولید و کاهش تورم و توانایی دولت بر کاهش و تثبیت نرخ ارز، بانک مرکزی نه تنها تمایلی به واقعی کردن نرخ ارز ندارد، بلکه اجازه این کار را به بازار آزاد هم نمی دهد.


در بخش بعدی تبیین خواهیم کرد که دولت چگونه می تواند نرخ ارز را به سادگی در مدتی کوتاه به 2000 تومان و کمتر برساند و از این نرخ در بازار آزاد هم با وجود فشار تحریم دفاع کند.


پی نوشت:


 1 http://www.irica.gov.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=fd61187e-a080-4800-bb4b-0a3d0946cc10   


http://www.cbi.ir/page/11177.aspx2


3     http://www.mehrnews.com/detail/News/1745687


http://www.gocurrency.com/articles/iraqi-dinar


& lt;A href=”http://en.wikipedia.org/wiki/Iraqi_dinar”>http://en.wikipedia.org/wiki/Iraqi_dinar


http://www.tradingeconomics.com/iraq/gdp-growth-annual


ادامه دارد…………


www.farsn
ews.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید