ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تاكید آیت الله سید علی آقا قاضی (ره)/ نماز واجب در اول وقت و تضمین عجیب ایشان

مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله بهجت از ایشان نقل می كنند كه می فرمودند: «اگر كسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن كند.»


مطالب زیر گزیده ای از توصیه ها و وصایای آیت الله سید علی اقا قاضی طباطبایی(ره) است كه به شاگردان و اطرافیان خود فرموده اند و ما آن ها را به اختصار ذكر می نماییم. باشد كه كلامش چون صاعقه ای بر قلبمان بدرخشد و راهنمایمان در تاریكی ها باشد.


نماز


شما را سفارش می كنم به اینكه نمازهایتان را در بهترین و با فضیلت ترین اوقات آنها به جا بیاورید و آن نمازها با نوافل، 51 ركعت است؛ پس اگر نتوانستید، 44 ركعت بخوانید و اگر مشغله های دنیوی نگذاشت آنها را به جا آورید، حداقل نماز توابین را بخوانید [ نماز اهل انابه و توبه هشت ركعت هنگام زوال است ].


مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله بهجت از ایشان نقل می كنند كه می فرمودند: «اگر كسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن كند.»


مرحوم آقای سید هاشم رضوی هندی می فرمایند: روزی یكی را به محضر آقای قاضی آوردند كه مثلا آقا دستش را بگیرد و راهنمایی اش كند. مرحوم آقای قاضی فرموده بودند: «به این آقا بگویید كه نماز را در اول وقت بخواند.» بعد معلوم شد كه آن آقا وسواس در عبادات داشته و نماز را تا آخر وقت به تأخیر می انداخته است.


اما وصیت های دیگر، عمده آنها نماز است. می فرمودند نماز را بازاری نكنید اول وقت به جا بیاورید با خضوع و خشوع. اگر نماز را تحفظ كردید همه چیزتان محفوظ میماند و تسبیح صدیقه كبری سلام الله علیها كه از ذكر كبیر به شمار می آید و آیت الكرسی در تعقیب نماز ترك نشود.


دعا در قنوت نماز
آقای قاضی به شاگردان خود دستور می دادند این دعا را در قنوت نماز هایشان بخوانند: «اللهم ارزقنی حبّك و حبّ ما تحبه، و حبّ من یحبّك، والعمل الذی یبلغنی إلی حبّك واجعل حبّك احبّ الاشیاء إلی.»


قرآن
آیت الله نجابت می فرمودند: آیت الله میرزا علی قاضی به مرحوم آیت الله شیخ علی محمد بروجردی (از شاگردان برجسته آقای قاضی) فرموده بودند كه: «هیچ گاه از قرآن جدا مشو و ایشان تا آخر عمر بر این سفارش آقای قاضی وفادار و پایبند بود. هر وقت از كارهای ضروری و روزمره فارغ می شد، قرآن می خواند و با قرآن بود.»< SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" dir=ltr>


آقای سید محمد حسن قاضی می فرمایند: «چند سفارش ایشان عبارت است از: اول روخوانی قرآن. می فرمودند قرآن را خوب و صحیح بخوانید. توصیه دیگر ایشان راجع به دوره تاریخ اسلام بود. می فرمودند یك دوره تاریخ اسلام را از
ولادت حضرت پیغمبر(ص) تا 255 هـ.ق یا 260 هـ.ق
بخوانید. و بعد از عمل به این ها می فرمودند برو نمازشب بخوان! »


آیت الله قاضی در نامه ای به
آیت الله طباطبایی می فرمودند: «دستورالعمل، قرآن كریم است؛ فیه دواء
كل دواء و شفاء كل عله و دوا كل غله علماً و عملاً و حالاً. آن قره العیون مخلصین را همیشه جلوی چشم داشته باشید و با آن هادی طریق مقیم و صراط مستقیم سیر نمایید و از جمله سیرهای شریف آن قرائت است به حسن صورت و آداب دیگر، خصوص در بطون لیالی»


و نیز: «بر شما باد به قرائت قرآن كریم در شب با صدای زیبا و غم انگیز، پس آن نوشیدنی و شراب مؤمنان است. تلاوت قرآن كمتر از یك جزء نباشد.»


نماز شب


«اما نماز شب پس هیچ چاره و گریزی برای مؤمنین از آن نیست، و تعجب از كسی است كه می خواهد به كمال دست یابد و در حالی كه برای نماز شب قیام نمی كند و ما نشنیدیم كه احدی بتواند به آن مقامات دست یابد مگر به وسیله نماز شب.»


علامه طباطبایی می فرمودند: «چون در نجف اشرف برای تحصیل مشرف شدم، از نقطه نظر قرابت و خویشاوندی گاه گاهی به محضر مرحوم قاضی شرفیاب می شدم تا یك روز در مدرسه ای ایستاده بودم كه مرحوم قاضی از آن جا عبور می كردند. چون به من رسیدند، دست خود را روی شانه من گذاردند و گفتند: ای فرزند! دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان!»


حاج سید هاشم حداد می فرمودند: «مرحوم آقا خودش این طور بود و به ما هم این طور دستور داده بود كه در میان شب وقتی برای نماز شب برمی خیزید، چیز مختصری تناول كنید، مثلاً چای یا دوغ یا یك خوشه انگور یا چیز مختصر دیگری كه بدن شما از كسالت بیرون آید و نشاط برای عبادت داشته باشید.»


توسل به ائمه اطهار(ع)


آیت الله سید علی آقا قاضی در یكی از نامه هایش چنین مرقوم فرمودند: «…. و تمام طرق…. توسل به ائمه أطهار(ع) و توجه تام به مبدأ است. چونكه صد آمد، نود هم پیش ما است. با دراویش و طریق آنها كاری نداریم. طریقه، طریقه علما و فقها است، با صدق و صفا. »


توسل به حضرت سیدالشهدا(ع)


محال است انسانی به جز از راه سیدالشهدا علیه السلام به مقام توحید برسد. سریان فیوضات و خیرات از مسیر حضرت سیدالشهدا علیه السلام است و پیشكار این فضیلت هم حضرت قمر بنی هاشم ابالفضل العباس علیه السلام است.


دعا برای فرج امام زمان(ع)


از آن چیزها كه بسیار لازم و با اهمیت است دعا برای فرج حضرت حجت ـ صلوات الله علیه ـ در قنوت نماز وتر است بلكه در هر روز و در همه دعاها.


دل هیچ كس را نرنجانید!


دیگر آن كه، گر چه این حرفها آهن سرد كوبیدن است، ولی بنده لازم است بگویم اطاعت والدین، حسن خلق، ملازمت صدق، موافقت ظاهر با باطن و ترك خدعه و حیله و تقدم در سلام و نیكویی كردن با هر برّ و فاجر، مگر در جایی كه خدا نهی كرده. الله الله الله كه دل هیچ كس را & lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>نرنجانید!
تا توانی دلی بدست آور دل شكستن هنر نمی باشد


رفع ناراحتی های روحی


آن مرحوم در هنگام اضطراب و ناراحتی های روحی، خواندن این كلمات را سفارش می كردند: «لا اله الا الله وحده لا شریك له، له الحمد و له الملك و هو علی كل شیء قدیر، أعوذ بالله من همزات الشیاطین و أعوذ بك ربی من أن یحضرون إن الله هوالسمیع العلیم: هیچ معبودی جز & lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>خداوند یكتای بی شریك وجود ندارد و ستایش و حكومت مخصوص اوست و او بر هر كاری تواناست. از وسوسه های شیاطین به خدا پناه می برم و به تو پناه می برم ای پروردگارم از این كه نزد من حاضر شوند. همانا خداوند شنوا و داناست.»


حق الناس
آیت الله نجابت نقل می كند: وقتی كه بنده مشرف شدم خدمت ایشان فرمودند: «هر حقی كه هر كس بر گردن تو دارد باید ادا كنی. خدمت ایشان عرض كردم: مدتی قبل در بین شاگردهایم كه نزد بنده درس طلبگی می خواندند، یكی خوب درس نمی خواند. بنده ایشان را تنبیه كردم. اذن از ولیّ او هم داشتم در تربیت. در ضمن این جا هم نیست كه از او طلب رضایت كنم. می فرمودند: «هیچ راهی نداری، باید پیدایش كنی. گفتم آدرس ندارم، گفتند باید پیدا كنی.


آقای قاضی فرمودند: هر حقی كه برگردنت باشد تا ادا نكنی باب روحانیت، باب قرب، باب معرفت باز شدنی
نیست. یعنی این ها همه مال حضرت احدیت است. و حضرت احدیت رضایت خود را در راضی شدن مردم قرار داده است.»


اوراد و اذكار معمول


بر شما باد به التزام به وردهای معمول كه در دسترس هر یك از شماست؛ و سجده معهوده از 500 مرتبه تا هزار بار.


رفتن به مساجد


زیارت مشهد اعظم ـ برای كسی كه مجاور آنجاست ـ در هر روز، و رفتن به مساجد معظمه در حد امكان و همین طور سایر مساجد، همانا مؤمن در مسجد مانند ماهی در آب است!


زیارت برادران مومن


زیاد به زیارت و دیدار برادران نیك سیرت بروید، چرا كه آنها برادران شما در پیمودن راه و رفیق در مشكلات هستند.


رفع گرفتاری


علامه لاهیجانی انصاری روزی از ایشان پرسیدند كه در مواقع اضطرار و گرفتاری چه در امور دنیوی و یا در امور اخروی و بن بست كارها به چه ذكری مشغول شویم تا گشایش یابد؟ در جواب فرمودند: «پس از 5 بار صلوات و قرائت آیة الكرسی در دل خود بدون آوردن به زبان بسیار بگو:


«اللهم اجعلنی فی درعك الحصینة التی تجعل فیها من تشاء : بار پروردگارا! مرا در حصن و پناهگاه خود و در جوشن و زره محكمت قرار بده كه در آن هر كس را كه بخواهی قرار می دهی تا گشایش یابد. »


حدیث عنوان بصری& lt;/o:p>


آیت الله سید محمد حسین حسینی تهرانی در كتاب روح مجرد می فرمایند: «آقای قاضی برای گذشتن از نفس اماره و خواهش های مادی و طبعی و شهوی و غضبی كه غالباً از كینه و حرص و شهوت و غضب و زیاده روی در تلذذات بر می خیزد، روایت عنوان بصری را دستور می دادند به شاگردان و تلامذه و مریدان سیر و سلوك إلی الله، تا آن را بنویسند و بدان عمل كنند. یعنی یك دستور اساسی و مهم، عمل طبق مضمون این روایت بود. و علاوه بر این می فرموده اند باید آن را در جیب خود داشته باشند و هفته ای یكی، دو بار آن را مطالعه نمایند.»


دعای كمیل و زیارت جامعه


آقای سید محمد حسن قاضی می فرمایند: «ایشان خصوصاً سفارش می كردند كه دعای كمیل را در شب های جمعه بخوانید و خواندن زیارت جامعه (در اواخر مفاتیح الجنان مذكور است) را در روزهای جمعه تأكید داشتند.»حضور قلب
حجت
الاسلام آقای دكتر مرتضی تهرانی می فرمایند: « آیت الله قاضی
در پاسخ شخصی كه از ایشان تقاضای سفارش كرد، فرمودند:


قلم و كاغذ از جیبت درآور و بنویس:
سررشته دولت ای برادر به كف آر وین عمر گرانمایه به خسران مسپار
یعنی همه جا با همه كس در همه جا می دار نهفته چشم دل جانب یار


توصیه به توبه و استغفار


برادران عزیزم! ـ خداوند متعال شما را برای طاعتش موفق نماید ـ هشیار باشید كه به ماههای حرام وارد شده ایم، پس چه بزرگ است و تمام نعمتهای باری تعالی بر ما؛ پس قبل از هر چیز بر ما واجب و لازم است كه توبه نمائیم با شرائط لازم و نمازهای ویژه، سپس از گناهان كبیره و صغیره به قدر توان دوری نماییم.
پس شب جمعه ـ یا روز شنبه ـ نماز توبه بخوانید ـ شب جمعه یا روز آن ـ سپس روز یكشنبه از روز دوم ماه اعاده كنید آن را. سپس ملازم باشید به مراقبه صغری و كبری و محاسبه و معاقبه نفس به آنچه كه شایسته و لازم است. [منظور از مراقبه صغری، محاسبه نفس است از جهت صدور گناه و خطا حتی ترك مستحبات و ارتكاب مكروهات و مراقبه كبری، دوام ذكر و توجه و عدم غفلت در حد امكان]. پس همانا در آن یادآوری برای كسی است كه اراده دارد متذكر شود یا از خدا بترسد. سپس به دلهایتان توجه نمائید و مرضهایی كه در اثر گناه است مداوا كنید و به وسیله استغفار، عیبهای بزرگ تان را كوچك و كم نمائید.


«مرحوم قاضی به همه سفارش می كردند این ذكر را قرائت كنند: استغفر الله الذی لا اله الا هو من جمیع ظلمی و جوری و إسرافی علی نفسی و أتوب إلیه: از خداوند كه معبودی جز او نیست به خاطر تمامی ظلم ها و گناهانم و ستمی كه بر خود روا داشته ام طلب بخشش می كنم و به سوی او باز می گردم.»


برآورده شدن حاجت
«مرحوم قاضی قرائت دعای زیر (دعای سریع الاجابه، مفاتیح الجنان) را به مدت چهل شب، هر شب یك تا صد بار برای برآورده شدن حاجت سالكان درگاه الهی مفید می دانستند: إلهی كیف أدعوك و أنا أنا و كیف أقطع رجایی منك و أنت أنت؟ إلهی أذا لم أسئلك فتعطین فمن ذاالذی أدعوه فیعطینی؟ ألهی إذا لم أدعك فستجیب لی، فمن ذاالذی أدعوه فیستجیب لی؟ إلهی إذا لم أتضرع إلیك فترحمنی فمن ذا الذی أتضرع إلیه فیرحمنی؟ إلهی فكما فلقت البحر لموسی و نجیته أسئلك أن تصلی علی محمد و آل محمد و إن تنجینی مما أنا فیه و تفرج عنی فرجا عاجلا غیر أجل بفضلك و رحمتك یا أرحم الراحمین. »


عرضه خود به امیرالمؤمنین


حاج سید عبدالكریم كشمیری(ره) می فرماید: «روزی با آقا سید مهدی قاضی، فرزند استادم آقا میرزا علی قاضی (ره) در مسجد هندی نشسته بودیم. ایشان گفت: شما كه در برخی امور ماهر و متبحر هستید بگویید پدرم به من چه وصیتی كرده است؟ من بلافاصله به پشت بام مسجد رفتم و تأملی كرده، ذكری بر زبان راندم. به دلم الهام شد آقای قاضی به وی دو نصیحت كرده است: اول این كه هر روز خودت را بر امیرالمؤمنین علیه السلام عرضه كن و دیگر این كه اگر فقر و فاقه به تو فشار آورد به قصد كمك مالی، به منازل و بیوت مراجع نرو. »

&#x 0D;

دعای “یا من احتجب…”


«آقای سید هاشم حداد در موقع خوابیدن دعای « اللهم یا من إحتجب بشعاع نوره…» را قرائت می كردند و چه بسا می شد كه در قنوت نماز می خواندند. و چون از بعضی از شاگردان دیگر مرحوم قاضی شنیده شده است، معلوم می شود اصلش از مرحوم قاضی بوده است.


این دعا با مختصر اختلافی در لفظ، در «مهج الدعوات» ص 108 مرحوم سید بن طاووس موجود است كه آن را از محمد ابن حنیفه از رسول خدا (ص) روایت نموده است و برای آن آثار و خواص عجیبی را نقل كرده است.»


تقویت حافظه
آن مرحوم برای تقویت حافظه، خواندن آیت الكرسی و معوذتین (دو سوره مباركه ناس و فلق) را سفارش می فرمودند.


مدد از روح بزرگان


«آقای قاضی(ره) به همه توصیه می كردند كه: اگر قبری از امام زادگان یا علما و بزرگان در اطرافتان یا شهرتان است حتماً بروید.»


عمل به دانسته ها


برو آنچه از نیكی كه می دانی درست عمل كن؛ در نهایت دقت و سعی، بدان كه تو عارف خواهی بود.


كلید سعادت دنیا و آخرت


سید علی آقا قاضی در یكی دیگر از نامه هایش چنین می نگارد: « بسم الله الرحمن الرحیم، بعد حمدالله جل شأنه و الصلاة والسلام علی رسوله و آله؛ حضرت آقا! تمام این خرابی ها كه از جمله است وسواس و عدم طمأنینه، از غفلت است؛ و غفلت كمتر مرتبه اش، غفلت از اوامر الهیه است و مراتب دیگر دارد كه به آنها إن شاء الله نمی رسید و سبب تمام غفلات، غفلت از مرگ است و تخیل ماندن در دنیا؛ پس اگر می خواهید از جمیع ترس و هراس و وسواس ایمن باشید دائماً در فكر مرگ و استعداد لقاء الله تعالی باشید و این است جوهر گرانبها و مفتاح سعادت دنیا و آخرت؛ پس فكر و ملاحظه نمائید چه چیز شما را از او مانع و مشغول می كند، اگر عاقلی!


و به جهت تسهیل این معنی چند چیز دیگر به سر كار بنویسد بلكه از آنها استعانتی بجوئی:
اول ـ بعد از تصحیح تقلید یا اجتهاد مواظبت تامه به فرائض خمسه و سائر فرائض در احسن اوقات؛
و سعی كردن كه روز به روز خشوع و خضوع بیشتر گردد؛
و تسبیح صدیقه طاهره ـ صلوات الله علیها ـ بعد از هر نماز؛
و خواندن آیه الكرسی ـ كذلك ـ ؛
و سجده شكر و خواندن سوره «یس» بعد از نماز صبح؛
و «واقعه» در شبها؛
و مواظبت بر نوافل لیلیه؛
و قرائت مسبّحات در هر شب قبل از خواب و خواندن معوذات در شفع و وتر و استغفار هفتاد مرتبه در آن و ایضاً بعد از صلاة عصر؛
و این ذكر را بعد از صلوات صبح و مغرب یا در صباح و عشاء ده دفعه بخوانید: « لا إله إلا الله وحده لا شریك له، &lt ;/SPAN>له الحمد و له الملك و هو علی كل شیء قدیر، أعوذ بالله من همزات الشیاطین و أعوذ بك ربی أن یحضرون إن الله هو السمیع العلیم.»


مدتی به این مداومت نمائید بلكه حالی رخ دهد كه طالب استقامت شوید إن شاء الله تعالی.


&lt ;P style=”TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0in 0in 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl” dir=rtl class=MsoNormal align=justify>http://namaz.namaz.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید