ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بانکهای ایرانی چقدر پول دارند؟

فهرست مطالب

نتایج بررسی های که در خصوص دارایی های بانک ها و سرمایه گذاری های متنوع آنها صورت گرفت، بیش از پیش مهر تاییدی بر سخنان حسن روحانی زد.


صدای کف زدن های فعالان بخش خصوصی و مدیران کارخانه های صنعتی ایران ده روز قبل و در میان سخنرانی رئیس جمهور زمانی اوج گرفت که حسن روحانی با صراحت به گلایه از بانک ها پرداخت. او پشت تریبون، بانکداران را کسانی خطاب کرد که به سختی از مال دنیا دل می کنند. همزمان دوربین سالن همایش های اجلاس سران روی تصویر خندان رئیس کل بانک مرکزی زوم کرد که تصویرش پشت سر رئیس جمهور روی ال سی دی بزرگ سالن نقش بسته بود.

تنها یک ساعت بعد از انتقاد رئیس دولت و لبخند رئیس بانک مرکزی، محور تمام سخنرانی های وزرای اقتصادی دولت به انتقاد از بانک های بدل شد که به جای ارائه تسهیلات به بنگاه های تولیدی به ساختمان سازی و کشتی سازی می پردازند. نمایندگان بخش خصوصی و مدیران کارخانه های صنعتی حاضر در مراسم نیز همگی در مقابل صراحت رئیس دولت و وزرایش موضع سکوت پیش گرفتند چراکه آنها حتی در محافل صنفی خود نیز چنین به صراحت بانک ها را مورد نقد قرار نمی دادند.

بانکداران حاضر در همایش سیاست های خروج از رکود، دل شکسته ترین و صنعت گران حاضر در همین مراسم خوشحال ترین افرادی بودند که ساعت 5 بعد از ظهر و پس از 8 ساعت همایش منطقه خوش آب و هوای ولنجک تهران را ترک می کردند. ماشین های گران قیمت مدیران صنعتی و خودروهای پلاک دولتی تشریفات ریاست جمهوری همگی در صف ترافیک اتوبان چمران احتمالا به گفته های انتقادی رئیس دولت از بانک های فکر می کردند که نه وام ازدواج می دهند و نه تسهیلات برای تولید. تنها چند ساعت قبل از صف خودروها در ترافیک شهری نیز، خرانه دار اتاق ایران
در زیرباد خنک سالن کنفرانس مرکز اجلاس سران داستان کارخانه دار ایلامی را برای وزیر تعریف می کرد که به دلیل عدم موفقیت برای دریافت وام 5 میلیاردی تینر را روی سرش ریخت و کبریت را برآن کشید
.

اصل ماجرا چیست؟
ماجرا این است که میان بانکداران و بنگاه های تولیدی آتشی به پا شده است که هنوز هم راهکاری برای آتش بس اختلاف نظرهایشان نیافته اند. حسن روحانی در سخنان خود به تبدیل شدن بانک ها به بنگاه های تجاری اشاره کرده بود و از بانک ها خواست که دارایی های خود را به فروش برسانند و به بنگاه های تولیدی واگذار کنند تا دوباره چرخ بی روغن بنگاه های تولیدی رونقی دوباره بگیرد. روحانی بر این باور است که بانک ها از وظایف اصلی خود فاصله بسیاری گرفته اند و به فعالیت های دیگری از جمله ساختمان سازی روی آورده اند. اما بانکداران بر این باورند که تا چه زمانی قرار است دولت برایشان تصمیم بگیرد. دولت یازدهمی ها هم انگار در بدمخمصه ای افتاده اند. از یک سو آه و فغان تولیدکنندگان را می شنوند و دلداری می دهند و به فکر راهکار هستند از سوی دیگر بانکداران بخش خصوصی را نمی توانند مجاب کنند که دل از دارایی های شان بکنند.

با این حال طبق آخرین اطلاعاتی که از میزان دارایی بانک های کشور منتشر شده است، بانک ملت بیشترین دارایی را به خود اختصاص داده است و با 71.6 هزار میلیارد تومان در مقام نخست ایستاده است. این در حالی است که بانک صادرات با 59.7 و بانک تجارت با 46.9 هزار میلیارد تومان در مقام های دوم و سوم جای گرفته اند.

علاوه بر بانک های دولتی که میزان دارایی به نسبت بالایی دارند، بانک های خصوصی نیز از کاروان دارایی های بالا عقب نمانده اند و شرایط خوبی را پشت سر می گذارند. طبق آمارهای منتشر شده بانک سامان با 42.3 هزار میلیارد تومان، بانک پارسیان با 29.7 هزار میلیارد تومان، بانک پاسارگاد 22.1 میلیارد تومان، بانک اقتصاد نوین 14.8، بانک انصار 7.9، بانک سینا 6.7، بانک کارآفرین 5 هزار میلیارد تومان، بانک سرمایه 4.4، بانک گردشگری با 3.3 میلیارد تومان و بانک دی با هزار میلیارد تومان و با کمترین میزان دارایی مقام آخر را به دست آورده اند. این در حالی است که بسیاری از این دارایی ها تنها در زمینه بانکداری به دست نیامده و میزان قابل توجهی از آن از راه فعالیت های دیگر کسب شده است. در این گزارش به بررسی دارایی ها و شرکت های وابسته ای که متعلق به بانک هاست پرداخته ایم. بانک های که اگر نامشان را بنگاه بگذاریم آنچنان راه بیراهه ای نرفته ایم.

بانک ا
قتصاد نوین: بانک اقتصاد نوین 30 تیر ماه 13 سال قبل، براساس مجوزات بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار؛ اقدام به پذیره‌نویسی سهام کرد. مجمع عمومی مؤسس بانک اقتصادنوین در تاریخ 20 مرداد همان سال، با سرمایه اولیه به مبلغ 250 میلیارد ریال در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید. اما پس از چند دوره افزایش سرمایه سنوات قبل، در مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 27 تیر 1389 مقرر گردید، سرمایه بانک از مبلغ 000ر4 (چهار هزار) میلیارد ریال به مبلغ 000ر15 (پانزده‌ هزار) میلیارد ریال طی دو سال افزایش یابد. بر این اساس و تاکنون طی دو مرحله افزایش سرمایه، سرمایه بانک از مبلغ 000ر4 میلیارد ریال به ترتیب به مبالغ
500ر5 و 000ر8 میلیارد ریال افزایش یافته است. اقتصاد نوین اکنون با تعداد 3844 شعبه و به مدیر عاملی حسن معتمدی در سطح کشور مشغول به فعالیت است.

شرکت های وابسته: شرکت بیمه
نوین، شرکت خدمات ارزی و صرافی اقتصاد نوین، شرکت پرداخت نوین آرین، شرکت خدمات و پشتیبانی اقتصاد نوین، شرکت خدمات مالی و اعتباری راه اقتصاد نوین، شرکت تامین سرمایه نوین، بانک تعاون اسلامی، شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین، شرکت خدمات رایان اقتصاد نوین
. مهمترین شرکت های وابسته به بانک اقتصاد نوین به شمار می آیند.

 در این میان 3 شرکت دیگر نیز وجود دارند که هر کدام در زمینه های که به هیچ عنوان به حوزه بانکداری مرتبط نیستند فعالیت دارند. شرکت «سرمایه گذاری اقتصاد نوین» که درقالب شرکت سهامی عام دراداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده و شروع به انجام عملیات اجرایی نموده است و با سرمایه بالغ بر 400,000,000,000 ریال فعالیت خود را آغاز کرده است.

یکی دیگر از شرکت ها بانک اقتصاد نوین، شرکت «لیزینگ اقتصاد نوین» است. شرکت لیزینگ اقتصاد نوین به عنوان لیزینگ اولین بانک خصوصی کشور در تاریخ 1385/05/14 با اخذ مجوز از بانک مرکزی ایران تأسیس گردید و در اداره ثبت شرکت‏ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. فعالیت های این شرکت در فروش اقساطی کلیه اموال منقول و غیر منقول، شامل انواع وسایل نقلیه سواری، سبک، سنگین و کار مانند ماشین‏آلات راهسازی، معدنی و ساختمانی، ساختمان و ابنیه‌، تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، تجهیزات صنعتی، لوازم خانگی‌، وسایل و ابزار کار اداری و صنعتی‌، ماشین‏آلات صنعتی و تولیدی‌، هواپیما، کشتی و شناورهای دریایی‌، تجهیزات کامپیوتری شامل سخت‏افزار و نرم افزار و اجاره دادن (‌لیزینگ‌) آنها چه با شرط خرید و چه بدون شرط خرید با اخذ تضمینات مورد نیاز. انجام هر گونه عملیات لیزینگ کمک فروشی، لیزینگ اهرمی، لیزینگ برون مرزی، خرید و لیزینگ مجدد(Lease Back) و موارد مشابه خلاصه می شود.

همچنین شرکت «مدیریت سرمایه اقتصاد نوین» از شرکت های زیر مجموعه بانک اقتصاد نوین است که در سال 1389 در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت رسیده است. فعالیت اصلی شرکت ارائه خدمات مالی شامل حسابداری و مشاوره سرمایه گذاری. مطالعه و تهیه طرح های اقتصادی به منظور سرمایه گذاری و یا ارائه مشاوره های مربوطه. انجام عملیات پیمانکاری و خدمات مدیریت مجاز با اشخاص حقیقی و حقوقی است.

بانک پارسیان: 13 سال قبل برای اولین بار بانک پارسیان اولین شعبه خود را افتتاح کرد. بانک پارسیان تنها در سال مالی 1391 نزدیک به 101 هزار میلیارد ریال را روانه حساب بانکی خود کرد و برهمین اساس بر جایگاه هشتمین شرکت بزرگ ایران تکیه زد. او در میان لیستی جایی گرفت که در صدرش شرکت های خودروسازی و فولادی و در میانه اش شرکت های بزرگ تجاری جای دارند. آخرین سرمایه ثبت شده این بانک که هم اکنون با مدیر عاملی علی دیواندری فعالیت می کند 1.320 میلیارد تومان اعلام شده‌است. همچنین تعداد شعب این بانک در تهران 164 است و تعداد شعب شهرستان نیز به 129 می رسد.

شرکت های وابسته به بانک: شرکت تجارت الکترونیک پارسیان، شرکت تأمین خدمات سیستم های کاربردی کاسپین، شرکت لیزینگ پارسیان، شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان، شرکت بیمه پارسیان، شرکت کارگزاری پارسیان، شرکت صرافی پارسیان، شرکت خدمات بیمه ای امین پارسیان، شرکت خدمات مشاور خرد پیروز، شرکت تامین اندیش پارس، شرکت صبا تامین پارسیان، شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، شرکت یاری رسان پارسیان، صندوق قرض الحسنه پارسیان، صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان جز شرکت های هستند که در زمینه های بسیاری فعالیت دارند به طوریکه اگر به سایت بانک پارسیان مراجعه کنید با انواع خدمات و فعالیت های غیربانکی مواجه خواهید شد.این در حالی است که در میان این شرکت ها، شرکت توسعه ساختمانی پارسیان و شرکت گسترش هتل های لوتوس پارسیان شرکت های هستند که سایتشان به روی کاربران بسته است.

بانک کارآفرین: کارآفرین زمانی وارد عرصه بانکداری شد که در ابتدا به صورت موسسه اعتباری غیربانکی و با مشارکت اعضاء انجمن‌های مدیران صنایع، شرکت های ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی، جامعه مهندسان مشاور ایران، مهندسان مشاور معمار و شهرساز و گروهی از کارشناسان بانکی و مالی و با سرمایه 30 میلیارد ریالی فعالیتش را آغاز کرده بود. حال بعد از گذر 7 سال بانک کارآفرین با نام کنونی اش وارد بازار بانکی ها شده است. کارآفرین با مدیریت فضل الله معظمی هم اکنون حدود 76 شعبه در سرتاسر کشور دارد. این بانک خصوصی نیز همانند اکثر بانک های دیگر دارای شرکت های وابسته به خو
د است
.

شرکت «لیزینگ کارآفرین» یکی از چند شرکت بانک کارافرین است که در سایت این بانک به جزئیات فعالیت های آن اشاره شده است. این شرکت در 27 مهر ماه سال 1383 به ثبت رسیده و انجام کلیه معاملات بازرگانی مجاز، ‌اخذ تسهیلات مالی و اعتباری، ‌انجام عملیات لیزینگ، ‌فروش نقدی و اقساطی و اجاره به شرط تملیک، ‌اخذ نمایندگی از شرکت‌ها و سازندگان ماشین‌آلات و کالاهای بادوام و هرگونه سرمایه‌گذاری در انجام فعالیت‌های یادشده جزء برنامه‌های عملیاتی این شرکت به حساب می آیند. این در حالی است که تمامی سهام این شرکت متعلق به بانک کارآفرین است.

شرکت «سرمایه گذاری بانک کارآفرین» نیز در یکم آذر ماه 1384 به ثبت رسیده است و از اهداف آن می توان به ایجاد، ‌توسعه، راه‌اندازی و اداره انواع طرح‌ها و واحدهای تولیدی و اقتصادی در سایت شان اشاره شده است. سرمایه‌گذاری در سهام سایر شرکت‌ها و موسسات، مشارکت در
طرح‌های تولیدی، ‌ارائه مشاوره به شرکت‌ها و اداره امور سرمایه‌گذاری‌ها، از موضوعات اصلی فعالیت این شرکت است. بانک کارآفرین حدود 80 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد
.

همچنین شرکت «کارگزاری بانک کارآفرین» در میان لیست شرکت های این بانک قرار گرفته است. خرید و فروش اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، پذیره‌ نویسی اوراق بهادار پذیرفته شده به نمایندگی از طرف اشخاص، خدمات مشورتی در مورد خرید و فروش اوراق بهادار و اخذ تسهیلات اعتباری از جمله فعالیت‌های این شرکت هستند. بانک کارآفرین اعلام کرده که 100 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، یکی دیگر از شرکت های این بانک، شرکت «عصرامین کارآفرین» است که در سال 1386 به ثبت رسیده و نوع فعالیت این شرکت بدین گونه اعلام شده است. «اخذ نمایندگی از شرکت بیمه کارآفرین و عرضه خدمات بیمه ای با رعایت قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری، مصوبات شورای عالی بیمه، دستورالعمل ها و مفاد قرارداد نمایندگی بیمه

شرکت «ابنیه گستر کارآفرین» یکی از شرکت های پیمان کار در زمینه انواع ساختمان ها و شرکتهای صنعتی تجاری اداری مسکونی در داخل و خارج از کشور است. از جمله فعالیت های که در سایت این شرکت آورده شده است« خرید زمین و ملزومات مورد نیاز برای شرکت جهت احداث ساختمان ها با رعایت مقررات و ضوابط جاری کشور، تهیه لوازم و مصالح ساختمانی مورد نیاز، وارد نمودن هرگونه کالای مورد نیاز شرکت از خارج از کشور، انجام امور طراحی، محاسبات نقشه کشی، امور مشاوره ای و نظارت فنی پروژه های ساختمانی و اخذ ضمانت نامه بانکی، قبول نمایندگی از شرکتهای داخلی و خارجی در زمینه فعالیتهای فوق، ایجاد شعب و نمایندگی در داخل و خارج از کشور، تاسیس شرکت و مشارکت در شرکت ها و عضویت در کلیه انجمن ها، سازمان ها، اصناف و کنسرسیوم ها و هرگونه تشکل قانونی مرتبط با فعالیت های فوق در داخل و یا خارج از کشور و بطور کلی انجام کلیه عملیات و معاملات تجارتی و مجازی بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد

بانک سامان: سامان بانکی است که از شهریورماه سال 1378، به‌عنوان نخستین مؤسسه مالی و اعتباری با نام«سامان اقتصاد» و سرمایه اولیه 11 میلیارد ریال مجوز بانک مرکزی را اخذ کرد.کمتراز سه سال بعد، در شهریورماه سال 1381، توانست مجوز لازم برای انجام و ارائه خدمات بانکی را از بانک مرکزی دریافت کند و به‌عنوان یک بانک خصوصی، دوره جدیدی از حیات خود را آغاز کند.

این بانک طی این سال‌ها، توانسته‌ است سرمایه اولیه اش را تا حدود 60 برابر افزایش دهد. این سرمایه در تاریخ 30 مهرماه 1391، با افزایشی معادل 7.64 درصد از 4، 000 به 6، 588 میلیارد ریال افزایش پیدا کرد. در حال حاضر بانک سامان با مدیریت سید احمد طاهری بهبانی در 123 نقطه کشور شعبه دارد. بانک سامان جز محدود بانک های خصوصی است که فعالیت های غیر مرتبط بانکی در خصوص آن پیدا نشده است.

بانک پاسارگاد: بانک پاسارگاد جز بانک های است که فعالیت های خارج از گود آن بیش از بانک های خصوصی دیگر است. شاید بتوان گفت آ
مارها نشان می دهد که این بانک کمی پایش را از گلیمش درازتر کرده است. این بانک در سال 84 با سرمایه 3500 میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز کرد که از این رقم 2000 میلیارد ریال به وسیله موسسان پرداخت شده و 1500 میلیارد ریال باپذیره نویسی همگانی به وسیله 34000 نفر خریداری شده است. هم اکنون تعداد سهامداران بانک 5.1 میلیون نفر است و شعبه های بانک علاوه بر تهران در سایر شهرستان ها راه اندازی شده است. این بانک با مدیریت دکتر مجید قاسمی اداره می شود و حدود 326 شعبه نیز در سطح کشور دارد
.

شرکت «سرمایه گذاری پارس آریان» یکی از شرکت های وابسته این بانک محسوب می شود. سایت این شرکت به فعالیت های شرکت های گروه مالی پاسارگاد و همچنین سرمایه گذاری های مستقل خود در بازار سرمایه، بازار فلزات و دیگر حوزه های متنوع سرمایه گذاری اشاره کرده است. این شرکت عنوان کرده که در آینده شرکت سرمایه گذاری پارس آریان معتبرترین و بزرگترین شرکت مادر تخصصی در حوزه سرمایه گذاری و تامین مالی متعلق به بخش خصوصی ایران با فعالیت های منطقه ای و بین المللی خواهد بود که با تمرکز همکاری در ایجاد , توسعه و راهبری شرکت های “گروه مالی پاسارگاد” جهت کسب جایگاه معتبرترین و قویترین گروه مالی و مدیریتی متعلق به بخش خصوصی ایران با فعالیت های بین المللی گام خواهد برداشت.

یکی دیگر از این شرکت ها، شرکت «لیزینگ ماشین آلات و تجهیزات پاسارگاد
» است که به عنوان یکی از شرکت های بانک پاسارگاد در زمینه خدمات مالی و اعتباری کشور فعالیت دارد و در سایت آن آمده است که در زمینه های زیر تسهیلات اعطا می نماید: «نفت، گاز و پتروشیمی (صنایع بالا دستی و پائین دستی)، ماشین آلات سنگین (ساختمانی، راهسازی، عمرانی و معادن)، تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و بیمارستانی، ماشین آلات و تجهیزات کارخانه ای، کارگاه های تولیدی و صنعتی، حمل و نقل (جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی)، خودرو سواری، کشاورزی و امور دام، تجهیزات مورد نیاز بخش های خدماتی، تجهیزات رایانه و مخابرات.»

شرکت «مدبران ساخت آریان» بصورت سهامی خاص در سال 85 به نام بانک پاسارگاد ثبت شده است. موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه منتشر شده از این شرکت عبارت است از: « احداث ساختمان و شهرک و مجتمع های مسکونی و تاسیس کارخانجات و احداث هر نوع ساختمان و احداث هر نوع کارخانه، مشارکت و سرمایه گذاری در کارخانجات تولید مصالح ساختم
انی و خرید و فروش و اجاره ابزار و ماشین آلات ساختمانی و راه سازی و مصالح ساختمانی از داخل و خارج کشور، مدیریت ساخت هرگونه بنای ساختمان تاسیسات از قبیل مسکونی، اداری، تجاری، و تفریحی، سرمایه گذاری و مشارکت شرکتهای موجود، مشارکت مدنی و مبادرت به انواع معاملات و عقود اسلامی در زمینه اجرای طرح ها و فعالیت های مذکور در فوق، معاملات بازرگانی داخلی و خارجی صادرات و واردات کالاهای مجاز
.»

شرکت «توسعه تجارت اندیشه نگر پاسارگاد» یکی از بزرگترین شرکت های است که به بانک پاسارگارد وابسته است. این شرکت در سال 84 با سرمایه شرکت 10.000.000ریال منقسم به 10.000 سهم عادی یک هزار ریالی به ثبت رسیده است. در جدیدترین اخبار سایت این شرکت امده است که بر اساس پیشنهاد هیات مدیره، مراحل افزایش سرمایه شرکت تا مبلغ 200 میلیارد ریال در دست اقدام است. شرکت اندیشه نگر موضوع فعالیت های خود را اینگونه تعریف کرده است: « سرمایه گذاری در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، سرمایه گذاری در انواع طرح های تولیدی، صنعتی، کشاورزی، ساختمانی، خدماتی و شرکت های خارج از بورس، سرمایه گذاری مستقیم یا با واسطه در زمینه کلیه فعالیت های بازرگانی به منظور تامین ماشین آلات و مواد اولیه برای واحد های صنعتی و کالایی ساخته شده، ایجاد واحد های تولیدی، صنعتی، کشاورزی، اوراق مشارکت، اوراق سهام از اشخاص حقیقی و حقوقی، اخذ وام و تسهیلات بانکی، مشارکت در بانک ها یا سایر شرکت ها اعم از تولیدی و بازرگانی و بیمه، صدور اوراق قرضه و هر نوع اوراق بهادار دیگر

اما یکی از شرکت های که فعالیت های بی شماری در زمینه ساختمان سازی و انبوه سازی دارد، شرکت «توسعه انبوه سازی پاسارگاد» است که با 50 میلیارد ریال سرمایه پرداخت شده، به صورت سهامی خاص در سال 86 به ثبت رسیده است. به گفته بالادستی های این شرکت وابسته به بانک پاسارگاد، ا
هداف و ماموریت ها آن شامل، سرمایه گذاری و مشارکت با انبوه سازان در پروژه های ساختمانی به صورت مستقل و به عاملیت از سوی بانک پاسارگاد، قبول عاملیت به منظور بررسی، نظارت فنی و مدیریت در بخش ساختمان و مسکن، انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی، فنی، مالی، مدیریتی و نظارت فنی و پیگیری اجرای طرح های سرمایه گذاری و کلیه فعالیت های اقتصادی و ایجاد شرکت ها و موسسه های علمی، مطالعاتی، فنی و مهندسی، سرمایه گذاری در خرید، فروش، اداره و دراختیار قرار گرفتن، تاسیس، ایجاد، توسعه، تکمیل و واگذاری و اجاره انواع واحدهای مسکونی، اداری، خدماتی و تجاری است
.

شرکت «خدمات فناوری نوآور پاسارگاد» در سال 88 به صورت سهامی خاص تأسیس شده است. از جمله فعالیت های این شرکت می توان به ارتباط با شرکای تجاری خاص و تعریف و پیگیری استمرار خدمات متقابل، ارایه سرویس های نوین بانکی به مشتریان بر اساس زیر ساخت های اینترنتی و مخابراتی، ارایه خدمات ارزش افزوده در حوزه پرداخت به سازمان ها، نهادها، ارایه خدمات خاص پرداخت اینترنتی به پذیرندگان از طریق درگاه پرداخت پاسارگاد، ارتباط با نخبگان دانشگاهی و جمع آوری ایده های نو در زمینه فعالیت های گروه مالی پاسارگاد، تحقیق در خصوص خدمات نوین مورد درخواست بانک و گزارش امکان سنجی پیاده سازی آن در زیر ساخت های موجود، رصد نمودن مسیر حرکت رقبای داخلی و خارجی و تدوین فرصت ها و تهدید های موجود جهت گزارش به مدیریت ارشد گروه مالی پاسارگاد، ارائه خدمات مشاوره به گروه مالی پاسارگاد در حوزه تحقیق و توسعه خدمات اشاره کرد.

شرکت «مبنای خاورمیانه» که دستی بر صنعت بخش خصوصی نیز دارد در سال 85 تأسیس شده است. اهداف و موضوع فعالیت شرکت طبق عبارت است از سرمایه گذاری و یا مشارکت درایجاد، اجرا، توسعه، تکمیل، بازسازی و راه اندازی انواع طرح های صنعتی مربوط به صنایع معدنی و فلزی ( مبنا یعنی معدن به جای نفت ایران) و نیز سرمایه گذاری درسایر بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و فعالیت های بازرگانی در داخل و خارج از کشور است. شایان ذکر است که سرمایه اولیه شرکت در زمان تأسیس 300 میلیارد ریال بوده و به تدریج و متناسب با سرمایه گذاری در سهام میدکو افزایش یافته است. در حال حاضر آخرین سرمایه ثبت شده شرکت 1400 میلیارد ریال می باشد.

شرکت «گسترش بازرگانی بین المللی گروه پاسارگاد» در روزهای گرم شهریور ماه 1385 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرده است. از جمله فعالیت های این شرکت می توان به واردات روغن خام آفتابگردان و روغن خام سویا، تجارت و تولید انواع محصولات فولادی، سرمایه گذاری و ارائه خدمات در بخش ساختمان، تجارت و سرمایه گذاری در زمینه محصولات غذایی و صنایع بسته بندی، سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه های مختلف در داخل و خارج کشور، مشارکت با شرکت های فعال بازرگانی در جهت تامین مایحتاج اساسی کشور اشاره کرد.

یکی دیگر از شرکت های وابسته به بانک پاسارگاد شرکت «خدمات، ارزی و صرافی پاسارگاد» است که طبق اطلاعاتی که در سایتش آمده است به
ارائه کلیه خدمات خرید و فروش ارز، خرید حواله های ارزی، نقل و انتقال ارز در داخل و خارج از کشور از طریق صدور حواله، ارائه خدمات مشاوره ای حضوری و غیرحضوری مشغول است
.

شرکت «ساختمان و شهرسازی هشتم» نیز جز لیست بلند بالای شرکت های بانک خصوصی است که فعالیتش در سرمایه گذاری و یا مشارکت در احداث پروژه های ساختمانی و واگذاری آنها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به متقاضیان، مشارکت و سرمایه گذاری در نوسازی و بهسازی بافت فرسوده پیرامون حضرت امام رضا (ع)در مشهد مقدس از طریق مشاوره، طراحی، ساخت، بهره برداری با کاربریهای تجاری، اداری، مسکونی، اقامتی و خدماتی است.

اما شرکت «تدبیر گران پاسارگاد» نیز از غافله کاروان شرکت های بانک پاسارگاد عقب نمانده است. این شرکت فعالیت های خود را بدین گونه اعلام کرده است: «سرمایه گذاری در شرکت های پذیرفته شده در بورس، انواع طرح های تولیدی، صنعتی، کشاورزی، ساختمانی و شرکت های خارج از بورس، سرمایه گذاری در کلیه فعالیت های بازرگانی به منظور تامین ماشین آلات و مواد اولیه برای واحدهای صنعتی، ایجاد واحدهای تولیدی، صنعتی، کشاورزی، اوراق مشارکت، اوراق سهام از اشخاص حقیقی و حقوقی، اخذ وام و تسهیلات بانکی، مشارکت در بانک ها و یا سایر شرکتهای تولیدی و بازرگانی و بیمه، صدور اوراق قرضه یا هر نوع اوراق بهادار دیگر.»

شرکت مادرتخصصی (هلدینگ) «توسعه معادن و صنایع معدنی خاور میانه میدکو» در سال 1386 پا به عرصه فعالیت گذاشته است. این شرکت در توضیحاتی که در سایتش عنوان کرده، گفته است که درنظر دارد تا با گام نهادن در راستای سیاست های مرتبط دولت با بندهای الف، ب و ج اصل 44 قانون اساسی، با هدف تقویت بخش خصوصی، کاهش تصدی گری دولت، توسعه کارآفرینی صنعتی و معدنی و بالفعل ساختن ظرفیت های بالقوه کشور، تلاش پیگیر و مستمر داشته باشد.

این شرکت علاوه بر اینکه خود وابسته به بانک پاسارگاد است، خودش نیز دارای شرکت های تحت پوشش بسیاری است: «شرکت فولاد سیرجان ایرانیان (سهامی خاص)، شرکت فولاد زرند ایرانیان (سهامی خاص)، شرکت مهندسی معیار صنعت خاورمیانه (سهامی خاص)، شرکت بازرگانی آفتاب درخشان خاورمیانه (سهامی خاص)، شرکت بابک مس ایرانیان (سهامی خاص)، شرکت فولاد بوتیای ایرانیان (سهامی خاص)، شرکت فروسیلیس غرب پارس (سهامی خاص)، شرکت کاراوران صنعت خاورمیانه (سهامی خاص)، شرکت فرآوران ذغالسنگ پابدانا (سهامی خاص)، شرکت GMI Project Ltd، شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان مانا (سهامی خاص) از جمله شرکت های متعلق به شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه میدکو است.

 داستان به این جا ختم نمی شود و در ادامه به طرح های بسیار بزرگ این شرکت ها اشاره شده است. احداث کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن سیرجان به ظرفیت 2 میلیون تن در سال، احداث فاز دوم تولید کنسانتره سنگ آهن سیرجان به ظرفیت 2 میلیون تن در سال، احداث کارخانه تولید گندله سنگ آهن سیرجان به ظرفیت 2.5 میلیون تن در سال، احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش احیا مستقیم در بردسیر به ظرفیت 1 میلیون تن در سال، احداث کارخانه فولاد سازی بردسیر به ظرفیت 1 میلیون تن در سال، احداث کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن زرند به ظرفیت 2 میلیون تن در سال، احداث فاز دوم تولید کنسانتره سنگ آهن زرند به ظرفیت 2 میلیو
ن تن در سال، احداث کارخانه تولید گندله سنگ آهن زرند به ظرفیت 2.5 میلیون تن در سال، احداث کارخانه کک سازی زرند به ظرفیت 800 هزار تن در سال، احداث کارخانه فولاد زرند به ظرفیت 1.7 میلیون تن در سال، احداث کارخانه تولید گندله سنگ آهن بوتیا به ظرفیت 2.5 میلیون تن در سال، احداث کارخانه فولادسازی کرمان (بوتیا) به ظرفیت 1.5 میلیون تن در سال، احداث نیروگاه برق 500 مگا واتی بوتیای ایرانیان، احداث کارخانه تولید کاتد مس به ظرفیت 50 هزار تن در سال در شهرستان شهر بابک، احداث کارخانه لوله های مسی به ظرفیت 12 هزار تن در سال در شهرستان شهر بابک، احداث کارخانه تولید فروسیلیس در استان همدان به ظرفیت 12 هزار تن در سال، احداث کارخانه زغالشویی پابدانا به ظرفیت 550 هزار تن در سال تنها بخش کوپکی از فعالیت های این شرکت است
.

فعالیت های شرکت های وابسته به بانک پاسارگاد تنها در بخش ساختمان سازی و صنعت و معدن ختم به خیر نشده است بلکه این شرکت ها پا را بلندتر برداشته اند و وارد حوزه انرژی نیز شده اند. شرکت «گسترش انرژی پاسارگاد» یکی از این شرکت هاست که با هدف سرمایه گذاری در بخش انرژی و صنایع وابسته از طریق ایجاد یک سبد دارایی متوازن با هدف کسب سودآوری مناسب در اردیبهشت ماه 1387 آغاز به کار کرده است. فعالیت اصلی شرکت به صورت عام در حوزه ی انرژی و به صورت خاص در حوزه صنایع هیدرو
کربوری است. زمینه های فعالیت شرکت بدین گونه ذکر شده است: «سرمایه گذاری و مشارکت در داخل یا خارج از کشور در زمینه های: 1- اکتشاف، توسعه و استحصال منابع نفت و گاز 2-احداث پالایشگاه های نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و صنایع پایین دستی و تولید فرآورده های مربوط 3- احداث نیروگاه ها و تولید برق، ایجاد تاسیسات مربوط به انتقال و توزیع برق، نفت و گاز و فرآورده های مربوط. ارائه انواع خدمات مدیریت، فنی، مهندسی، بازرگانی، اجرایی و بهره برداری در ارتباط با فعالیت های بند بالا، خرید و فروش سهام، عقد قراردادهای اخذ یا اعطای تسهیلات مالی و مشارکت با شرکت های داخلی و خارجی در زمینه فعالیت های شرکت، ایجاد شرکت، اخذ نمایندگی و تاسیس شعب در داخل و خارج از کشور در ارتباط با فعالیت های شرکت»


خدمات رسانی نیز یکی از فعالیت های موجود در سبد بانک پاسارگاد است. شرکت «خدمات پشتیبان پاسارگاد آریان» در تاریخ 25/9/85 به صورت شرکت سهامی خاص به ثبت رسیده است. اهداف و ماموریت های این شرکت به صورت ساده عنوان شده است. «کارهای خدماتی مانند نظافت، باغبانی، خدمات آبدارخانه ها، ایجاد و نگهداری سیستم های برق، آب، فاضلاب، تهیه و تامین و نگهداری سخت افزار رایانه و انجام پروژه های نرم افزاری، تهیه و طبخ غذا، خدمات ماشین نویسی و امور دفتری، تعمیر و نگهداری اماکن، تاسیسات، انبارها و شرکت در کلیه مناقصه و مزایده های دولتی و خصوصی مربوطه و انجام کلیه خدمات در رابطه با موضوع شرکت، انجام دادن مطالعات و بررسی های اقتصادی، فنی، مالی، مدیریتی، و نظارت و پیگیری اجرای طرح های خدماتی، استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانک ها و موسسه های مالی و اعتباری خارجی، انجام معاملات مجاز بازرگانی داخلی و خارجی و صادرات و واردات و ترخیص کلیه کالاهای مجاز از گمرکات کشور و اخذ اعطای نمایندگی به اشخاص حقیقی و حقوقی داخل و خارج کشور، ایجاد شعبه ها یا نمایندگی ها برای شرکت در داخل و خارج از کشور< /SPAN>.»

یکی دیگر از شرکت ها، شرکت «سامان ساخت آریان» است که در تاریخ 9/7/1385 و با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال به ثبت رسیده است. اهداف و ماموریت های این شرکت احداث ساختمان، شهرک، مجتمع های مسکونی و کارخانجات، مشارکت و سرمایه گذاری در کارخانجات تولید مصالح ساختمانی، خرید و فروش و اجاره ابزار و ماشین آلات ساختمانی و راه سازی. مدیریت، سازماندهی سیستم های نوین بازاریابی به صورت غیرهرمی و غیرشبکه ای و تاسیس شرکت های جدید با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی است. مشاهده می شود که بسیاری از شرکت های وابسته به بانک پاسارگاد در زمینه ساختمان سازی فعالیتی قابل توجه دارند.

شرکت های وابسته به بانک پاسارگاد بسیار دیگری نیز وجود دارند که تنها به آوردن نامشان باید اکتفا کرد. شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان، شرکت بیمه پاسارگاد، شرکت مدیریت بازرگانی آینده نگر پاسارگاد، شرکت تامین آتیه سرمایه انسانی پاسارگاد، شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران از جمله شرکت های دیگر هستند.

بانک سرمایه: سرمایه بانکی است که در روزهای سرد دی ماه 84 در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تحت عنوان شرکت بانک سرمایه (سهامی عام) ثبت و به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران و اولین بانک خصوصی با بیشترین سرمایه اولیه در کشور به مبلغ 3535 میلیارد ریال از سوی بانک مرکزی عملاً فعالیت خود را در عرصه بانکداری کشور آغاز کرد. احمد درخشنده هم اکنون به عنوان مدیر عامل، سکان بانک سرمایه را به دست گرفته است. این بانک در حال حاضر 109 شعبه دارد.

با اینکه تنها حدود 9 سال است که این باک وارد بازار بانکداری شده است، اما از رقبای خود در امور و فعالیت های غیر مرتبط بانکی عقب نمانده است بانک سرمایه نیز همچون بانک های دیگر سرک های بسیاری در بخش های مختلف سرمایه گذاری کشیده است.

اولین شرکت وابسته که معرفی می شود، شرکت «توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم» در زمینه سرمایه گذاری و کارگزاری واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی، سرمایه گذاری و کارگزاری صادرات مصالح ساختمانی و فرآورده های پتروشیمی و ارائه خدمات مربوط به عملیات بازرگانی و تجارت است.

یکی دیگر از این شرکت ها، «شرکت توسعه ساختمان سرمایه» است که 98 درصد سهام این شرکت متعلق به بانک سرمایه1 درصد مربوط به شرکت صرافی و 1 درصد پایانی آن نیز متعلق به شرکت تجارت الکترونیک سرمایه است. سرمایه شرکت یکصد میلیارد ریال ثبت شده است. از جمله فعالیت های این شرکت، می توان به مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی، صنعتی، معدنی و کارهای بازرگانی مرتبط با کارهای ساختمانی، ماشین آلات، تکنولوژی، صنایع ساختمانی، خرید و فروش، طراحی و نظارت و کنترل پروژه های عمرانی، صنعتی، معدنی، سرمایه گذاری در کارخانجات عمرانی و صنعتی و ساختمانی، فعالیت های سرمایه گذاری در بورس و سایر فعالیت های تجاری، صنعتی و خدماتی در را
بطه با امور عمرانی، صنعتی و معدنی اشاره کرد
.

اما شرکت تجارت الکترونیک سرمایه، وابسته به بانک سرمایه در تاریخ 03/06/1386 به ثبت رسیده و فعالیت خود را در شهریور ماه 1386 با سرمایه ای به مبلغ 10 میلیارد ریال که منقسم به یک میلیون سهم 000/10 ریالی است که 66% آن در تملک بانک سرمایه و 34% آن در اختیار شرکت BGS (Loyalty) و کارت های اعتباری بر روی یک کارت با سامانه های کاربردی متفاوت مشتریان حقیقی و حقوقی. ایجاد و تجهیز شبکه پایانه های فروش و ابزارهای پذیرش کارت های هوشمند. ارائه انواع خدمات ارزش افزوده به پذیرندگان POS بانک سرمایه به منظور افزایش وفاداری پذیرندگان از قبیل: تسویه آنی با پذیرندگان، ارائه خدمات E.Voucher قبوض، ارائه خدمات پرداخت قبوض، ارائه انواع گزارشات مور
د نیاز پذیرندگان


بانک سینا: در تاریخ 28 اسفند 1387 بانک جدیدی وارد عرصه فعالیت شد که نام سینا را برای خود برگزید. این در حالی است که این بانک قبل از این به عنوان موسسه مالی و اعتباری سینا فعالیت داشته است. کوروش پرویزیان، مدیرعامل فعلی این بانک است و توانسته در سطح کشور 263 شعبه از این بانک را تاسیس کند.

سینا نیز دارای شرکت های وابسته و زیر مجموعه خود است. اما نکته قابل تامل این است که در خصوص شرکت های وابسته این بانک تنها نام مدیر عاملان آن آورده شده و هیچ گونه اطلاعات دیگری در خصوص فعالیت های این شرکت ها ذکر نشده است. اسامی این مدیرعاملان به ترتیب آمده است. حافظ ذبیح اللهی، مدیرعامل شرکت توسعه سینا، داود دانشفر، مدیرعامل شرکت سینایاران، شهرام نادری، مدیرعامل شرکت صرافی سینا.

بانک شهر: بانک شهر با پیگیری های فراوان مدیران ارشد شهرداری تهران و کلانشهرها در روزهای پایانی سال 88 پا به عرصه بانکداری کشور گذاشت. بانک
شهر 185 شعبه در سطح کشور دارد و حسین محمد پورزرندی مدیر عامل فعلی این بانک است
.

تعداد شرکت های وابسته بانک شهر نیز دست کمی از دیگر بانک ها ندارد. بانک شهر در زمینه ساختمان سازی فعالیت های بسیاری دارد. در این گزارش به اختصار به شرکت های متعلق به این بانک پرداخته شده است.

شرکت «گروه توسعه اقتصادی رستا» در تاریخ 1391/8/30 به ثبت رسیده است. این شرکت در زمینه های مختلف و به قول معروف از شیر مرغ تا جان ادمیزاد در این شرکت وجود دارد. موضوع فعالیت شرکت عبارت است از «ایجاد، تأسیس، مشارکت، توسعه، تکمیل و خرید انواع کارخانجات و بنگاه های اقتصادی و خدماتی در بخش های مختلف اعم از صنعت، معدن، سیستم های حمل و نقل، فناوری، کشاورزی، بازرگانی، خدماتی، درمانی، ورزشی، ساختمانی، انرژی، مدیریتی مشاوره ای و ارائه انواع خدمات مشاوره ای در مدیریت امور اشخاص حقیقی و حقوقی در انواع بازارها در داخل و خارج کشور به تنهائی یا با مشارکت اشخاص ایرانی و خارجی، ارائه خدمات مورد درخواست سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی به ویژه سهامداران در موضوع و اهداف اساسنامه آنان در زمینه تولید سرمایه گذاری توسعه و تکمیل برنامه ریزی بودجه بندی پروژه ها و تهیه گزارش های توجیهی، طراحی سیستم های مدیریتی و کامپیوتری جهت تسهیل و افزایش کارائی آنها مباشرتاً یا از طریق تشکیل شرکت و مؤسسه، انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی، فنی، مدیریتی و نظارت بر اجرای طرح های سرمایه گذاری در
داخل و خارج کشور برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی بویژه سهامداران، انجام فعالیت های پیمانکاری حق العمل کاری و نمایندگی در کلیه زمینه فعالیت های اقتصادی و تکنولوژیکی در بازارهای مختلف داخلی و خارجی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مشارکت در تأسیس، ایجاد و اداره شرکت های کارگزاری در زمینه فعالیت های اقتصادی در بازارهای مختلف داخلی و خارجی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، پس از اخذ مجوزهای لازم، طراحی، ساخت، احداث و تجهیز انواع مراکز خدماتی، اقامتی، تفریحی، درمانی، آموزشگاهی، نمایشگاهی و فروشگاهی در داخل و خارج از کشور به تنهائی یا با مشارکت اشخاص ایرانی و خارجی، اخذ و اعطای نمایندگی در کلیه زمینه های موضوع فعالیت شرکت، تأمین کالا و خدمات و تأسیسات اماکن فرهنگی، آموزشی و ورزشی و تجاری سازی و تسهیل گری برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی، واردات و صادرات انوع کالا و خدمات در هر یک از حوزه های یاد شده در موضوع فعالیت انجام امور فناوری سیستم های رایانه ای شامل تهیه، طراحی، ساخت، بهره برداری، نگهداری و اجرای نرم افزارهای کاربردی و تجهیزات سخت افزاری برای خود و اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی، ایجاد شعب در داخل و خارج از کشور
.»

یکی دیگر از شرکت های بان شهر، شرکت سرمایه گذاری «شهر آتیه» است که در سال 86 به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت شرکت که در سایت به صورت مفصل تر آورده شده است به شرح زیر می باشد: « الف- تأسیس، خرید، اداره، توسعه، تکمیل ا
نواع کارخانجات و واحدهای اقتصادی تولیدی، صنعتی، معدنی، کشاورزی، ساختمانی و هرگونه اموری که به نحوی از انحاء با فعالیتهای فوق مرتبط بوده
. ب- سرمایه گذاری در کلیه بخشهای خصوصی و دولتی، خرید انواع سهام مشارکت در سایر شرکتها اعم از داخلی و خارجی از طریق تعهد سهام شرکتهای جدید یا خرید سهام شرکتهای موجود، مؤسسات مالی، اعتباری و شخصیتهای حقوقی، شرکت در کلیه پروژه های ساختمانی و عمرانی اعم از طراحی، نظارت و اجرا، انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی، فنی و مالی مدیریتی و نظارت و پیگیری و اجرای طرحهای سرمایه گذاری در کلیه فعالیتهای اقتصادی. ج- ایجاد شرکتها و مؤسسات مطالعاتی ذیربط، اخذ تسهیلات باتکی به صورت ریالی و ارزی، شرکت در مناقصات و مزایدات بخش دولتی و خصوصی، اخذ و اعطای نمایندگی های داخلی و خارجی، صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی.»

اما شرکت «نوسازان شهر تهران» نیز در تاری
خ 1387/05/23 شروع به کار کرده است. موضوع فعالیت این شرکت ساختمان ساز است و در توضیحات خود این شرکت، نوع فعالیت ها اینگونه آورده شده است.«مدیریت و تهیه طرح های شهرسازی، معماری، نقشه های تفکیکی، آماده سازی و دیگر اقدامات اجرایی، احداث ساختمانها به ویژه در بافتهای فرسوده، قدیمی و ناکارآمد شهری مطابق. تأمین اراضی، تجمیع و تفکیک آماده سازی، ساخت ساختمان با کاربریهای مختلف مانند اداری، مسکونی و خدماتی، تولیدی وتجاری در بافت های فرسوده، قدیمی وناکار آمد شهری. مدیریت، نظارت واقدام در ساماندهی انواع مشارکت ها، اعم از مشارکت با سایر اشخاص حقیقی وحقوقی. انجام امور پیمانکاری وکارگزاری، اجرای طرح های مسکن، راه وساختمان وشهرک سازی و آماده سازی زمین وخدمات و تأسیسات شهری
.»

یکی دیگر از شرکت های ساختمان سازی بانک شهر، شرکت «ساختمان و عمران شهر پایدار» است که در تاریخ 14 مهرماه سال 1389 به ثبت رسیده است. این شرکت برو و بیای برای خود دست و پا کرده است و به نوعی جای خود را در میان شرکت های ساختمان سازی به خوبی باز کرده است. موضوع فعالیت های این شرکت را به اختصار بخوانید: «1.عقد قرارداد با اشخاص حقوقی حقیقی در خصوص اخذ صورت مجلس تفکیکی، پیاده کردن موقعیت پلاکهای ثبتی بر روی زمین و نقشه های هوایی، نقشه برداری، ارزیابی و تقویم اراضی، املاک و ابنیه، آپارتمان، اماکن تجاری، صنعتی، کشاورزی، اداری، مسکونی از هر نوع یا هر سازه و عنداللزوم تعیین اجاره بها، اجرت المث
ل با جلب نظر کارشناسان رسمی دادگستری و سایر موضوعات مرتبط با ملک و ساختمان 2. مبادرت به انجام و اجرای عملیات ساختمانی، عمرانی و راه سازی اعم از خرید، ارائه خدمات، مشارکت و واگذاری اموال منقول و غیر منقول، ماشین آلات، برگزاری مزایده و مناقصه و سرمایه گذاری مشترک برای پروژه های عمرانی و ساختمانی، فروش و سایر خدمات مرتبط 3. اجرای کلیه امور ساختمانی و عمرانی اعم از احداث، تعمیرات و اتمام ساختمان های نیمه تمام و پروژه های عمرانی در مناطق شهری و روستایی در کلیه مناطق کشور4. تأسیس و ایجاد کارخانجات مرتبط با تولید مصالح و مواد مورد نیاز برای پروژه های عمرانی، ساختمانی و راهسازی5. برگزاری مزایده و مناقصه در خصوص واگذاری ساختمان و اراضی سازمان ها، موسسات، ادارات، شرکت ها، بانکها، نهادها و سایر متقاضیان 6. انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی، فنی، مدیریتی و نظارت و پیگیری اجرای طرح های اجرایی در جهت تحقق اهداف شرکت 7 . مدیریت و نظارت بر پروژه های عمرانی و ساختمانی و راه سازی برای اجرای موضوع فعالیت و سایر موضوعات مرتبط 8. احیای منابع مالی و پی گیری وصول مطالبات معوقه برای کلیه افراد حقیقی و حقوقی اعم از شهرداری ها، بانک ها، مؤسسات مالی و سایر متقاضیان 9. استفاده از تسهیلات و منابع مالی و اعتباری از بانکها، موسسات اعتباری و سایر مراکز 10. ایجاد غرفه و مشارکت در برپایی نمایشگاه های داخلی و خارجی11. اخذ و یا اعطای نمایندگی در داخل و خارج از کشور
.»

همان
طور که از نام «شرکت مسکن و ساختمان جهان» پیداست، این شرکت نیز در امور ساختمان سازی فعالیت دارد. موضوع فعالیت های این شرکت به این شکل عنوان شده است: « ارائه خدمات مربوط به شناسایی، ارائه، تحصیل منابع، احراز و تثبیت و انجام تعمیرات و اتمام ساختمان نیمه تمام، تاسیس و ایجاد کارخانجات و واحدهای ساختمانی، مبادرت به انجام کلیه عملیات ساختمانی اعم از خرید، خدمات، مشارکت، سرمایه گذاری، ساخت مجتمع های ساختمانی و واگذاری واحدهای ساختمانی، اجرا، برگزاری مزایده و مناقصه، استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانکها و موسسات اعتباری به نفع خود یا اشخاص حقوقی تابعه و وابسته، انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی، فنی، مدیریتی و نظارت و پیگیری اجرای طرحهای اجرایی در جهت تحقق اهداف شرکت، انجام کلیه عملیاتی که به طور مستقیم و غیر مستقیم برای تحقق اهداف شرکت لازم و مفید بوده و یا در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد
.»

به سایر شرکت های وابسته به بانک شهر تنها به آوردن نامشان اکتفا می کنیم: شرکت بیمه شهر، شرکت صرافی شهر، شرکت تأمین سرمایه آرمان، شرکت لیزینگ شهر، شرکت توسعه و نوآوری شهر، شرکت جهان اقتصاد و سرمایه آتیه ایرانیان، شرکت کارگزاری شهر، شرکت توسعه تجارت جهان


منبع: گزارش اقتصاد پرس و به نقل از اقتصاد آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید