ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

ماهیت و اهداف طرح روحی اول

ماهیت و اهداف طرح روحی اول


طرح روحی ، توسط یکی از بهائیان مهاجر ایرانی به نام روحی ارباب ، چندین سال قبل طراحی شد. پس از بررسی و تصویب بیت العدل حیفا به عنوان بالاترین نهاد تصمیم گیرنده فرقه بهائیت در سطح جهان ، به عنوان یک طرح آزمایشی در کشور کلمبیا اجرا گردید.


این طرح در جریان اجرای آزمایشی آن در کلمبیا که مدت ده سال به طول انجامید ، به طور مستمر و مداوم ارزشیابی می شد و نتایج این بررسی ها و ارزیابی ها در اختیار مرکزیت بهائیت (بیت العدل حیفا) قرار می گرفت.


سرانجام بیت العدل حیفا پس از پایان مرحله ده ساله آزمایشی این طرح، تصمیم گرفت تا طرح روحی به عنوان یک راهنمای عمل به تمام محافل بهائی ابلاغ شود و موارد مطرح شده در آن مورد اجرا قرار گیرد.


یکی از مهمترین اهداف طرح روحی ، ایجاد بسترهای لازم برای افزایش آمار تعداد بهائیان است و مسئولان مرکزیت بهائیت برای ایجاد سهولت در دستیابی به این هدف ، با یک برنامه ریزی گسترده ، مؤسساتی را تحت عنوان “مؤسسه آموزشی” در کشورهای مختلف ایجاد کردند که بر اساس آخرین آمارهای منتشره از سوی مرکزیت بهائیت ، تعداد اینگونه مراکز آموزشی بیش از یکصد مرکز می رسد.


مرکزیت بهائیت برای دستیابی به اهداف طرح روحی ، زمان بندی های مشخصی را معین کرده اند که شامل “نقشه های پنج ساله” و “نقشه های چهار ساله” است که بعد از آن نیز یک نقشه دوازده ماهه و یک نقشه پنج ساله در نظر گرفته شده است.


شعار اصلی نقشه پنج ساله “دخول افواج مقبلین” و به تعبیری جذب گسترده مبتدیان به جامعه بهائیت نام دارد. مؤسسات آموزشی که بهائیان در ارتباط با طرح روحی ایجاد کرده اند، افزون بر هیأت مدیره ، زیر نظر مشاور قاره ای بهائیت که از سوی بیت العدل حیفا معرفی و تأئید شده است ، اداره می گردد.


تبلیغات فرقه بهائیت در کشورهای اسلامی ، به ویژه خاورمیانه به دلیل حساسیت های خاصی که در مورد آن وجود دارد ، بر اساس یک استراتژی ویژه ای که از سوی مرکزیت بهائیت بدان نام ” استراتژی خاموش و پنهان” داده شده ، اداره می شود و برای تحقق اهداف این اسنراتژی در کشورهای مسلمان زمان بیشتری در نظر
گرفته شده و طی یک نقشه 20 ساله تا سال 2021 میلاذی برای رسیدن به اهداف مورد نظر وقت و فرصت معین کرده اند.


فعالیت طرح روحی در ایران چند سال قبل با پیام 26 نوامبر 2003 میلادی بیت العدل حیفا و با انتشار 7 جلد از 9 جلد اولیه آن آغاز شد. شیوه فعالیت اجرایی طرح روحی با فعالیت های گذشته بهائیان ایران تفاوت اساسی دارد. ( این طرح در داخل نقشه 20 ساله گنجانده شده است.)


فرقه بهائیت به امر تبلیغات ، بهای زیادی می دهد و هر سال میلیون ها دلار هزینه صرف کارهای تبلیغاتی می کند.


بیت العدل حیفا کوشیده است تا در این دور از فعالیت جدید و در اجرای طرح روحی در حد و اندازه یک اپوزیسیون فعال موضع بگیرد و این امر را می توان از پیام 26 نوامبر 2003 بیت العدل حیفا در
یافت.


در حقیقت با ارسال این پیام و آغاز اجرای طرح روحی در ایران، فرقه بهائیت شیوه تبلیغاتی جدیدی را در برخورد با نظام اسلامی ایران در پیش گرفته است که به زعم خودشان شیوه ای هجومی می باشد. به همین مناسبت در سال 1380 سیزده نفر از بهائیان به اصطلاح مستعد ، زیر پوشش های مختلف از ایران به امارات متحده عربی – دوبی- رفته و در آنجا دوره های آموزشی کتاب هایی را که برای اجرایی کردن طرح روحی تدوین و تألیف شده است ، آغاز کردند.


اعزام مبلغین به دوبی با این اهداف صورت پذیرفت:


1- فراگیری چگونگی تبلیغ گسترده و مخفیانه در جمهوری اسلامی ایران.


2- فراگیری راه های جدید فریب مسلمانان شیعه ایرانی.


3- فراگیری چگونگی انتخاب هدف یا سوژه بی آنکه گرفتار مأموران شوند.


رفت و آمد سالانه صدها هزار مسافر که برای خرید و تفریح به دوبی می روند ، زمینه ای مناسب و دلخواه برای سرکردگان بیت العدل حیفا است . دوبی در حقیقت به شکارگاه آنان برای صید نیروهای نا آگاه جدید مبدل شده است.


برای اجرای طرح روحی تا کنون 9 عنوان کتاب تألیف و آماده شده و به اکثر زبانهای دنیا نیز ترجمه شده است که عناوین برخی از کتاب ها عبارتند از:


کتاب اول : تأملاتی بر حیات روح انسانی


 مشتمل بر:


فهم آثار مبارکه بهایی


دعا و مناجات


حیات و ممات


 


کتاب دوم: قیام به خدمت


مشتمل بر:


شوق تبلیغ


تزیید معلومات در مواضیع امری


معرفی عقاید بهایی


 


کتاب سوم: آموزش دروس امری به اطفال ، کلاس اول


مشتمل بر:


بعضی از مبانی تربیت بهایی


دروسی برتی کلاس اول اطفال


اداره کلاس برای اطفال


 


کتاب چهارم: دو مظهر ظهور الهی


مشتمل بر:


عظمت این یوم


حیات حضرت باب


حیات حضرت بهاء الله


 


کتاب پنجم: آموزش کلاسهای اطفال ، کلاس دوم و سوم


مشتمل بر :


دروسی برای کلاس دوم اطفال


دروسی برای کلاس سوم اطفال


 


کتاب ششم : تبلیغ امرالله


مشتمل بر:


طبیعت روحانی تبلیغ


خصائص و ویژگی های نبلغ


اقدام به تبلیغ


 


کتاب هفتم : یاری به دیگران در مطالعه کتب 6-1


 مشتمل بر :


سبیل روحانی


تیوتر شدن


استفاده از هنرها


 


کتاب هشتم: عهد و میثاق


 مشتمل بر: میثاق الهی


میثاق حضرت بهاء الله


 


کتاب نهم: رفاه خانواده


 مشتم
ل بر:


حیات خانواده بهایی


اعطاء : اساس روحانی رفاه


مرکزیت بهائیت در حیفا توصیه کرده است که در ایران به دلیل حاکمیت نظام اسلامی و وجود شرایط خاص ، طرح روحی از سن 16 سالگی آغاز شود و کودکان بهائی از سن 12 تا 15 سالگی و در صورت امکان به همراه بزرگترهایشان با هدف فریبکاری به کارهای خیریه و عام المنفعه نظیر عیادت از بیماران در بیمارستان ها ، نظافت پارک های محل و معابر کوهستانی ، مراجعه به آسایشگاه سالمندان و کمک به سالخوردگان بپردازند. در اردیبهشت 1383 بخشی از طرح روحی که مربوط به آموزش راهنمایان و مبلغان بود ، به پایان رسید و تعدادی راهنما یا “تیوتر” آماده فعالیت شدند. به همین سبب و بنا به دستور بیت العدل حیفا ، حرکت و هجوم تبلیغاتی بهائیان به
بیرون و به سمت جوامع غیر بهائی آغاز شد.


در همین زمان خانجانی ، عضو برجسته و منشی محفل ملی بهائیان ایران ، طی ابلاغیه ای رسمی به کلیه بهائیان ایران تأکید کرد که: ” ما نبایستی فقط  به دوستانی اکتفا کنیم که از قبل در زمره دوستان درآمده اند ، زیرا این امر به علت محدود بودن دایره این دوستی ها ، ناچاراً به تدریج اقدامات ما را محدود و متوقف خواهد نمود و بایستی با طرح دوستی ها و صمیمیت های جدید و پس از حصول اطمینان از طریق معاشرت های خانوادگی و گفتگوهای هدفمند، دایره دوستان مطمئن خود را مرتباً اتساع ببخشیم تا امکان لازم برای یافتن نفوس مستعده فراهم گردد.”


این ابلاغیه محفل ملی بهائیان ایران ، عملاً به بیرون این فرقه دستور می دهد که از طریق نفوذ در خانواده های ایرانی و همکاران اداری و دوستان و همسایه گان از رهگذر تبلیغات وسیع و مستمر ، بر دامنه و تعداد بهائیان مقیم ایران بیفزایند.پس از ابلاغ پیام 26 نوامبر 2003 بیت العدل حیفا به بهائیان ایران، مؤسسات آموزشی بهائیت به کار تربیت راهنمایان بهایی سرعت بخشیدند . به طوری که هم اکنون بنا به گفته بهائیان تعداد راهنمایان و مبلغان بهائی به ده هزار نفر می رسد و این خود زنگ خطری است که مسئولان فرهنگی و عقیدتی جمهوری اسلامی موضوع برخورد با بهائیان را در دایره تساهل و تسامح نیندازند، زیرا دشمن بیدار و هوشیار در کمین شکار جوانان ما نشسته است. محفل ملی بهائیان ایران، که نزد بهائیان به عنوان “یاران ایران” شناخته می شوند، اصرار دارد تا جامعه بهائیت ایران با مظلوم نمایی توجه جهانیان را به وضع خود معطوف دارند. پیروان فرقه بهائیت بر اساس طرح روحی آویختن به حربه های دروغین را نیز جایز می شمارند. از جمله یکی از اعضای محفل ملی بهائیت ایران با تکیه بر دستور العمل بیت العدل مبنی بر اینکه باید با افراد غیر بهائی ارتباط برقرار کرد، نفوذ در جوامع روستایی و کوچک را زیر این پوشش که ما بهداشت یار هستیم و یا به عنوان مسئول برای خدمت به شما آمده ایم ، به هر وسیله ای برای شناسایی افراد مستعد و جذب آنها به بهائیت اقدام می کنند:” اگر فرضاً دوستان ایده هایی را بیان می دارند مانند اینکه بهداشت یار هستیم و …اینها هدف نیستند، بلکه محملی است برای شناسایی افراد مستعد و اینکه آنها را وارد پروسه مؤسسه آموزشی و تبلیغاتی روحی نماییم.”


او بهره برداری از دوستان دوران مدرسه ، مهاجران فقیر افغانی ، کمک مالی به خانواده های مستمند و ایجاد کلاسهای آشپزی و هنری ، رفت و آمد به کتابخانه ها و سمینارهایی که در فرهنگسراها برگزار می شود ، وسیله ای برای ایجاد ارتباط مخفی و سپس تبلیغ بهائ
یت می داند.


بر اساس برنامه طرح روحی ، هر خانواده بهائی در ایران باید چند راهنما داشته باشد تا بتوانند با خانواده های غیر بهایی مرتبط شوند و با این توصیف در هر نقطه ای که یک یا چند خانواده بهایی وجود دارد ، خانواده های مسلمان و غیر بهایی باید در معرض تهدیدات ناشی از تبلیغات بهائیان قرار داشته باشند.


مؤسسه روحی عنوان اصطلاح “همراه” را برای تمامی افرادی که در دوره های مؤسسه شرکت می نمایند ، صرف نظر از محل سکونتشان ، خواه دانشجو و یا معلم باشند استفاده می نماید. این همراهان فی الواقع همکار یکدیگرند، چونکه همه در هدف مؤسسه که استفاده از این دوره ها به جهت به اصطلاح خدمت به امرالله و رفاه و آسایش بشریت است سهیم و شریکند. در هر گروه یک نفر به عنوان “تیوتر” یا راهنما می باشد که  دارای تجربه بیشتری است و بقیه اعضاء عبارتند از ” همراهانی” که در مسیر تعلیم خود در این دوره از او کمک می گیرند. البته همه همراهان به خوبی می دانند که این جریان تعلیمی دو جانبه است. هر یک  از همراهان خود مسئولیت فراگیری را به عهده می گیرد و راهنما تسهیل گر این جریان تعلیمی می باشد.


برای مطالعه دروس روحی ، همراهان که شامل مبتدیان هم می شوند باید سه مرحله از احاطه و درک را طی نمایند:


مرحله اول: فهم کلی و اساسی معانی کلمات و جملات نصوص مبارکه است که محور مطالعه در این دوره ها می باشد.


مرحله دوم: فهم و ادراک با به کار بستن و تطبیق بعضی از مفاهیم نصوص بهائی در زندگی روزانه مرتبط است.


مرحله سوم
از فهم و ادراک ، همراهان باید درباره نحوه اجرای مفاهیم نصوص بهائی در موقعیتهایی که هیچ ارتباط مستقیم و واضحی با موضوع نص ندارد ، تفکر و تعمّق نمایند.


 


اهداف آموزشی کتابهای روحی:


مهمترین هدف بلند مدت بهائیت از اجرای طرح روحی رفع استیحاش از جامعه مسلمانان نسبت به بهائیت می باشد و سعی می نمایند تا با طرح و آموزش مسائل کلی در زمینه مسائل اخلاقی و انسانی به مبتدیان و همسایگانشان وحشت و نفرت موجود در جوامع مسلمان نسبت به بهائیت و بهائیان را بزدایند. و این تصور را که آنها کافر و خارج از دین می باشند را از ذهن افراد جامعه زدوده و پس از چندی همین افراد جامعه را به هواداری از حقوق باصطلاح پایمال شده ایشان وادارند.


&l t;P style=”TEXT-ALIGN: right; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0in 0in 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; BACKGROUND: white; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto; mso-background-themecolor: background1″ dir=rtl class=MsoNormal align=justify> 


اهداف اعلام شده از طرف بیت العدل برای اجرای طرح روحی:


هدف از آموزش کتاب اول ” فهم آثار مبارکه بهائی” است که شرکت کنندگان را بخواندن آثار و تفکر در آن ، که با نصوص یک جمله ای شروع شده ، عادت دهد.


در کتاب دوم سعی بر افزایش معلومات امری فرد و تشوی
ق وی به تبلیغ بهائیت دارد.


در کتاب سوم سعی در کمک به اشخاصی دارد که مایل به انجام خدمت عظیم اداره کلاسهای منظم برای تربیت روحانی اطفال می باشندو فرض بر این است که افرادی که آن را مطالعه می نمایند لااقل دوره کتاب یک روحی را به اتمام رسانده باشند.


در کتاب چهارم به آموزش تاریخ زندگانی و ظهور باب و بهاء الله می پردازد.


در کتاب پنجم نیز به آموزش کسانی که مایل به اداره کلاسهای دوم و سوم اطفال هستند می پردازد.


در کتاب ششم نیز به افزایش مهارتهای تبلیغی افراد و آموزش تبلیغات اثربخش می پردازد.


در کتاب هفتم تلاش می شود تا افراد راهنمای(تیوتر) بیشتری برای اجرای طرح روحی تربیت شوند.


 


طرح استفاده از منابع کمک آموزشی و جزوات و نوارهای تبلیغی همراه با آموزش روحی:


جایگاه و پایگاه اجرای طرح روحی ، بیوت تبلیغی است که عموماً در منازل افراد بهائی و با دعوت از یک یا چند نفر مبتدی که قبلاً از طریق تبلیغات عمومی در مکانهای عمومی ، محیط کار، مدرسه ، اتوبوس ، تاکسی ، همسایگان و …و یا  از محیط اینترنت شکار شده اند ، تشکیل می گردد.


به دنبال چند جلسه گفتگوهای دوستانه و جلب اعتماد مبتدیان ، کتاب اول روحی در اختیار مبتدیان قرار گرفته و در هر جلسه صفحاتی از این کتاب توسط همه افراد حاضر در جلسه اعم از بهائی و مبتدی با صدای بلند خوانده شده و درباره آن بحث و گفتگو شده و نهایتاً توسط راهنما که نقش معلم و به تعبیری مبلغ را دارد ، نتیجه گیری شده و به سؤالات و شبهات افراد پاسخ داده می شود.


از جمله
ویژگی های این جلسات ، شروع با قرائت فقراتی از دعاهای بهائی خصوصاً از کتاب ادعیه محبوب بهاء الله است که حتی توسط افراد مبتدی نیز اجرا می شود.


همزمان با پیشرفت مطالعه کتب روحی ، در هر جلسه و متناسب با روحیات و معلومات مبتدیان ، انواع و اقسام جزوات تبلیغی ، مقالات ، منتخب ادعیه بهائی، CD ، فیلم ، عکس رهبران بهائی َ، نوارهای صوتی ، سخنرانی و یا موسیقی و شعرهای شعرای بهائی ، آدرس سایتها و وبلاگهای بهائی ، آدرس و مشخصات رادیو و تلویزیون بهائی و … به تدریج در اختیار مبتدیان قرار داده می شود.


به دنبال چند ماه مطالعه و تکمیل دو یا سه کتاب از کتب روحی ، از مبتدیان سؤال می شود که آیا بهائیت را به عنوان یک دین جدید و مطابق با نیازهای بشر امروز قبول دارند یا خیر ؟


به دنبال تائید فرد مبتدی ، وی در زمره “مصدقین بهائیت” قرار می گیرد و سپس از وی خواسته می شود که به عنوان یک نفر بهائی شروع به تبلیغ بهائیت و جذب افراد جدید که عمدتاً از افراد خانواده و یا دوستان و آشنایان نزدیک هستند به این بیوت تبلیغی بهائی نموده و در بعضی مواقع همین مصدقین را به عنوان مدرس(تیوتر) کتب روحی برای مبتدیان جدید به خدمت می گیرند.


http://hamianesheitan.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید