ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

شیطان و ظهور

حتماً می دانید شیطان اسم خاص نیست بلکه اسم جنس است؛ بنابراین شیطان به هر موجودی اعم از جن و انس می گویند که رو به پلیدی و پستی آورده است و اشاره به فرد خاصی ندارد.


نخستین کسی که چنین رویه ای پیش گرفت، جنی بود مقرب، که در میان فرشتگان به عبادت او می پرداخت. او به علت شیفتگی بیش از حد به نژاد خود، از فرمان سجده کردن بر مخلوق خداوند سرپیچی کرد. نام او «ابلیس» بود.


نکته ی مهمی که در این داستان مشهور وجود دارد مهلت خواستن ابلیس «تا وقت معلوم» است. بسیاری از مفسران تعبیر وقت معلوم را چنین شرح داده اند: تا وقت ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه).


بنابراین ابلیس با رسیدن ظهور به مرگ خویش نزدیک می شود.


ابلیس یا همان «لوسیفر» یهودیان و مسیحیان، جنی است که در بدتر کردن شرایط آخرالزمان چنان پیش می رود که بنده های خالص کمی را برای برپایی حکومت الهی باقی می گذارد. البته باید دانست کار ابلیس تنها فریب دادن و وسوسه کردن است، زیبا نشان دادن زشتی ها و پرزرق و برق جلوه دادن گناهان! هر انسانی می تواند با تکیه به خدای متعال از وسوسه های او نجات بیابد و جانش را از میان آشفتگی این دنیای شیطان زده بیرون بکشد.


به طور کلی می توان فعالیتهای ابلیس را در دوران غیبت و ظهور به دو دسته تقسیم کرد:


1.
گمراه می کند!


ابلیس در دوران غیبت تا می تواند برای خودش سپاه و نیرو جمع می کند؛ چرا که مرگ را در دو قدمی اش می بیند بنابراین با تمام قوا، با چنگ و دندان و با هر ترفندی قصد دارد بنده های خالص کمتری در زمین باقی بگذارد.
به همین علت است که در آخرالزمان نگه داشتن ایمان و گناه نکردن بسیار مشکل است. همین عمل ابلیس باعث می شود خالص از ناخالص جدا شود و یاران واقعی خداوند مشخص شوند.
شیطان وسوسه می کند، به فساد دعوت می کند، شیوع هم جنس بازی و ساختن قومهای لوط را دوست دارد. برای مال دنیا در ذهن مردم ارزش و محبت می سازد و از خداوند موجودی دور و سخت! ناامیدی را گسترش می دهد و حتی در دل دوستانش ترس می دمد!
بنابراین یارانی فاسد، ناامید و ترسو دارد! در مقابل خداوند منشأ امیدواری و قدرت است و همیشه توبه را می پذیرد. پس تنها نیستیم!


2. صیحه ی شیطانی


در صبح روز ۲۳ رمضان ندایی از جبرئیل مردم را به پیروی از حضرت مهدی (ع) فرا می خواند. در عصر همان روز شیطان ندا می دهد که حق با حضرت مهدی (ع) نیست و با فلان خاندان است! در این زمان بسیاری از مردم منحرف می شوند. (۱)
سپاه ابلیس در نهایت در برابر سپاه امام زمان (عج) قرار می گیرد (۲) و اما عاقبت ابلیس:
از امام صادق(ع) پرسیدند: اینکه خداوند به شیطان فرمود منتظر وقت معلوم باشد، این وقت معلوم کی خواهد بود؟
حضرت فرمودند:
«روز قیام قائم ماست. وقتی خداوند او را برانگیخته می کند و آماده ی قیام در مسجد کوفه است. در آن وقت شیطان در حالی که با زانوهای خود راه می رود به آنجا می آید و می گوید: “ای وای از خطر امروز!” قائم پیشانی شیطان را گرفته و گردنش را می زند. آن موقع روز وقت معلوم است که مدت او به آخر می رسد» (۳)
هشدار: با نابودی ابلیس فقط نیروی منحرف کننده ی بیرونی از بین می رود و نفس اماره باقی می ماند…


پی نوشتها:


1.       النعمانی، الغیبة، ص۱۷ـ بحارالانوار، ج۲، ص۲۳۱


2.       مقاله از ظهور تا قیامت، ماهنامه موعود، شماره۹۷


3.       بحارالانوار، ج۲، ص۲۳۱


منابع:
1. مقاله ی از ظهور تا قیامت، ماهنامه ی موعود، ش ۹۷


2. کتاب عصیانگر، عباسعلی کامرانیان


3. مقاله ی ابلیس دشمن فرزند آدم، موع
ود ش ۹۷ | مستور


http://shiaha.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید