ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آثار و برکات دعا برای تعجیل فرج حضرت ولی عصر(عج)

فهرست مطالب

انتظار فرج در روایات اسلامی بسیار مورد تاکید قرارگرفته و آثار، فوائد و ویژگی های دعا برای تعجیل فرج حضرت ولی عصر(عج) در میان شیعیان از جایگاه خاصی برخوردار است. برکات دعای فرج شامل حال جمیع شیعیان شده و علاوه بر تقویت روحیه امید به آینده و انتظار مصلح جهانی موجب می شود تا دعا برای فرج اثرات مثبتی برای افراد داشته باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.


در روایات بسیاری آمده است که بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است. این دعا سبب زیاد شدن نعمت ها است. اظهار محبت قلبی، نشانه انتظار و زنده کردن امر ائمه اطهار(ع) و مایه ناراحتی شیطان لعین و نجات یافتن از فتنه های آخرالزمان، اداء قسمتی از حقوق آن حضرت است که اداء حق هر صاحب حقی واجب ترین است و تعظیم خداوند و دین خداوند است.


حضرت صاحب الزمان(ع) در حق کسی که برای فرج دعا کند، دعا می کند و شفاعت آن حضرت در قیامت شامل حالش می شود. شفاعت پیامبر(ص) شامل حالش می شود و این دعا امتثال امر الهی، طلب فضل و عنایت اوست و مایه استجابت دعا می شود. اداء اجر رسالت است و مایه دفع بلا است و سبب وسعت روزی است. باعث آمرزش گناهان می شود و تشرف به دیدار آن حضرت در بیداری یا خواب و رجعت به دنیا در زمان ظهور آن حضرت و از برادران پیغمبر(ص) خواهد بود و فرج مولای ما حضرت صاحب الزمان(ع) زودتر واقع می شود و پیروی از پیغمبر و امامان(ع) خواهد بود و وفای به عهد و پیمان خداوندی است. آثار نیکی به والدین برای دعا کننده حاصل می شود و فضیلت رعایت و اداء امانت برایش حاصل می شود. زیاد شدن اشراف نور امام(ع) در دل او و طولانی شدن عمر، تعاون و همکاری در کارهای نیک و تقوی و رسیدن به نصرت و یاری خداوند و پیروزی بر دشمنان به کمک خداوند و هدایت به نور قرآن مجید و نزد اصحاب اعراف معروف می گردد و به ثواب طلب علم نائل می شود.


کسی که برای فرج دعا می کند از عقوبت های اخروی در امان می ماند و هنگام مرگ به او مژده می رسد. با او به نرمی رفتار می شود و این دعا اجابت دعوت خدا و رسول خواهد بود و با امیرالمومنین(ع) و در درجه آن حضرت خواهد بود. محبوب ترین افراد نزد خداوند خواهد بود و عزیزترین و گرامی ترین افراد نزد پیغمیر(ص) می شود و از اهل بهشت خواهد بود. دعای پیامبر(ص) شامل حالش می گردد و کردارهای بد او به کردارهای نیک مبدل شود و خداوند متعال در عبادت او را تائید فرماید. با این دعا عقوبت از اهل زمین دور می شود و ثواب کمک به مظلوم را دارد و ثواب احترام به بزرگتر و تواضع نسبت به او را دارد و پاداش خونخواهی مولای مظلوم شهیدمان حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) را دارد و شایستگی دریافت احادیث ائمه اطهار(ع) را می یابد و نور او برای دیگران نیز در روز قیامت درخشان می گردد و 70 هزار نفر از گنهکاران را شفاعت می کند و دعای امیرالمومنین(ع) در حق او روز قیامت و بی حساب داخل بهشت شدن و در امان بودن از تشنگی روز قیامت و جاودان بودن در بهشت و مایه خراش روی ابلیس و مجروح شدن دل اوست و روز قیامت هدیه های ویژه ای دریافت می دارد و خداوند عزوجل از خدمت گذاران بهشت نصیبش فرماید و در سایه گسترده خداوند قرار گرفته و رحمت بر او نازل می شود – مادامی که مشغول آن دعا باشد و پاداش نصیحت مومن را دارد و مجلسی که در آن برای حضرت قائم(عج) دعا شود، محل حضور فرشتگان گردد و دعا کننده مورد مباهات خداوند است و فرشتگان برای او طلب آمرزش می کنند.


 منتظر فرج از نیکان مردم پس از ائمه اطهار(ع) می شود و این دعا اطاعت از اولی الامر است که خداوند اطاعتشان را واجب ساخته است و مایه خرسندی خداوند عزوجل است و مایه خشنودی پیغمبر(ص) می شود و این دعا خوشایندترین اعمال نزد خداوند است و از کسانی خواهد بود که در بهشت به او حکومت دهد. حساب او آسان می شود و این دعا در عالم برزخ و قیامت مونس مهربانی خواهد بود. این عمل بهترین اعمال است و باعث دوری غصه ها می شود. دعای هنگام غیبت بهتر از دعای هنگام ظهور امام(ع) است. فرشتگان درباره اش دعا می کنند و دعای حضرت سیدالساجدین(ع) که نکات و فوائد متعددی دارد شامل حالش می شود و این دعا تمسک به ثقلین(کتاب و عترت) است و چنگ زدن به ریسمان الهی است و سبب کامل شدن ایمان است و مانند ثواب همه بندگان به او می رسد. تعظیم شعائر خداوند است و این دعا ثواب کسی که با پیغمبر(ص) شهید شده را دارد و ثواب کسی که زیر پرجم حضرت قائم(ع) شهید شده را دارد و ثواب احسان به مولای ما حضرت صاحب الزمان(عج) را دارد و در این دعا ثواب گرامی داشتن عالم است و پاداش گرامی داشتن شخص کریم را دارد و در میان گروه ائمه اطهار(ع) محشور می شود و درجات او در بهشت بالا می رود و از بدی حساب در روز قیامت در امان ماند و نائل شدن به بالاترین درجات شهدا روز قیامت و رستگاری به شفاعت حضرت فاطمه زهرا(س) می رسد.


منبع: خبرگزاری شبستان

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید