ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

شباهت حضرت مهدی(عج) به ۵ پیامبر

فهرست مطالب

محمد بن مسلم می گوید: نزد حضرت امام محمد باقر علیه السلام رفتم تا از آن حضرت درباره قائم آل محمد علیه السلام سوال کنم، آن حضرت پیش از آنکه من بپرسم، فرمودند:


ای محمد بن مسلم؛ همانا قائم آل محمد علیه السلام با پنج تن از پیامبران و رسولان شباهت دارد: یونس بن متی، یوسف بن یعقوب، موسی، عیسی و حضرت محمد صلی الله علیه و آله.


اما شباهتش  به حضرت یونس، در ظاهر شدنش پس از غیبت به صورت شخصی جوان است در حالی که یونس از نظر سن، پیرمرد و بزرگسال بود.


و اما شباهتش به حضرت یوسف در غائب شدن اوست از چشم خویشان و نزدیکان و دیگر مردم و نهان بودنش از چشم برادرانش و پوشیده شدن کارش بر پدرش حضرت یعقوب علیه السلام با این که فاصله میان او و پدر و خاندان و پیروانش نزدیک بود.


و اما شباهتش به حضرت موسی علیه السلام در پیوستگی ترس و طولانی شدن غیبت و پنهان بودن ولادتش و سختی افتادن شیعیانش، پس از غائب شدن اوست …


و اما شباهتش به حضرت عیسی علیه السلام در اختلافات و گروه گروه شدن مردم است درباره او تا جایی که دسته ای گفتند: او متولد نشده است و دسته ای دیگری گفتند: (او متولد شده و) از دنیا رفته است و گروه سوم گفتند: کشته گشت و به دار آویخته  شد. (مردم نیز در باب مهدی (عج) اختلاف کنند و گروه گروه گردند و آرا متفاوتی ابراز کنند).


و اما شباهت او به جدش حضرت محمد (ص) در قیامش با شمشیر و کشتار دشمنان خدا و رسول او و سرکشان و ستمگران  است.


برگرفته از کتاب کمال الدین:ج۱، باب ۳۲، ص ۳۵۹- سایت رهبران شیعه


http://karballa.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید