ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

پيش روى مهدى، جبرئيل و در دنباله لشكرش اسرافيل است

اختصاص از حذيفه آورده است كه رسول الله فرمود: وقتى هنگام خروج قائم
شود، منادى از آسمان ندا مى دهد: اى مردم! وقت حكومت ستمگران به سر آمد و بهترين فرد امت محمد، امور را به دست گرفت، پس به مكه برويد.
در اين وقت نجبايى از مصر، ابدال از شام و زاهدان از عراق خارج مى شوند. اينها زاهدان شب و شيران روزند. گويا دل هايشان پاره هاى آهن است. بين ركن و مقام، با مهدى، بيعت مى كنند.

عمران بن حصين عرض كرد: اى رسول خدا! اين مرد (مهدى) را برايمان توصيف بفرما! فرمود: مردى دور از پليدى و ناپاكى و از فرزندان حسين است. دو عباى پنبه اى دارد و همنام من است. هنگام ظهور، پرندگان در آشيانه ها و ماهى ها در دريا به وَجْد مى آيند. روزها بلند مى شود، چشمه ها مى جوشد و زمين دو برابر، گياه مى روياند. جبرئيل، پيش روى مهدى و اسرافيل در دنباله لشكرش، روانه است. زمين را از عدل و داد پُر مى كند، چنان كه از ستم و بيداد آكنده شد
ه بود.


منابع سنى ها رواياتى را با همين محتوا آورده اند. از جمله ابن حماد از على بن ابى طالب (رضى الله عنه) آورده است:

مدينه، زادگاه مهدى است. وى جزء اهل بيت پيامبر است. همنام نبى است و به بيت المقدس هجرت مى كند. ريش انبوه دارد، سياه چشم است. دندان هاى پيشين وى برّاق است. خالى در صورت دارد. بينى اش كشيده و پيشانى اش بلند است. بر شانه اش نشانه اى از خال پيامبر است. همراهش پرچم پيامبر است كه از پارچه مخمل سياه و مربع شكل درست شده و بر آن سنگريزه است. اين پرچم از روزى كه پيامبر وفات كرده برافراشته شده و باز نشده است، مگر وقتى كه مهدى خروج كند. خدا با سه هزار فرشته او را يارى مى دهد كه بر رو و پشت كسانى مى زنند كه با او مخالفت كنند. خدا وى را در شكل فردى سى تا چهل ساله مى فرستد.

ابن حماد از كعب آورده است: فرماندهان مهدى، بهترين اشخاص هستند. ياوران و بيعت كنندگان از كوفه و يمن و ابدال شام اند. جبرئيل، پيش رويش جبرئيل و ميكائيل دنباله لشكرش ايستاده است. ميان مردم، محبوب است. خدا فتنه كور را خاموش مى كند تا زمين امن و امان شود، بدان اندازه كه زن همراه پنج نفر ديگر به حج برود و همراهشان مردى نباشد و از هيچ چيز جز خدا نترسند. زمين رشد خود را نشان داده، آسمان بركاتش را مى بارد.

تذكرة قرطبى از پيامبر آورده است: اگر از دنيا فقط يك روز مانده باشد، خدا آن روز را آنقدر طولانى مى كند، تا مردى از اهل بيتم به ميان مردم بيايد. فرشتگان پيشاپيش اويند. اسلام را آشكار مى كند و مى نماياند.


www.mouood.org

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید