ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام زمان علیه السلام مضطر حقیقی

فهرست مطالب

قرآن کریم چراغی نورانی است که با وجود گذشت ده ها قرن از نزول آن هنوز مسیر حق طلبان را در طول تاریخ روشن کرده و در آینده همچنین خواهد بود، در این کتاب آسمانی آینده ای روشن به بشریت نوید داده شده است که با سیطره دین حق و البته توسط امام حق(عج) و یاران صالحش بر تمام جهان محقق می شود.
در این سلسله مباحث مهمترین آیه های قرآنی که درباره معارف مهدویت است به ترتیب سوره های قرآنی استخراج و به نکته های هر کدام پرداخته شده همچنین در کنار هر آیه یکی از موضوع های خاص معارف مهدوی متناسب با آن آیه نیز مطرح می شود.
سوره نمل آیه 62
أَمَّن یجُیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَ ءِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ قَلِیلًا مَّا تَذَکَّرُونَ
کیست که هر گاه درمانده ای او را بخواند اجابت نماید و بدی و ناخوشی را برطرف کند و شما را جانشینان خود در زمین قرار دهد؟ آیا به خداوند معبودی است؟ چه کم پند می پذیرید.
نکته ها:
1
– در روایات و تفاسیر، مطلبی ندیدم که ثابت کند تلاوت این آیه در استجابت دعا نقشی داشته باشد لکن مردم به خاطر محتوای آیه آن را تبرکا می خوانند و مانعی هم ندارد. مناجات با خدای سبحان و راز و نیاز با او کاری پسندیده و لازم است دعا به درگاه خدا برای حل مشکلات خصوصا در هنگام درماندگی برای همگان ضروری است.
2
– از راه های شناخت خدا و یکتایی او توجه به یک قدرت نجات بخش و بریدن از قدرت ها و وسایل دیگر در هنگام اضطرار است.
3
– شرط استجابت دعا قطع امید از دیگران و اخلاص در دعاست.

4
– اگر کسی در سکوت از خداوند حاجتی بخواهد خداوند از خواسته اش با خبر خواهد بود ولی او دوست دارد که بندگانش حاجت خود را به زبان آورند.
5
– در روایات می خوانیم که نمونه مضطر واقعی امام زمان است. از حضرت صادق(ع) در مورد این آیه روایت شده است که این آیه در مورد قائم آل محمد نازل شده است به خدا قسم مضطر اوست که وقتی دو رکعت نماز در مقام حضرت ابراهیم بگذارد و خدا را بخواند پروردگار نیز او را اجابت کند و گرفتاری او را برطرف سازد و وی را در زمین خلیفه خود گرداند.
بدترین “السوء” هم سلطه کفار است که در زمان آن حضرت بر طرف می شود و نمونه “یجعلکم خلفا” نیز حکومت صالحان در آن زمان خواهد بود.
6
– اجابت مضطر کاری الهی است ولی سنت های الهی را تغییر نمی دهد مثلا یکی از سنت های خداوند آن است که مردم به نحوی باید از دنیا بروند از سویی همه انسان ها در لحظه احتضار مضطر می شوند پس اگر خداوند بخواهد به همه جواب مثبت دهد باید قانون مرگ را لغئ کند.
برگرفته از کتاب “پرتوی از آیه های مهدوی” نوشته حجت الاسلام محسن قرائتی و کوشش حسن ملایی


http://asreshia.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید