ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چگونه باید انتظار کشید؟

اين سوالي است که پيش از هر پرسش ديگري ذهن هر مسلماني را به خود جلب مي کند. چگونه بايد انتظار کشيد؟ ما در زمان غيبت امام زمان عليه السلام چه وظيفه اي داريم؟ چه بايد بکنيم که امام زمان عليه السلام از ما خشنود گردند؟ و…. آشنائي با وظائف منتظر در زمان غيبت ما را ياري خواهد نمود که هر چه نيکوتر انتظار قيام آن بزرگوار را بکشيم. در اينجا ما اندکي از آن وظائف را بر شما عزيزان ياد آور مي گرديم:


1 – شناخت حضرت مهدي عليه السلام: يکي از مهمترين وظائف ما در زمان غيبت شناسائي آن بزرگوار است و بايد بدانيم که مقصود از اين شناسائي تنها آشنائي علمي و يا تاريخي با آن حضرت نيست، بلکه بايد به مقامات معنوي [صفحه 28] آن بزرگوار عرفان پيدا کنيم و اميد است در مرحله بعد به آن حضرت قلبا محبت داشته باشيم.


&lt ;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt” lang=AR-SA>2 – بايد بدانيم که اگر از امام زمان خود دوريم، اگر حضرت مهدي عليه السلام غائب است، اگر رنج مي کشيم همه و همه نتيجه اعمال زشت خود ماست. پس بايد خود را بسازيم، بايد اعمالمان را اصلاح نمائيم، گويي همواره در مقابل مولايمان امام زمان عليه السلام قرار داريم. حضرت مهدي عليه السلام نيز به اين نکته نظر دارند، آنجا که مي فرمايند: فليعمل کل امري‏ء منکم ما يقرب به من محبتنا و ليتجنب من کراهتنا و سخطنا. [1] هر يک از شما بايد به آنچه که به وسيله آن به دوستي ما نزديک مي گردد، عمل کند و بايد از آنچه که به وسيله آن به ناخشنودي و خشم ما مي رسد، بپرهيزد


3 – پس از آن که حضرت مهدي عليه السلام را شناختيم و اعمال صالح پيشه کرديم، بايد به دگرسازي و شناساندن آن بزرگوار [صفحه 29] به ديگران بپردازيم و اين وظيفه اي بس مهم و
عظيم است.


4 – دعا: براي آن حضرت دعا کنيم و ظهور آن حضرت را از خداوند بخواهيم که خود او فرمود: اکثروا الدعاء بتعجيل الفرج و ان ذلک فرجکم. [2] براي فرج بسيار دعا کنيد که به راستي گشايش خود شما نيز در آن است. دعاي عهد [3] را صبحها بعد از نماز حتما بخوانيم. در قنوتهاي نماز دعاي فرج [4] را فراموش نکنيم و به ياد داشته باشيم که دعا کردن براي آن حضرت از حقوقي است که آن بزرگوار به گردن ما دارند. و نيز دعاي ندبه را که زبان حال يک فرد منتظر و شيداي شيعي و سرشار از معاني جالب و ژرف است، در روزهاي عيد و هر جمعه صبح بخوانيم.


5 – صدقه: براي سلامتي آن حضرت صدقه بدهيم و [صفحه 30] پس از نمازهاي يوميه خواندن آيه الکرسي را براي سلامتي آن حضرت فراموش ننمائيم.


6 – حل مشکلات و ناراحتيهاي خود را از آن حضرت بخواهيم و مطمئن باشيم که ايشان مناجات هاي ما را مي شنود و به آن پاسخ مي دهند. (ان شاء الله تعالي)


7 – از نواب عام آن حضرت، فقهاي بزرگ شيعه پيروي نمائيم و بدانيم که به فرمان حضرت در زمان غيبت، تحت سرپرستي آنها هستيم.


8 – دو امر مهم يعني انتظار فرج و صبر در مقابل ناملايمات را از خداوند متعال مسئلت نماييم. پيرامون وظائف ما نسبت به حضرت ولي عصر عليه السلام مسائل بيشتري را مي توان عنوان کرد که بيان آنها در اين مختصر نمي گنجد. [صفحه 31]


http://akhlagh.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید