ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آثار دوستی علی بن ابیطالب علیه السلام

فهرست مطالب


ابن شاذان در کتاب «مناقب» از ابن عمر نقل می‌کند که گفت: از رسول خدا(ص) دربارة علی بن ابی طالب(ع) سؤال کردیم، حضرت خشمگین شده، فرمود: «چرا بعضی دربارة کسی شک دارند که درجه و مرتبه‌اش نزد خدا، مثل درجه و مرتبة من است و از همة مقامات من، جز نبوّت برخوردار است».


بعد فرمود: «بدانید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، مرا دوست داشته است و هر که مرا دوست داشته باشد خدا از او راضی و خشنود است و کسی که خدا از او خشنود باشد پاداش او را بهشت قرار می‌دهد».۱


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، فرشتگان برای او استغفار می‌کنند و درهای بهشت به روی او باز است، تا از هر دری که بخواهد بدون حساب وارد شود.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، خداوند پروندة عملش را به دست راست او دهد و همانند پیامبران به حساب او رسیدگی کنند.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد از دنیا خارج نمی‌شود تا از آب کوثر بیاشامد و از درخت طوبیٰ تناول نماید و جای خود را در بهشت ببیند.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، خدا جان کندن را بر او در هنگام مرگ آسان می‌گرداند و قبر او را باغی از باغ‌های بهشت قرار می‌دهد.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، خدا به تعداد رگ‌های موجود در بدنش به او حوریّه عطا کند و شفاعت او را دربارة هشتاد نفر از اهل بیتش بپذیرد و به تعداد موهای بدنش در بهشت به او منزل عنایت کند.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را بشناسد و او را دوست داشته باشد، خداوند ملک‌الموت را به سوی او بفرستد همان‌طور که نزد پیامبران می‌فرستد، از او ترس و وحشت دیدن نکیر و منکر را برطرف کند، قبرش را روشن و به اندازة مسیر هفتاد سال وسعت دهد و با روی سفید وارد قیامت شود.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، خداوند او را در سایة عرش خود با صدّیقین، شهدا و صالحان ساکن گرداند و او را از وحشت بزرگ و ترس‌های قیامت ایمن گرداند.


آگاه باشید هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، خدا خو
بی‌های او را قبول کند و از بدی‌هایش درگذرد، و در بهشت رفیق حمزة سیّد‌الشّهدا(ع) عموی پیامبر باشد.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، حکمت را در قلب او و راستی و درستی را بر زبان او جاری سازد و درهای رحمت خود را برای او باز کند.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، اسیر خدا در زمین نامیده می‌شود و خداوند به وجود او بر فرشتگان و حاملان عرش خود مباهات می‌کند.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، فرشته‌ای از زیر عرش پروردگار ندا کند: ای بندة خدا! عمل را دوباره آغاز کن، خداوند گذشته‌های تو را بخشید و گناهانت را آمرزید.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، روز قیامت در حالی که چهره‌اش همانند ماه شب چهارده می‌درخشد، در آن صحنه وارد می‌شود.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، خداوند تاج کرامت را بر سر او و لباس
عزّت را بر تن او بپوشاند.
آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، مانند برق زودگذر از صراط عبور کند و هیچ‌گونه سختی هنگام گذشتن از آن نبیند.
آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد خداوند دوری از آتش و رهایی از نفاق و اجازة عبور از صراط و ایمن بودن از عذاب را برای او بنویسد.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد، خداوند برای او پرونده‌ای باز نمی‌کند و میزانی نصب نمی‌کند و به او گفته می‌شود: بدون هرگونه حسابی به بهشت وارد شو.


آگاه باشید، هر کس علی(ع) را دوست داشته باشد از حساب و میزان و صراط در امان خواهد بود.


آگاه باشید، هر کس با محبّت آل محمّد(ص) از دنیا رود، فرشتگان با او مصافحه کنند و ارواح پیامبران به زیارت او آیند و خداوند تمام خواهش‌های او را برآورده فرماید.


آگاه باشید، هر کس با دشمنی آل محمّد(ص) بمیرد، کافر از دنیا رفته است. آگاه باشید، هر کس با دوستی آل‌محمّد(ص) بمیرد، با ایمان از دنیا رفته است و من بهشت را برای او ضمانت می‌کنم.۲


پی‌نوشت‌ها:‌


1. در کتاب بشارة المصطفی(ص) بعد از این جمله اضافه کرده است: «بدانید، هر کس علی(ع) را دوست بدارد خداوند نماز، روزه و سایر اعمالش را قبول می‌کند و دعای او را به اجابت می‌رساند».


شیخ صدوق(ره) در کتاب فضائل الشیعه، ص ۴۵، ح ۱، از ابورجاء، از نافع، از ابن عمر (با کمی تفاوت) آن را نقل کرده است و مجلسی(ره) در بحارالأنوار، ج ۷، ص ۲۲۱، ح ۱۳۳ و ج ۳۴، ص ۲۷۷ ذیل ح ۵۵ به نقل از فضائل الشیعـة ذکر کرده است.
2. مأة منقبـة، ص ۶۴؛ بحارالانوار، ج ۷، ص ۱۱۴، ح۸۹٫


ttp://shiaha.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید