ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آرزوهای خوب و بد از دیدگاه اسلام

اصل وجود آرزو و امید به آینده براى انسانها انگیزه حرکت و تلاش و کوشش و فعّالیّت است. وجود امید و آرزو در انسان عیب نیست، بلکه حُسن است و بدون آن زندگى کردن بسیار مشکل است، امّا آنچه مایه بدبختى مى شود، آرزوهاى غیرمنطقى و بیش از حدّ و دور و دراز است.
این همان چیزى است که در حدیث معروف پیامبر اسلام(ص) به عنوان یک اصل اساسى آمده است. آن حضرت فرموده: «َالاَْمَلُ رَحْمَهٌ لاُِمَّتى وَ لَولاَ
الأَمَلُ ما رَضِعَتْ والِدهٌ وَلَدَها وَ لاغَرَسَ غارِسٌ شَجَراً»
; (امید به آینده و آرزو، مایه رحمت براى امّت من است. اگر نور امید نبود، هیچ مادرى فرزندش را شیر نمى داد و هیچ باغبانى نهالى نمى کاشت).(۱)

 

آرزوهاى منطقى و معقول آن است که به مقدار نیاز انسان و در حدّ قدرت و توان او باشد و او را به گونه اى مشغول نکند که از اهداف اصلى حیات بماند.

 

اسلام هرگز با برنامه ریزى براى آینده مخالف نیست، به خصوص براى کارهاى اجتماعى که مایه سربلندى جامعه مسلمانان و عدم وابستگى آنها به دشمنان اسلام است. چنین کارى نه تنها مذموم نیست، که نوعى عبادت محسوب مى شود. در زندگى فردى نیز عاقبت اندیشى کار مقبولى است و همان چیزى است که در روایات به «حزم» تعبیر شده است.
آنچه در اسلام مذموم شده در واقع یک چیز است و آن، این است که انسان چنان غرق آرزوها شود که آخرت را به فراموشى بسپارد و تمام توان و نیروى خود را در آرزوهایى که هرگز به آن نمى رسد، صرف کند.(۲)&l t;/SPAN>

 

پی نوشت:

 

(1). بحارالانوار، جلد ۷۴، صفحه ۱۷۳.

 

(2). پیام امام علی(ع)، جلد۲، ص ۲۰۰.

 

http://makarem.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

آرزوهای خوب و بد از دیدگاه اسلام. آرزوهای خوب و بد از دیدگاه اسلام. آرزوهای خوب و بد از دیدگاه اسلام. آرزوهای خوب و بد از دیدگاه اسلام.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید