ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آورده اند که…

توانمندیها و دانش بیکران خاندان وحی صلوات الله علیهم اجمعین که در معجزات آن بزرگواران به ظهور رسیده چراغ راه و باعث هدایت شده و می شود. چرا که خداوند متعال آنچه را در این مسیر لازم بوده در اختیار آنها گذارده است. آنها حجتهای الهی هستند که در قیامت خداوند به خاطر بودنشان در بین مردم از بندگان خود سوال می کند.

 


شفاعت کودک


محمد بن اسحاق روایت می کند: ابوسفیان جهت تجدید پیمان با پیامبر، به مدینه آمد و حضرت او را نپذیرفت. سپس پیش امام علی علیه ‌السلام آمد و گفت: آیا ممکن است پسر عمویت برای من امان بدهد؟


امام علی علیه‌السلام فرمود: پیامبر صلی الله علیه و آله تصمیمی گرفته که هرگز برگشتی در آن نیست امام حسن علیه ‌السلام در آن موقع، چهارده ماه بیشتر نداشت. به زبان فصیح گفت<SPAN dir=ltr& gt;:


«ای پسر صخر! شهادتین (لا اله الا الله، محمد رسول الله) را بگو تا اینکه من تو را نزد جدم رسول خدا شفاعت کنم.»


ابوسفیان متحیر شد. آنگاه حضرت علی علیه‌السلام فرمود: «حمد خدای را که در ذریه‌ محمد، نظیر یحیی بن زکریا، قرار داده است».(مناقب آل ابی‌طالب: ۳/۱۷۳؛ بحارالانوار: :۴۳/۳۲۶)


 


سخنی از اسرار علوم


روایت شده که امام حسن علیه‌السلام و برادرانش و عبدالله بن عباس، بر سر سفره‌ای نشسته بودند که ناگهان ملخی بر سفره آنها افتاد. عبدالله از امام حسن علیه‌السلام پرسید: بر بال این ملخ چه نوشته شده است؟


حضرت فرمود: نوشته شده است: «من خدایی هستم که بجز من خدایی نیست. چه بسا ملخها را برای قوم گرسنه‌ای به عنوان رحمت می‌فرستم تا از آنها استفاده کنند. و چه بسا برای قومی موجب بلا هستند و محصولات آنها را می‌خورند».


عبدالله ایستاد و سر حضرت را بوسید و گفت: این سخن از اسرار علوم است.(بحارالانوار: :۴۳/۳۳۷)


همچنین ابن‏عباس می گوید: روزی در خدمت امام حسن علیه‏ السلام نشسته بودیم، دیدم ماده گاوی را برای ذبح کردن می برند. در این هنگام امام حسن علیه ‏السلام فرمود


این گاو به گوساله‏ ماده‏ای که میان پیشانی و سر دمش سفیدی وجود دارد، حامله است.


ما با قصاب روانه شدیم تا آن که آن گاو را کشت و گوساله ‏ای را از شکمش بیرون آورد، مشاهده کردیم که گوساله دقیقا همانطوری است که امام حسن علیه ‏السلام فرموده بود.


به خدمت آن حضرت آمدیم و عرض کردیم: حق تعالی می ف
رمایند: «و یعلم ما فی الارحام؛ (لقمان: ۳۴) خدا می داند آنچه در رحم‏ها است». حال شما چگونه دانستید؟


امام حسن علیه‏ السلام فرمود


«انا نعلم المکنون المحزون المکتوم الذی لم یطلع علیه ملک مقرب، و لا بنی مرسل، غیر محمد و ذریته علیهم‏السلام»


ما (اهل‏بیت) به آنچه تکوین، و آفرینش، ذخیره و پوشیده شده آگاهی و علم داریم، آن دانشی که فرشته مقرب و پیامبر مرسل از آن اطلاع ندارند مگر پیامبر اکرم و خاندان او علیهم‏السلام .(مدینه المعاجز: ۲/۱۴ ؛ نوادرالمعجزات: ۱۲۹ ؛ صحیفه الابرار: ۲/۱۵۹ به نقل از بحارالانوار: ۴۳ / ۳۲۸)


 


قسم دروغ


در زمان امام مجتبی علیه السلام مردی به دروغ مدعی شد که: «من هزار درهم از حسن بن علی علیه السلام می خواهم».


حضرت با آن مرد برای محاکمه به نزد شریح قاضی رفتند، شریح رو به امام حسن علیه السلام کرده و گفت: شما قسم می خورید که بدهکار نیستید؟


حضرت فرمودند: «اگر این مرد قسم بخورد، من پول را به او می دهم.»


شریح رو به آن مرد کرده، گفت: بگو: «بالله الذی لا اله الا هو عالم الغیب و الشهاده ؛ سوگند بدان خدایی که معبودی جز او نیست دانای غیب و شهود


حضرت مجتبی علیه السلام به آن مرد فرمود:


«نه، نمی خواهم این گونه قسم بخوری، زیرا در آن خداوند را با وحدانیت و عظمت یاد می کنی و خداوند حیا می کند که بنده‏اش را در این فرض گرفتار کند، پس بگو: « بالله ان لک علی هذا؛ و خذ الالف ؛ به خدا قسم من این مبلغ را از تو طلبکارم و دنبال آن هزار درهم را بگیر.»


مرد همان گونه قسم خورد و پول را گرفت ولی به محض آن که از جا برخاست به صورت بر زمین افتاد و مُرد.


(مناقب ابن شهرآشوب: ۴/۷ ؛ بحارالانوار: :۴۳/۳۲۷)


&lt ;P style=”TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0cm 0cm 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto” dir=rtl class=MsoNormal align=justify> 


خبر از پنهان


روزی دو نفر نزد امام حسن علیه‏السلام آمدند. حضرت به یکی از آن‏ها فرمود: تو دیشب در خانه ‏ات فلان غذا را تناول کردی و به خانواده ‏ات این سخنان را گفتی. سپس روی مبارک به آن مرد دیگر کرد و فرمود: تو به پسر بزرگت چنین و چنان گفتی. آن دو نفر گفتند: عجیب است که آن چه از نظر دیگران پنهان است شما می دانید و از آنها خبر دارید.


حضرت فرمود: بلی آنچه تا قیامت واقع خواهد شد خداوند متعال به پیامبرش محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم خبر داده است و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آنها را به امیرالمومنین علیه ‏السلام خبر داده است و آن بزرگوار همه‏ آن اخبار را به من داده است و هر یک از ما به بعد از خود خبر می دهیم تا به قائم آل محمد(عج). (مصابیح القلوب)


 


معجزه ای همچون پدر


مرحوم شیخ مفید به نقل از امام محمّد باقر علیه السلام حکایت می نماید: روزى عدّه اى از مردم حضور امام حسن مجتبى علیه السلام آمده و به حضرت گفتند: یاابن رسول اللّه ! شما نیز همچون پدرت امیرالمۆ منین علىّ علیه السلام معجزه اى – که بسیار مهمّ باشد – برایمان آشکار ساز.


امام مجتبى علیه السلام فرمود: آیا پس از دیدن معجزه به امامت من مطمئن خواهید شد؟ و آیا ایمان خواهید آورد؟


گفتند: بلى ، اعتقاد و ایمان مى آوریم ؛ و دیگر هیچ شکّ و شبه اى وجود نخواهد داشت .


حضرت فرمود: آیا پدرم را مى شناسید؟ همگى گفتند: بلى .


در این هنگام، حضرت پرده اى را که آویزان بود کنار زد؛ پس ناگهان تمام افراد مشاهده کردند که امیرالمۆ منین علىّ علیه السلام نشسته بود.


سپس امام حسن مجتبى علیه السلام خطاب به جمعیّت کرد و فرمود: آیا او را مى شناسید؟


گفتند: بلى، این مولاى ما امیرالمۆ منین علىّ علیه السلام است ؛ و ما ایمان آوردیم و شهادت مى دهیم که تو ولىّ و حجّت بر حقّ خداوند هستى؛ و امام و جانشین پدرت خواهى بود.


و پس از آن اظهار داشتند :ما شاهد و گواه هستیم که جنابعالى، پدرت امیرالمۆ منین علىّ علیه السلام را پس از مرگش به ما نشان دادى، همان طورى که آن حضرت، رسول اللّه صلى الله علیه و آله را پس از رحلتش در مسجد قُبا به ابوبکر و عمر نمایاند.


امام حسن مجتبى علیه السلام فرمود: واى بر حال شما! مگر این آیه شریفه قرآن را نخوانده ونشنیده اید که خداوند متعال مى فرماید:


«وَلا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فی سَبیلِ اللّه أمْواتا بَلْ أحْیاءُ وَلکِنْ لا تَشْعُرُون ؛ (بقره: ۱۵۴) آن هائى را که در راه خدا به شهادت رسیدند، مپندارید که مرده اند؛ بلکه آنان زنده و جاوید مى باشند ولى شما درک نمى کنید».


البتّه این حالت مختصّ کشته شدگان فى سبیل اللّه است، که در همه جا حاضر و ناظر خواهند بود.


سپس در پایان افزود: شماها درباره ما اهل بیت رسالت و نبوّت چه تصوّراتى دارید و چه مى اندیشید؟


گفتند: یاابن رسول اللّه! ما به تو ایمان آوردیم و مطمئن شدیم که تو امام و خلیفه بر حقّ رسول اللّه صلى الله علیه و آله هستى. (بحارالانوار: :۴۳/۳۲۸ ؛ الخرایج و الجرایح : ۲/۸۱۰ )


بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منابع:&l t;/P>

معجزات امام حسن مجتبی علیه ‌السلام، حبیب‌الله اکبرپور‌.


کرامات و مقامات عرفانی امام حسن مجتبی علیه السلام، علی حسینی قمی.


چهل داستان و چهل حدیث از إمام حسن مجتبى علیه السلام، عبداللّه صالحى.


معجزات امام حسن مجتبی علیه‌السلام از ولادت مبارک تا شهادت مظلومانه، احمد متوسل.


جلوه‌‌های اعجاز معصومین علیهم‌السلام، قطب ‌الدین راوندی، مترجم غلامحسین محرمی، مجتبی طبری فراهانی

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید