ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام

آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام

۱

 

امام جعفر صادق دربارۀ‌ حدیث «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقیانِ بَیْنَهُما بَرْزَخٌ لا یَبْتَغیان» می فرمایند:‌ «عَلیٌ وَ فاطِمَهٌ(ع) بَحْرانِ مِنَ الْعِلْمِ عَمیقانِ لا یَبغی اَحَدُهُما عَلی صاحِبِهِ»‌ و درمورد این قسمت: «یَخْرُجُ مِنْهُمُا اللُّؤلؤُ وَ الْمَرْجانُ» می فرمایند: «الحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ(ع)».

 

امام صادق(ع) در تفسیر آیۀ‌ شریفۀ «دو دریا را در کنار هم قرار داد در حالی که با هم تماس دارند و میان آن دو برزخی است که یکی بر دیگری غلبه نمی کند» فرمود:‌ «علی و فاطمه دو دریای ژرف و لبریز از دانش هستند که یکی بر دیگری طغیان نمی کند. ‌ از آن دو دریا دُرّ و مرجان خارج می شود یعنی امام حسین و اما حسن(ع). »

 

 ۱- الرحمن / ۱۹-۲۲

 

2- تفسیر برهان، ۴/ ۲۶۶

 

 

 

2

 

امیرالمؤمنین(ع) این آیه را تلاوت می فرمود:‌ «فَما بَکَتْ عَلَیْهِمُ السَّماءُ وَ الْاَرْضُ وَ ما کانوُا مُنْظَرینَ» که درهمان هنگام امام حسین(ع) وارد مسجد شد، امیرالمؤمنین(ع) با توجه به او فرمود:‌«‌اَمّا اِنَّ هذَا سَیُقْت
َلُ وَ یَبْکی عَلَیْهِ السّماءُ وَ الْاَرْضُ ».

 

حضرت علی(ع) این آیه را تلاوت می کرد «نه آسمان برآنان گریست و نه زمین، و نه به آنها مهلتی داده شد». درآن هنگام امام حسین(ع) وارد شد و حضرت علی(ع) فرمود «اما این کسی است که بزودی کشته شود و آسمان و زمین بر او می گریند».

 

 ۱- الدخان /۲۹

 

2- تفسیر برهان، ۴/۱۶۱

 

 

 

3

 

امام علی(ع)‌ در حدیثی فرموده اندکه این آیه درمورد ما نازل شده است.

 

«وَ جَعَلَها کَلِمَهً باقِیَهً فی عَقِبِهِ» یعنی «‌و او آن را کلمه ای پاینده در نسلهای بعد از خود قرارداد». یعنی امامت در نسل حسین(ع) تا روز قیامت پاینده است.

 

 ۱- الزخرف /۲۸

 

2- تفسیر برهان،۳/۲۹۳

 

 

 

4</U&gt ;

 

امام باقر(ع) این آیه را تلاوت نمود «‌اَنَا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا وَ الَّذینَ امَنوُا فِی الْحَیاهِ الدّنْیا وَ یَوْمَ یَقوُمُ الْاَشْهادُ»‌. قال: « الحُسَیْنُ بْنُ عَلی(ع) قُتِلَ وَ لَمْ یُنْصَرْ بَعْدُ »‌ ثم قال: «‌وَاللهِ لَقَدْقُتِلَ قَتَلَهُ الْحُسَیْنِ(ع) وَلَمْ یُطْلَبْ بِدَمِهِ بَعْدُ»

 

امام باقر این آیه را خواند «ما البته پیامبران خود و اهل ایمان را هم در دنیا یاری می دهیم و هم روز قیامت که گواهان(به شهادت) برخیزند»‌.

 

فرمود:‌ «‌مقصود حسین بن علی(ع) است که کشته شد و هنوز کسی به یاری او برنخاسته است» سپس فرمود: « بخدا سوگند همۀ قاتلان امام حسین(ع) کشته شدند، اما تاکنون کسی به خون خواهی سیدالشهداء(ع) برنخاسته است»‌.

 

 ۱- الغافر /۵۱

 

2- تفسیر برهان، ۴/۱۰۱

 

3- براساس روایاتی خون خواه سیدالشهداء‌(ع) حضرت ولی عصر میباشد.

 

 

 

5

 

امام صادق(ع) درمورد این آیه «فَنَظَرَ نَظْرَهً فِی النُّجومِ فَقالَ اِنّی سَقیمٌ»‌ یعنی «‌پس ابراهیم نگاهی یه ستارگان افکند و گفت: ‌من بیمارم»‌.

 

قال: «حَسِبَ فَرِأی ما یَحِلُّ بِالْحُسَیْنِ(ع) »

 

فقال: «‌ اِنّی سَقیمٌ لِما یَحِلُّ بِالْحُسَیْنِ(ع) »

 

فرمود: «‌او بر مصائبی که بر حسین(ع) فرود می آید اندیشه نمود و گفت: من از آنچه بر حسین(ع) فرود می آید بیمار گشته ام.»

 

 ۱- الصافات / ۸۸-۸۹

 

2- العوالم، ۱۷/ ۹۸

 

 

 

6

 

امام صادق(ع) در مورد این آیه « اَلّذینَ اُخْرِجوُا مِنْ دِیارِهِمْ بِغَیْرِ حَقِّ اِلّا اَنْ یَقوُلُوا رَبَّنا اللهُ ». فرمود: « نَزَلَ فی عَلیٍ وَ جَعفرٍ وَ حَمزهٍ وَ جَرَتْ فِی الْحُسَیْنِ بنِ عَلیٍّ(ع) وَ التَّحِیَّهُ وَ الْاِکْرامُ »‌.

 

امام صادق(ع) دربارۀ این آیه « کسانی که بنا حق از خانه و شهر خود آواره شدند فقط به خاطر آن که می گفتند: پروردگار ما خدای یکتا است». فرمود: «این آیه دربارۀ‌ علی و جعفر و حمزه نازل شد و در حسین بن علی تحقق یافت، بر همگی آن گرانمایگان درود و سلام باد».

 

 ۱- الحج / ۴۰

 

2- بحارالانوار، ۴۴/ ۲۱۹</P&g t;

 

 

7

 

امام باقر(ع) فرمود:‌ «قَوْلُ اللهِ عَزَّوَجَلَّ «وَ والدٍ وَ ما وَلَدَ»: هُوَ عَلِیُّ بْنُ اَبی طالبٍ(ع) وَ ما وَلدَ: اَلْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ(ع)».

 

«این سخن خدای صاحب شوکت و بزرگی که فرموده: سوگند به پدر و فرزندش، مقصود [ازپدر] علی بن ابی طالب(ع) و [مقصود از فرزند حسن و حسین(ع) هستند».

 

 البلد/۳

 

بحارالانوار،۲۳/۲۶۹

 

 

 

8

 

حضرت امام جعفر صادق(ع) در مورد این آیه « وَ اِذَا الْمَوْءُودَهُ سُئِلَتْ بِأیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ »(آن دختران زنده بگور شده پرسیده شود که به کدامین گناه کشته شدند؟) فرمود:‌ «این آیه دربارۀ امام حسین(ع) نازل شده است».

 

 ۱- التکویر/ ۸-۹

 

2- العوالم، ۱۷/ ۹۸-۹۹

 

 

 

9

 

حضرت امام جعفر صادق(ع) در تأویل آیۀ « یَوْمَ تَرْجُفُ الرّاجِفَهُ تَتْبَعَها الرّادِفَهُ »(روزی که لرزاننده و زلزله ای بزرگ جهان را بلرزاند و به دنبال آن حادثه دومین رخ دهد) فرمودند: « لرزاننده حسین بن علی(ع) و حادثه دومین علی بن ابی طالب(ع)است. نخستین فردی که قبر او شکافته شود و خاک را از سر می زداید حسین بن علی(ع) است».

 

 ۱- النازعات / ۶-۷

 

2- تفسیر برهان، ۴/۱۰۱

 

 

10

 

2- منهال گوید: سوگند به خدا که مشاهده کردم که سرمبارک حضرت حسین(ع) بالای نیزه به زبانی گویا قرآن قرائت می کرد و سوره کهف را می خواند تا به این آیه رسید

 

 «ام حسِبْتَ أَنََّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَالرَّقیمِ کانوُامِنْ آیاتِنا عَجَباً »(۲)</o:p&gt ;

 

« آیا گمان کردی که اصحاب کهف و رقیم ازآیات شگفت ما بوده است؟»

 

پس مردی گفت: بخداسوگند سرمبارک تو ای فرزند رسول خدا تعجّبش بیشتراست.

 

 

 

11

 

3- محمّد بن مسلم گوید: از امام باقر و امام صادق(ع) شنیدم که می
فرمودند: «إِنَّاللهَ تَعالی عَوَّضَ الْحُسَیْن(ع) مِنْ قَتْلِهِ اَنْ جَعَلَ الْاِمامَهَ فِی ذُرِّیَّتِهِ وَالشِّفاءَ فِی تُرْبَتِهِ و اِجابَهَ الدُّعاءِ عِنْدَقَبْرِهِ وَلاتُعَدُّ اَیّامُ زائِریهِ جائِیاً وَ راجِعاً»

 

 «خداوند عوض شهادت حضرت حسین(ع) امامت را در ذریّه او، و شفاء را در تربتش قرارداد، و دعا را نزد قبر آن حضرت مستجاب گردانید، و روزهای رفتن و برگشتن زائرش از عمرشان حساب نمی شود».

 

محمّدبن مسلم گوید: به حضرت صادق(ع) عرض کردم: هرگاه به برکت آن حضرت آنقدر فضیلت داده می شود برای خود آن جناب چه خواهد بود؟

 

 

« وَاَلَّذینَ امَنوُاوَاتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإیمانٍ اَلْحَقْنا بِهِمْ ذرِّیَّتَهُمْ »

 

« آنانکه ایمان آوردند وذریّه هایشان را به آنها ملحق نمائیم ».(۳)

 

http://hussein.javanblog.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام. آیات قرآن درباره امام حسین علیه السلام.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید