ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اصالت ذاتی بهتر است یا تربیت خانوادگی؟

فهرست مطالب

روزی شاه عباس در اصفهان به خدمت عالم ذوالفنون “شیخ بهائی(ره)” رسید پس از سلام و احوالپرسی از شیخ پرسید:


در برخورد با افراد اجتماع ” اصالت ذاتیِ آنها بهتر است یا تربیت خانوادگی شان” ؟


شیخ گفت : هر چه نظر حضرت اشرف باشد همان است ولی به نظر من اگر چه تربیت بسیار مهم است اما “اصالت” ارجح است.


 شاه بر خلاف او گفت : شک نکنید که “تربیت” مهم تر است !بحث میان آن دو بالا گرفت و هیچیک نتوانستند یکدیگر را قانع کنند بناچار شاه برای اثبات حقانیت خود او را به کاخ دعوت کرد تا حرفش را به کرسی نشاند .فردای آن روز هنگام غروب شیخ به کاخ رسید بعد از تشریفات اولیه وقت شام فرا رسید سفره ای بلند پهن کردند ولی چون چراغ و برقی نبود مهمانخانه سخت تاریک بود در این لحظه پادشاه دستی به کف زد و با اشاره او چهار گربه شمع به دست حاضر شدند و آنجا را روشن کردند!درهنگام شام ، شاه دستی پشت شیخ زد و گفت دیدی گفتم تربیت” از “اصالت” مهم تر است ما این گربه های نا اهل را اهل و رام کردیم که این نتیجه اهميت “تربیت” است .


شیخ در عین اینکه هاج و واج مانده بود گفت من فقط به یک شرط حرف شما را می پذیرم و آن اینکه فردا هم گربه ها مثل امروز چنین کنند!!! شاه که از حرف شیخ سخت تعجب کرده بود گفت : این چه حرفیست فردا هم مثل امروز و امروز هم مثل دیروز!!! کار آنها اکتسابی است که با تربيت و ممارست وتمرین زیاد انجام می شود؛ ولی شیخ دست بردار نبود که نبود تا جایی که شاه عباس را مجبور کرد تا این کار را فردا تکرار کند .


شیخ وقتی از کاخ برگشت بی درنگ دست به کار شد چهار جوراب برداشت و چهار موش در آن نهاد.فردای آن روز طبق قرار قبلی به کاخ رفت تشریفات همان و سفره همان و گربه های بازیگر همان . شاه که مغرورانه تکرار مراسم دیروز را تاکیدی بر صحت حرفهایش می دید زیر لب برای شیخ رجز می خواند که در این زمان شیخ موشها را رها کرد؛در آن هنگام،هنگامه ای به پا شد یک گربه به شرق دیگری به غرب آن یکی شمال واین یکی جنوب


و این بار شیخ دستی برپشت شاه زد و گفت : شهریارا ! یادتان باشد اصالت گربه موش گرفتن است گرچه “تربیت” هم بسیار مهم است ولی”اصالت” مهم تر!يادتان باشد با تربيت”
مي توان گربه اهلي را رام و آرام كرد ولي هرگاه گربه موش را ديد به اصل و “اصالت” خود بر مي گردد
.


http://ferdos70.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید