ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

برخی اقدامات اولیه امام زمان(عج) هنگام ظهور(1)

فهرست مطالب

احیاى قرآن و معارف قرآنى

 

محور حركت نهضت جهانى امام مهدى، قرآن است و آن حضرت با تعلیم قرآن، آن را سرمشق زندگى انسان ها قرار خواهند داد.

 

دوران پس از ظهور حضرت مهدى (عج) بدون شك، والاترین و شكوفاترین و ارجمندترین، فصل تاریخ انسانیّت است. آن دوران، دورانى است كه وعده هاى خداوند درباره ى خلافت مۆمنان و امامت مستضعفان و وراثت صالحان، عملى مى گردد و جهان با قدرت الهى آخرین پرچمدار عدالت و توحید، صحنه ى شكوه مندترین جلوه هاى عبادت پروردگار مى شود.

 

در احادیث مختلف، گوشه هایى از عظمت آن دوران به تصویر كشیده شده است. ما در یک سلسله مقالات، به برخى از كارهایى را كه امام زمان (عج) براى ایجاد جامعه اى متكامل و ایده ال، انجام مى دهند، اشاره مى كنیم.

 

این نوشتار اولین مقاله از مباحث است که تقدیم شما عزیزان میگردد:

 

 

 

احیاى قرآن و معارف قرآنى

 

امیرالمۆمنین (علیه السلام) با اشاره به قیام حضرت مهدى (عج) مى فرماید: گویا شیعیان ما اهل بیت (علیهم السلام) را مى بینم كه در مسجد كوفه گرد آمده اند و خیمه هایى برافراشته اند و در آن ها قرآن را آن چنان كه نازل شده است، به مردم یاد مى دهند.

 

بنابراین، محور حركت نهضت جهانى امام مهدى، قرآن است و آن حضرت با تعلیم قرآن، آن را سرمشق زندگى انسان ها قرار خواهند داد.

 

حضرت على(علیه السلام) در بیان احوال زمان ظهور امام مهدى (عج) مى فرماید:

 

(امام مهدى) هواى نفس را به هدایت و رستگارى برمى گرداند، زمانى كه مردم هدایت را به هواى نفس تبدیل كرده باشند، و رأى را به قرآن برمى گرداند، زمانى كه مردم قرآن را به رأى و اندیشه مبدل كرده باشند. (نهج البلاغه، ترجمه و شرح فیض الاسلام، خ 138،
ج 3، ص 424)

 

مقابله امام با دشمنان

 

در ابتدای ظهور تمام همّت امام مهدی ـ علیه السلام ـ صرف اصلاح و هدایت انسان ها خواهد شد و جنگ و قتل منحصر در مواردی خواهد بود كه امیدی به اصلاح نمی رود.

 

امام صادق ـ علیه السلام ـ در این باره فرموده اند: (امام مهدی ـ علیه السلام ـ و سپاهیانش) بر پیروان هیچ دینی وارد نمی شوند مگر اینكه آنها را به خداوند، اسلام و اقرار به نبوت حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ دعوت می كنند. (علی كورانی، معجم احادیث الامام المهدی، ج 4 ص 61)

 

براساس روایات رویارویی امام مهدی ـ علیه السلام ـ با منكران و معاندان تنها پس از عرضه اسلام، دعوت به حقیقت و تمام شدن حجت از یك سو و اصرار ورزیدن آنها بر لجاجت و عنادشان از سوی دیگر خواهد بود.

 

اهتمام حضرت بر هدایت انسان ها به اندازه ای زیاد است كه آن حضرت برای ارشاد مردم از تمام ابزارها استفاده خواهد كرد.

 

امام صادق ـ علیه السلام ـ در این باره فرموده اند:

 

هیچ معجزه ای از معجزات انبیاء و اوصیا نیست مگر اینكه به جهت تمام شدن حجّت بر دشمنان خداوند مانند آن را بدست قائم ما ـ علیه السلام ـ ظاهر خواهد كرد. (لطف الله صافی، منتخب الاثر، ص387)

 

وقتی حضرت مهدی (عج) ظاهر شد و حقایق اسلام را به مردم جهان عرضه داشت و برنامه انقلابی و اصلاحی اسلام را به گوش آنان رسانید، بسیاری از مردم اسلام را قبول میكنند زیرا استعداد مردم برای درك حقایق به حد كمال رسیده است. و از طرفی معجزاتی را به دست امام عصر (عج) مشاهده میكند و اوضاع عمومی جهان را غیرعادی و فوق العاده مییابند و اعلام رهبر انقلاب جهانی به گوششان میرسد. این اوضاع سبب میشود كه مردم جهان فوج فوج به دست مهدی (عج) اسلام اختیار نمایند.

 

گفتنی است هر چقدر هم که سطح افكار بشر ترقی كند و افراد صالح و خیرخواه زیاد گردند، و اتمام حجت به نحو احسن صورت گیرد افراد ستمگر و خودسری در بین بشر وجود خواهند داشت كه طبعاً با حق و دادگری دشمن بوده و برای دفاع از منافع شخصی خود در مقابل مهدی موعود قیام خواهند نمود و برای سركوبی این جمعیت جز جنگ و خونریزی چارهای نیست. از این جهت احادیث اهل بیت، جنگ و خونریزی را حتمی دانستهاند و این مخالفتها از باب فقدان حجت و گم كردن حقیقت نیست بلكه از باب عناد و سركشی است. (چشم اندازی به حكومت مهدی (عج)، نجم الدین طبسی، ص 181)

 

بنابراین حضرت قائم (عج) همانند دیگر ائمه ـ علیهم السّلام ـ نخست به موعظه و ارشاد میپردازد و در صورت لزوم دست به شمشیر میشوند.

 

وقتی احدی یافت نمیشود كه به موعظه نیازمند باشد و صالحان با بینشی عمیق و حججی تام طریق حجت (عج) را انتخاب كردهاند و طاغیان با اطلاع كافی از پذیرش حق سر باز میزنند و به كارشكنی میپردازند آیا راهی غیر از دست به شمشیر شدن باقی میماند؟

 

امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: علم و دانش از شهر قم به تمام بلاد شرق و غرب پخش میشود و حجت بر جهانیان تمام میگردد، به طوری كه در تمام ز
مین فردی پیدا نمی
شود كه علم دین به گوشش نرسیده باشد. بعد از آن، قائم ما ظهور میكند و اسباب عذاب و غضب خدا مهیا میگردد، زیرا خدا موقعی از بندگانش انتقام میگیرد كه حجت او را انكار نمایند. (بحار الانوار، ج 60، ص 213&lt ;/SPAN>)

 

آری با ظهور منجی بشریت، روزگار موعظه و خواهش تمام میشود. از قدیمیترین روزگاران كه پیامبران آمدند، همواره، بشر را موعظه كردند، و درخواست كردند كه: مۆمن باش، و عمل صالح به جای آر. و دیدیم كه بشر چقدر گوش به آن سخنان داد، و چگونه انبیاء و اولیا را از دم تیغ گذرانید. امّا روزگار مهدی، روزگار خوار ساختن زورداران است. </SPAN >

 

بخش مهدویت تبیان

 

منابع:

 

مركز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه

 

سایت اندیشه قم

 

بحار الانوار، ج 60

 

نهج البلاغه، ترجمه و شرح فیض الاسلام، خ 138، ج 3

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج). اقدامات اولیه امام زمان(عج).
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید