ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امامزادگان و مهاجرت به ایران

امامزادگان و مهاجرت به ايران.

امامزادگان و مهاجرت به ایران: امامزاده کیست؟

 

همه سادات، امامزاده هستند، چه فرزندان بلافصل و چه نواده هایشان تا به امروز، اما آنانکه دارای کمالات معنوی فراوان بودند مورد احترام بیشتری بوده اند. به عنوان مثال اگر سیدی مانند حضرت امام خمینی قدس سره باشد احترام بیشتری خواهد داشت و اگر سیدی باشد که نسبت به اسلام هیچگونه کاری نتوانسته انجام بدهد احترام کمتری دارد. بنا بر این همه امامزاده ها از نظر مقام یکسان نیستند. و آنانی که با واسطه کمتری به امامان می رسند نیز از مقام بالاتری برخوردارند.

 

این نکته را
هم به خاطر داشته باشید که حتما باید سید بودن آن اشخاص معلوم شده باشد.

 

دلایل مهاجرت سادات بالاخص به ایران

 

دلیل مهاجرت سادات به مناطق مختلف من جمله ایران، چند نکته بوده است.

اول:

امنیتى که در این مناطق به خصوص ایران بوده، که این دلیل از عمده ترین دلایل این مهاجرت‏ هاست. ایران، دور از دسترس حکومتهایى بود که مرکز آنها در شام و یا عراق قرار داشت. فشارهاى عباسیان و قبل از آنها امویان، باعث شد تا آنها، بدین مناطق مهاجرت کنند. از میان علوی کسانى که در قیامهائى چون قیام «زید»، «محمد بن عبد الله»، «ابراهیم بن عبد الله» و «حسین بن على» (شهید فخ) شرکت کرده بودند، احساس خطر بیشترى مى‏کردند. آنها، یا همچون «ادریس بن عبد الله» به شمال آفریقا و یا مانند «یحیى بن زید» و «یحیى بن عبد الله»، به مناطق شرقى یعنى ایران، متوارى مى‏شدند.


دوم:

دلیل دیگر مهاجرت آنها، همان دلیلى بود که سایر اعراب را به این مناطق، جذب مى کرد. رفاهى که این شهرها، مى ‏توانست در بر داشته باشد براى عده‏اى از آنها، قابل توجه بود. اضافه بر این، آنها خود را محبوب مردم این سامان مى‏دیدند. مردم نیز به دلیل اینکه آنها فرزندان رسول الله بودند، بدانها احترام مى‏گذاشتند. این مسئله آنها را به این سمت، جلب مى‏کرد (بحار الانوار، ج ۵۰ ص
۲۹۵). در این میان شهرهاى شیعه نشین، اهمیت بیشترى داشته است. گر چه اهل سنت نیز نسبت به علویین احترام خاصى داشتند (نور الابصار، ص ۱۱۵).
این مهاجرتها، بیشتر از قرن دوم به بعد بوده است. بعد از آن که «یحیى بن زید» به ایران آمد، راه این مهاجرت گشوده شد. و لذا کسانى که از ترس «منصور عباسى» و به جرم حمایت از «محمد بن عبد الله» و برادرش «ابراهیم» تحت تعقیب بودند، به سرعت روى بدین منطقه آوردند. پس از آن، این مهاجرتها رو به گستردگى نهاد.


سوم:

یکى دیگر از دلایل آمدن آنها پس از این ماجرا، «جذب نیرو» براى «قیام» بوده است. مردم ایران که یک بار به هنگام روى کار آمدن عباسیان، علاقه خود را جهت «تغییر حاکمیت» عربها نشان داده، امتحان خوبى نیز داده بودند، مى‏توانستند بار دیگر چنین کنند. همین تصور بود که علویان را بسوى این مناطق، جذب مى‏ کرد.


چهارم:

پس از این ماجرا با آمدن حضرت على بن موسى علیه السلام به ایران، گروههایى از «سادات»، راهى ایران شدند تسامح مأمون در مقابل سخت گیرى پدرش رشید، نبست به سادات، در رشد و سربلندى و افزایش علویان، تأثیر بسزایى داشت. او گر چه با قیامهاى آنها به شدت برخورد کرد، اما در حالت عادى به علت اعتقادى که به برترى على بر سایر خلفا داشت، نسبت به علویین نیز احترام زیادى گذاشت. با این حال در اواخر حکومتش، سیاست او، کاملا نسبت به این افراد تغییر کرد و شروع به کشتن سادات کرد. آمدن حضرت فاطمه معصومه (س) به ایران از جمله، مهاجرتهایى بوده که در رابطه با آمدن على بن موسى (ع) به ایران صورت گرفته است (کریمان، قصران، ج ۱ ص ۱۷۲).

 

نویسنده: سایت پیامبر و اهل بیت (ع) از مجموعه سایت های پرسمان دانشجویی

 

http://ahlebayt.porsemani.ir

 

www.porseman.org

امامزادگان و مهاجرت به ایران

الصفحه الرئیسیه – مؤسسه القرآن و نهج البلاغه

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید