ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام زمان(عج) در آیات قرآن

امام زمان(عج) در آیات قرآن

فهرست مطالب

نویسنده: سیدعلی مقدم

 

احادیث و روایات بسیاری در خصوص حضرت صاحب الزمان آمده است. از نحوه تولد، زندگی ایشان، دوران غیبت صغری و کبری، ظهور و علائم آن حکومت و. . . اما در این میان با توجه به سوره های قرآن کریم می توان آیاتی را دید که به اثبات و حقانیت و قطعی بودن ظهور ایشان اشاره دارد. در این سری مطالب سعی خواهد شد تا به بررسی سوره های قرآن کریم و نشانه های حضرت مهدی (عج) در آیات شریفه بپردازیم.

 

سوره بقره

 

آیه شماره 3: الذین یومنون بالغیب و یقیمون الصلاه و مما رزقناهم ینفقون یعنی: ” آنان که به غیب ایمان می آورند و نماز را برپا می دارند و از آنچه ب
ه ایشان روزی داده ایم انفاق می کنند. ” تفسیر در رابطه با این آیه شریفه بسیار است. شیخ صدوق در کتاب کمال الدین از حضرت امام صادق علیه السلام نقل می کند که فرمودند: هرکس اقرار به ظهور امام زمان کند ایمان به غیب آورده است. متقین در این آیه شریفه شیعیان علی هستند و (غیب) حجت غایب است. دلیل این معنی آیه” فقل انما الغیب لله فانتظروا انی معکم من المنتظرین است. “یونس20 ” یعنی: ای پیغمبر بگو غیب مال خداست پس منتظر باشید که من نیز با شما از منتظرانم.
در این آیه گروهی دیگر از مفسران حضرت مهدی را از مصادیق “یومنون بالغیب” دانسته و یکی از ویژگی های آن حضرت را غایب قلمداد کرده اند.
برخی دیگر از مفسران روز رجعت را از لحاظ اینکه از اموری است که از نظر ما غایب است مصداق آیه شریفه دانسته و ایمان به غیبت در ” یومنون بالغیب” را ایمان به رجعت دانسته اند. ” تفسیر صافی ج 1 – بیان السعاده ج 1″
در همین سوره بقره مفسران درباره آیه ” و من الناس من یقول آمنا بالله و بالیوم الاخر و ما هم بمومنین ” یعنی: و برخی از مردم می گویند ما به خدا و روز بازپسین ایمان آورده ایم ولی گروندگان “راستین” نیستند. “بقره8” می گویند که عبارت
و بالیوم الاخر در زمینه مهدویت مورد توجه برخی از مفسران قرار گرفته و آن را به روز رجعت یا روز امام مهدی (عج) تفسیر نموده اند.
آیه 86 سوره بقره: اولئک الذین اشتروا الحیاة الدنیا بالاخره فلا یخفف عنهم العذاب و لا هم ینصرون: همین کسانند که زندگی را به بهای دیگر خریدند پس نه عذاب آنان سبک گردد و نه ایشان یاری شوند.
در خصوص این آیه برخی از مفسران شیعه از این آیه فلسفه برخورد حضرت با مخالفین را تبیین نموده اند:
تفسیر صافی ج 1- البرهان ج1 ص 267- تفسیر جامع ج 1 ص 206
درآیه 148 سوره بقره: ” فاستبقوا الخیرات این ما تکونوا یات بکم الله جمیعا ان الله علی کل شی ء قدیر» یعنی: پیشی گیرید اعمال نیک را هرجا که باشید خدا همه شما را خواهد آورد زیرا خداوند به هر چیزی تواناست.
غیبت نعمانی از حضرت امام صادق علیه السلام روایت نمود که فرمود: این آیه درباره قائم آل&lt ;BR>محمد (عج) و یاران او نازل شده و آنها پیش از آنکه موقع آمدنشان معلوم گردد اجتماع می کنند.

 

سوره آل عمران

 

در سوره آل عمران در آیه 140: تلک الایام نداولها بین الناس یعنی: این روزها را میان مردم می گردانیم. روایت شده است که امام صادق (ع) فرمود: از زمان خلقت آدم همیشه دولتی از خدا و دولتی از شیطان بوده پس در این زمان دولت خدا کو؟ آگاه باشید که صاحب دولت خدا قائم آل محمد (عج) است.

 

سوره مائده

 

نگاهی به آیات این سوره مبارکه داریم.
آیه سوم از سوره مبارکه مائده: الیوم یئس الذین کفروا من دینکم فلاتخشوهم و اخشون یعنی: امروز کسانی که راه کفر پیش گرفته اند از دین شما نومید شدند پس از آنها نترسید بلکه از قهر من بترسید. در تفسیر عیاشی از امام
باقر علیه السلام نقل می کند که در تفسیر این آیه فرمود: آن روز، روز ظهور صاحب الزمان است که بنی امیه نومید می شوند و آنها هستند که کافر گشته و از آل محمد (ص) نومید می باشند.
در همین سوره در آیه 8: یا ایها الذین آمنوا کونوا قوامین لله شهدا بالقسط. . . یعنی ای کسانی که ایمان آوردید برای خدا به داد برخیزید و به عدالت شهادت دهید. صاحب تفسیر اطیب البیان فی تفسیر القرآن در تبیین مفهوم قوامین به قائم به عنوان یکی از لقب های حضرت مهدی اشاره کرده است.
در آیه 14 سوره مبارکه مائده: و من الذین قالوا انا نصاری اخذنا میثاقهم فتسوا حظ مما ذکروا به فاغرینا بینهم العداوه و البغضاء الی یوم القیامه و سوف ینبئهم الله بما کانوا یصنعون: و از کسانی که گفتند ما نصرانی هستیم از ایشان نیز پیمان گرفتیم و بخشی از آنچه را بدان اندرز داده شده بودند فراموش کردند و ما هم تا روز قیامت میانشان دشمنی و کینه افکندیم و بزودی خدا آنان را از آنچه می کرده اند خبر می دهد. درباره این آیه بعضی از مفسران با توجه به ( حظا مما ذکروا به) از حضرت امام صادق علیه السلام نقل کرده اند که فرمود: اما انهم سیذکرون ذلک الحظ مع القائم منا عصابه منهم را اشاره می کنند که درباره بهره بردن اصحاب عام یعنی همان مومنان صالح که از سراسر جهان به حضرت خودشان را می رسانند، می باشد. ” کنز الدقائق ج 4″ البته گروهی از مفسران می گویند که این آیه درباره چگونگی غلبه اسلام بر سایر ادیان در زمان حکومت صاحب الزمان (عج) می باشد. ” تفسیر نمونه ج 4 “

 

سوره انعام

 

آیه 23 سوره مبارکه انعام: قالوا و الله ربنا ما کنا مشرکین یعنی: گفتند به خدا قسم ما شرک نبودیم.
در کافی آمده است که امام باقر علیه السلام در مورد این آیه می فرمایند: یعنی آنها هنگام ظهور امام زمان (عج) می گویند: ما منکر ولایت امیرالمومنین (ع) نبودیم. البته آیه بعد هم به این موضوع اشاره می کند. انظر کیف کذبوا علی انفسهم و ضل ما کانوا یفترون یعنی: ببین چگونه دروغ بر خود بستند و آنچه را افترا می بستند فراموش کردند؟

آیه 37 سوره انعام: و قالوا لولا نزل علیه آیه من رب قل ان الله قادر علی ان ینزل آیه ولکن اکثرهم لا یعلمون یعنی: گفتند: چرا معجزه ای از سوی پروردگارش بر او نازل نشده است؟ بگو: بی تردید خدا قادر است که پدیده ای شگرف فرو فرستد لیکن بیشتر آنان نمی دانند. بسیاری از مفسران شیعه با تکیه به روایت امام باقر علیه السلام در اینکه خداوند قادر است که پدیده ای شگرف فرو فرستد می گویند که منظور دابته الارض، خروج دجال و نزول حضرت عیسی می باشد. “کنزالدقائق ج 4- تفسیر جامع ج 2”
آیه 158 سوره انعام: یوم یاتی بعض آیات ربک لا ینفع نفسا ایمانها لم تکن آمنت من قبل یعنی: روزی که بیاید یکی از آیات پروردگارت ایمان کسانی که قبلا ایمان نیاورده اند سودی نبخشد. صدوق در کمال الدین و ثواب الاعمال از حضرت صادق علیه السلام روایت می کند که فرمود: “آیات ” ائمه هستند و ” بعض آیات” قائم آل
محمد (عج)است. البته مفسران علاوه بر ا
ین با اشاره بر کل آیه 158 آن را نشانه ظهور حضرت مهدی و نزول حضرت عیسی برشمرده اند و گروهی طلوع خورشید از مغرب را اضافه می کنند.

 

سوره توبه

 

آیه 3 سوره مبارکه توبه: و اذان من الله و رسوله الی الناس یوم الحج الاکبر یعنی: در روز حج بزرگ از جانب خدا و رسولش به مردم اعلان می شود.
در تفسیر عیاشی از امام باقر(ع) و امام صادق (ع) روایت شده است که فرمودند: “حج بزرگ” ظهور قائم و ” اعلان” دعوت مردم است.

 

آیه 36 سوره مبارکه توبه: و قاتلوا المشرکین کافه کما یقاتلونکم کافه و اعلموا ان الله مع المتقین: یعنی با همه مشرکین پیکار کنید چنانکه آنها (اگر دسترسی پیدا کنند) با شما نبرد کنند و بدانید که خداوند با پرهیزگاران است. در تفسیر عیاشی از زراره روایت است که گفت: از امام صادق علیه السلام راجع به این آیه سئوا
ل شد پدرم امام باقر علیه السلام فرمودند: هنوز تاویل آن نیامده است. اگر قائم ما قیام کند، آن کس که او را می بیند تاویل آن را به خوبی خواهد دید. با ظهور او شعاع دین
پیغمبر (ص) چنان بالا گیرد که در روی زمین شرک و بدبینی نماند چنانکه خداوند فرمود: و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه ویکون الدین کله لله: یعنی با آنها پیکار کنید تا فتنه ای نماند و تمام دین از آن خداوند باشد.
آیه 32 سوره مبارکه توبه: یریدون ان یطفئوا نورالله بافواههم و یأبی الله الا ان یتم نوره و لو کره الکافرون: یعنی: می خواهند نور خدا را با سخنان خویش خاموش کنند ولی خداوند نمی گذارد تا نور خود را کامل کند هرچند کافران را خوش نیاید. برخی از مفسران با نقل روایتی از امام صادق علیه السلام به تلاش فرعون برای از بین بردن حضرت موسی و بنی امیه و بنی عباس برای از بین بردن نسل اهل بیت (ع)اشاره نموده و شباهت حضرت مهدی(عج) به حضرت موسی را در ولادت بیان کرده اند. برخی دیگر از مفسران از امام کاظم نقل کرده اند که این آیه را به حاکمیت دین حق بر تمام ادیان در وقت قیام حضرت مهدی مطرح نموده اند.

 

سوره یونس

 

آیه 20 سوره مبارکه یونس: فقل انما الغیب لله فانتظروا انی معکم من المنتظرین یعنی: ای پیغمبر، ب
گو غیبت مال خداست پس منتظر باشیدکه من نیز با شما از منتظرانم. که این آیه به فضیلت انتظار اشاره می کند.

 

سوره هود

 

آیه 8 سوره مبارکه هود: ولئن اخرنا عنهم العذاب الی امه معدوده لیقولن ما یحبسه الایوم یاتیهم لیس مصروفا عنهم و حاق بهم ما کانوا به یستهزون یعنی: اگر عذاب را تا مدت معینی به تاخیر بیندازم حتما خواهد گفت: چه چیز آن را بازداشت؟ آگاه باش روزی که عذاب به آنها برسد از ایشان بازگشتنی نیست و آنچه را که مسخره می کردند آنان را فرو خواهد گرفت. از امام علی (ع) در مورد ” امه معدوده” نقل شده است که فرمودند: اصحاب قائم آل
محمد (ص) هستند که 313 نفرند” اصحاب القائم الثلاث مائه و البضعه عشر”
آیه 86 سوره مبارکه هود: بقیت الله خیر لکم ان کنتم مومنین و ما انا علیکم بحفیظ یعنی: اگر مومن باشید، باقیمانده خدا برای شما بهتر است و من بر شما نگاهبان نیستم. در این آیه گروهی با اشاره بقیت الله آن را به عنوان یکی از ویژگی های خاص صاحب الزمان (عج) می دانند.

 

منابع: تفسیر نعمانی – مجمع البیان ج 4 – العیاشی ج 1 – ترجمه المیزان ج 7

 

روزنامه جام جم

 

www.bashgah.net

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج). امام زمان(عج).
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید