ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا

امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا

فهرست مطالب

امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا

امام مهدی (ع) وارث ویژگی های انبیاء

 

همانگونه که پیامبر اسلام، وارث همه خصوصیات انبیاء بزرگ‏ الهی پیشین بوده است میراثی که به پیامبر خاتم رسیده و از ایشان برای امام زمان(عج) ذخیره شده است.

 


در بررسی علل و عوامل پیروزی حضرت مهدی (عج) نکات زیادی از جمله ویژگی‌های‏ آن حضرت منصور بالرعب و قیام بالسیف بود که از خصوصیات حضرت رسول الله‏ (ص) بوده است.
می‌دانیم که هر پیامبری ویژگی‌ها و معجزه‏ای مخصوص به خود داشت که عامل‏ پیروزی و برتری او بر مردم دیگر و حکومت زمانش بوده است که خواه عامل برتری‏ منطق و برهان،حجت و دلیل یا قدرت ظاهری و باطنی و این عوامل تماما در وجود امام زمان(ع)متمرکز است.
آن حضرت،آخرین حجت خدا و ذخیره الهی و بقیة الله است و خداوند او را طبق مصلحت خود ذخیره کرده است برای اصلاح مردم و اداره زمان‏ و جهان، آن هم برای قرون و اعصاریکه علوم و فنون در حد اعلای پیشرفت و تکامل‏ خود قرار گرفته است اگر هر پیامبری برتری در آخرین جنبه پیشرفت عصرش داشت‏ و نمی‏باید در آن شکست بخورد و معجزه‏اش معمولا در راستای علم و فنی بود که‏ در آن عصر به حد کمال رسیده بود.

 

* معجزات امام زمان(ج) باید در حد اعلا و برتر از علوم و فنون زمانش باشد

 

معجزه و کرامت امام زمان(ع)قهرا باید در حد اعلا و برتر از علوم و فنون زمانش باشد، زیرا اگرچه او پیامبر نیست و دین جدیدی نمی ‏آورد، ولی چون پیاده کننده هدف‌ های همه پیامبران از آدم تا خاتم است و کاری که توسط آنان در کمال و جهانی، انجام نگرفته او به تنهائی باید انجام دهد و از پس همه مشکلات برآید و توحید و عدالت را در سراسر زمین گسترش دهد. در حدیثی آمده است «به یملاء الله الارض قسطا و عدلا بعد ماملئت ظلما و جورا» این ماموریت عظیم الهی با این گستردگی آنهم در عصر و زمانی که‏ مشکلات بمراتب بیشتر و جنگ ا‏فزار نظامی و مسائل غلبه در دست دشمنان، زیادتر و متنوع‌ تر و قدرت طاغوت‌ ها و مخالفان دین فوق‏ العاده است و نیاز به‏ کرامت معجزه برای اثبات حقانیت آخرین حجت خداوند بیشتر است، پس طبیعی‏ است که باید چنین حجتی از طرف خدا مجهز به عوامل پیروزی بیشتر و کرامتی‏ زیادتر باشد و پیاده کننده اهداف انبیاء باید ویژگی‌ های آنان را داشته باشد تا هیچ کس نتواند در میدان علمی و فنی و… برتر و بالاتر از او باشد.

 

* این ثمرات چیست و آن‏ ویژگی‌ ها کدام است؟

 

می‌ دانیم که مقصود از این میراث، مال و ثروت و ماترک انبیاء نیست، بلکه‏ نوعی از مواریث است که بسیار ارزنده ‏تر از این‌ ها است و آن خصوصیاتی است که‏ هر نبیی بخاطر مقام ویژه‏ اش در پیشگاه خداوند آن را دریافت کرده است و گوئی‏ مدال افتخار هر نبی و رسول و ویژگی خاصی است که آن نبی را از پیامبران دیگر و مردم عصرش ممتاز و مشخص می ‏ساخت.
همانگونه که پیامبر اسلام آخرین پیامبر وارث همه خصوصیات انبیاء بزرگ‏ الهی پیشین بوده است میراثی که به پیامبر خاتم رسیده و از او به اوصیاء او منتقل شده است تمام آنها و حتی برخی از آنها که ضرورت بروز و ظهورش پیش‏ نیامده همگی برای امام زمان ذخیره شده است.
نقش ا
ین میراث آن است که از یک سو حقانیت و اولویت حضرت مهدی را اثبات کند و از دیگر سو، عامل تفوق و پیروزی و غلبه بر تمامی قدرت‌های زمانش‏ است.
این مواریث ویژگی‌ های بر دو دسته است:
قسمتی از مواریث ظاهری است که نشان هر پیامبر بوده و همواره به عنوان‏ علامت تفوق او بشمار می‏رفت و قسمتی از ویژگی‌ها معنوی بوده
اما میراث در زمینه قسمت اول:
۱-امام باقر(ع)می‏فرماید: «اذا ظهر القائم(ع)ظهر برأیة رسول الله‏ (ص)و خاتم سلیمان، حجر موسی و عصا»؛ هنگامی که حضرت قائم(امام زمان) ظهور می‏کند پرچم مخصوص رسول الله و انگشتر سلیمان سنگ معجزه و عصای موسی‏ (ع)با او است.
«محمدبن همام‏» از عبدالله‌بن عطا نقل می‏کند که گفت به امام باقر(ع) عرض کردم، شیعیان شما در عراق زیادند و سوگند به خدا همانند تو در بیت‏ (پیامبر) کسی نیست پس چرا قیام نمی‏کنی؟
امام(ع)فرمود: «ما انا بصاحبکم‏ قلت فمن صاحبنا؟ فقال انظروا من غیب عن الناس ولادته…»؛ من آن صاحب زمان موعود شما نیستم گفتم پس صاحب ما کیست؟ فرمود بنگرید آن کسی را که ولادتش از مردم مخفی مانده است».
امالی صدوق(ره)طی روایت مفصلی از ابو خالد کابلی از امام چهارم نقل‏ می‏کند هنگام ظهور آنحضرت جبرئیل طرف راست و میکائیل طرف چپ و اسرافیل‏ در جلوی او حرکت می‏کند و با اوست پرچم رسول خدا «قد نشرها لا یهوی بها الی قوم الا اهلکهم الله عزوجل‏» و این پرچم را باز می‏کند و به سوی هیچ‏ قومی بحرکت در نمی‏آورد مگر آنکه هلاک می‏شوند و بر آنها پیروز می‏شود.
امام چهارم(ع) از امام حسین(ع) و او از حضرت علی(ع) نقل می‏کند که‏ «فی القائم سنة فی سبعة انبیاء سنة من ایوب و سنة من محمد(ص) و اما من‏ آدم و نوح فطول العمر و اما من ابراهیم فخفاء الولادة و اعتزال الناس فاما من‏ موسی فالخوف و الغیبة و اما من عیسی فاختلاف الناس فیه و اما من ایوب فالفرج‏ بعد البلوی و اما من محمد(ص)فالخروج بالسیف‏»
در امام زمان(عج) شش خصلت و هفت صفت از انبیاء بزرگ الهی وجود دارد. سنتی از آدم، نوح و ابراهیم و موسی و عیسی و محمد(ص) و سنت خصلت او از آدم و نوح، طول عمر و از ابراهیم مخفی بودن ولادتش دوری‏ گزیدن از مردم و عصرش و از موسی ترس از قبطیان و غیبت از مردم و از عیسی‏ اختلاف مردم(وجود) در آن و از ایوب فرج و گشایش بعد از گرفتاری و آزمایش‏ بزرگ و اما سنت او از حضرت محمد(
ص) قیام با شمشیر است.

 

* ویژگی‌های پرچم رسول خدا از زبان امام صادق(ع)

 

امام صادق(ع)طی روایت مفصلی درباره ویژگی‌های پیراهن حضرت یوسف که‏ از پارچه‏های بهشتی است و جبرئیل برای حضرت ابراهیم آورد،می‏فرماید: «… کل نبی ورث علما او غیره فقد انتهی الی آل محمد(ص)» و سپس فرمود: «امام زمان با پیراهن رسول خدا در جنگ احد و عمامه‏ «سحاب‏» و ذره و شمشیر پیامبر و ذو الفقار،ظهور و قیام می‏کند».
عصای موسی مال حضرت آدم بود، که پیش از شعیب پیامبر بوده و او به‏ حضرت موسی داد و اکنون نیز در ماست که به قائم ما منتقل می‏شود و آن چنانست‏ که آن عصا به هرچه امر بشود انجام می‏دهد بر وی هرچه افکنده شود می‏بلعد.
درباره ویژگی‌های پرچم رسول خدا از امام صادق(ع) روایتی است که می‌فرماید: این پرچم را جبرئیل در جنگ بدر نازل کرد و پیامبر آن را باز کرد و همان عامل‏ پیروزی بود، سپس آن را بست و به علی(ع)داد در نزد علی بود تا روز جنگ‏ جمل آن را گشود و خداوند پیروزی نصیب او کرد و آن پرچم پیچیده شده و نزد ماست و کسی حق بازکردن آن را ندارد مگر قائم ما وقتیکه حضرت قائم قیام کند در آن گشوده می‏شود، در روایت قبلی خواندیم که این پرچم به هر طرف حرکت کند پیروز است و دشمن در آن قسمت هلاک می‏شود.
ویژگی‌های انگشتر سلیمان نیز آنست که در روایت ما آمده است که هر وقت‏ آن را به دست می‌کرد، خداوند پرندگان و باد و طوفان و فرشتگان را مسخر او می‏ساخت‏ در اینجا به نوعی سلطه بر عوامل طبیعت اشاره است که از قرآن می‏فهمیم که‏ بدان وسیله حضرت سلیمان زبان پرندگان و حیوانات را می‏فهمید.
از بررسی مجموع این احادیث به دست می‏آید که قیام حضرت مهدی(ع) علاوه بر اینکه یک قیام مقدس الهی و اصیل است،ظهور و قیام او با تمام ویژگی‌ها و معجزات خاص انبیاء بزرگ الهی همراه است.

 

Shiaha.com

 

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه
کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا. امام مهدی، وارث ویژگی های انبیا.
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید