ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

برای باطل کردن سحر

برای باطل کردن سحر اگر شخص مورد اعتمادی را نمی شناسیم که به آن ها مراجعه کنیم چه کارهایی می توان انجام داد؟


به طور معمول سحر در مورد انسان هایی که از درجه توکل پایین تری نسبت به دیگر افراد برخور دارند، تاثیرگذار است . در مورد انسان هایی که دارای اراده ای قوی و ایمانی بالا هستند، بی اثر است . البته بر افرادی که با ریاضت های خاصی به درجات
ی از استقلال روح رسیدند، سحر کاربردی ندارد.
بنابر آن چه در مفاتیح الجنان آمده است؛ امام علی(ع)فرمود:
برای باطل کردن سحر، این دعا را بنویسند، و با خود نگاه دارند: “بسم اللّه و باللّه، بسم اللّه و ماشأاللّه، بسم اللّه و لاحول و لاقوه الا باللّه قال موسی ما جئتم به السحر، انّّّ اللّه سیُبطِلُهُ، انّ اللّه لایصلح عمل المفسدین، فوقع الحق و بطل ما کانوا یعملون، فغلبوا هنالک و انقلبوا صاغرین. (۱)
هم چنین در کتاب مزبور پیامبر اکرم نیز، برای دفع شیاطین و جادوگران می فرماید: “آیه سخره را بخوانند: “ان ربکم اللّه الذی خلق السموات و الارض فی سته ایام ثم استوی علی العرش یغشی اللیل النهار یطلبه حثیثاً و الشمس و القمر و النجوم مسخرات بامره الا له الخلق و الامر تبارک اللّه رب العالمین اُدعوا ربکم تضرعاً و خفیه انه لایحب المعتدین و لاتفسدوا فی الارض بعد اصلاحها و ادعوه خوفاً و طمعاً ان رحمه اللّه قریب من المحسنین.”(۲)
در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام آمده است: مَنْ أَکْثَرَ قِرائَهَ «قُلْ أُوحِىَ» لَمْ یُصِبْهُ فِى الْحَیاهِ الدُّنْیا شَىْ‏ءٌ مِنْ أَعْیُنِ الْجِنِّ وَ لا نَفَثِهِمْ وَ لا سِحْرِهِمْ، وَ لا کَیْدِهِمْ، وَ کانَ مَعَ مُحَمَّدٍ صلى الله علیه و آله فَیَقُولُ یا رَبِّ لا أُرِیْدُ مِنْهُ بَدَلًا وَ لا أَبْغِى عَنْهُ حِوْلًا:
«هر کس سوره «جنّ» را بسیار بخواند، هرگز در زندگى دنیا چشم زخم جنّ، جادو، سحر و مکر آن ها به او نمى‏رسد، او با محمّد صلى الله علیه و آله همراه خواهد بود، و مى‏گوید: پروردگارا! من کسى را به جاى او نمى‏خواهم، و هرگز از او به دیگرى متمایل نمى‏شوم»(۳)
همچنین مى­توان از سوره ها و آیات قرآنى بهره جست; مانند چهار سوره«یاأیّهاالکافرون»، «قل هو الله أحد»، «قل أعوذ بربّ الفلق»، «قل أعوذ بربّ النّاس». نیز مى توان از «آیه الکرسى» و آیه «انّى توکّلت على الله ربّى و ربّکم ما من دابّه الاّ هو آخذ بناصیتها إنّ ربّى على صراط مستقیم»(۴) و نیز این دعاها مکررا خوانده شود:حسبی الله و کفی،و سمع الله لمن دعا،لیس وراءالله منتهی و اللهمّ انّک لا یکفی منک احد و انت تکفی من کل احد من خلقک فاکفنی شرّ الجنّ والانس.
بدون تردید این دعاها و عمل به آن ها دارای شرایط و آدابی است که بهره مندی از آن ها منوط به داشتن اخلاص و در بعضی از موارد به تحص
یل آن شرایط و آداب است، از این رو باید به افراد مورد اعتماد و پرهیزکار و آشنا به معارف و صاحب نظر در این امور مراجعه شود.
پی نوشت‏ها:
۱. مفاتیح الجنان، شیخ عباسی قمی; ص ۵۲۰ و ۵۲۱، مطبوعات دینی، قم.
۲. همان.
۳.تفسیر نمونه، ج‏۲۵، ص: ۱۰۷.
۴. هود(۱۱) آیه ۵۵.


http://www.pasokhgoo.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید