ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!توسّل از نظر لغت یعنی اتّخاذ «وسیله» برای نزدیك شدن به چیزی. «وسیله» در لغت به معنای مختلف زیر آمده است:

1. نزدیك شدن (1)

2. درجه (2)

3. چاره جویی برای رسیدن به چیزی با میل و رغبت (3)

4. هر چیزی كه به وسیله آن، نزدیك شدن به دیگری ممكن باشد. (4)

توسّل در قانون فطرت

 

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟! انسان برای رفع نیازمندیهای خود و برطرف كردن نقایص خویش، محتاج به موجودات دیگر است. میلیون ها موجود، از جماد، حیوان و انسان، دست به دست یك دیگر داده و مشغول فعالیتند تا انسان بتواند در پرتو هستی آن ها، نیازمندیهای خود را برطرف كند.

این، همان «توسّل» است كه یك واقعیّت مسلّم در فطرت آفرینش است. منكر این قانون سراسری آفرینش، در حقیقت یكی از قوانین مسلّم هستی را انكار كرده است. انسانِ تشنه با نوشیدن آب، رفع عطش می كند؛ انسانِ گرسنه با خوردن غذا، رفع گرسنگی می كند.

بیمار با خوردن داروهای مختلف، سلامتی خود را باز می یابد. باری تعالی در این عالم با عظمت، برای رسیدنِ انسان به هر مقصودی، وسیله ای قرار داده است كه انسان، بدون توسّل به آن وسیله، نمی تواند به مقصد و مقصود خود برسد.

توسّل از دیدگاه قرآن

قرآن مجید «توسّل» را یك راه روشن برای رسیدن به قرب الی الله معرفی می فرماید:

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَ جاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛ ای كسانی كه ایمان آورده اید! از خدا بترسید و برای نزدیك شدن به او «وسیله» بجویید و در راه او كوشش كنید، باشد كه رستگار شوید. (5)

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!متوسّلین به اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ باید از آیه ی شریفه درس بگیرند كه توسّل تنها و بدون داشتن تقوا و پرهیز از گناه، نتیجه ی كامل نمی دهد. اول باید تقوا باشد، سپس توسّل و گریه و تضرّع، تا انسان به مقام قرب الهی نایل گردد و در گروه رستگاران قرار گیرد.

كه می فرماید: «لعلّكم تُفلحون». كلمه ی «وسیله» در آیه ی شریفه، «مطلق» و خالی از هر گونه قیدی آمده است، پس معنای وسیع و گسترده ای را در بر می گیرد.(6)

 

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟! برای عده ی بسیاری از مردم این سوال مطرح است که تا وقتی من می توانم با خدا به طور مستقیم حرف بزنم و حاجت های شرعی خود را بی واسطه با او در میان بگذارم چه لزومی دارد.

شخصی را حتی با درجه ی تقدس بالا مثل امام علی (علیه السلام) یا امام زمان (عج) واسطه قرار دهم و اصطلاحاً به این افراد معنوی و الهی «متوسل» شوم تا خداوند حاجت مرا اجابت کند؟

 

در پاسخ باید گفت: طلب دعا یا مغفرت با واسطه یا بی واسطه با یکدیگر منافاتی ندارند اما آنچه از ادب و تربیت اسلامی به نظر می رسد؛ «توسل»، عامل سرعت بخشی است که امید استجابت را افزایش می دهد.

 

در تبیین و روشن شدن این موضوع، از کلام خداوند شاهد و دلیل بهتری وجود ندارد:

در آیه ی 35 از سوره ی مبارکه ”مائده”‌ آمده است: «یا ایها الذین امنوا اتقواالله و ابتغوا الیه الوسیلة»؛ ای کسانی که ایمان آورده اید از او (در انجام معاصی و محرمات) بپرهیزید و به سویش با «وسیله» راه یابید.

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟! به خوبی از این آیه، نقش «وسیله» یا «واسطه» در شناخت خدا و رسیدن به او به هر شکل استفاده می شود. «توسل» نیز در لغت همان «وسیله یافتن» است.

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!

 

یا در آیه 64 سوره مبارکه «نساء» آمده است: «وَ لو انَّهم اذ ظلموا انفسهم جاۆک فاستغفروا الله و استغفرلهم الرسول و لوجدوالله تواباً رحیماً»؛ ای پیامبر اگر آنها هنگامی که خود ستم کردند ( یعنی مرتکب گناه شدند) به سراغ تو می آمدند و از خداوند طلب بخشش می کردند و تو نیز برای آنها طلب بخشش می کردی خداوند را توبه پذیر و مهربان می یافتند.

 

از این آیه نیز وسیله قرار دادن پیامبر یا اصطلاحاً «متوسل شدن» به ایشان در جهت طلب عفو و بخشش از خداوند استفاده می شود.

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!

 

مثالی واضح تر نیز در آیات 97 و 98 سوره مبارکه ”‌ یوسف ”‌ است که صراحتاً در آن به نقش «توسل» اشاره شده است. آنجا خداوند فرموده: قالوا یا ابانا استغفرلنا ذنوبنا انا کنا خاطئین، قال سوف استغفرلکم ربی انه هو الغفور الرحیم؛ (برادران خطاکار یوسف به پدرشان یعقوب)عرض کردند: ای پدر ما! از گناهان ما طلب بخشایش [از خداوند] کن که ما خطاکار بودیم.

(حضرت یعقوب) فرمود: به زودی برای شما از پروردگار طلب بخشش و عفو می نمایم که او آمرزنده و مهربان است!

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!

 

پس با توجه به مواردی که از کلام خداوند به عنوان شاهد و دلیل آوردیم؛ اثبات می شود که توسل به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه)، مبنای توحیدی و الهی دارد و این امر موجب سرعت بخشی بیشتر در استجابت دعا یا مغفرت برای ما می باشد.

 

پی نوشت:

(1). لسان العرب.

(2). لسان العرب، المنجد.

(3). مفردات راغب.

 لسان العرب، المنجد، مجمع البحرین.

(5). سوره‌ ی مائده، آیه ی 35.

(6).هاشمی نژاد ـ ره توشه راهیان نور، ش23، ص 267

(7).منبع: مجله ی راه فرآن-شماره ی23

بخش مهدویت تبیان   

منابع:

لسان العرب

مفردات
راغب

ره توشه راهیان نور؛ هاشمی نژاد

مجله راه قرآن

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor
صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!. تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!. تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!. تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!. تا خدا را دارم چرا به امام متوسل شوم؟!
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید