ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تجلی حضرت زهرا(س) با حجاب امام عصر(عج) برترین رزق شب قدر

فهرست مطالب

در پیشینه اعتقادی همه مسلمانان لیالی قدر در ماه مبارک رمضان شب های امضای مقدرات عالم در پیشگاه امام عصر(عج) است. در این شب ها ملائکه باحضور خدمت امام زمان(عج) و تقدیم تمام مقدرات سال بر پیشگاه حضرت حجت، امام را از تمام اتفاقات سال آگاه می کنند.
باتوجه به اینکه لیالی قدر را در پیش دار
یم، منزلت این شب ها را از نگاه حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهدی میرباقری مرور می کنیم.
 


حقیقت ضیافت الهی در شب قدر چیست؟
“شب قدر شب نزول قرآن و شب نزول ولایت بر قلب نبی اکرم(ص) است و از آن طریق در اختیار عباد قرار می گیرد.
خدای متعال دو رحمت دارد: رحمت رحمانیه و رحمت رحیمیه. توکل و یقین و رضا و معرفت الله و … رحمت رحیمیه است. محبت و معرفت امیرالمؤمنین(ع)، رحمت رحیمیه و نعمت خاص است. مقداد و سلمان و عمار و زهیر و اصحاب عاشورا و … به این رحمت رحیمیه رسیده بودند که حاضر نبودند ولی الله را با دنیا عوض کنند.
ما به اندازه ای که به درک قرآن و ولایت می رسیم، شب قدر داریم. رفتن به فضای شب قدر یعنی به قرآن رسیدن و به اهل بیت(ع) رسیدن.
در واقع، چنانکه در روایات آمده است، رزق شب قدر، وجود مقدس فاطمه زهرا(س) است اما ایشان را بدون واسطه، فقط امام زمان(ع) می شناسد. انوار ائمه اطهار(ع) از فاطمه زهرا(س) تجلی کرده است و اگر به ما خیلی لطف کنند، تجلیات حضرت زهرا(س) به واسطه حجاب امام زمان(عج) به ما می رسد. “فطموا…” یعنی همین درک با واسطه.چگونه از ضیافت الهی در شب قدر بهره ببریم؟
درک شب قدر یک عمر ریاضت می خواهد و شب قدر نقطه اوج و محل پرواز است. باید سالم باشی تا بتوانی پرواز کنی. پرواز در فضای شب قدر و رسیدن به حیات در این شب، آمادگی قبلی می خواهد.
آنها که برای شب قدر آماده نیستند، از پدر و مادرشان که مجرای رحمت هستند، بخواهند که برایشان دعا کنند.
اگر برای شب قدر آمادگی نداریم؛ نه ابوحمزه خوانده ایم و نه ختم قرآن، نه صله رحم کرده ایم و … به حکم “یا ابانا استغفر لنا”، باید توسل به امام زمان(عج) را جدی بگیریم. باید دامن امام زمان(ع) را بگیریم و رها نکنیم. امید به فضل خدا داشته باشیم و امید به امام زمان(عج) که رحمت واسعه الهی است. بگوییم: خدایا بد عمل کردم، خدایا هیچ نیاوردم جز بار سنگین گناه، دل ما با پشیمانی گره خورده است… . خلاصه بخواهید که با آب ولایت شستشویتان دهند که اگر سرشت ازلی ما را هم با آب ولایت شستشو دهند، پاک می شویم.”


منبع: سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهدی میرباقری در مراسم احیاء 20/6/1389 در حرم حضرت معصومه(س).


www.shabestan.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید