ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بازخوانی دیدگاه استاد کورانی پیرامون تطبیق علائم ظهور۳ – بخش سوم

تطبیق علائم ظهور3

انتظار: شاخصه حکومت حضرت مهدی(عج) این است که معنوی است؛ ولی الآن جهان دارد به سوی مادیات می‏رود. در این جهان مادی و خلاف معنویت، چگونه امکان حکومت جهانی امام زمان(ع) وجود دارد؟
دو مسأله باید در نظر گرفته شود:
اولاً انسان هر قدر در ظلمت فرو رود و غبار روی فطرتش بنشیند، باز هم فطرت انسانی‏اش باقی می‏ماند. حتی در غرب اعتقادشان در گرایش به اسلام بیشتر می‏شود؛ یعنی، وقتی یک نفر، مطلب روحی مطرح می‏کند، همه دنبالش می‏روند. ثانیاً حضرت مهدی(عج) از همان مطالب مادی برای توحید و نبوت و… دلیل می‏آورد؛ مثلاً با استفاده از حقایق قرآن و معادلات ریاضی (تعداد کلمات و معانی بعضی آیات)، راه‏های شکافتن کوه‏ها و… را ترسیم می‏کند (لو أنزلن
ا هذا القرآن…). یا برای درمان فلان درد می‏فرماید فلان
کار را انجام دهید.
مشکل مادیات و گرایش به آنها، بیشتر در غرب مطرح است که حضرت مسیح(ع) در آن جا ظهور می‏کند (در هشت ماه اول حرکت حضرت). غرب در این مرحله تکان می‏خورد و در حالت غضب می‏خواهد از امام مهدی (عج) و مسلمین انتقام بگیرد، لذا حضرت مسیح نازل می‏شود. و این که در ((قدس)) پشت سر حضرت نماز می‏خواند، در آخر است؛ نه ; این که اول در ((قدس)) نازل شود و نماز بخواند.
حال شما تصور کنید وقتی حضرت عیسی(ع) در ایتالیا، واتیکان و یا نیویورک دیده شود، چه تظاهرات میلیونی در غرب راه می‏افتد. طبیعی است که گرایش به طرف حضرت عیسی(ع) صورت بگیرد و این حالت، اصلاً جامعه غرب را از چاه مادیات بیرون می‏آورد. ممکن است بعداً در سطح زمین اختلاف شود و بعضی از حکومت‏ها با حضرت درگیر شوند؛ ولی گروه و حزب حضرت عیسی(ع) زیاداند.
حضرت عیسی(ع) در مراحل بعدی حکومت جهانی، نقش مهمی دارد. تمام پیامبران فوت کرده‏اند؛ اما خداوند متعال برای اصلاح جامعه مسیحیت، حضرت عیسی(ع) را نگه داشته است.
مشکلی اصلی در حکومت جهانی، طرفداران حضرت عیسی(ع) هستند؛ یعنی، بعد از سه سال، حضرت عیسی از شأن سیاسی و تصمیم‏گیری منزوی شده و مردم تصمیم می‏گیرند با امام زمان(ع) بجنگند. در آن موقع حضرت عیسی(ع) می‏آید و پشت سر امام(ع) نماز می‏خواند.
طبق یک حرکت طبیعی، طرفداران عیسی(ع) در غرب مسلمان می‏شوند و امام(ع) با جنگ کردن با بقیه مخالفان پیروز می‏شود. حال افرادی که از غرب مسلمان شده‏اند، وسیله تکوین جامعه و دولت می‏شوند.

انتظار: آیا دین مسیحی‏ها عوض می‏شود و مسلمان می‏گردند یا این که به دین خود باقی می‏مانند؟
وقتی حضرت عیسی در آخرین مرحله موضعش</SPAN > را مشخص می‏کند و پشت سر امام نماز می‏خواند، آنان مسلمان می‏شوند.
برخی از دوستان می‏گویند: الان در فرانسه، اگر دولت مانع نشود، یک موج  اسلام گرایی به وجود می‏آید؛ ولی می‏بینیم وقتی فلان دکتر مسلمان شد، چقدر اذیتش کردند.

انتظار: آیا یهودیت که الآن این قدرت را در جهان دارد، تا آن دوره از بین می‏رود؟
الآن صهیونیست‏ها، خیلی مؤثرند، حتی آقای کشورهای غربی هستند. ولی وقتی که حضرت عیسی(ع) می‏آید، یک موج جدید درست می‏شود و یهودی‏ها کم می‏شوند (در فلسطین شکست می‏خورند). فقط حکومت غربی‏ها می‏ماند که با امام زمان مخالف هستند.

انتظار: خداوند، حضرت عیسی(ع) را به عنوان یک ذخیره نگه داشته است؛ چون در صد زیادی از مردم دنیا مسیحی‏اند. آن حضرت می‏آید و حجتی بر مسیحیان می‏شود. به نظر شما تکلیف شرق آسیا چیست؟ مثلاً چین یک میلیارد نفر جمعیت دارد که مسیحی نیستند؟
صلح با مسیحیان امکان دارد؛ ولی غیر اهل کتاب یا باید اسلام را قبول کنند و یا با آنها باید جنگ کرد؛ یعنی، با اهل کتاب می‏توان با گرفتن جزیه یا بستن پیمان و… کنار آمد؛ اما با غیر اهل کتاب خیر.

انتظار: در جوامع امروزی، این حرف آیا آثار منفی ندارد؟
درست است. برای مسیحیت می‏توان گفت: حضرت عیسی با امام زمان(ع) هماهنگ می‏شود تا در جهان اصلاح واقع شود. اما برای وثنی‏ها (هندوها، و بودایی‏ها)، باید به گونه دیگری صحبت کنیم؛ ولی حکم شرعی همین است.

انتظار: بالاخره تکلیف آنان چه می‏شود؟
آنان وقتی می‏بینند غرب خاضع می‏شود، آنها هم نرم می‏شوند و می‏آیند.

انتظار:اولین اقدام حضرت‏مهدی(عج) بعد از ظهور، دعوت‏مردم است یا جنگ با کافران؟
در یکی از مراحل حضرت به نواصب می‏گوید: اسلام بیاورید یا این که کشته می‏شوید؛ حتی جزیه قبول نمی‏کند. شاید از سنّی‏ها جزیه قبول کند. الآن ما اهل کتاب را به رسمیت می‏شناسیم، اما مشرکان را نه. در زمان حضرت هم، یک سری احکام مربوط به همین موضوعات است. با قسمتی از دنیا می‏توان صلح کرد؛ اما با بعضی صلح امکان ندارد.

انتظار: وقتی که عیسی(ع) آمد، مسیحیت چه می‏شود؟
وقتی عیسی(ع) می‏آید، تمام اهل کتاب به آن حضرت ایمان می‏آورند. پس مسیحیان، یهودیان را سرکوب
می‏کنند.
یهودیت ضعیف و مخذول می‏شود. مسیحیان افتخار پیدا می‏کنند. پس عیسی(ع) در مرحله اول، آنها را دعوت به توحید و نبوت می‏کند (می‏گوید من رسولم) و در آخرین مرحله، پشت سر امام عصر(ع) نماز می‏خواند.

انتظار: آیا مسیحیان پس از این مرحله مسلمان می‏شوند؟
بله، در این سه سال خیلی مسلمان می‏شوند. توده مسیحیت، مسلمان می‏شوند، فقط نواصب و یهود باقی می‏مانند که آنان نیز کم هستند.

انتظار: آیا با وجود عیسی(ع)، آنها می‏آیند با مسلمان‏ها قرار داد می‏بندند؟
بله، خود حضرت عیسی واسطه می‏شود و همه آنها قبول می‏کنند (در روایت هم داریم که مدّت پیمانی که می‏بندند ده سال است)؛ اما بعد از سه سال پیمان را نقض می‏کنند.

انتظار: شکل حکومتی حضرت را از نظر مباحث سیاسی جدید، به چه شکل ارزیابی می‏کنید؟
به صورت ۳۱۳ ولایت.

انتظار: شما فرموده‏اید که چون یاران حضرت ۳۱۳ نفر هستند، بعداً شکل حکومت هم به صورت ۳۱۳ ولایت می‏باشد. آیا دلیلی هم بر این مطلب دارید؟
بله به دلیل این که در روایات راجع به اصحاب امام زمان(ع) آمده است: ((حکّام الارض ثا یرسل احدهم یقول له مهأ اشکل علیک حکمٌ فانظر ص کفّک)).

انتظار: این چه دلیلی می‏شود که ولایت‏ها ۳۱۳ عدد هستند؟
این ۳۱۳ نفر حاکمان زمین هستند. وقتی حضرت یکی از آنان را برای حکومت به جایی می‏فرستد؛ هر وقت یکی از آنها بخواهد، امام را می‏بیند و با او حرف می‏زند: ((یقول له مهأ اشکل علیک امرٌ…؛ اگر امری را نفهمیدی و نتوانستی قضاوت کنی، به کفّت نگاه کن، حکمش را می‏بینی)).
این حکومتی است که امام زمان (عج) رئیس کل است و حاکمان، افراد منصوب ایشان هستند.

انتظار: این که در روایات آمده زنان هم جزء این ۳۱۳ نفر هستند، آیا هر یک از آنان نیز در منطقه‏ای حاکم خواهند بود؟
در مورد نقش زنان در حکومت، مطلبی نداریم، اما به نظر می‏رسد نمی‏توانند حاکم باشند.

انتظار: به چه دلیل؟

به دلیل اجماع فقهای مسلمین از همه مذاهب: ((ان اثرأه لاتکون قاضیه، خالف ص ذلک ابوحنیفه فقال پ‏وزان تکون قاضیه للنساء، و خالف الطقی و قال پ‏وز ان تکون قاضیاً مطلقاً (و لکنّ الطقی عاش جانغ سنه و ر یک‏وّج!))).
زنان فقط از اصحاب و یاران امام زمان(ع) می‏شوند. در آن زمان سطح تفکر و عقل شیعیان بالا می‏رود. مثلاً علمای آنها شبیه پیامبران و طلبه‏ها شبیه فرشته‏ها می‏شوند. زنان نیز سطحشان بالا می‏رود؛ یعنی، سطح ایمانشان به درجه‏ای می‏رسد که مستحق صحبت با حضرت می‏شوند و جزء اصحاب ایشان قرار می‏گیرند.

انتظار: شما می‏گو
یید: ۳۱۳ ولایت
هست، اما زنان حاکم نمی‏شوند؛ با وجودی که در روایات آمده سیزده یا پنجاه تن از آن ۳۱۳ نفر، زن هستند.
((یرسلهم)) ضمیر مخاطب مذکر است و از باب تغلیب هم نیست. این طور نیست که همه را بفرستند حتی زنها، به نظر من سیزده نفر زن ملحق به اصحاب حضرت هستند؛ یعنی، جزء ۳۱۳ نفر نیستند. چون در اخبار ۳۱۳ مرد آمده است.
ادامه دارد…

 

http://asreshia.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳.تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳.تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳. تطبیق علائم ظهور۳.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید