ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تکنیک هایی برای موفقیت

برخی از توصیه های رسول خدا مربوط به پدران و مادران است و برخی دیگر مربوط به زنان و برخی دیگر مربوط به مردان است…


اما در این میان برخی از توصیه ها، مربوط ب
ه جوانان است که با عمل کردن به آنها می توان از جوانی خود کاملا بهره برد.


خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم به بیان تکنیک هایی می پردازد که سبب موفقیت پیامبر در گسترش فرهنگ اسلام در جهان شده که برای رهپویان موفقیت عمل کردن به این تکنیک ها ضروری است تکنیک هایی از جمله:


 


تکنیک اول صبر و پایداری در برابر مشکلات :


 (فَاسْتَقِمْ کما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَک: بنابراین همان گونه که فرمان یافته‌ای استقامت کن همچنین کسانی که با تو به سوی خدا آمده‌اند)(هود:۱۱۲)


 


تکنیک دوم بی تفاوت نبودن نسبت به جامعه:


این تکنیک می تواند نقش مهمی در پیشرفت جامعه داشته باشد که پیامبر اعظم در این زمینه در نهایت دلسوزی بود تا آنجا که خداوند به او توصیه می کرد:


 (فَلا تَذْهَبْ نَفْسُک عَلَیهِمْ حَسَراتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِما یصْنَعُونَ: جان خود را به اثر شدت تأسف به آنها از دست مده، خداوند از آنچه که انجام می‌دهند، آگاه است)( فاطر:۸۰)


 


تکنیک سوم ارتباط موثر با دیگران:


که در زندگی پیامبر اکرم موج می زد و یکی از مهمترین فرمول های موفقیت است ، چنانچه خداوند متعال می فرماید:


 (فَبِما رَحْمَهٍ
مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ کنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِک: در پرتو رحمت الهی در برابر تندی آنها نرم شدی و اگر خشن و سنگدل بودی از اطراف تو پراکنده می‌شدند)( آل عمران:۱۵۹)


امیدوارم که بتوانیم از این تکنیک ها به خوبی در زندگی بهره ببریم .


 


استفاده بهینه از وقت را از دست ندهید


یکی از نسخه های موفقیت در قرآن مجید استفاده بهینه از وقت است، چنانچه خداوند متعال در جواب افرا
دی که درخواست برگشت مجدد به دنیا را دارند این گونه پاسخ می دهد:


 (وَ هُمْ یَصْطَرِخُونَ فیها رَبَّنا أَخْرِجْنا نَعْمَلْ صالِحاً غَیْرَ الَّذی کُنَّا نَعْمَلُ أَ وَ لَمْ نُعَمِّرْکُمْ ما یَتَذَکَّرُ فیهِ مَنْ تَذَکَّرَ وَ جاءَکُمُ النَّذیرُ فَذُوقُوا فَما لِلظَّالِمینَ مِنْ نَصیر: و آنان در آنجا فریاد برمى‏آورند: «پروردگارا، ما را بیرون بیاور، تا غیر از آنچه مى‏کردیم، کار شایسته کنیم.» مگر شما را [آن قدر] عمر دراز ندادیم که هر کس که باید در آن عبرت گیرد، عبرت مى‏گرفت؛ و [آیا] براى شما هشداردهنده نیامد؟ پس بچشید که براى ستمگران یاورى نیست.)( فاطر : ۳۷)


در روایتی به صورت مشخص به جوانان ۲۰ ساله اشاره و آنها را به جدیت و تلاش و استفاده حداکثری از عمر و زمان سفارش می کند :اِنَّ للّه مَلِکٌ یَنزِلُ فی کُلِّ لَیْلَهٍ وَ یُنادی یا أَبْناءَ الْعِشرین! جدُّوا وَ اجْتَهدِوا: پروردگار فرشته ای دارد که هر شب فرود می آید و بانگ می زند، ای بیست ساله ها! تلاش و جدیت کنید


اوقات فراغت، حساس ترین لحظات زندگی انسان ها به ویژه نسل جوان است و برای بهره وری مناسب از فرصت ها، نیاز به برنامه ریزی خاصی دارد. اوقات فراغت، امروزه چنان اهمیتی یافته است که در عمل، به گشایش باب ویژه ای در حوزه علوم اجتماعی، با عنوان «جامعه شناسی فراغت» انجامیده است و فلسفه آن، رهانیدن انسان جامعه صنعتی از دام «از خود بیگانگی» است؛ بدین معنا که از ساعت های غیرکاری افراد، به عنوان فرصتی برای بازیابی خود و تجلی یافتن بُعد معنوی انسان استفاده می شود.


اسلام هم اوقات فراغت را بسیار با اهمیت می داند، در روایتی از امام کاظم علیه السلام می خوانیم:


اوقات یک مسلمان، به چهار بخش تقسیم شده است: بخشی به راز و نیاز با خدا؛ بخش دیگر به کار و تلاش برای کسب روزی؛ قسم دیگر به ارتباط سازنده با دیگران و پاره ای از آن نیز به تفریح سالم اختصاص یافته است.


بر اساس این زمان بندی، تمام فعالیت های فردی و
اجتماعی یک مسلمان، چه در قالب کار و چه تفریحات سالم و سازنده، مفید و هدف مند است.


چنان که در برخی از دستورات دینی هدف از تفریح، کسب نیرو و نشاط برای انجام دیگر فعالیت ها شمرده شده است.


رسول خدا نیز در روایت های مختلفی به اهمیت استفاده از وقت تاکید و به بخیل بودن در عمر سفارش کرده اند (به عمر خود بخیل تر باش تا به درهم دینارت)(مکارم الاخلاق ،ج۲،ص۳۶۴)


همچنین در روایتی به صورت مشخص به جوانان ۲۰ ساله اشاره و آنها را به جدیت و تلاش و استفاده حداکثری از عمر و زمان سفارش می کند :(اِنَّ للّه مَلِکٌ یَنزِلُ فی کُلِّ لَیْلَهٍ وَ یُنادی یا أَبْناءَ الْعِشرین! جدُّوا وَ اجْتَهدِوا: پروردگار فرشته ای دارد که هر شب فرود می آید و بانگ می زند، ای بیست ساله ها! تلاش و جدیت کنید.)(مستدرک الوسائل، ج ۳۵۳:۲)


 


جوان و دوست یابی


بیشتر ناکامی ها و انحرافات نسل جوان، ناشی از دوستی های نادرست است که ریشه در انتخاب شتابزده و بی معیار و یا احساسیِ دوستان دارد. گاه آتش احساسات سبب دوستی فرد با کسی می شود که شعله های آن، تمام عمر دامنگیر اوست. قرآن مجید از زبان آنانی که در دوست گزینی به بیراهه رفته اند، می گوید:


«ای کاش با پیامبر دوست و همراه می شدم، وای بر من! کاش فلان شخص گمراه را به دوستی نمی گرفتم، او مرا از یاد و راه حق منحرف و گمراه کرد». (فرقان ۲۷ ـ ۲۹)


امام علی علیه السلام نیز هشدار می دهد: «با انسان شرور رفاقت مکن؛ زیرا طبع تو از شرارت های او الگو می گیرد، بدون آنکه خودت بفهمی»


ایشان در جای دیگر می فرماید: «از همراهی با افراد کج اندیش و سست رأی و صاحب اعمال ناپسند دوری کن؛ زیرا آدمی به طرز تفکر و روش رفیقش خو می گیرد»


از افرادی که دارای خلق و خوی مناسبی نیستند و به دین و دنیای انسان ضربه می زنند، باید بنابه فرموده امام صادق علیه‌السلام دوری گزید:


نگاه کن تا هر کس مفید به حال دین تو نیست، به او اعتنا مکن و علاقه ای به رفاقت با او نشان مده که هر آنچه غیر خداست، فا
نی و نابود شدنی است و هر علاقه ای که به غیر خدا باشد، عاقبت زشت و پایان ناخوشایندی خواهد داشت.


رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می کوشید مردم از راه تلاوت، با قرآن مأنوس شوند، آن را خوب بفهمند و به فهمیده های خود عمل کنند


 


جوان و اُنس با قرآن


جوانی، بهترین دوران برای مأنوس شدن با قرآن مجید است، چنان که آمده است: «هر کس در حالی که جوان و با ایمان است قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خونش آمیخته می شود».&l t;o:p>


قرائت قرآن در سیره امامان معصوم و بزرگان، ارزش الهی داشته است. امام رضا علیه السلام شب هنگام در بستر خویش بسیار قرآن تلاوت می کرد و وقتی که به آیه ای درباره بهشت یا دوزخ می رسید، می گریست، از خدا بهشت می طلبید و از دوزخ به او پناه می برد.


جاذبه قرآن به اندازه ای است که تلاوت آیه هایی از آن، زمینه اُنس با همه قرآن را فراهم می سازد. البته این اعجاز است که اگر کسی معنای حقیقی سوره های قرآن را نداند و فقط توانایی تلاوت آن را داشته باشد، به همین مقدار از فیض خدا بهره برد و همین عبادت لفظی، او را به عبادت فکری می رساند.


رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می کوشید مردم از راه تلاوت، با قرآن مأنوس شوند، آن را خوب بفهمند و به فهمیده های خود عمل کنند.


 چه خوش است یک شبی بکُشی هوا را          به خلوص خواهی ز خدا، خدا را


به حضور خوانی ورقی ز قرآن                          فکنی در آتش کتب ریا را


شود آنکه گاهی بدهند راهی                                    به حضور شاهی چو من گدا را<o:p&gt ;


(الهی قشمه ای)


بخش قرآن تبیان


www.fatehnet.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید