ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

حج حضرت مسیح و حضرت موسی علیهما السلام

حضرت مسيح و حضرت موسی ع

در تفاسیر داریم که حضرت مسیح و حضرت موسی آیین حج و زیارت خانه خدا را ندارند چرا؟ آیا آن دو خود به زیارت خانه خدا نمی آمدند؟ حال آنکه مشرکان خانه خدا را با عظمت قبول داشتند.
آری پیامبران گذشته نیز عظمت این خانه را می شناختند و به آن احترام می گذاشتند. اما وظیفه تشریعی تنها مختص به دین اسلام است و دیگر ادیان و مردمان به عنوان مکان مقدس جهت زیارت مشرف می شوند. اما نه به گونه ای که اگر ترک کنند مرتکب حرام شده باشند.
در این که حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی(ع) برای زیارت خانه خدا در مکه می آمدند تردیدی نیست،‌ آنان برای زیارت خانه خدا در مکه می آمدند. در روایات فراوانی آمدن آنها برای زیارت به صراحت آمده است. در روایتی آمده است:‌ وقتی که حضرت موسی احرام حج بست و «لبیک» گفت، کوهها او را در تسبیح و تلبیه همراهی می کردند. (حج الانبیاء الائمه، نوشته حیدر خزرجی، چاپ اول، ص ۴۴ حدیث اول به نقل از کافی فقیه، علل الشرائع، وسائل الشیعه، بحار و جامع االاحادث)
در حدیث دیگری آمده است: حضرت موسی در زیارت خانه خدا چنین می گفت: «لبیک یا کریم لبیک» (همان، ح ۲) معنای این عبارت این است: خدایا، بنده تو هستم، در خدمت تو هستم ای خدای کریم. سراسر وجودم در خدمت تو و فرمان توست.
امام صادق(ع) فرمود: وقتی که حضرت موسی برای زیارت خانه خدا در مکه رفت، جبرئل بر آن حضرت نازل شد. حضرت موسی برای زیارت خانه خدا در مکه رفت، جبرئل بر آن حضرت نازل شد. حضرت موسی از جبرئیل پرسید: اگر کسی خانه خدا را بدون نیت صادقانه زیارت کند چه پاداشی دارد؟ جبرئیل از سوی خدا چنین جواب آورد: هر کس خانه خدا را زبارت کند و نیتش صادقانه نباشد خداوند مردم را از او راضی می سازد و از حق و حقوق خودش می گذرد. موسی پرسید: اگر کسی با نیت با نیت خالصانه زیارت کند چه پاداشی دارد؟ جبرئل از جانب خدا جواب آورد که اگر کسی زیارت خانه خدا را با نیت صادقانه به جا آورد خداوند او را با پیامبران، صدیقان، شهداء و صالحان محشور می دارد. (همان، ص ۴۵ ح ۵ به نقل از کافی، وسائل, بحارالانوار و جامع الاحادیث)
در حدیثی آمده است که در مسجد خیف هفتاد پیامبر نماز خوانده است که یکی از آنان حضرت موسی است. (همان، ص ۴۶ ح ۱۰) در حدیث دیگری
آمده است که حضرت موسی با هفتاد پیامبر به زیارت خانه خدا در مکه رفت و همه شان احرام داشتند. (همان، ص ۴۶ ح ۷)
روایات درباره زیارت حضرت موسی, بسیار است و برای نمونه به این چند روایت اشاره کردیم. درباره حضرت عیسی(ع) هم روایاتی که نشان می دهند آن حضرت به زیارت خانه خدا در مکه رفته است. از امام صادق(ع) نقل شده که فرمود: حضرت عیسی(ع) وقتی که برای زیارت خانه خدا به سوی مکه می رفت, به محلی به نام روحاء رسید. در این محل که نزدیک مدینه و آبادی کوچکی است, احرام بست و چنین تلبیه گفت: «لبیک, عبدک و ابن امتک لبیک» (همان, ص ۵۳ ح ۴) معنای این تلبیه آن است: خدایا! در خدمت تو هستم, من بنده تو هستم و فرزند بانوی انتخاب شده تو هستم.
در روایات دیگری از پیامبر آمده است که آن حضرت فرمود: قسم به آنکه جانم به دست اوست, عیسی بن مریم در همین روحاء تهلیل می گفت. (همان, ص ۵۳ ح ۵) بر اساس این روایات, حضرت موسی و حضرت عیسی برای زیارت خانه خدا به مکه آمده اند. البته برنامه آنان، خاص خود آنان بود و در دین اسلام حج خانه خدا واجب شده است.

 

نویسنده: حسینیعلی پور

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

حضرت مسیح و حضرت موسی ع. حضرت مسیح و حضرت موسی ع. حضرت مسیح و حضرت موسی ع. حضرت مسیح و حضرت موسی ع. حضرت مسیح و حضرت موسی ع. حضرت مسیح و حضرت موسی ع. حضرت مسیح و حضرت موسی ع. حضرت مسیح و حضرت موسی ع
<P style=”TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0in 0in 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl” dir=rtl class=MsoNormal align=justify& gt;www.porseman.org
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید