ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

داستانی جالب از شفاعت نماز اول وقت

فهرست مطالب

اگر من برای شما احكام را بیان نكنم؛ پروردگار مرا گرفتار خواهد كرد. و اگر شما هم برای یاد گرفتن این احكام نیایید؛ گرفتار خواهید شد. این حرف را از من بشنوید.


پروردگار در حدیث قدسی می‌فرماید: به بندگان من بگو آن اشخاصی كه به محبت من متوجه هستند، اگر در اثر عبادت من با یك كسی معاشرت نكنند؛ به آن‌ها ضرری وارد نخواهد شد: «قل لعبادی المتوجهین الی بمحبتی ما شركم اذا احتجبتم عن خلقی»
چرا این بنده نمازش را تند می‌خواند؟!

اگر نمازت را تند بخوانی، پروردگار به ملائكه می‌فرماید: چرا این بندهء من نمازش را تند می‌خواند؟! مگر رفع شداید او، مگر انجام حاجات و مقاصد او به دست كسی غیر از من است؟! این روایتی كه خواندم را مرحوم حاج میرزا جواد آقا در اسرار الصلاه آورده است و همین در حجیتش كافی است.


لذت مناجات


حضرت اباعبدالله (علیه السلام) می‌فرماید: «و ما الذی فقد من وجدك» خدایا كسی كه تو را دارد، چه كم دارد؟!

همه این‌ها برای این است كه ما لذت مناجات با پروردگار را نچشیده‌ایم!
امیرمومنان فرمودند: اگر مۆمن، دنیا را مانع از آخرت خودش قرار بدهد؛ پروردگار او را از هر دو باز می‌دارد.

<B& gt;داستانی از شفاعت نماز اول وقت
آی رفقایی كه به نماز اول وقت عادت كرده‌اید، همین نماز اول وقت شما را نزد ملك‌الموت شفاعت می‌كند. یك كسی گفت: من یك كسالتی داشتم- ظاهراً یرقان گرفته بود و كسانی كه یرقان می‌گیرند كبدشان حساس می‌شود و فقط باید شیر و شیر برنج بخور
ند، آن وقت چنین كسی یك
اشتهای قوی پیدا می‌كند برای خوردن گوشت – گفت: اشتهای زیادی به گوشت پیدا كرده بودم، گفتم: یك لقمه گوشت به من بدهید!

گفتند: اگر ما به تو گوشت بدهیم؛ تو از بین خواهی رفت. گفت: بالاخره آهسته، بدون اینكه كسی بفهمد، محل گوشت كوبیده را پیدا كردم و از آن خوردم! تا خوردم، دل درد سختی گرفتم! طبیب آمد آهسته به اطرافیان من گفت: این مریض چه كار كرده كه در مخاطره افتاده است؟ گفتند: از خودش بپرس.

به طبیب گفتم: آقا من گوشت خورده‌ام. طبیب گفت: امیدی به درمانت نیست! ایشان به امام زمان (علیه السلام) متوسل می‌شود. گفت: همان شب دیدم یك شخص فوق‌العاده زیبارو با یك شخص دیگر كه چنگكی در دستش بود، وارد شدند&l t;/SPAN>.

این شخص حضرت ملك الموت (علیه السلام) بوده است و شخص زیبارو هم نماز اول وقتش- هر چه ملك الموت (علیه السلام) می‌خواست كه این چنگك را بیندازد و از نوك پنجه روح را بكشد، آن شخص زیبارو جلوی دست او را می‌گرفت! بالاخره مانع از قبض روح توسط ملك الموت (علیه السلام) شد. نماز اول وقت بین شما و مرگ شما شفاعت می‌كند. مبادا از دست دهید.

شیطان هم دنیا را گرفت و هم نماز اول وقت را
یك آقای فرش فروش كه اهل نماز اول وقت
بود به بنده گفت: یك كسی برای خریدن فرش وارد مغازهء بنده شد. گفتم: وقت نماز است. گفت: من وقت ندارم، مسافرم و می‌خواهم بروم. هر چه اصرار كردم، دیدم نمی‌شود و گول شیطان را خوردم و یك قدری كه از نماز اول وقت گذشت، دیدم همین آقای مشتری كه خیلی شیفتهء این معامله بود، گفت من باید قدری تأمل بكنم! و از خرید منصرف شد!!

امیرمومنان فرمودند: اگر مۆمن، دنیا را مانع از آخرت خودش قرار بدهد؛ پروردگار او را از هر دو باز می‌دارد.
پروردگار می‌فرماید: چرا این شخص نماز را تند می‌خواند؟! مگر رفع شداید و حوائج او و قضای حاجات او در دست كسی غیر از من&l t;/SPAN> است؟!


منبع: تبیان


http://namaz.namaz.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید