ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

دامهای شیطان رجیم

فهرست مطالب

دامهای شیطان رجیم

 

شیطان از جنس جن است و از آتش خلق شده است و قبل از این که از بهشت رانده شود خدا را بسیار عبادت می کرد به همین دلیل،عزازیل نام گرفت، حضرت علی (ع) فرمودند شیطان هفتاد هزار سال خدا را عبادت کرد و فقط یک نماز دو رکعتی او چهار هزار سال طول کشید.

 

 وقتی خدا انسان را از خاک آفرید و در آن روح دمید،به تمام ملائکه دستور داد که بر آدم سجده کنند و همه سجده کردند به غیر از ابلیس که به خدا گفت «مرا از آتش آفریده ای و او را از گل بد بو پس مقام من از او بالاتر است و برای او سجده نمی کنم» سپس خداوند به او گفت از درگاهم بیرون برو که تو از رانده شدگان هستی سپس شیطان به خدا گفت: «من هفتاد هزار سال تو را عبادت کرده ام و خودت فرموده ای که هرکس مرا عبادت کند عبادتش را بی نتیجه نمی گذارم و عوضش را به او می دهم» خداوند فرمود:هرچه بخواهی در دنیا تو را عطا می کنم.

 

 شیطان گفت: اول اینکه اجازه دهی تا قیامت زنده بمانم. خداوند فرمود:تا روز معلومی تو را مهلت می دهم،

دامهای شیطان رجیم

 دوم اینکه در مقابل هر یک از فرزندان آدم دو فرزند به من عطا کنی که برای هر یک از اولاد آدم دو فرزند را مسلّط کنم تا آنها را به گمراهی و اغوا بکشانم. خداوند باز هم قبول کرد، سوم اینکه از تو می خواهم مرا در بدن اولاد آدم همچون خون جریان دهی که از هرجای بدن او بتوانم اورا به معصیت بکشانم، چهارم اینکه می خواهم اولاد آدم ما را نبیند ولی ما آنها را ببینیم، پنجم اینکه از تو می خواهم به من قدرت دهی که به هر شکلی که می خواهم درآیم و هرکجا که خواستم بروم، ششم اینکه می خواهم تا دم مرگ نیز پیش اولاد آدم باشم (یعنی حتّی وقتی حضرت ملک الموت عزرائیل برای قبض روح به سراغ انسان می آید شیطان هم حاضر می شود و انسان را وسوسه می کند تا کافر از دنیا برود)

دامهای شیطان رجیم

 چنان که امام محمد باقر (ع) فرمودند: «هنگامی که انسان در حال جان کندن است خیلی تشنه می شود و در آن هنگام شیطان با یک لیوان آب می آید و می گ
وید اگر بر من سجده کنی و کافر شوی این آب را به تو می دهم اگر انسان مؤمن و نماز خوان باشد آب را قبول نمی کند و در غیر این صورت اگر بر شیطان سجده کند شیطان آب را می ریزد و میگوید من از تو بیزارم و می رود ».

دامهای شیطان رجیم

 هقتم اینکه از تو می خواهم که مرا مخصوصاً بر سینه اولاد آدم مسلّط گردانی تا او را وسوسه کنم.

 

خداوند در پایان می فرماید تمام خواسته هایت را بر آورده می کنم ولی هرکس که پیرو تو باشد و فریب تو را بخورد من او را با تو به دوزخ می افکنم که بد منزلگاهی است. بعد شیطان می گوید: «ای خدا به عزت و جلالت قسم که همه ی انسانها را گمراه می کنم مگر عدّۀ معدودی که بندگان خاصّ تو هستند و گرنه بقیه همه بنده ی من هستند» سپس گفت: «حالا که مرا بیرون میکنی جایی برای زندگی کردنم معیّن کن.» خداوند فرمود: « تو را در حمام ها و هر کجا که محل رفت آمد مردم است قرار دادم» شیطان گفت: «غذای من چه باشد؟» خداوند فرمود: «سر هر سفره ای که نام من برده نشده بنشین و با آنها که همچون حیوان گرسنه و حریص بدون گفتن آیه شریف «بسم الله الرحمن الرحیم»
غذا می خورند تو هم بخور.»

دامهای شیطان رجیم

حضرت امام محمد باقر (ع) در این باره فرموده اند: اگر اول غذا یادتان رفت بسم الله بگویید، آخر غذا بگویید که شیطان هرجه را خورده استفراغ کند. بعد شیطان گفت که «من احتیاج به آب دارم» خداوند فرمود: آب تو شراب و هر چیز مست کننده باشد، بعد گفت: برای من کتاب قرار بده، خداوند فرمود: کتاب تو وَشَم (خال کوبی هایی است که بعضی روی بازوها و اندام های یکدیگر می کنند و یا کتب سحر و جادو است)

 

اولین کسی که سحر وجادو را به انسان آموخت نیز شیطان بود، بعد شیطان گفت «برای من حدیثی قرار بده» خداوند فرمود: حدیث تو دروغ است و کسانی که دروغ می گویند حدیث تورا نقل می کنند.

 

 بعد گفت: برای من دام و وسیله ی شکار قرار بده خداوند فرمود: زنان را وسیله صید کردن و به دام انداختن مردم قرار دادم.

دامهای شیطان رجیم

 روزی حضرت محمّد (ص) شیطان را حاضر در مسجدالحرام دید، پیش او رفت و گفت «ای ملعون چرا ناراحتی ؟» شیطان گفت: از دست تو و امّت تو ناراحتم حضرت فرمود: چرا از من ناراحتی؟ شیطان گفت که چون این همه تلاش می کنم که مردم را گمراه کنم ولی تو در قیامت از آنها شفاعت می کنی و تمام زحمات مرا به هدر می دهی به همین خاطر با تو دشمنم و از تو بدم می آید» حضرت فرمود از دست امّتم چرا ناراحتی؟ شیطان گفت امّت تو خصوصیّاتی دارند که امّت های دیگر ندارند (منظور شیعیان امّت پیامبر می باشند)

 

اول: اینکه وقتی به هم می رسند سلام می کنند که سلام اسم خداست و من از این اسم می ترسم.

 

دوم: اینکه وقتی همدیگر را می بینند به یکدیگر دست می دهند و تا دستهایشان از هم در نیامده گناهانشان بخشیده می شود.

 

سوم: اینکه وقتی می خواهند غذا بخورند بسم الله می گویند و من دیگر نمی توانم غذا بخورم و گرسنه می مانم.

 

چهارم: اینکه بعد از غذا خوردن الحمد الله می گویند.

 

پنجم: آنکه وقتی اسم تو می آید بلند صلوات ختم می کنند و آنقدرثواب آن زیاد است که من فرار می کنم.

 

ششم: آنکه وقتی می خواهند کاری کنند ان شاءالله می گویند و من دیگر نمی توانم در کارهایشان مداخله کنم و آنها را بر هم زنم.

 

هفتم: آنکه صدقه میدهند و وقتی که صدقه می دهند هم گناهانشان آمرزیده می شود و هم هفتاد نوع بلا را از خود دور
می کنند.

 

به همین دلیل حضرت نبی اکرم (ص) فرمودند (وقتی انسان دستش را در جیبش می برد که پولی را صدقه دهد هفتاد شیطان دست او را می گیرند تا او را منصرف نمایند و نگذارند که او صدقه بدهد)

دامهای شیطان رجیم

هشتم: آنان که قرآن می خوانند و در خانه ای که قرآن خوانده می شود دیگر جایی برای من نمی ماند چون در آن خانه ملائکه رفت و آمد دارند.

 

 نهم: آنکه مرا زیاد لعنت می کنند و وقتی مرا لعنت می کنند یک زخم بر بدنم می افتد و تا زمانی که همان شخص را به گمراهی نکشانم آن خوب نمی شود.

 

دهم: اینکه هنگامی که گناه می کنند سریع توبه می کنند و زحمات مرا به هدر می دهند.

 

 یازدهم: اینکه عطسه که می کنند الحمدالله می گویند.

 

 حضرت فرمودند: عطسه از طرف خدا و خمیازه از طرف شیطان است وقتی عطسه کرد باید ال
حمدلله بگوید وحقّ مسلمان بر گردن دیگری است که اگر کسی رادیدکه عطسه می کند بگویدبر حکم الله و این حقّ مسلمانان بر گردن یگدیگر است و وقتی انسان نماز خواند شیطان از او دور می شود بخصوص اگر سجده ی نماز طولانی باشد شیطان از روی ناراحتی فریاد می کشد
.

دامهای شیطان رجیم

حضرت امام صادق (ع) فرمودند: هر کس نماز نخواند از شیطان پست تر و خبیث تر است چون شیطان یک خطا کرد و آن هم اینکه بر آدم سجده نکرد ولی انسان اگر نماز نخواند برخدا سجده نمی کند.

 

 حضرت محمّد (ص) فرمودند: مجوز عبور از پل صراط نماز است و فرمودند اگر نماز مؤمن قبول شود بقیۀ اعمال او نیز قبول درگاه الهی می باشد ولی اگر نمازش قبول نشود بقیه ی اعمالش نیز قبول نخواهد شد.

دامهای شیطان رجیم

در نمازها نماز صبح خیلی سفارش شده است و دلیل آن این است که در هنگام شب فرشتگان شب پیش انسان هستند و اعمال شب را می نویسند وهنگامی که اذان صبح را می دهند فرشتگان شب می روند و جای خود را به فرشتگان روز می دهند پس اگر نماز صبح را بخوانید در پرونده ثبت می شود و آخرین عمل که همین نماز صبح است را فرشتگان شب می نویسند و اولین چیزی که در پرونده صبح ثبت می شود همان نماز صبح است و همچنین از حضرت امام صادق (ع) منقول است که ازصفات مؤمن این است که بسم الله الرحمن الرحیم را در نماز بلند می گوید اگر سر نماز بسم ا… را بلند نگوییم شیطان تا پایان نماز بر روی شانه ی انسان می نشیند و انسان را وسوسه می کند و نیز فرمودند: هرکس بعد از تکبیر نماز قبل از شروع سوره حمد اعوذبالله من الشّیطان الرّجیم
م
را بگوید به اندازه ی هر مویی که در بدن اوست هزار حسنه برای او می نویسند و از حضرت پیامبر (ص) فرمودند: هر کس بعد از نماز تسبیحات حضرت زهرا (س) (34الله اکبر 33الحمدالله 33سبحان الله) را بگوید به خصوص اگر با انگشتانش بشمارد همان دستهایش او را روز قیامت شفاعت می کنند همچنین انجام این عمل با تربت کربلا نیز در مفاتیح الجنان سفارش شده و ثواب زیادی برای آن نقل شده است.

 

فهرست منابع:

 

1سجاده عشق  2- سرگذشت روح  3- درمانگاه معنوی  4- درکمینگاه شیطان   5-رمز اسرار آمیز عدد 40

 

www.dinemosaffa.com

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

 

دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم. دامهای شیطان رجیم
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید