ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

رویدادهای تاریخی مهم و خطیر ماه مبارک رمضان

فهرست مطالب

رویدادهای تاریخی مهم و خطیری هم در این ماه عزیز رخ داده و گستره ای قابل تأمل را در فراخنای این وسعت الهی پدید آورده است.


وقایعی تلخ و شیرین که طعم ترد این ماه عزیز را به تبلور فراز و فرودهای خلقت انسان ملحق نموده و در مرور افت و خیزهای آن می توان آینه عبرت را به مصاف دیدة بینا کشاند و نشاند.


از مرگ و جنگ و عهد و معرا
ج گرفته تا رحلت تاریخ مظلومیت از فرق شکافته خلاصه خدا علی مرتضی(ع)
.


رمضان ماه رویدادهای سترگ تاریخی است در بستری از خوف و رجا و تلخ و شیرین روزگار نخستین.


ماه نامه های اهل کوفه برای حسین(ع) و رحلت خدیجه کبری ام المومنین،ماه مراسم عقد اخوت و ولادت امام مجتبی(ع)، ماه معراج و جنگ بدر، ماه فتح مکه و غزوه تبوک؛ و بالاخره ماه شهادت اول مظلوم عالم امیرالمومنین(ع).


* رخدادهای اولین روز ماه خدا


مرگ مروان


<SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" lang=AR-SA& gt;در این روز در سال ۶۵ ه‍ مروان بن حکم در سن ۸۱ سالگى در دمشق به درکات جحیم شتافت، و مدت خلافت او ۹ ماه بود.


مروان پسر حکم بن ابى العاص بود و به ((وزغ بن وزغ)) ملقب گردیده بود. او و پدرش مورد لعن پیامبر (صلى الله علیه و آله) واقع شدند، حتى عایشه به مروان گفت: شهادت مى دهم که پیامبر (صلى الله علیه و آله) پدرت را لعن کرد در حالی‌که تو در صلب او بودى.


* جنگ تبوک


در اول ماه رمضان سال ۹ ه‍ جنگ تبوک به وقوع پیوست. این جنگ را فاضحه نیز مى گویند، زیرا منافقین مدینه و کسانى که قصد کشتن پیامبر (صلى الله علیه و آله) را در عقبه داشتند رسوا و مفتضح شدند.


به لشکرى که در این جنگ شرکت ((جیش العسره)) مى گویند، زیرا در سختى و زحمت فراوان، با اینکه ایام جمع آورى محصول بود به جنگ رفتند.


وفات حضرت نفیسه (علیها السلام)


در این روز در سال ۲۰۸ ه‍ زاهده عابده حضرت نفیسه خاتون (علیها السلام) دختر حسن بن زید بن حسن بن على بن ابى طالب (علیهم السلام) در مصر وفات کرد.


شوهر آن حضرت اسحاق مؤتمن پسر حضرت صادق (علیه السلام) بوده، و از طرف مادر منتسب به آقا قمر بنى هاشم (علیه السلام) است.


حضرت نفیسه (علیها السلام) براى خود قبرى کنده بود و پیوسته در آن قبر نماز مى خواند و ختم قرآن مى نمود.


سوم


رحلت شیخ مفید


رحلت فقیه متکلم محمد بن محمد بن النعمان معروف به شیخ مفید.


شیخ مفید در بغداد وفات یافت  و  به واسطه علو و جایگاه علمی او شیعه و سنی برای او گریستد.


چهارم


مرگ زیاد بن ابیه


زیاد بن ابیه در سال ۵۳ ه‍ در کوفه به هلاکت رسید. او مشهور به زیاد بن ابیه، زیاد بن امه، زیاد بن عبید، و زیاد بن سمیه است ؛ و چون پدر زیاد از کثرت معلوم نبود به او زیاد بن ابیه مى گفتند</SPAN& gt;.


دهم


۱٫ آمدن نامه هاى اهل کوفه براى امام حسین (علیه السلام)


در سال ۶۰ ه‍ جمعى از کوفیان نامه هاى مردم کوفه را براى امام حسین (علیه السلام) آوردند(۶۰۲). که از جمله نام سلیمان بن صرد و مسیب بن نجبه و رفاعه بن شداد بجلى و حبیب بن مظاهر و جمعى از شیعیان آن حضرت در آنها بود، که توسط عبد الله بن مسمع همدانى و عبد الله بن وال خدمت امام (علیه السلام) آورده شد.


۲٫ وفات حضرت خدیجه (علیها السلام)


در این روز حضرت خدیجه کبرى (علیها السلام) از دنیا رحلت فرمودند(۶۰۳). این قول بنابر نقل ۴۵ روز بعد از رحلت جناب ابوطالب (علیه السلام) است.


آن حضرت نخستین همسر پیامبر (صلى الله علیه و آله) بود، و تا خدیجه (صلى الله علیه و آله) زنده بود نبى گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله) همسرى اختیار نفرمود. سبقت به اسلام و خدمات او به پیامبر (صلى الله علیه و آله) زیاده از آن است که ذکر شود. در فضیلت آن حضرت همین بس ‍ که والده مکرمه حضرت صدیقه طاهره (علیها السلام) است، و همه ذرارى پیامبر (صلى الله علیه و آله) به ایشان منتهى مى شوند(۶۰۶).


دوازدهم


مراسم عقد اخوت


در این روز در سال اول هجرت رسول گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله) بین اصحاب خود عقد اخوت بست و امیر المؤ منین (علیه السلام) را برادر خود گردانید(۶۰۹).


سیزدهم


مرگ حجاج ثقفى


در سال ۹۵ ه‍ در چنین روزى ظالم سفاک پلید حجاج بن یوسف ثقفى به هلاکت رسید. او در زمان ولید بن عبد الملک در شهر واسط با مرض آکله در شکمش به درک واصل شد.


عده زیادى از دوستان و شیعیان امیرالمؤ منین (علیه السلام) را شهید کرد، از جمله کمیل بن زیاد نخعى (۶۱۲)، قنبر غلام امیرالمؤ منن (علیه السلام)(۶۱۳)، و…را می توان نام برد.


پانزدهم


۱٫ ولادت امام حسن مجتبى (علیه السلام)


شب نیمه ماه رمضان سال سوم ه‍ دومنین امام شیعیان حضرت ابو محمد حسن بن على بن ابى طالب (علیه السلام) در شهر مدینه به دنیا آمد(۶۱۹).


القاب آن حضرت : سید، سبط، امنى، حجت، بر، نقى، زکى، مجتبى، زاهد


هفدهم


۱٫ معراج پیامبر


معرج پیامبر (صلى الله وعلیه و آله) پنج سال بعد از بعثت در چنین روزى واقع شده (۶۲۴)، و آیه سبحان الذى اسرى بعبده لیلا من المسجد الحرام الى المسجد القصى …(۶۲۵)، در این باره نازل شده است.


۲٫ جنگ بدر


در روز جمعه در سال دوم هجرت جنگ بدر کبرى به وقوع پیوست (۶۳۱) تعداد مسلمانان ۳۱۳ نفر و تعداد شهداى آنان ۹ تا ۱۴ نفر، و تعداد کفار ۹۵۰ نفر بود. مقتولین کفار ۷۰ نفر بودند و ۷۰ نفر را هم مسلمانان اسیر گرفتند.


در این جنگ ابوجهل نیز کشته شد(۶۳۳). ابوجهل هشام بن مغیره مخزومى از دشمنان سر سخت پیامبر (صلى الله علیه و آله) بود. او با اینکه نامش ‍ هشام بود ولى از فرط بدجنسى و زشت سیرتى به اءبى جهل مکنى شد.


۳قتل عایشه


در شب ۱۷ ماه رمضان در سال ۵۸ ه‍ در مدینه، عایشه دختر ابوبکر به دست معاویه کشته شد.


واقعه جمل و کشته شدن حدود بیست هزار نفر از مسلمین  از کارهاى معروف اوست (۶۳۹).


نوزدهم


ضربت خوردن امیر المؤ منین (علیه السلام)


در ۱۹ ماه رمضان سال ۴۰ ه‍ در نماز صبح در مسجد کوفه با شمشیرى مسموم به دست ناپاک ابن ملجم منافق بر فرق مبارک امیرالمؤمنین (علیه السلام) ضربت وارد شد.


در صبح روز نوزدهم بعد از اذان صبح، امیرالمؤمنین (علیه السلام) وارد مسجد شد و مشغول نماز شد. هنگامى که در رکعت اول سر از سجده برداشت شبیب بر آن حضرت حمله ور شد، ولى شمشیرش خطا کرد. بلافاصله ابن ملجم لعنه الله حمله کرد و شمشیر او فرق مبارک آن حضرت را شکافت و محاسن شریفش به خون فرق مبارکش خضاب شد، و صداى مبارکش بلند شد: بسم الله و بالله و على مله رسول الله، فزت و رب الکعبه.


صداى جبرئیل بلند شد: تهدمت والله ارکان الهدى و انطمست اعلام التقى و انفصمت العروه الوثقى، قتل ابن عم المصطفى، قتل الوصى المجتبى، قتل على المرتضى، قتل اشقى الاشقیاء.


بیستم


۱٫ فتح مکه


در سال ۸ ه‍ فتح مکه واقع شد. در این فتح بزرگ تعداد مسلمانان ۱۲ هزار نفر، و شهدا ۲ نفر بودند. علت شهادت آن دو این بود که همراه لشکر نبودند و از آخر مکه وارد شده بودند، و لذا مورد هجوم قرار گرفته شهید شدند(۶۴۶).


در این روز امیر المؤ منین (علیه السلام) به امر مبارک خاتم الانبیاء (صلى الله علیه و آله)، براى شکستن بتهایى که در کعبه بود، پاى مبارک خود را بر کتف شریفش اشرف مخلوقات نهاد(۶۴۷).


بیست‌ویکم


۱٫ شهادت امیر المؤ منین (علیه السلام)


امام المتقین امیرالمؤمنین (علیه السلام) در شب بیست و یکم ماه رمضان مقارن طلوع فجر به شهادت رسید، در حالى که از سن مبارک حضرتش ۶۳ سال گذشته بود(۶۵۱). در بیستم ماه رمضان اثرات سم در پاهاى مبارک امیرالمؤمنین (علیه السلام) ظاهر شد و پاهاى مبارک ورم کرد(۶۵۲). در شب بیست و یکم اثر زهر بر بدن مبارک امیرالمؤمنین (علیه السلام) بسیار شد. حضرت فرزندان و اهل بیت خود را جمع کرد و با آنها وداع نمود و وصیت هاى خود را فرمود. در آن شب هر چه خوردنى و آشامیدنى آوردند تناول نفرمود، و لب
هاى مبارکش به ذکر خدا حرکت مى کرد، و مانند مروارید عرق از پیشانى نازنینش مى ریخت و با دست مبارک خود آن را بر طرف مى کرد
.


بیعت با امام مجتبى (علیه السلام)


در این روز مردم پس از شهادت امیر المؤ منى (علیه السلام) با امام حسن (علیه السلام) بیعت کردند.


قتل ابن ملجم


هر چند برخی معتقدند ابن ملجم ملعون ۲۷ رمضان به درک واصل شد، اما عده‌ای از مورخان نقل کرده‌اند در روز بیست‌ویکم ابن ملجم با یک ضربت شمشیر به جهنم فرستاده شد.


بیست‌وسوم


نزول قرآن


شب نزول قرآن است و به قولى در شب ۲۴ ماه رمضان بوده است.


بیست‌وچهارم


مرگ ابولهب


در این روز و به قولى در ۲۵ ماه رمضان ابولهب به درک واصل شد.


روزهای پایانی


دعاى باران توسط پیامبر (صلى الله علیه و آله)


در ماه رمضان سال ششم هجرى قحطى شدیدى در مدینه رخ داد، که پیامبر (صلى الله علیه و آله) طلب باران کردند و باران آمد.


http://karballa.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید