ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

زهرا سلام الله علیها یکی از علل آفرینش

زهرا سلام الله علیها

در این موضوع اخبار بسیارى از فریقین (شیعه و سنى) روایت شده است که به موجب آنها ثابت مى شود، حضرت صدیقه سلام الله علیها سبب آفرینش (عالم) بوده است، همانگونه که پدربزرگوارش، امیرالمؤمنین و حسنین سلام الله علیهم، علت خلقت بوده اند.
ما برخى از اخبار مربوط به این موضوع را در بخش اول در ذیل آیات شریفه ذکر کردیم و اینک حدیثى در اثبات این مطلب، که راوى آن ((ابوهریزه )) است :
((قال رسول صلى الله علیه و اله : لما خلق الله تعالى آدم اباالبشر و نفخ فیه من روحه، التفت آدم یمنه العرش فاذا فى النور خمسه اشباح سجدا و رکعا، قال آدم : (على نبینا و آله و علیه السلام) هل خلقت احدا من طین قبلى ؟ قال : لا یا آدم ! قال : فمن هولاء الخمسه الاشباح الذین اراهم فى هیئتى و صورتى ؟ قال : هولاء خمسه من ولدک، لولا هم ما خلقتک، هولاء خمسه شققت لهم خمسه اسماء من اسمائى لولا هم ما خلقت الجنه و النار، و لا العرش، ولا الکرسى، ولا السماء و لا الارض و لا الملائکه، و لا الانس، و لا الجن.
فانا المحمود، و هذا محمد، و اناالعالى و هذا على، و انا الفاط
ر وهذه فاطمه.
و انا الاحسان و هذالحسن، و اناالمحسن و هذالحسن…
الیت بعزتى ان لا یاتینى احد مثقال ذره من خردل من بغض احدهم الا ادخله نارى، ولا ابالى یا آدم، هولاء صفوتى بهم انجیهم و بهم اهلکهم فاذا کان للک الى حاجه فبهولاء توسل ))
((رسول خدا(ص) فرمود: هنگامى که خداى تعالى حضرت آدم ابوالبشر را آفرید و از روح خود در او بدمید، آدم(ع) به جانب راست عرش نظر افکند، آنجا پنج شبح غرقه در نور به حال سجده و رکوع مشاهده کرد، عرض کرد:
خدایا قبل از آفریدن من، کسى را از خاک خلق کرده اى ؟ خطاب آمد: نه، نیافریده ام. عرض کرد: پس این پنج شبح که آنها را در هیئت و صورت همانند خود مى بینم چه کسانى هستند؟ خداى تعالى فرمود:
این پنج تن: از نسل تو هستند، اگر آنها نبودند، ترا نمى آفریدم، نامهاى آنان را از اسامى خود مشتق کرده ام (یعنى من خود، آنها را نامگذارى کرده ام) اگر این پنج تن نبودند، نه بهشت و دوزخ را مى آفریدم، نه عرش و کرسى، نه آسمان و زمین را خلق مى کردم، و نه فرشتگان و انس و جن را…
منم ((محمود)) و این ((محمد)) است، منم ((عالى)) و این ((على)) است، منم ((فاطر)) و این ((فاطمه)) است، منم ((احسان)) و این ((حسن)) است، و منم ((محسن)) و این ((حسین)) است.
به عزتم سوگند، هر بشرى به مقدار ذره بسیار کوچکى، کینه و دشمنى آنها را در دل داشته باشد، او را در آتش دوزخ مى افکنم، یا آدم،… این پنج تن، برگزیدگان منند، و نجات و هلاک هر کس وابسته به حب و بغضى است که نسبت به آنها دارد. یا آدم، هر وقت از من حاجتى مى خواهى، به آنان توسل کن.

 

ابو هریره مى گوید، پیامبر اکرم (ص) در ادامه سخن فرمود:
((
نحن سفینه النجاه، من تعلق بها نجى، و من حاد عنها هللک، فمن کان له الى الله حاجت فلیسئل بنا اهل البیت ))
((ما (پنج تن) کشتى نجاتیم، هر کس با ما باشد، نجات یابد، و هر کس که از ما روگردان شود، هلاک گردد. پس هر کس حاجتى از خدا مى خواهد پس به وسیله ما اهل بیت از حضرت حق تبارک و تعالى مسئلت نماید)).
این روایت را ((شیخ الاسلام حموینى )) در ((فرائد)) – ((حافظ خوارزمى )) در ((مناقب )) – و چند تن دیگر از دانشمندان اهل سنت نقل کرده اند، همچنین دانشمندان بزرگ شیعه این حدیث شریف را روایت نموده اند، و با بررسى آن، به طور خلاصه، مى توان به شش مطلب، و یا شش منقبت پى برد، که هر یک از پنج تن در آن مناقب و فضائل، به طور یک نواخت و همردیف، مشترک هستند.
مطلب اول : خلقت پنج تن و انوار آنان قبل از آفرینش آدم بوده است، و غیر از روایت مذکور احادیث بسیارى نیز از فریقین (شیعه و سنى ) در این باره وارد شده است.
از حضرت رسول اکرم (ص)، نسبت به مدت زمانى که پنج تن، قبل از آدم بوجود آمده اند روایاتى منقول است که در برخى ۲۰۰۰ سال و در بعضى به طور مختلف ذکر گردیده است که گمان مى رود – این ارقام تقریبى است نه قطعى.
مطلب دوم : پنج تن سبب و علت آفرینش جهان بوده اند.
مطلب سوم : اسامى آنها از نامهاى خداى تعالى مشتق شده است.
مطلب چهارم : جزاى دشمنى و کینه توزى نسبت به آنان، سوختن در آتش قهر الهى است.
مطلب پنجم : پنج تن، برگزیدگان حضرت حق تبارک و تعالى هستند، و هلاک و نجات هر بشرى، وابسته به حب و بغضى است که نسبت به آنها دارد.
مطلب ششم : هنگام حاجت خواستن از خداى تعالى باید آنها را وسیله استجابت دعا قرار داد و به آنها متوسل شد.
با توجه به این شش مطلب که بیان شد، اگر اشخاصى واجد این شش منقبت بوده باشند، مى توان معتقد بود و یقین کرد که آنها یک بشر عادى نیستند، افرادى که خداى تعالى از همان ابتداى خلقت به آدم ابوالبشر معرفى و نشان داده است که علت خلقت تو و اولاد تو اینها هستند، اگر حاجتى دارى باید به در خانه اینان بروى، اینها برگزیدگان من اند، من خود اینها را نامگذارى کرده ام. بنابر آنچه گفته شد، پنج تن در شش منقبت مذکور هیچ فرقى با یکدیگر ندارند و در این مورد هیچ تفاوتى میان پیغمبر اکرم، على، و حسنین علیهم السلام با حضرت صدیقه سلام الله علیها وجود ندارد،
همه در این مناقب یک نواخت، هم رتبه، و هم درجه اند. اگر چه از جهات و اعتبارات دیگر ممکن است قائل به فضلیت و برترى برخى بر بعضى باشیم، مثلا پیامبر اکرم(ص) منصبى دارد که دیگران ندارند.
اگر درشان پنج تن به جز این شش منقبت نبود، همردیف بودن آنها در این مناقب نشان مى دهد که هر یک از پنج تن، از همه پیامبران، از همه صدیقین، از آدم تا خاتم خلاصه از جمیع مخلوقات خداى تبارک و تعالى افضل و برترند.
زیرا اگر آنها آفریده نمى شدند، این خوان رحمت، و این سفره خلقت گسترده نمى شد هر کس که به عالم هستى پا نهاده است (یعنى هر بزرگى، هر شریفى، هر نبیى، هر وصیى، هر خلیفه اى، هر امامى، هر عالمى که به وجود آمده است) در حقیقت کنار سفره رحمت آنها نشسته، و از نعمت وجودشان برخوردار گشته، و نان خور و پرورش یافته و عائله رحمت و برکت وجود پنج تن بوده است، از این جهت است که حضرت سجاد سلام الله علیها در یکى از ادعیه شریفه اش که ائمه را معرفى مى کند، مى فرماید:
((نحن رحمه من استرحمک، و غوث من استغاث بک ))
((مائیم رحمتى که مردم از تو مى طلبند، مائیم غوث و پناه کسى که از تو پناه مى جوید)) آرى، آنان در پیش آمدها پناه، و در طلب حوائج ملجا همه مردمند، اغلب انبیا (از آدم تا خاتم ) در هنگام مشکلات و طلب حاجت به آنان متوسل شده اند و از آبرومندى آنها در نزد خدا، حاجت روا گشته اند، آنها محترمند، معظمند، معززند، علت خلقتند برگزیدگان خدا هستند، و با توجه به اینکه پنج تن در مناقب گفته شده، همدرجه و همردیف هستند، حضرت صدیقه سلام الله علیها نیز در این مورد کوچکترین فرقى با پدر بزرگوارش نداشته است.

 

منبع کتاب: فاطمه الزهرا علیهاسلام
گفتار علامه امینى

 

www.emamhossein.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها. زهرا سلام الله علیها
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید