ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

سبزیجات و میوه ها ضامن سلامتی

امروزه در مقالات مختلف مى خوانید که مصرف سبزیجات و میوه ها سبب کاهش بیمارى هاى قلبى، فشار خون بالا، چاقى، دیابت و سرطان مى شود اما کمتر در مورد نحوه اثر این مواد غذایى و اینکه به چه طریق سبب کاهش این همه بیمارى مى شوند اطلاعاتى دریافت مى کنید. ما در این مقاله سعى خواهیم کرد درخصوص مکانیسم اثر این گروه از مواد غذایى که اصطلاحاً غذاهاى پرفیبر خوانده مى شوند مطالبى را حضورتان ارائه دهیم.


سبزیجات و میوه ها با توجه به ترکیب پرفیبرى که دارند، سایر مواد غذایى خورده شده را احاطه کرده و با کم کردن اثر
آنزیم هاى گوارشى از جذب سریع مواد غذایى جلوگیرى مى کنند. در بدن انسان پدیده اى به نام توفان انسولین وجود دارد. در این حالت مصرف بیش از حد مواد قندى سبب افزایش ناگهانى هورمون انسولین که وظیفه پائین آوردن قند خون را دارد، شده و در حقیقت قند مصرف شده بلافاصله سوخته شده و سریعاً سطح خونى قند پائین مى آید. بالا بودن سطح انسولین خون در دراز مدت سبب حالتى به نام مقاومت به انسولین مى شود و این همان چیزى است که در بیماران دیابتى چاق وجود دارد. این وضعیت در صورت مصرف مواد غذایى پرفیبر همراه با قند دیده نمى شود چرا که سبزیجات و میوه ها اولاً با احاطه مواد غذایى جلوى اثر آنزیم هاى گوارش را گرفته و قند موجود در مواد غذایى به آهستگى هضم و جذب مى شود و ثانیاً با توجه به اینکه قند میوه ها از نوع مرکب است نسبت به قند هاى ساده دیرتر هضم و جذب شده و در نهایت جلوى احساس زود هنگام سیرى گرفته مى شود.


سبزیجات و میوه ها حاوى ویتامین هاى A و C هستند. سبزیجات برگى و سایر انواع سبزیجات مثل گوجه فرنگى، فلفل دلمه اى و میوه هاى گروه مرکبات و توت حاوى ویتامین C هستند و همچنین گروه دیگرى از سبزیجات و میوه ها چون اسفناج، هویج، گوجه فرنگى، طالبى، زرد آلو، شلیل و هلو منابع سرشار از ویتامین A هستند. تحقیقات اخیر ارتباط اثرات ضد سرطانى این دو ویتامین را قویاً ثابت کرده است.توصیه مى شود که سبزیجات به صورت خام مصرف شود چرا که حرارت باعث مى شود بسیارى از مواد مغذى این گروه از مواد غذایى مثل ویتامین ها از بین برود. بسیارى از ویتامین ها در صورت حرارت دادن تجزیه شده و خواص اصلى خود را از دست مى دهند. سعى کنید قبل از مصرف سبزى ها و میوه ها حتماً آنها را شسته و با محلول هاى مخصوص، ضد عفونى کنید چرا که ممکن است سبزیجات و میوه هاى نشسته منشاء بیمارى هاى مختلف انگلى و میکروبى باشند. اگر محلول هاى ضد عفونى در دسترس نبود مى توانید براى شست وشوى این گروه از مواد غذایى از محلول آب نمک (به نسبت ۳ قاشق مربا خورى نمک در یک لیوان آب) به مدت ۲۰ دقیقه استفاده کنید.


با توجه به اینکه بسیارى از میوه ها در پوستشان داراى ترکیبات مفیدى براى بدن هستند سعى کنید حتى المقدور میوه ها را با پوست بخورید. به عنوان مثال ماده اى به نام پکتین در پوست سیب وجود دارد که خاصیت ضد سرطانى دارد. در اینجا بهتر است یادآور شوم که در پوست برخى از میوه ها و گروهى از سبزیجات نارس، مواد حساسیت زایى مثل سالیسلات ها وجود دارد که در درازمدت ممکن است سبب بیمارى هاى مختلفى ازجمله افسردگى شود. این مواد به طور طبیعى در پوست سیب نارس یا گوجه فرنگى نارس و برخى دانه ها و به طور مصنوعى در داروى آسپرین وجود دارد و توصیه مى شود این قبیل از میوه ها و سبزیجات را که نام برده شد یا به صورت نارس مصرف نکرد یا اینکه پوست این گروه را ضخیم تر برداشته و مصرف کرد.


براى پختن سبزیجات از آب کمترى مصرف کنید چرا که ممکن است مواد مغذى آنها رقیق شده و در حین روند پخت و پز از دست برود. نگهدارى سبزیجات به صورت خشک شده و یا فریز کردن آن نیز ممکن است باعث کاهش خواص مفید آنها شود و بالاخره اینکه سبزیجات و میوه ها با توجه به فیبرى که دارند در آب به صورت نامحلول و چسبناک درمى آید، گوارش غذا را آهسته تر مى کند و به شکم احساس پرى بیشترى داده و در نهایت سرعت رد شدن غذا از روده ها را افزایش مى دهد و به همین علت در جلوگیرى از یبوست بسیار موثر است. لازم به ذکر است طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده سبزیجات با رقابت در جذب استروژن، باعث جلوگیرى از سرطان سینه در خانم ها مى شود. پس سبزى و میوه بخوریم تا سلامت خود را تضمین کنیم.


http://gprc.sums.ac.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید