ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

سبک زندگی از نگاه امام علی علیه السلام/۴

۱۹۶.اگر در نماز گزنده ای یافتید یا دفنش کنید و بر آن آب دهن افکنید یا در لباستان به پیچید تا فارغ شوید.


197.رو گرداندن زیاد از قبله نماز را باطل میکند اگر کسی چنین کرد اذان گوید و نماز را از سر گیرد.


198.هرکه صبح گاه یازده مرتبه قل هوالله و انا انزلناو آیته الکرسی بخواند مالش را از گزند حفظ کرده هر که پیش از آفتاب قل هوالله و انا انزلنا بخواند آنروز دچار گناه نشود هر چند شیطان بکوشد.


199.از انحراف دین و غلبه مردان ( به دین ) به خدا پناه ببرید هرکه از ما تخلف کند هلاک شود.


200.بالا زدن لباس پاک نگهداشتن آن است خداوند فرموده : ( لباسهایت را پاک کن ) یعنی بالا بزن.


201.با انگشت ( یا زبان) عسل خوردن درمان هر دردی است خداوند فرموده : ( از شکم زنبورها نوشابه ای رنگارنگ بیرون آید که در آن برای مردم شفا است ) عسل خوردن و قرآن خواندن و کندر جویدن بلغم  را آب کند.& lt;o:p>


202.پیش از غذا نمک بخورید اگر مردم از خواص نمک خبر داشتند آنرا بر باز هر مجرب ترجیح میدادند. هرکه قبل از غذا نمک بخورد هفتاد بلا و آفتهایی که جز خدا نمی داند از جانش دور شود.


203.در تابستان بر بدن تب دار آب سرد بریزید که حرارت را خاموش میکند.


204.ماهی سه روز روزه بگیرید که ثواب روزه یک عمر را دارد ما پنجشنبه اول و آخر و چهارشنبه وسط را روزه میگیریم زیرا جهنم چهارشنبه خلق ش
ده.


205.کسی که حاجتی دارد صبح زود پنجشنبه به دنبالش رود پیغمبر (ص) دعا کرد : خدایا صبح پنجشنبه را برای امت من مبارک کن.


206.و چون از خانه درآیید آیات سوره آل عمران و انا انزلنا و سوره حمد و آیته الکرسی را بخواند که موجب بر آمدن حاجتهای دنیا و آخرت است.


207.لباس ضخیم بپوشید هرکس جامه اش نازک است دینش هم نازک است در برابر خدا با لباس بدن نما نه ایستید   


208.توبه کنید به خدا بر گردید و در محبت او وارد شوید که خدای عزوجل توبه کنندگان و پاکیزگان را دوست دارد مومن زیاد توبه میکند.


209.هرگاه مومنی به برادرش بگوید اف بر تو میان آنها جدایی افتد(و رشته برادری آنان بگسلد) اگر بگوید تو کافری حتما یکی از آن دو کافر است(اگر است بگوید شنونده و اگر دروغ بگوید گوینده)


210.اگر بوی تهمت زند اسلام در دلش مثل نمک آب شود.


211.در توبه به روی هرکه بخواهد باز است به سوی خدا باز گردید توبه نصوح کنید ( که دیگر به گناه نگردید )امید است خدا از کردارهای بدتان عفو کند.


212.به پیمانها وفا کنید هیچگاه نعمت و خرمی زندگی از دست نرود مگر در اثر گناه خدا در حق بندگان ستمکار نیست اگر پیش از بلا دعا و توبه کنند نازل نمی شود و اگر پس از گرفتاری و زوال نعمت هم با نیت صادق به خدا پناهنده شوند و سستی و اسراف نکنند خدا همه مفاسدشان را اصلاح میکنند و هر نعمتی که گرفته باز گرداند.


   213.چون کار بر مسلمانی سخت شد به پروردگارش شکایت کند که کلید کارها و تدبیر امور بدست اوست.


214.هیچکس از یکی از سه خصلت خالی نیست: کبر فال بد و آرزوهای بیجا اگر فال بد زدید اعتنا نکنید نام خدا را ببرید و کار را انجام دهید برای علاج کبر با غلامتان غذا بخورید و بدست خود گوسفندتان را بدوشید برای جلوگیری از آرزو بیجا دعا کنید بدرگاه خدا تضرع و زاری نمایید مبا دا نفس اماره شما را بگناه کشد.


215.با مردم مطالبی را در میان نهید که قبول دارند از اظهار آنچه منکرند خود داری کنید مردم را بر گردن ما و خودتان سوار نکنید امر ما ( قضیه ولایت ائمه (ع) و معارف آنها ) سخت و دشوار است تاب و تحملش را ندارد مگر فرشته مقرب یا پیغمبر مرسل یا بنده ای که خدا قلبش را برای ایمان آزموده باشد.


216.هرگاه شیطان در دل شما وسوسه کرد به خدا پناه برید و بگویید به خدا و پیمبرش از روی اخلاص ایمان دارم.


217.چون خداوند به کسی لباس نو عطا کند وضو بگیرد و دو رکعت نماز با حمد و آیته الکرسی و قل هوالله و انا انزلنا بخواند و شکر خدا کند که عورتش را پوشانده و در میان مردم زینتش داده و بسیار بگوید: لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم. تا در آن لباس دچار گناه نش
ود و به عدد هر نخی فرشته ای برای او تقدیس و استغفار و طلب رحمت کند.


218.بد گمانی را دور اندازید که خدا نهی کرده.


219.من با پیغمبر (ص) و خاندان و فرزندانم کنار حوض کوثرم هر که ما را خواهد گفتار ما را بکار بندد و مثل ما عمل کند هر خاندانی فرد گزیده ای دارند ما حق شفاعت داریم دوستان ما حق شفاعت دارند برای دیدار ما کنار حوض کوثر سبقت گیرید که ما دشمنان را میرانیم و دوستان را آب میدهیم هر که جرعه ای از آن بنوشد هرگز تشنه نشود حوض ما دو مجری از بهشت دارد یکی از (چشمه) تسنیم و دیگری از (معین) دو طرفش زعفران و دانه های لو لو و یاقوت است این همان حوض کوثر است.   


& lt;P style=”TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0cm 0cm 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto” dir=rtl class=MsoNormal align=justify>220.کارها به دست خدا است نه بندگان اگر به دست آنان بود کسی را بر ما ترجیج نمی دادند ولی خدا هر که را خواهد به رحمت مخصوص خود کند خدا را بر نخستین نعمتی که به شما داده یعنی حلال زادگی شکر کنید.


221.هر چشمی در قیامت گریان و بی خواب است مگر چشمی که به کرامت خداوندی ممتاز شده باشد و برای مصائب حسین و آل محمد(ص) گریسته باشد.


222. بخدا شیعیان ما چون زنبور عسل اند اگر مردم بدانند چه در دل دارند همه را میخورند.


223. کسی را که بر سر غذا نشسته شتابزده نکنید تا فارغ شود و همچنین کسی را که مشغول قضای حاجت است.


224. چون از خواب بیدار شوید بگویید : لا اله الا الله الحلیم الکریم الحی القیوم و هو علی کل شی قدیر سبحان رب النبیین و اله المرسلین و رب السماوات السبع و ما فیهن و رب الارضین السبع و ما فیهن و رب العرش العظیم و الحمدلله رب العالمین و چون پس از خواب بنشینید پیش از برخاستن بگویید : حسبی الرب من العباد حسبی الله الذی هو حسبی منذ کنت. حسبی الله و نعم الوکیل.


225. چون شب از خواب برخیزید به اطراف آسمان نگاه کنید و آیات آخر سوره آل عمران را از (( ان فی خلق السماوات و الاعرض – تا – انک لا تخلف المیعاد )) بخوانید.


226. سر کشیدن در چاه زمزم دردها را میبرد. از آب آن که در سمت حجر الاسود است بنوشید.


227. در رکاب پادشاهی که اطمینانی به حکم او نیست و دستور خدا را در غنیمت جنگ اجرا نمیکند به جنگ نروید اگر کسی رفت و در این راه مرد دشمنان ما را در غصب حقوق و پامال کردن خون ما کمک کرده و به شیوه جاهلیت مرده است.


228. یاد ما خانواده برای دردها و وسواس سینه ها شفاست و دوستی ما رضایت پروردگار است.


229.کسی که به ولایت ما معتقد باشد فردا در (( حظیر القدس )) (بهشت) با ما است هرکه منتظر فرج ما باشد مثل کسی است که در راه خدا در خون خود بغلطد.


230.هر که در میدان جنگ ما حاضر باشد یا صدای دادخواهی ما را بشنود و ما را یاری نکند خدا او را در آتش افکند.


231.ما در وقتی که مردم ستم بینند و راه چاره بر آنها بسته شود دری هستیم از یاری و فریاد رسی ( که بر روی آنها گشوده شود ) ما (( باب حطه ایم )) ( باب حطه : دری بوده که بنی اسرائیل مامور بودند از آن وارد بیت المقدس شوند و تقریبا راه نجات آنها بوده و در احادیث بسیار ائمه (ع) به آن در تشبیه شده اند ) این در مسلمانان است هرکه وارد شود نجات یابد و هرکه خود داری کند هلاک شود.


232.خدا به وسیله ما آغاز کند و بوسیله ما محو و اثبات فرماید و زمانه سخت را برطرف کند و باران ببارد مبادا فریبندگان شما را مغرور کنند.


233.از روزی که خدا درهای آسمان را بسته قطره ای باران نباریده اگر قائم ما قیام کند آسمان بارانش را ببارد زمین گیاهش را بروید کینه از دلها برخیزد درندگان و حیوانات صلح کنند چنان امن و آرامش برقرارگردد که زنی از عراق به شام رود و زیور بر سرش باشد کسی به او کاری نداشته باشد.    


234.اگر بدانید صبر و مقاومت در برابر دشمن و تحمل سخنان ناهنجار آنها چه اجری دارد دیدگانتان روشن شود.


235.پس از مرگ من از دست منکران حق و دشمنان و ثروت اندوزانی که حق خدا را سبک شمردند کارهای ناشایسته و نا
پسندی ببینید که تمنای مرگ کنید چنان نا امنی ایجاد شود که جانها در خطر افتد در ان دوران به ریسمان الهی چنگ (قرآن) چنگ بزنید متفرق نشوید و صبر و نماز و تقیه را از دست ندهید.


236.بدانید که خدای متعال مردم متلون و بوقلمون صفت را دوست ندارد.


237.از حق جدا نشوید از ولایت اهل حق دست نکشید هر که بجای ما امام دیگری انتخاب کند هلاک شود و دنیا را هم از دست دهد و بمیرد.


238.هنگام ورود به خانه به اهل آن سلام کنید بگوئید : السلام علیکم اگر اهلی نداشت بگوئید : السلام علینا من ربنا.     


239.وقت ورود به خانه قل هوالله بخوانید که فقر را برطرف میکند.


240.کودکان را در هشت سالگی به نماز وادارید و آداب نماز را به آنان بیاموزید.


241.از سگ فاصله بگیرید اگر تصادفا با آن تماس پیدا کردید اگر با رطوبت بود جامه را بشویید و اگر خشک بوده آب بر آن بپاشید. 


242.اگر حدیثی از قول ما شنیدید که تفسیرش را نفهمیدید به ما برگردانید و منکر نشوید توقف کنید و تسلیم باشید تا وقتی که مطلب روشن شود.


243.سر فاش کن و شتابزده نباشید.     </P&g t;

244.غلو کنندگان(گزافگویان) باید به ما برگردند و مقصرانی هم که در حق ما کوتاه آمده اند باید به ما ملحق شوند.


245.هرکه راه ما را بپیماید بما برسد و هرکس به راه دیگر رود غرق شود.


246.دوستان ما فوجهایی از رحمت خدا دارند و دشمنانمان افواجی از غضب


247.طریقه ما میانه روی و عدالت است و مسلک ما هدایت.


248.چهار نماز شک بر نمیدارد : نماز وتر(یک رکعتی آخر نماز شب) نماز جمعه دو رکعت اول هر نماز نماز صبح و مغرب.


249.بی وضو قرآن نخوانید.


250.حق هر سوره ای را ادا کنید رکوع و سجود آنرا بجا آورید.


ادامه دارد…


پایگاه خبری تعامل www.taamolnews.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید