ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

عقایدی که زندگی شما را به چالش می کشاند!

فهرست مطالب

تا بحال خيلي در مورد باورها و اعتقادات و اينکه چطور مي‌توانيد براي داشتن زندگي بهتر آنها را تغيير دهيد حرف زده‌ايم. باورها و اعتقادات خاصي هستند که افراد زيادي را اسير خود کرده‌اند و امروز مي‌خواهيم آن باورها را بررسي کنيم. اعتقادات ما در قدم اول از والدين، معلمين، همسالان، تلويزيون و رسانه‌ها نشات مي‌گيرد. وقتي سنمان کم است فکر مي‌کنيم بزرگترهايمان بيشتر از ما مي‌دانند به همين خاطر به هرچه که مي‌گويند اعتماد مي‌کنيم.


اما هرچه سنمان بالاتر مي‌رود، ديگر خودمان اعتقادات و باورهايمان نسبت به دنيا را شکل مي‌دهيم. اما کمي از ته‌نشين اعتقادات دوران کودکي در ما مي‌ماند. گاهي‌اوقات بدون اينکه خودمان خبر داشته باشيم درونمان لانه مي‌سازند. در زير به برخي از اين باورها و اعتقادات اشاره مي‌کنيم. آيا اين اعتقادات را در خودتان مي‌بينيد
و اگر ديديد سعي کنيد آنها را تغيير دهيد
.
 
1. اگر در چيزي شکست خوردي، فردي مغلوب هستي!


 اين باور معمولاً در مدرسه و در روزهايي که مي‌خواهيم وارد بزرگسالي شويم، شکل مي‌گيرد. تشويقمان مي‌کنند که به هر قيمتي که شده موفق شويم. من اگر شکست بخورم، که بسيار هم پيش مي‌آيد، دوباره تلاش مي‌کنم، اينقدر آن را امتحان مي‌کنم تا بالاخره موفق شوم. اگر باور داشته باشيد که اگر در کاري شکست بخوريد، فردي شکست‌خورده هستيد، يعني همه آدم‌هاي دنيا شکست‌خورده هستند. اجازه ندهيد چنين باوري شما را از زندگي عقب بيندازد. يک باور جديد جاي آن بگذاريد.
 
2. تا وقتي خراب نشده، چرا بايد عوضش کنيم؟


 منظورم عوض کردن به منظور عوض کردن نيست. در مورد ارتقاء وسايل، فرايندها و … صحبت مي‌کنم. براي حرکت کردن با سرعت زندگي ما نياز به تغيير داريم و خيلي وقت‌ها با کساني برخورد مي‌کنيد که مخالف تغيير هستند. تا مي‌توانيد از چنين افرادي دوري کنيد. اگر مي‌بينيد چيزي را مي‌توانيد ارتقاء دهيد، معطل نکنيد.


3. به اندازه کافي براي اينکار استعداد نداري!


 هيچ‌کس در دنيا تا زمانيکه کاري را شروع نکرده، مهارت کافي براي آن را ندارد. اگر مي‌خواهيد کاري را انجام دهيد فقط کافي است که شروع کنيد. از اينکه ممکن است براي تحصيل در رشته حسابداري نتوانيد وارد دانشگاه شويد استرس به خودتان راه ندهيد، فقط کافي است شروع کرده و تلاش کنيد تا به آن دست پيدا کنيد. اينترنت خيلي بيشتر از آنچه که در دانشگاه يا مدرسه به شما ياد مي‌دهند اطلاعات دارد پس فقط کافي است که دنبالش باشيد.


4. براي امتحان کردن يک کار تازه ديگر پير شده‌اي!


 متوسط اميد به زندگي در کشورهاي پيشرفته، براي مردها 75 و براي زنان 79 سال است. مطمئن باشيد اين عدد تغيير خواهد کرد و خيلي زود اين سن به 100 سال هم خواهد رسيد. اين يعني ما هيچوقت براي شروع کردن يک کار جديد پير نيستيم. امتحان کردن يک کار تازه بهترين راه براي فعال نگه داشتن مغز و بالا بردن انگيزه براي زندگي است. مردم ما انتطار دارند تا 75 سالگي عمر کنند و فکر مي‌کنيد چه اتفاقي مي‌افتد؟ تا همين سن بيشتر عمر نمي‌کنيم! اگر انتظار داشته باشيم که تا 100 سالگي زنده بمانيم، مطمئناً تغييرات بيشتري در زندگيمان ايجاد مي‌کنيم و کمتر خودمان را منحصر به زمان مي‌کنيم. امتحان کنيد.
5. ديگران شما را کنترل ميکنند.


 اين شما هستيد که خود را کنترل مي‌کنيد نه هيچ چيز ديگري. هيچکس در اين دنيا شما را کنترل نمي‌کند، اين شما هستيد که نيروي درونتان را کنترل م
ي‌کنيد. شما براي زندگي به هيچکس و هيچ‌چيز جز خدا نياز نداريد، پس زندگيتان را کنيد و سرنوشتتان خود رقم بزنيد
.


6. شما به حساب نمي‌آييد.


 اين واقعيت که زنده‌ايد نشان مي‌دهد که فرد خاصي هستيد. اگر مي‌خواهيد فردي خاص و خارق‌العاده باشيد، بايد تلاش کنيد. تک‌تک ما استعداد خاصي داريم که از آن بي‌خبريم و هنوز کشفش نکرده‌ايم. براي اينکه ببينيد واقعاً به چه چيز علاقه‌منديد، همه چيز را امتحان کنيد. من واقعاً به تغيير اعتقاد دارم. مجبور نيستيد همه عمرتان يک کار را انجام دهيد. سبک زندگيتان را بارها و بارها تغيير دهيد تا راهي را پيدا کنيد که دوست داريد.


7. دنيا به دور تو نمي‌چرخد!


 کل دنيا فقط در مورد شماست. هر فرد در اين سياره دنياي جداگانه‌اي دارد که در دستان خودش است. طوري ‌که شما دنيا را مي‌بينيد با طوري‌ که من مي‌بينم متفاوت است و نگرش من هم با يک نفر ديگر متفاوت است. پس دنيا مربوط
به شماست. حالا بگوييد براي تغيير دنيا چه مي‌خواهيد بکنيد؟


8. هيچ‌کس تو را باور ندارد.


 من تو را باور دارم اما نظر من هيچ ارزشي ندارد، نظر هيچ‌کس ارزشي ندارد. سعي کنيد خودتان را باور کنيد و نيازي نداشته باشيد که کسي ديگر باورتان کند. به محض اينکه خودتان، خودتان را باور کرديد، بقيه هم باورتان خواهند کرد اما شما به باور آنها نيازي نخواهيد داشت.


9. هيچوقت نمي‌تواني آنقدر پول دربياوري!


 من اين حرف را بارها شنيده‌ام. شما دقيقاً به همان اندازه که از خودتان انتظار داريد پول درخواهيد آورد. اگر من به خودم بگويم که هيچ راهي نيست بتوانم اين مقدار پول را دربياورم، مغزم هم به دنبال راهي براي به دست آوردن آن مقدار پول نخواهد گشت. اما اگر اينقدر قاطع باشم که اين مقدار پول را به دست بياورم، مغزم راهي براي به دست آوردن آن پيدا خواهد کرد.


10. در اين مورد هيچ کاري از دستت برنمي‌آيد!


 مزخرف است! شما مي‌توانيد هر جنبه از زندگيتان را که بخواهيد تغيير دهيد. بعضي‌ها هيچ‌وقت اين باور را کنار نمي‌گذارند و واقعاً خجالت‌آور است. زندگي واقعاً سخت است و دل شير مي‌خواهد براي تغيير آن پيش‌قدم شويد اما بدانيد که از عهده آن برمي‌آييد. بايد بدانيد که چه مي‌خواهيد و براي رسيدن به آن چه قدم‌هايي بايد برداريد.


www.ravanshenasan.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید