ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه

حوادث شب ولادت پیامبر اسلام

فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه

فرزندان رسول خدا(ص) از خدیجه

 

رسول خدا (ص) به جز ابراهیم که از «ماریه قبطیه‏» کنیز مصرى آنحضرت متولد شد همان کنیزى که مقوقس (حاکم ‏مصر) براى آن حضرت فرستاد، فرزندان دیگر آن بزرگوار همگى ازبانوى بزرگوارش خدیجه-سلام الله علیها-بود که خداى تعالى به آن حضرت عنایت فرمود ، که البته در عدد آنها و بلکه در نام آنهانیز اختلاف است و مشهور آن است که آنها شش تن بودند، یعنى دو پسر و چهار دختر و دانشمند فقید مرحوم دکتر آیتى درتاریخ پیامبر اسلام نام آنها و ترتیب ولادت و وفات آنها را بدین‏گونه ذکر کرده که ذیلا مى ‏خوانید:

 

1- قاسم که نخستین فرزند رسول خدا است و پیش ازبعثت در مکه تولد یافت ، و رسول خدا به نام وى ‏«ابوالقاسم‏» کنیه گرفت ، و نیز نخستین فرزندى است که از رسول خدا درمکه وفات یافت و در آن موقع دو ساله بود.

 

2- زینب دختر بزرگ رسول خدا که بعد از قاسم در سى‏ سالگى رسول خدا تولد یافت ، و پیش از اسلام به ازدواج پسرخاله خود «ابو العاص بن ربیع‏» درآمد و پس از جنگ بدر به ‏مدینه هجرت کرد و در سال هشتم هجرت در مدینه وفات یافت.

 

3- رقیه که پیش از اسلام و بعد از زینب ، در مکه تولد یافت ‏و پیش از اسلام به عقد «عتبه بن ابى لهب‏» درآمد و پس از نزول‏ سوره ‏«تبت‏یدا ابى لهب‏» و پیش از عروسى به دستور ابو لهب و همسرش ‏«ام جمیل‏» از وى جدا گشت. و سپس به عقد «عثمان‏ بن عفان‏» درآمد و در هجرت اول مسلمین به حبشه با وى هجرت ‏کرد و آنگاه به مکه بازگشت و به مدینه هجرت کرد و در سال‏ دوم هجرت سه روز بعد از بدر، همان روزى که مژده فتح بدر به مدینه رسید، وفات یافت.

 

4-ام کلثوم که نیز در مکه تولد یافت و پیش از اسلام به عقد «عتیبه بن ابى لهب‏» درآمد و مانند خواهرش پیش از عروسى از«عتیبه‏» جدا شد، و در سال سوم هجرت به ازدواج‏ «عثمان بن ‏عفان‏»درآمد ، و در سال نهم هجرت وفات کرد.

 

5-فاطمه علیها السلام که ظاهرا در حدود پنج ‏سال پیش ازبعثت رسول خدا در مکه تولد یافت (۱) و در مدینه به ازدواج ‏«امیر المؤمنین‏» على علیه السلام درآمد،و پس از وفات رسول‏ خدا به فاصله ‏اى در حدود چهل روز تا هشت ماه وفات یافت ونسل رسول خدا تنها از وى باقى ماند و یازده امام معصوم از دامن ‏مطهر وى پدید آمدند.

 

6-عبد الله که پس از بعثت رسول خدا در مکه متولد شد و «طیب‏» و «طاهر» لقب یافت. و در همان مکه وفات کرد وپس از وفات او «عاص بن وائل سهمى‏» رسول خدا را «ابتر» خواند و سوره کوثر در پاسخ وى نازل گردید. (۲)
و البته همانگونه که گفته شد آنچه ایشان انتخاب کرده و نوشته ‏اند بر طبق قول مشهور است ولى اقوال دیگرى هم دراین باره هست که در سیره ابن هشام و کتاب المنتقى فی مولدالمصطفى (۳) و کتاب هاى دیگر نقل شده.

 

پى ‏نوشتها :

 

1-البته نظر دانشمندان و محدثین شیعه عموما آنست که ولادت آن حضرت پنج‏ سال‏ بعد از بعثت ‏بوده، و شاید به همین جهت نیز ایشان به عنوان ظاهر این قول راذکر کرده ‏اند.
۲-تاریخ پیامبر اسلام صفحه ۶۹-۷۱
۳-سیره ابن هشام ج ۱ ص ۱۹۰ بحار الانوار ج ۲۲ ص ۱۶۶

 

کتاب: درسهایى از تاریخ تحلیلى اسلام اسلام جلد ۲ صفحه ۵۲
نویسنده: رسولى محلاتى

 

www.monajat.org

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه
کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه. فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه. فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه. فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه. فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه. فرزندان پیامبر از حضرت خدیجه.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید