ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

قرآن و عنایات امیرالمؤمنین علیه السلام

با عنایت حضرت علی‌(ع)، حافظ کلّ قرآن شدن& lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” dir=ltr lang=AR-SA>

 

حضرت علی،‌(ع)، روزی از محلّی عبور می‌کرد که دید یک خیاط جوان در حین انجام کار مشغول آواز‌خوانی است. حضرت فرمود: ای جوان! اگر قرآن تلاوت کنی برای تو بهتر است. جوان عرض کرد: یا امیرالمؤمنین، همیشه مشتاق بودم که قرآن یاد بگیرم، ولی متأسفانه نتوانسته‌ام. حضرت علی که اشتیاق این جوان را مشاهده کرد، فرمود: ای جوان، نزدیک بیا. جوان به سوی مولا شتافت. امام علی دهان مبارک را نزدیک گوش جوان برد و سخنی آهسته بر آن نواخت. جوان به طور معجزه‌آسا، در یک لحظه، حافظ کلّ قرآن شد![۱]

 

دعا به اسم اعظم و حفظ کلّ قرآن

 

ابوعمره که معروف به زاذان بوده عجمی و ایرانی بود. وی از یاران مخصوص امیرالمؤمنین علی،‌(ع) گردید. سعد خفاف می‌گوید: شنیدم زاذان با این که عجمی است، با صدای بسیار خوب و غمگین قرآن می‌خواند، به او گفتم: تو آیات قرآن را خیلی خوب می‌خوانی، از چه کسی آموخته‌ای؟
لبخندی زد و گفت: روزی امام علی،‌(ع) از کنار من عبور کرد، من شعر می‌خواندم و صوت عالی داشتم به گونه‌ای که آن حضرت از صدای من تعجب کرد و فرمود: ای زاذان چرا قرآن نمی‌خوانی؟ عرض کردم: قرائت قرآن را نمی‌دانم، جز آن مقداری که در نماز، بر من واجب است. آن حضرت به من نزدیک شد، و در گوشم سخنی فرمود که نفهمیدم چه بود، پس فرمود: دهانت را باز کن، دهانم را گشودم، آب دهانش را به دهانم مالید، سوگند به خدا، قدمی از حضورش برنداشتم که در همان دم، دریافتم همه قرآن را به طور کامل حفظ هستم. پس از این جریان، به هیچ کس، نیازی در یادگرفتن قرآن، پیدا نکردم.
سعد می‌گوید: این قصه را برای امام باقر،‌(ع)، نقل کردم، فرمود: زاذان راست می‌گوید، چرا که امیرالمؤمنین علی برای زاذان، به اسم اعظم خدا، دعا کرد، و چنین دعایی رد خور ندارد[۲].

 

حل شبهه علوم قرآنی،از برکت عنایت امیرالمومنین(ع)

 

آیت‌الله محمد هادی معرفت نقل می‌گوید: زمانی در نجف اشرف مشغول نوشتن مباحث علوم قرآنی، پیرامون آیات متشابه قرآن کریم بودم بحث به این آیه رسید که خداوند می‌فرماید:

…‌وَ ما یَعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلاَّ اللَّهُ وَ الرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ کُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنا…[۳].


معمولاً ما این آیه را چنین معنا می‌کنیم:

تأویل آیات متشابه را جز خدا و کسانی که ریشه‌دار و راسخ در علم هستند، نمی‌دانند، آنان که می‌گویند ما بدانچه ایمان آوردیم، همه از جانب پروردگار است.


و آنگاه بر طبق روایات، اَلرّاسِخُونَ‌ فِی الْعِلْمِ را به معصومین، علیهم السلام، تفسیر می‌کنیم که فقط ایشان و خداوند این علم را دارند.

در این صورت «واو» قبل از اَلرّاسِخُونَ‌، واو عاطفه می‌شود. فخر رازی چون این معنا را قبول ندارد، «

واو» را استیناف می‌گیرد یعنی جمله قبل را تمام و وَ‌ الرّاسِخُون… را ابتدای جمله جدید می‌داند که معنا این طور می‌شود:

تأویل آیات متشابه را جز خدا، هیچ کس نمی‌داند و کسانی که راسخ در علم هستند می‌گویند.
و چند اشکال ادبی که یکی از آنها قوی است، بر قول اول، وارد می‌سازد.


هر چه فکر کردم نتوانستم جوابش را پیدا کنم.

تقریباً یک هفته در مجالس مختلف این اشکال را مطرح کردم، ولی حل نشد و نوشته، همان طور مانده بود. بعد از یک هفته به حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع)، مشرف و به ایشان متوسل شدم

و عرض کردم: یا علی، اگر هیچ کس نداند، تو می‌دانی که هدف من از نوشتن این کتاب، احیای حق توست،

چطور اجازه می‌دهید این طور متحیر بمانم. این را گفتم و به منزل مراجعت کردم. وقتی قلم به دست گرفتم که بنویسم. دیدم شبهه به راحتی حل شد، همان چیزی که یک هفته معطّل آن شده بودم. آری ما هرگاه در کارمان مشکلی پیش آید خدمت این عزیزان می‌رویم، حتی حضرت معصومه، (علیهاالسلام)، هیچ فرق نمی‌کند. و &l t;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>مشکل حلّ می‌شود[۴].

 

پی نوشت:

 

[1]. ر. ک: واعظ خیابانی در کتاب علمای معاصرین، ص ۳۰۰، به نقل از جواهر البهیه. </SPAN& gt;

 

[2]. سفینه‌البحار، ج ۱، ص ۵۴۷.
[۳]. سوره آل عمران، آیه ۷.
[۴]. مجلّه بشارت، سال سوم، شماره سیزدهم، ص ۳۷.

 

 

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه -آموزش مجازی قران ونهج البلاغه

http://howzeh-meybod.ir

قرآن و عنایات امیرالمؤمنین. قرآن و عنایات امیرالمؤمنین
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید