ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

مباهات خدا بر عبادت فاطمه زهرا سلام الله علیها

ابن‏عباس نقل مى‏کند: روزى پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله نشسته بود، که به ترتیب امام حسن، امام حسین، حضرت فاطمه و حضرت على علیهم‏السلام به حضورش رسیده و د
ر کنار او آرمیدند… رسول خدا از دیدن آنان شروع به گریه کرد و مصائب آتى و ستمهاى وارده را بعد از رحلت خویش متذکر شد… آنگاه در مورد فاطمه چنین فرمود:


 


و اما ابنتى فاطمه فانها سیده نساء العالمین من الاولین والاخرین و هى بضعه منى و هى نور عینى و هى ثمره فؤادى و هى روحى التى بین جنبى و هى الحوراء الانسیه متى قامت فى محرابها بین یدى ریها جل جلاله زهر نورها لملائکه السما کما یزهر نور الکواکب لاهل الارض و یقول اللَّه عز و جل لملائکته: یا ملائکتى! انظروا الى امتى فاطمه سیده امائى قائمه بین یدى ترعد فرائصها من خیفتى و قد اقبلت بقلبها على عبادتى اشهدکم انى قد امنت شیعتها من النار…(۱)


و اما دخترم فاطمه سرور زنان عالمیان، از اولین و آخرین است. او پاره‏ى تن من و نور چشمم و میوه‏ى دلم و روح و روان من مى‏باشد. فاطمه حورى است به صورت بشر، هرگاه او در محراب عبادت ظاهر شود و در پیشگاه خدا قرار گیرد، نورش بر ملائکه‏ى آسمانها مى‏تابد، همان طورى که نور ستارگان بر اهل زمین مى‏درخشد، در آن حال خداوند به ملائکه‏اش مى‏فرماید: اى ملائکه من! بنگرید به فاطمه علیهاالسلام سرور زنان و کنیزانم که چگونه در برابر من به عبادت ایستاده؟ و چه‏سان از ترس و خشیت من مى‏لرزد؟ و با چه روح معنوى و حضور قلب مرا پرستش مى‏کند؟ من شما ملائکه‏ام را گواه مى‏گیرم که پیروان واقعى او را در آتش نمى‏سوزانم.
این حدیث شریف آنهم از منابع معتبر اهل سنت مى‏رساند که فاطمه علیهاالسلام در پیشگاه الهى چقدر ارزش دارد و چگونه پروردگار عالم به عبادت و نیایش او بر ملائکه مقربانش مباهات مى‏کند و با چه تعبیرهاى پرارزش از فاطمه علیهاالسلام تعریف مى‏کند و به روح عبادت و خضوع و خشوع وى و حضور قلبش تصریح مى‏نماید؟!


1ـ فرائد السمطین، ج ۲، ص ۳۴، ش ۳۷۱- جلاءالعیون، ج ۱، ص ۱۸۶- ۱۸۷.


http://yamojir.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید