ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

محبت

فهرست مطالب

قرآن كریم در مورد محبت مى‏فرماید:


«و من الناس من یتخذ من دون الله أندادا یحبونهم كحب الله و الذین امنوا اشد حبا لله» (بقره/165)


 مؤمنان، به خدا دل بسته‏اند و دوستان او هستند، ولى مشركان و كافران، دوستان بت­ها می­باشند؛ ولی محبت مؤمنان به خدا از محبت بت پرستان به بت­ها بیشتر است. چون هیچ زیبایى به اندازه خدا جمیل نیست و هیچ معرفتى به اندازه معرفت او كمال نیست و هیچ انسانى نیز به اندازه مؤمن، عارف نیست؛ از این رو، هیچ انسانى به اندازه مؤمن، عاشق و محب نیست.


علت برترى محبت مؤمن، به خدا از محبت مشرك به بت، این است كه بت اگر چه زیبا باشد، زیبایى بصرى و سمعى یا زیبایى خیالى و وهمى دارد و درك این زیبایی­ها به وسیله گوش و چشم و تأثیر این محبوب­ها در حد وهم و خیال است.


مؤمن نه تنها از راه چشم و گوش، آثار طبیعى و از راه وهم و خیال، آثار مثالى و برزخى محبوب حقیقى را مى‏نگرد؛ بلكه از راه عقل، كمال معقول و اسماى حسناى الهى را مى‏نگرد، از این­رو درك او قوی­تر است و چون درك قوی­تر است مدرك هم قوی­تر است و چون مدرك قوی­تر می­باشد، محبت هم بیشتر است.


 


اقسام محبت


1– محبت صادق:&lt ;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA> آن است كه انسان كمال را درست تشخیص بدهد و به آن دل ‏بندد؛ مانند محبت به خداوند. كمال هم جاذبه دارد و محب را به سمت خود جذب مى‏كند.  در محبت الهى خداى سبحان لطف و فیض منبسط خود را گسترده است تا محب خود را به فضاى باز درآورد و به او پر و بال بدهد تا پرواز كند.


2– محبت كاذب: آن است كه انسان، نقص را كمال بپندارد و بر اساس چنین پندار باطلى به آن كمال موهوم، علاقمند گردد؛ مانند محبت غیر خدا، جاذبه محبت كاذب  عین دافعه است؛ چنان­كه افعی­ها با نفس كشیدن، برخى از حشرات را جذب مى‏كنند؛ ولی نه براى پرورش و كمال؛ بلكه براى نابود كردن.


 


در قرآن كریم درباره محبت كاذب آمده است:& lt;/o:p>


 «كلا بل تحبون العاجلة و تذرون الاخرة وجوه یومئذ ناضرة إلى ربها ناظرة و وجوه یومئذ باسرة تظن أن یفعل بها فاقرة» (قیامة20 -25)


شما متاع زودگذرى را دوست دارید و كسانى كه چنین متاعى را محبوب، برگزیده‏اند، در روز قیامت، چهره آنها افسرده است، ولى كسانى كه خدا را محبوب راستین پذیرفته‏اند، در آن روز چهره‏اى شادمان دارند.


 


زرق و برق دنیا نیز جاذبه دارد و انسان را به سوى خود جذب مى‏كند؛ اما براى این كه او را
نابود سازد؛ ولى ذات اقدس خداوند نه تنها محبوب مؤمنان است؛ بلكه محب آنان نیز هست و آنان را به سمت خود جذب مى‏كند تا آنها را بپروراند و احیا كند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) مى‏فرماید:


«پیش از این كه دنیا شما را ترك كند، شما آن را ترك كنید.»[1]


محبت، از فروعات بحث­هاى محورى معرفت است. معرفت، محبت حقیقى و غفلت، محبت كاذب مى‏آورد.


 


محبت، محور تربیت


رسیدن به مقام «محبت» محصول سیر و سلوك و پیمودن راه در مراحل پیشین است و انسان بر اثر تمرین و فاصله گرفتن از هرگونه فریب و امر ناپایدار و دل نبستن به غیر خدا، «حبیب الله» مى‏شود.


یكى از مبانى مهم تعلیم و تربیت در اسلام، «محبت» است. قرآن كریم كه معلم و مربى اخلاق است مهم­ترین محور فضایل اخلاقى را محبت مى‏داند و امام صادق (سلام الله علیه) مى‏فرماید:


«خداى سبحان پیامبر خود را با محبت الهى تأدیب و تربیت كرده است.»[2]


خدا عده‏اى را براساس ترس، عده‏اى را براساس بشارت و نشاط و گروهى را بر اساس محبت، تربیت مى‏كند.


چون ادب پیغمبر (صلى الله علیه و آله و سلم) بر محور محبت است و آن حضرت اسوه ماست، ما موظفیم؛ هم در ارتباط با خداى سبحان و هم در ارتباط با خلق، برمدار محبت حركت كنیم.


 


منبع:


جوادی آملی، عبدالله؛ مراحل اخلاق در قرآن، قم، انتشارات مؤسسه اسراء، ص 325


 


پی نوشت:

[1] – مجلسی، محمد باقر؛ بحار الانوار، بیروت، دار صادر، ج 86، ص 237


[2] – همان، ج 17، ص 3


http://www.pajoohe.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید