ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اعطای مدرک کارشناسی به حافظان قرآن

مدرک کارشناسی ـ حفاظ قرآن

فهرست مطالب

امتیازات در نظر گرفته شده چیست؟

1.حافظان قرآن بدون آن که لازم باشد دیپلم داشته و یا دوره پیش دانشگاهی را گذرانده و در کنکور قبول شده باشند، بدون گذراندن دوره لیسانس در دانشگاه می­توانند در آزمون ویژه حافظان شرکت نموده و در صورت کسب حد نصاب، مدرک لیسانس را دریافت نمایند.

2.اگر شخصی دارای مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث باشد؛ با استفاده از این طرح می­تواند مدرک کارشناسی ارشد را بگیرد.

3.مدرک اعطایی به طور کامل رسمیت و ارزش علمی و استخدامی دارد، یعنی شخص پس از گرفتن این مدرک می­تواند به عنوان فردی که دارای لیسانس است، از مزیت­های آن جهت استخدام در ادارات دولتی و خصوصی و نیز ادامه تحصیل در دانشگاه جهت کسب مدرک فوق لیسانس و دکترا اقدام نمایند.

4.مدرک کارشناسی حافظان قرآن را شخص معاون وزیر علوم تحقیقات و فن آوری و رئیس سازمان سنجش کشور امضاء می­کند و اعتبار خاصی دارد.

چه کتاب هایی را برای آزمون باید مطالعه کنیم؟

عناوینی که جهت آزمون در نظر گرفته شده است، همان عناوینی است که دانشجویان رشته­ی کارشناسی علوم قرآن و حدیث می­خوانند که در چهار موضوع زیر است:

الف) زبان عمومی و تخصصی با ضریب 2

ب) زبان عربی با ضریب 4

ج) علوم قرآن با ضریب 3

د) تفسیر با ضریب 3

ذ) حدیث با ضریب 2

علاوه بر زبان انگلیسی، حافظان قرآن می­باید کتاب­هایی را به این شرح خوانده باشند:

افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند بهتر است (کتاب شیعه در اسلام) علامه طباطبایی را مطالعه­ی دقیق نمایند، اما آنهایی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند می­توانند دروس دیگر را بخوانند تا با کسب امتیاز خوب جبران زبان انگلیسی را بنمایند.

 

الف) الاتقان فی علوم القرآن، نوشته سیوطی.

ب) مبادی العربیه، جلد چهارم.

ج) جواهر البلاغه.

د) سه مقاله، نوشته دکتر حجتی.

هـ) تاریخ قرآن، نوشته دکتر حجتی.

و) علم الحدیث و درایه الحدیث، نوشته کاظم مدیر شانه چی.

ز) تفسیر چند سوره که مطابق بخشنامه سازمان سنجش تعیین می­شود.

آزمون کتبی در چه زمانی برگزار می­شود؟

آزمون کتبی هر ساله اسفند ماه برگزار می­شود. برای کسب اطلاع از جزئیات آزمون و نحوه­ی ثبت نام، علاقه­مندان می­توانند دفترچه راهنمای آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره­های کارشناسی ارشد را، که هر ساله در آذرماه از طریق باجه­های پستی توزیع می­شود، تهیه نموده و ثبت نام نمایند. گفتنی است این آزمون در سراسر کشور همانند کنکور برگزار می­شود و کد رشته مربوط به حافظان 1111 رشته علوم قرآن و حدیث است.

زمان و مکان آزمون شفاهی حفظ کل قرآن

کسانی که بتوانند در آزمون کتبی سازمان سنجش نمره قبولی را کسب نمایند، جهت آزمون شفاهی حفظ کل دعوت می­شوند. این آزمون هر ساله در شهریور ماه و از سوی اداره اوقاف و امور خیریه در تهران برگزار می­گردد. و اگر کسی در آزمون حفظ کل قبول نشود، هر چند در آزمون سازمان سنجش امتیاز لازم را کسب کرده باشد، مدرک لیسانس علوم قرآنی و حدیث به ایشان تعلق نمی­گیرد و سال بعد دوباره باید در آزمون سازمان سنجش شرکت نماید.

————————–

به اطلاع علاقه­مندان به شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث می­رساند:

موسسه قرآن و نهج البلاغه قم، کلاس های آموزشی جهت آمادگی کارشناسی را به صورت مجازی برگزار خواهد نمود. محتوای دروس توسط اساتید مجرب به فراگیران ارائه خواهد شد. همچنین جزوات کمک آموزشی در اختیار فراگیران قرار داده می شود. در طی دوره آموزش، آزمون های مرحله ای در هر درس و در پایان دوره آزمون جامع مطابق استانداردهای سازمان سنجش به صورت اینترنتی برگزار خواهد شد.

توضیحات جامع تر در آینده نزدیک طی اطلاعیه ای از طریق پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه قرآن و نهج البلاغه کشور به آدرس اینترنتی ذیل داده می شود.

 www.2noor.com

مدرک کارشناسی ـ حفاظ قرآن. مدرک کارشناسی ـ حفاظ قرآن

 

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید