ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

معجزات بزرگ آيت الكرسی

معجزات بزرگ آيت الكرسی

هركسي بعد از هر نماز واجبي به خواندن آيه الكرسي مداومت داشته كند، از دنيا نخواهد رفت تا زماني كه جايگاه خود را در بهشت ببيند.

 

 

 

پيامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) فرمود: وقتي كه خداوند تعالي فاتحه الكتاب (سوره حمد) و آية الكرسي را نازل كرد بر عرشش معلق نمود كه هيچ چيزي بين اينها و خداوند حجاب نبود…، پس خداوند فرمود: به عزت و جلالم قسم اگر بنده اي از بندگان من اين آيات را بعد از هر نمازي قرائت كند من او را در حظيره القدس و آنچه كه در آن است ساكنش مي كنم.

 

آيه الكرسي يكي از آيات قرآن است كه در عظمت آن بسيار نگاشته اند. برخي از معجزات بزرگ اين آيه شريف در پي مي‌آيد:

 

 

 

آيه الكرسي براي رضايت و خوشنودي خداوند
پيامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: وقتي كه خداوند تعالي فاتحه الكتاب (سوره حمد) و آية الكرسي را نازل كرد بر عرشش معلق كرد كه هيچ چيزي بين اينها و خداوند حجاب نبود، پس خداوند فرمود: به عزت و جلالم قسم اگر بنده اي از بندگان من اين آيات را بعد از هر نمازي قرائت كند من او را در حظيرة القدس و آنچه كه در آن است ساكنش مي‌كنم.

 

و در هر روز هفتاد بار او را نظر مي‌كنم به نگاه خاصي و در هر روز هفتاد حاجت او را كه كمترينش مغفرت و عفو من باشد براي او برآورده مي‌كنم و در نزد تمام دشمنانش عزيز و نصرتش مي‌دهم و هيچ چيزي مانع دخولش در بهشت نيست.

 

 

 

آيه الكرسي براي ديدن جاي بهشت
در كتاب خواص الآيات ص ۱۹ آمده: در روايات آمده است: هركسي بعد از هر نماز واجبي به خواندن آيه الكرسي مداومت داشته كند، از دنيا نخواهد رفت تا زماني كه جايگاه خود را در بهشت ببيند.

 

 

 

آيه الكرسي براي استجابت دعا
در كتاب مهج الدعوات ص۳۱۶ آمده: در كتاب تحفه الملوك ص۲۱۲، : بعضي از وجود مقدس حضرت ختمي مرتب روايت كرده اند كه: اسم اعظم كه دعا بوسيله آن مستجاب مي‌شود در سه سوره قرآن مي‌باشد:

 

الف) سوره بقره: آية الكرسي آيه ۲۵۵.
ب) در سوره آل عمران آيه ۲: الم اللهُ لا اِلهَ اِلا هُوَ الحيُ القَيوم.
ج) در سوره طه آيه ۱۱: وَ عَنتِ الوجوهُ لِلحيِّ القيُّوم.

 

 

آيه الكرسي براي رفع فراموشي
در كتاب خواص الآيات ص۲۰ آمده: سلمان فارسي روايت مي‌كند كه: پيامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: هركس آيه الكرسي را با زعفران بر كف دست خود بنويسد و آنرا بمكد و هفت بار چنين كند هرگز چيزي را فراموش نخواهد كرد و فرشتگان براي او آمرزش خواهند كرد.

 

 

 

آيه الكرسي براي رفع گرفتاري
در كتاب امالي از شيخ صدوق عليه الرحمه آمده:
اميرالمؤمنين علي (ع) فرمود: اگر بدانيد آية الكرسي چه اندازه با اهميت و با ارزش است در هيچ حالي آنرا ترك نمي‌كنيد. براي رفع و از بين بردن مشكلات خود به آية الكرسي پناه ببريد، اگر مشكلي داريد و يا اگر گرفتاريد، اگر بيماريد، اگر تمام درهاي اين عالم به روي شما بسته شده است چرا از آية الكرسي غافليد. با ايمان كامل و اعتقاد به اثر بخوانيد و نتيجه بگيريد كما اينكه خواندن و نتيجه گرفتند.

 

 

 

آيه الكرسي براي در امان بودن متاع
در كتاب بحارالانوار، ج۱۰۲، ص۳۰۰ آمده: حضرت علي (ع) فرمود: «هركس قبل از طلوع خورشيد يازده مرتبه سوره توحيد، سوره قدر، و آية الكرسي را بخواند خداوند مالش را از هر زيان و خطري حفظ مي‌كند.»

 

 

 

آيه الكرسي براي سفر در ايام هفته
در كتاب الامان من اخطا الأسفار ص ۳۸ آمده: از امام صادق (ع) پرسيدند: آيا در ايامي كه سفر ناخوشايند است مثل روز چهارشنبه و دوشنبه اگر بخواهيم سفر كنيم اما دچار نحوست آن نگرديم چه كاري بايد انجام دهيم! حضرت فرمود: براي از بين بردن ناخوشايندي و نحوست آن روزها سفرت را با صدقه و تلاوت آية الكرسي شروع كن كه به مقصودت خواهي رسيد.

 

 

 

آيه الكرسي براي شفاي هر دردي
در كتاب مفاتيح الجنان نقل شده است راوي مي‌گويد: نشسته بوديم كه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) برما وارد شد و سلام كرد و ما جواب داديم. سپس فرمود: آيا دعايي را كه جبرئيل به من ياد داده به شما تعليم بدهم كه به دواي طبيب محتاج نشويد؟
حضرت علي (ع) و سلمان گفتند: اين دوا چيست؟ پيامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: آب باران را در ماه نيسان بگيريد و بر آن هفتاد مرتبه سوره حمد و آية الكرسي، فلق، ناس، كافرون وهفتاد و يك مرتبه سوره توحيد و هفت روز متوالي صبح و شام از اين آب بياشاميد.

 

و همچنين نقل شده است در كتاب مكارم الاخلاق، ج۱، ص۹۳: پيامبر فرمود: قسم به خدايي كه مرا به پيغمبري مبعوث كرد، جبرئيل گفت: كسي كه اين آب را بنوشد خداوند هر دردي را كه در بدنش باشد برطرف كرده و به او عافيت مي‌بخشد.

 

 

 

آيه الكرسي براي رسيدن به مراد
در كتاب بحارالانوار نقل شده است: اگر كسي ۳ بار آية الكرسي را بر آب بخواند و روي خود را بشويد و دو ركعت نماز بگذارد و در هر ركعت سوره حمد را يكبار و آية الكرسي را نيز يكبار بخواند هر مراد كه داشته باشد به نتيجه مي‌رسد.

 

 

 

آيه الكرسي براي شفاي بيمار
در كتاب وسائل الشيعه جلد۱ ص۳۸۰ نقل شده است: در روايات وارد شده است كه: آية الكرسي را كنار مريض و ميت بخوانيد و بعد بگوئيد «اَللّهُمَ اَخرِجهُ الي رِضا مِنكَ وَ رِضوانٍ اَللّهُمَ اَغفِرلَهُ ذَنبُهُ جَلَّ ثَناء وَجهكَ» بعد آيه سخره كه آيه ۵۴ تا ۵۶ سوره اعراف است را خوانده و نيز سه آيه آخر سوره بقره و بعد سوره احزاب را تلاوت نموده كه براي بهبودي و شفاي موثر است.

 

 

 

نورانيت در قبر
امام صادق (عليه
السلام) فرمودند: وقتي مؤمني، ثواب قرائت آية الكرسى را به اهل قبور هديه كند، خداوند براي هر حرفى از اين آيه، فرشتهاي قرار ميدهد كه خداوند را براى قاري آن، تا روز قيامت تسبيح كند. و به وى پاداش شصت پيامبر را دهد و خدا در هر قبرى از شرق تا غرب، چهل شمع از نور قرار ميدهد و قبرهاى آنها را وسعت دهد. (۱)

 

 

 

نتيجه قرائت آيه الكرسى
از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) روايت شده است كه فرمودند: هر كس آية الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، چيزى مانع از ورودش به بهشت نخواهد شد، مگر مرگ. (كنايه از اين كه وقتي مرگش برسد به بهشت مي
رود. البته بايد به اين نكته توجه كرد كه صرف تلاوت اين آيه ملاك نيست بلكه در مورد كسي است كه مراقب اعمالش است.) و كسي بر قرائت آن، مواظبت نمىكند، مگر آن كس كه صديق و راستگو باشد. (۲)

 

از اميرالمؤمنين على (عليهالسلام) روايت شده است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) هر گاه غم و اندوهى برايش ايجاد ميشد، بعد از خواندن آية الكرسى اين دعا را مىخواند و مىفرمود: مسلمانى نيست كه اين دعا را سه بار بخواند، مگر آن كه درخواست خود را به دست آورد.
يا حَىُّ يا قَيِوم، يا حَيّا لايَموت، يا حَىَّ لا اِلهَ اِلا انت كاشِفَ الهَمّ، مُجيبَ دَعوة المُضطَرين، اَسالُكَ بِانَّ لكَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَديع السموات والارض، ذوالجلال و الاكرام، رَحمان الدنيا والاخرة و رَحيمها ربِّ ارحَمنى رَحمَةً تُغنينى بِها عَن رَحمةٍِ مِن سِواكَ يا ارحمَ الراحمين

 

 

 

اثر تلاوت آيه الكرسي هنگام خواب
رسول خدا (صلي الله عليه و آله) فرمود: هر كس آية الكرسي را در هنگام خواب قرائت كند، خدا او را و خانه
اش و خانه همسايگانش را، ايمن خواهد كرد. (۳)

 

 

 

باعث قبولى نماز ميشود
از پيغمبر گرامى (صلي الله عليه و آله) روايت شده است كه فرمودند: هر كس آية الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش مورد قبول قرار مى
گيرد و در امان خدا خواهد بود. (۴)

 

 

 

ثواب آيه الكرسى بعد از وضو
از امام باقر (عليه
السلام) روايت شده كه فرمودند: هر كس بعد از وضو گرفتن يك بار آية الكرسى بخواند، خدا ثواب چهل سال عبادت را به او عطا كند و مقامش، چهل درجه بالا ميرود. (۵)

 

 

 

جهت رفع حاجت
از اميرمؤمنان على (عليه
السلام) روايت شده است كه فرمودند: هر گاه يكى از شما حاجتى داشت، صبح پنجشنبه در طلب آن برود، زيرا رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) در دعا گفت: خدايا، در بيرون رفتن امتم در بامداد پنجشنبه بركت قرار ده و چون از منزل برون رفت، آيات سوره آل عمران و آية الكرسى و سوره قدر را بخواند. (۶)

 

 

 

قرائت آيه الكرسى بعد از هر نماز
از پيغمبر اكرم (صلي الله عليه و آله) روايت شده است كه فرمودند: هر كس آية الكرسى را بعد از هر نماز بخواند، هفت آسمان شكافته گردد و به هم نيايد تا خدا به سوى خواننده
اش نظر رحمت افكند و پس از آن فرشتهاى را برانگيزد كه از آن هنگام تا فرداى آن روز، كارهاى خوبش را بنويسد و كارهاى بدش را محو نمايد. (۷)

 

 

 

دفع آفت از مال و جان
امام زين العابدين (عليه
السلام) نقل مىنمايد كه رسول خدا (صلي الله عليه و آله) فرمودند: كسى كه چهار آيه اول سوره بقره، آية الكرسى، و دو آيه بعد از آن و سه آيه آخر اين سوره را قرائت نمايد، خودش و مالش دچار هيچگونه آفتى نخواهد شد، شيطان به او نزديك نشده و قرآن را فراموش نخواهد كرد. (۸)

 

امام رضا (عليهالسلام) فرمود: كسى كه به هنگام خواب آية الكرسى بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسى نخواهد داشت. و هر كس آن را پس از هر نمازى بخواند، هيچ گزنده زهردارى به او آسيب نخواهد رساند.

 

 

 

حفاظت از گزندها
امام كاظم (عليه
السلام) فرمود: هر كس آية الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، به او هيچ گزند و ضرري نرسد. (۹)

 

 

 

كفاره گناهان
امام صادق (عليه
السلام) فرمود: هر كس بعد از نماز جمعه، وقتى كه سلام مىدهد، حمد را يك بار، سوره توحيد را هفت بار، سوره فلق هفت بار، سوره ناس را هفت بار و آية الكرسى، آيه سخره؛ ان ربكم الله الذى خلق السموات (۱۰) و آيه ما قبل آخر سوره توبه؛ لقد جاءكم رسول من انفسكم را بخواند، كفاره گناهان او از آن جمعه تا جمعه ديگر خواهد بود. (۱۱)

 

 

 

ارزش آيه الكرسى در نماز مستحبى
امام صادق (عليه
السلام) فرمود: كسى كه در هر ركعت از نماز مستحبى خود، سوره توحيد، قدر و آية الكرسى را بخواند، خداوند عمل او را بهترين اعمال خواهد دانست، مگر كسى كه مانند او و بيش از او اين عمل را انجام دهد. (۱۲)

 

 

 

ذكر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) در بستر خواب
از محمد بن مروان روايت شده است كه امام صادق (عليه
السلام) فرمود: آيا به شما گزارش ندهم آنچه را كه شيوه رسول گرامى خدا (صلي الله عليه و آله) بود كه هرگاه ايشان به بستر خواب ميرفت، چه مىفرمودند؟ گفتم: چرا. فرمود: آية الكرسى را مىخواند و مىگفت: آمنت بالله و كفرت بالطاغوت؛ بار خدايا! مرا در خواب و بيدارىام حفظ فرما. (۱۳)

 

 

 

آيه الكرسي، مانع بيمارى
امام رضا (عليه
السلام) فرمود: كسى كه به هنگام خواب آية الكرسى بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسى نخواهد داشت. و هر كس آن را پس از هر نمازى بخواند، هيچ گزنده زهردارى به او آسيب نخواهد رساند. (۱۴)

 

 

 

دورى از بلاها و گناهان
به روايت ديگر، هر كس آية الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول گردد و در امان خدا باشد و خدا او را از بلاها و گناهان نگاه دارد. (۱۵)
از امام باقر (عليه
السلام) روايت شده كه فرمودند: هر كس بعد از وضو گرفتن يك بار آية الكرسى بخواند، خدا ثواب چهل سال عبادت را به او عطا كند و مقامش، چهل درجه بالا ميرود.

 

 

 

آية الكرسى در تنهايى
از معصوم رسيده است كه فرمود: هر كس تنها در خانه
اى شب را به سر برد، بايد آية الكرسى را بخواند و بايد بگويد: بارخدايا! هراسم را آرام كن و ترسم را بياساى و در تنهايى كمكم كن. (۱۶)

 

 

 

آغاز سفر با آيه الكرسى
امام صادق (عليه
السلام) فرمود: سفر را با دادن صدقه و يا با خواندن آية الكرسى آغاز كن. (۱۷)

 

 

 

هنگام عزيمت به سفر
از موسى كاظم (عليه
السلام) روايت شده است: اگر فردى عازم سفر است، بر در خانهاش رو به مسيرى كه مىرود، بايستد و سوره حمد و آية الكرسى را به سمت مقابل، چپ و راست بخواند. (۱۸)

 

 

 

دعاى بعد از آيه الكرسى
از امام صادق (عليه
السلام) نقل است كه فرمودند: هر كس در سفر،آية الكرسى را در هر شب بخواند، خود و همراهانش سالم بمانند و سپس بگويد: اللهم اجعل مسيرى عبرا و صمتى تفكرا و كلامى ذكرا؛ خداوندا! سير مرا وسيله عبرت، و سكوتم را وسيله تفكر، و سخنم را ذكر قرار ده. (۱۹)

 

 

 

ذكرى براى رفع همّ و غم
از اميرالمؤمنين على (عليه
السلام) روايت شده است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) هر گاه غم و اندوهى برايش ايجاد ميشد، بعد از خواندن آية الكرسى اين دعا را مىخواند و مىفرمود: مسلمانى نيست كه اين دعا را سه بار بخواند، مگر آن كه درخواست خود را به دست آورد.

 

يا حَىُّ يا قَيِوم، يا حَيّا لايَموت، يا حَىَّ لا اِلهَ اِلا انت كاشِفَ الهَمّ، مُجيبَ دَعوة المُضطَرين، اَسالُكَ بِانَّ لكَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَديع السموات والارض، ذوالجلال و الاكرام، رَحمان الدنيا والاخرة و رَحيمها ربِّ ارحَمنى رَحمَةً تُغنينى بِها عَن رَحمةٍِ مِن سِواكَ يا ارحمَ الراحمين. (۲۰)

 

پينوشتها:

 

·                     ۱- اجساد جاويدان، ص ۱۲۴.

 

·                     ۲- مستدرك الوسائل، ج ۱، ص ۳۴۳.

 

·                     ۳- همان.

 

·                     ۴- مصابيح الدجى، ص ۱۰۲۹.2014-09-17

 

·                     ۵- لئالى الاخبار، ج ۱، ص ۲۰۸.

 

·                     ۶- قول ثابت، ص ۴۱.</SPAN&gt ;

 

·                     ۷- لئالى الاخبار، ج ۳، ص ۳۵۷.

 

·                     ۸- ثواب الاعمال، ص ۲۲۳.

 

·                     ۹- مصابيح الدجى، ص ۱۰۱۱.

 

·                     ۱۰- سوره اعراف، آيه ۵۴.

 

·                     ۱۱- ثواب الاعمال، ص ۸۳.

 

·                     ۱۲- ثواب الاعمال، ص ۷۳.

 

·                     ۱۳- اصول كافى، ج ۶، ص ۲۰۷.

 

·     & amp;nbsp;               ۱۴- ثواب الاعمال، ص ۲۲۳.

 

·                     ۱۵- مصابيح الدّجى، ص ۱۰۱۲.

 

·                     ۱۶- اصول كافى، ج ۶، ص ۳۱۱.

 

·            &nbsp
;       
۱۷- فروع كافى، ج ۴، ص ۲۸۳.

 

·                     ۱۸- مكارم الاخلاق، ص ۲۴۵.

 

·                     ۱۹- مكارم الاخلاق، ص ۲۵۴.

 

·                     ۲۰- طرائف الحكم، ج ۲، ص ۲۱. تبيان و اولي جامعه مجازي تدبر در قرآن  کریم

 

http://entezar12.ir

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی.معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی.معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی. معجزات بزرگ آيت الكرسی.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید