ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

نشانه‌شناسی رنگ‌ها در قرآن بی‌نظیر است

نشانه‌شناسی رنگ‌ها در قرآن: «حبیب‌الله صادقی» نقاش و گرافیست در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) درباره نمایش آثارش در گالری ساربان، اظهار کرد: من در این مدت (۵ سال) نمایشگاه انفرادی نداشتم، ولی بارها در نمایشگاه‌های گروهی شرکت کرده‌ام. در این پنج سال اغلب وقت من به کارهای اجرایی و مدیریتی در حوزه هنرهای تجسمی معطوف شده بود و تلاش می‌کردم تا در حد توان به عرصه هنرهای تجسمی خدمت کنم و اینگونه نبود که از فضا دور بوده باشم.

وی افزود: بیشتر فعالیتم در پنج سال گذشته در حوزه کارهای پژوهشی و تحقیقی بوده و هم اینک نیز دو کتاب در دست تهیه دارم. همچنین به‌زودی مجموعه آثارم را چاپ خواهم کرد و در این مدت در حال جمع‌آوری آثار و نگارش رساله دکترا بودم که به‌زودی تحت عنوان «تجلی عالم خیال و نگار در نقاشی ایرانی» چاپ و منتشر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که نگاه قرآنی تا چه حد در کارهایش لحاظ می‌شود، گفت: من عاشق قرآن بوده و هستم، البته این افتخار را نیز پیدا کردم که در دوره سیزدهم معرفی خادمان قرآن به عنوان خادم این معجزه آسمانی انتخاب شوم. افتخاری بی‌پایان که مسولیت را برای من سنگین می‌کند تا قادر باشم در راستای عنوان جلیلی که من اعطا شده حرکت کنم.

صادقی ادامه داد:

کارهایی که در این نمایشگاه (ساربان) به نمایش گذشته‌ام از فضایی مثالی بهره می‌برد که در آن تجلی زیبایی، مبتنی بر این جمله «ان الله جمیل و یحب جمال» نمود پیدا می‌کند. در کلام دیگر من در این آثار سعی کردم مظهر جمالی خداوند را مطرح کنم؛ البته در آینده نزدیک دوست دارم مظهر کمالی خداوند را در کارهایم لحاظ کنم.

سرپرست سابق موزه هنرهای معاصر با اشاره به اینکه رویکرد هنر به قرآن باید هم به صورت مستقیم باشد، هم غیر مستقیم توضیح داد: من این افتخار را داشته‌ام که سه دوره جزو هیئت انتخاب و داوری جشنواره‌های قرآنی دانشجویان باشم، اما آنچه مشخص است باید برای اشاعه هنر قرآنی هم از روش مستقیم و غیر مستقیم سود برد تا فضا برای اشاعه هنر و فرهنگ قرآنی مهیا شود. در ضمن در چنین کارهایی باید تا حد امکان از رفتار گلخانه‌ای پرهیز کرد.

این نقاش درباره جایگاه رنگ در قرآن کریم گفت: قرآن و قصص آن از نشانه‌شناسی رنگ بی‌نظیر سود برده است. در ضمن تعابیر زیبایی از رنگ در آیه‌ها آمده تا رنگ الهی بیشتر متجلی شود.

این خادم قرآن تاکید کرد:

رنگ اصلی در کارهای من سفید است، چراکه در چرخه رنگ‌ها سفید دربردارنده تمامی رنگ‌هاست. البته باید بگویم که در قرآن رنگ‌های بسیاری است اما رنگ ذاتی قرآن سفید است.

وی با بیان اینکه نوع نگاه یک هنرمند شرقی با یک هنرمند غربی به طبیعت متفاوت است، افزود: نگاه یک هنرمند شرقی تفاوت‌های زیادی با نگاه یک هنرمند غربی دارد. در حقیقت هنرمندان غربی در آثارشان فضا را به سمت تجرید می‌برند، در حالیکه در آثار هنرمندان ایرانی، نسبت به طبیعت هم ذهنیت وجود دارد و هم عینیت. نوع نگاه ما ایرانیان به طبیعت نگاهی متعالی است.

صادقی با تاکید براینکه باورهای آرمانی‌اش در کارهایش لحاظ می‌شود، اذعان کرد:

در روند نو نقاشی‌ام به فضای مثالی روی آورده‌ام و با نگاهی مینویی به طبیعت، سعی می‌کنم نگاه معاصر و تجریدی‌تری نسبت به طبیعت پیرامون داشته باشم تا بتوانم آن را بازتاب دهم.

این هنرمند در پاسخ به سوال پایانی مبنی بر اینکه آیا هنر دینی قابل سنجش با معیارهای مادی است، گفت: ارزش و ماندگاری یک اثر هنری را اصالت آن کار مشخص می‌کند، و الا بزرگترین سرمایه و پول هم نمی‌تواند ضمانتی برای ماندگاری یک اثر باشد، هرچند باید این نکته را هم متذکر شوم که این گفته بدان معنا نیست که هنرمند برای کارش دستمزدی دریافت نکند.

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه -آموزش مجازی قران ونهج البلاغه

نشانه‌شناسی رنگ‌ها در قرآن
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید