ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

پاداش غذا دادن به مومن

فهرست مطالب

اهمیت غذا دادن به مومن


اطعام، از موارد مهم نیکی به دیگران است که در آیات قرآنی بر آن بسیار تأکید شده است و در وصف «ابرار» چنین آمده است:


آنان که غذای خود را با آنکه بدان نیاز دارند، به مسکین و یتیم و اسیر می‌دهند و [می‌گویند:] ما شما را برای خدا اطعام می‌کنیم و از شما پاداش و سپاسگزاری نمی‌خواهیم.


امام صادق (ع) از رسول خدا (ص) روایت کرده است: بهترین شما کسی است که اطعام کند و سلام را آشکار کند و در حالی که مردمان در خواب‌اند نماز بگزارد.


پاداش غذا دادن به مومن


حضرت رسول (ص) می‌فرماید: از موجبات مغفرت پروردگار، اطعام است.


امام صادق (ع) فرمود: هر کس با اطعام خود مؤمنی را سیر کند، احدی جز خدا پاداش اخروی او را نمی‌داند! نه فرشته مقرب الهی و نه پیامبر مرسل.


همچنین فرمود: هر کس مؤمن توانگری را غذا دهد پاداش او مانند آن است که برده‌ای از نسل اسماعیل را از قربانی شدن برهاند و هر کس مؤمن نیازمندی را طعام دهد برایش پاداشی برابر با آن است که یکصد برده از نسل اسماعیل را از قربانی شدن برهاند.


کیفر ترک غذا دادن به مومن


امام سجاد (ع) فرمود: هر کس با شکم سیر بخوابد در حالی که در نزدیکی او مؤمنی گرسنه باشد، خداوند متعال می‌فرماید: ای فرشتگانم! شما را بر این بن
ده گواه می‌گیرم که به وی فرمان دادم ولی نافرمانی کرد و از دیگری فرمان برد، او را به عملش وانهادم. به عزت و  جلالم سوگند هرگز او را نمی‌بخشم.


نکته: اطعام مؤمنان و یاری رساندن به آنان نباید مایه خواری و ذلت آنان شود؛ چنانکه در آداب سفر گذشت که حسین بن أبی علاء در سفر گروهی به مکه، با قصد خدمت به همسفران خود، در هر منزلی که توقف می‌کردند برایشان گوسفندی می‌کشت؛ ولی با اعتراض امام صادق (ع) روبه‌رو شد و آن حضرت فرمود: تو با این کار، مؤمنان را خوار کردی! چون برخی از آنان هم دوست داشتند کار تو را انجام دهند ولی توان مالی نداشتند و این، موجب شد که آنان نزد خود احساس خودکم‌بینی کنند.


سیراب کردن مؤمن


رسول اکرم (ص) فرمود: هر کس مؤمنی را که به آب دسترسی دارد، آب بنوشاند خدا در برابر هر جرعه‌ آب، ۷۰ هزار نیکی به او عطا فرماید و اگر به مومنی که به آب دسترسی ندارد آبی بنوشاند گویا ۱۰ برده از نسل اسماعیل (ع)  آزاد کرده است.


امام سجاد (س) فرمود: هر کس به مؤمن تشنه‌ای آبی بنوشاند خدا به وی در بهشت از نوشیدنی رحیق مختوم می‌نوشاند.


منبع : مفاتیح‌ الحیات آیت‌ الله جوادی آملی


http://shiaha.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید