ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین

امام کاظم و حکومت عباسیان

فهرست مطالب

پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین

 

 

اميرالمؤمنين على (عليه السلام) چهارمين پسر ابوطالب ، در حدود سى سال پس از واقعه فيل و بيست و سه سال پيش از هجرت در مكّه معظّمه ، از مادرى بزرگوار و باشخصيّت به نام فاطمه ، دختر اسد بن هشام بن عبدمناف روز جمعه سيزده رجب در كعبه به دنيا آمد.

 

على (عليه السلام) تا شش سالگى در خانه پدرش ابوطالب بود.
در اين تاريخ كه سنّ رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) از سى سال گذشته بود ؛ در مكّه قحطى و گرانى پيش آمد و اين امر سبب شد كه على (عليه السلام) به مدّت هفت سال در خانه پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) تا اوّل بعثت ، زندگى كند و در مكتب كمال و فضيلت آن حضرت تربيت شود.

 

اميرالمؤمنين در خطبه 192 نهج البلاغه مى فرمايد :
و من در پى او بودم چنانكه بچّه در پى مادرش ، هر روز براى من از خلق و خوى خويش نشانه هاى برپا مى داشت و مرا به پيروى آن مى گماشت.
بعد از آن كه محمّد (صلى الله عليه وآله وسلم) به پيامبرى مبعوث گرديد ، على(عليه السلام) نخستين مردى بود كه به او گرويد.
براى اوّلين بار ابوطالب پسر خود را ديد كه با پسرعموى خود مشغول نماز اند.
گفت : پسر جان چه كار مى كنى ؟
گفت : پدر ، من اسلام آورده ام و براى خدا با پسر عموى خويش نماز مى گزارم.
ابوطالب گفت : از وى جدا مشو كه البته تو را جز به خير و سعادت دعوت نكرده است.

 

ابن عبّاس مى گويد : نخستين كسى كه با رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) نماز گزارد ، على بود.
روز دوشنبه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) به مقام نبوّت برانگيخته شد و از روز سه شنبه على نماز خواند.
در سال سوم بعثت بعد از نزول آيه «وَ أَنْذِرْ عَشيرَتَكَ الاَْقربينَ» يعنى «خويشان نزديكتر خود را انذار كن» رسول خدا (صلى الله عليه وآله و سلم) بنى عبدالمطّلب را كه حدود چهل نفر بودند دعوت كرد و به آنها ناهار داد ، امّا آن روز نشد سخن بگويد ، روز ديگر آنها را دعوت كرد و بعد از صرف ناهار به آنها فرمود :
كدام يك از شما مرا يارى كرده و به من ايمان مى آ
ورد تا برادر و جانشين بعد از من باشد ، على (عليه السلام) برخاست و فرمود:
اى رسول خدا ! من حاضرم تو را در اين راه يارى دهم.
فرمود: بنشين.
آن گاه سخن خويش را تكرار كرد و كسى برنخاست و فقط على (عليه السلام) برخاست و فرمود : من آماده ام.
فرمود : بنشين.
بار سوم رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) سخن خود را تكرار كرد.
باز على (عليه السلام) برخاست و آمادگى خود را براى يارى و همراهى پيامبر اعلام كرد.
پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود :
«اين على ، برادر و وصىّ و وارث و جانشين من در ميان شما پس از من مى باشد.

 

بعد از سيزده سال دعوت رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) در مكّه ، مقدّمات هجرت آن حضرت به مدينه فراهم شد.
در شب هجرت ، پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) به على (عليه السلام) فرمود :
لازم است در بستر من بخوابى ، على(عليه السلام) در بستر رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) خوابيد و آن شب كه اوّل ربيع الاوّل سال چهاردهم بعثت بود ، ليلة المبيت ناميده مى شود و بر اساس روايات در همين شب آيه اى درباره على (عليه السلام) نازل شد.
چند شب پيش از هجرت ، شبى رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) ، همراه على (عليه السلام) به جانب كعبه حركت كردند.
پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) به على (عليه السلام) فرمود : روى شانه من سوار شو.
على (عليه السلام) روى شانه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) سوار شد و مقدارى از بت هاى كعبه را از جا كندند و درهم شكستند و آنگاه متوارى شدند تا قريش ندانند كه اين كار را چه كسى انجام داده است.

 

بعد از هجرت پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) ، على(عليه السلام) به فاصله سه روز بعد ، از آن كه امانت هاى رسول خدا را به صاحبانش داد ، همراه فواطم ، يعنى مادرش فاطمه بنت اسد و فاطمه دختر رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) و فاطمه دختر زبير و مسلمانانى كه تا آن روز موفّق به هجرت نشده بودند ، عازم مدينه گرديد.
وقتى وارد مدينه شد پاهايش مجروح شده بود ، رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) چون او را ديد از فداكارى آن حضرت قدردانى و تشكر كرد.

 

در سال اوّل هجرت كه پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) ميان مهاجر و انصار رابطه برادرى را برقرار ساخت به على(عليه السلام) فرمود : «أَنْتَ أَخي فِي الدُّنْيا وَ الاْخِرَةِ.» «تو در دنيا و آخرت برادر من هستى»
در سال دوم هجرت ، اميرالمؤمنين (عليه السلام) با فاطمه زهرا (عليها السلام) ازدواج كرد.

 

در رمضان سال دوم هجرت ، دو افتخار بزرگ نصيب على بن ابيطالب (عليه السلام) شد ، روز نيمه ماه رمضان سال دوم (يا سوم) خداوند ، امام حسن مجتبى (عليه السلام) را به على (عليه السلام) داد و در هفدهم ماه رمضان سال دوم ، جنگ بدر پيش آمد كه شجاعت و قهرم
انى اميرالمؤمنين (عليه السلام) زبانزد خاصّ و عامّ گرديد.

 

شيخ مفيد مى گويد : مسلمانان در جنگ بدر هفتاد نفر از كفّار را كشتند كه 36 نفر آنها را على (عليه السلام) به تنهايى كشت و در كشتن بقيّه هم ديگران را يارى نمود.

 

در شوّال سال سوم هجرت، غزوه معروف اُحُد پيش آمد. نام على (عليه السلام) در اين غزوه هم مانند «بدر» پرآوازه است.
در همين غزوه بود كه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) در باره على(عليه السلام) فرمود :
«همانا على از من است و من از اويم»
و در همين غزوه بود كه منادى در آسمان ندا كرد :
«لا سَيْفَ اِلاّ ذُوالْفَقارِ وَ لا فَتى اِلاّ عَلِىٌّ» «شمشيرى جز ذوالفقار و جوانمردى جز على نيست.»

 

در سال سوم (يا چهارم) هجرت بود كه خداوند متعال ، امام حسين(عليه السلام) را به اميرالمؤمنين عطا فرمود ، پسرى كه نُه نفر امام بر حقّ از نسل مبارك وى پديد آمدند.
در شوّال سال پنجم ، غزوه خندق (يا احزاب) پيش آمد و على (عليه السلام) در مقابل عمرو بن عبدود به مبارزه ايستاد ، رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود :
تمام ايمان كه على است در مقابل تمام شرك كه عمرو بن عبدود است به جنگ ايستاد.»
و نيز فرمود : مبارزه على در مقابل عمرو ، برتر از اعمال امّتم تا روز قيامت است.

 

در سال هفتم هجرت ، غزوه «خيبر» روى داد كه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود :
فردا اين پرچم را به دست كسى مى دهم كه خدا و رسولش را دوست مى دارد و خدا و رسولش هم او را دوست مى دارند و حمله كننده اى است كه گريزنده نيست و برنمى گردد تا خداوند به دست او فتح و پيروزى آوَرَد.

 

در سال هشتم هجرت ، در بيستم ماه رمضان ، رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) مكّه را فتح كرد و آخرين سنگر مستحكم بت پرستى را از ميان برداشت و به حسب بعضى از روايات اميرالمؤمنين على (عليه السلام) در روز فتح مكّه به افتخار پا نهادن روى شانه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) براى شكستن بتها نائل گرديد.

 

بعد از فتح مكّه غزوه «حنين» و سپس غزوه «طائف» پيش آمد و على (عليه السلام) همراه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) بود ، در غزوه حنين فقط نُه نفر از جمله اميرالمؤمنين با رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) باقى ماندند و ديگران گريختند.

 

در سال نهم هجرت ، غزوه تبوك پيش آمد و از 27 غزوه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) فقط در اين غزوه على (عليه السلام) همراه آن حضرت نبود ، چون پيغمبر او را به جانشينى خود در مدينه گذاشت و حديث معروف «منزلت» در همين باره است كه پيامبر اكرم به على (عليه السلام) فرمود :
آيا خشنود نيستى كه منزلت تو نسبت به من ، همانند منزلت هارون نسبت به موسى باشد ، جز آن كه پس از من پيامبرى نيست ؟

 

و در همين سال بود كه على (عليه السلام) دستور يافت تا آيات سوره برائت را از ابوبكر بگيرد و آنها را از طرف پيغمبر بر بت پرستان بخواند.

 


در سال دهم هجرت ، در پنجم ذى القعده ، پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) ، على(عليه السلام) را به يمن فرستاد تا مردم را به اسلام دعوت كند و بر اثر دعوت وى بسيارى از مردم به دين مبين اسلام درآمدند.
در همين سال بود كه قضيّه «غدير خم» پيش آمد كه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) در آن روز ضمن معرّفى اميرالمؤمنين به عنوان جانشين خود ، فرمود : «هر كه من رهبر اويم، اين على رهبر اوست.»
اين حديث را 110 نفر صحابى و 84 نفر از تابعين و 360 نفر از دانشمندان سُنّى از قرن دوم تا قرن سيزدهم هجرى روايت كرده اند.

 

در سال يازدهم هجرى ، رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) از دنيا رفت ، على(عليه السلام) مى گويد :
جان گرامى ات ميان سينه و گردنم از تن مفارقت نمود.
در حالى كه بنا به وصيّت نبى (صلى الله عليه وآله وسلم) وصىِّ او على(عليه السلام) مشغول غسل و كفن و دفن حضرتش بود ، «اصحاب سقيفه» در سقيفه بنى ساعده دست به نوعى كودتا زدند.
توطئه شومى كه آثار و عوارض آن تاريخ را سياه و سرنوشت مردم را تيره و تباه كرد و سنّت سيّئه اى پايه گذارى شد كه از آن پس در هر عصر و نسل در ظلمت شب ، بوزينگان اموى و عبّاسى يكى پس از ديگرى بر تخت جستند و رهبرى امّت اسلامى را به بازى گرفتند.
به عبارت ديگر آنچه در سقيفه اتفاق افتاد زيربناى خيانتى بزرگ و تاريخى به مسلمانان بود ، زيرا به تعبير فنّى كلمه ، با تقدّم «مفضول» بر «افضل» ، اصحاب سقيفه با تر دستى تمام در اين ماجرا پيروز شدند و اميرالمؤمنين (عليه السلام) را با آن همه سوابق درخشانِ جهاد و دانش و تقوا ، خانه نشين نمودند. و 25 سال تمام ، نه تنها حقِّ مسلّم على(عليه السلام) زيرپاى زر و زور و تزوير نهاده شد ، بلكه مهمتر آن كه حقِّ تمامى آحاد و افراد و ملّتى كه بايد زمامدارى عادل و آگاه بر آنها حكومت كند پايمال گرديد.

 

سرانجام همين نوع خلافت بود كه زمينه سلطه و حاكميّت بنى اميّه و سپس بنى عبّاس را فراهم ساخت و همين سنّت سَيِّـئَه تقدّمِ مفضول بر افضل بود كه بهانه اى به دست بهانه جويان داد تا «حقيقت» را فداى «مصلحت» نفسانى خويش كنند.
در دوران حكومت پنج ساله اميرالمؤمنين ، عواملى دست به دست هم داد و مانع اصلاحات و عدالتى كه على (عليه السلام) مى خواست شد. در اين مدّت ، وقت اميرالمؤمنين بيشتر صرف خنثى كردن توطئه ها و مبارزه با ناكثين ؛ يعنى پيمان شكنانى چون طلحه و زبير و قاسطين ؛ يعنى ستمگران و زورگويانى چون معاويه و پيروانش و مارقين ؛ يعنى خارج شوندگان از اطاعت على (عليه السلام) چون خوارج نهروان ، گرديد.

 

اميرالمؤمنين (عليه السلام) در تمام دوران عمر 63 ساله خود ، در حدّ اعلاى پاكى و تقوا ، درستى ، ايمان و اخلاص ، روى حساب «لا تَأخُذُهُ فِى اللّهِ لَوْمَةَلائِم» زندگى كرد و جز خدا هدفى نداشت و هر كارى كه مى كرد به خاطر خدا بود و اگر به پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) آن همه شيفته بود براى خدا بود. او غرق ايمان و اخلاص به خداى متعال بود.
او تمام عمرش را با طهارت و تقوا سپرى كرد و طيّب و طاهر و آراسته به تقوا خدا را ملاقات نمود ، در خانه خدا به دنيا آمد و در خانه خدا هم از دنيا رفت.
او به راستى دلباخته حقّ بود ، همان وقتى كه شمشير بر فرق مباركش رسيد فرمود : «فُزْتُ وَ رَبِّ الْكَعْبَةِ»
«به خداى كعبه رستگار شدم.» ش
هادت آن حضرت در شب 21 رمضان سال چهلم هجرى اتفاق افتاد.

 

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه
کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor
پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین. پرتویی از سیره و سیمای امیرالمومنین.
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید