ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

کشته اشک: خداوند مرا به خون غلتیده می خواهد

خداوند بلند مرتبه فرموده است: «آن کس که مرا طلب کند، مرا می یابد و آن کس که مرا یافت، من را می شناسد و آن کس که مرا شناخت، من را دوست می دارد و آن کس که مرا دوست داشت، به من عشق می ورزد و آن کس که به من عشق ورزید، من نیز به او عشق می ورزم و آن کس که من به او عشق ورزیدم، او را می کشم و آن کس را که من بکشم، خون بهای او بر من واجب است و آن کس که خون بهایش بر من واجب شد، پس خود من خون بهای او هستم.» (

 


وقتی این جملات عالی و والا را می شنویم و وقتی که امام حسین (علیه السلام) را آن چنان به خون غلتیده و مشتاق برای خداوند می یابیم، هیچ نتیجه ای نمی توانیم بگیریم جز آنکه: خداوند و حضرت سیدالشهداء (ع) براستی عاشق همدیگر بودند
.

این جمله از آنجایی پیدا می شود که در سخنان امام حسین (ع) پیش از حرکتشان به سمت کربلا، آمادگی برای شهادت و اطلاع ایشان از کشته شدن در دشت نینوا به چشم می خورد. در این مطلب، به آخرین سخنان امام حسین (ع) پیش از خروج از مکه اشاره می کنیم و در قسمتهای بعدی، منزلها و توقف گاه های امام حسین (ع) تا کربلا را برمیشمریم و وقایع مهم آن را بیان می کنیم؛ ان شاء الله.
 
همه می میریم؛ جز علی (ع)!


پس از فشار آوردن یزید برای اجبار امام حسین (ع) به بیعت، امام مجبور به مهاجرت به مکه شدند. پس از مدتی، یز
ید از حضور امام در مکه مطلع شد و جاسوسانی گمارد تا آن حضرت را در آن سرزمین به قتل برسانند
.

از سوی دیگر، مسلم بن عقیل (ع) پیش از آشکار شدن چهره ی کوفیان، نامه ای به امام نوشت و ایشان را از آمدن به کوفه مطمئن ساخت. امام حسین (ع) که از سویی نمی خواست خونش در سرزمین مقدس مکه ریخته شود و از سویی می بایست بخاطر وظایف امامت، به پاسخ مردم لبیک گوید، به سمت کوفه راه افتادند.
امام حسین (ع) در همان روزى (روز نهم ذى حجّه) که مسلم (ع) شهید شد از مکّه خارج گردید.


ابو محمّد واقدى و زراره بن صالح خلخ گفتند: ما سه روز قبل از خروج
امام حسین (ع) از مکّه، به محضر امام (ع) رسیدیم و عرض کردیم: «مردم کوفه سست عنصر و ضعیف النّفس هستند، دلهایشان با امام (ع) است ولى شمشیرهایشان به ضد امام (ع). [بنا بر این به طرف کوفه نروید]»


آن حضرت با دست خود به آسمان اشاره کردند، درهاى آسمان گشوده شدند، فرشتگان بسیارى که شماره آنها را جز خدا نمى ‏داند نازل شدند. آن گاه امام حسین (ع) به ما فرمودند: «اگر نزدیکى اشیاء به همدیگر (و تقدیر خداوند به نزدیک شدن به زمین کربلا) و به سرآمدن اجل ‏ها نبود، با این فرشتگان با دشمنان مى ‏جنگیدم، ولى من به یقین مى ‏دانم که قتلگاه من و اصحابم آنجا (کربلا) است، هیچ کدام از یارانم باقى نمى ‏مانند جز فرزندم على (امام سجّاد (ع)).» (۲)به خواست خدا به سوی شهادت می روم
در آخرین روزهای اقامت امام حسین (ع)، ایشان مردم را فراخواندند و آخرین سخنان را با آنان فرمودند:
«حمد و سپاس از آن خدا است و آنچه خدا خواهد، همان است، حول و نیرویى جز در اتکا به ذات پاک خدا نیست، و درود و سلام خدا بر رسولش محمّد (صلى اللَّه علیه و آله و سلم). خطر مرگ چون اثر گلوبند بر گردن دختران جوان، گریبانگیر فرزندان آدم است، و علاقه و ا
شتیاق من به ملاقات گذشتگانم همچون اشتیاق یعقوب به یوسف، بسیار است و در محل معیّنى که برایم انتخاب گشته (یعنى کربلا) به آن خواهم رسید
.

گویا مى ‏نگرم گرگهاى بیابان در زمینى بین نواویس و کربلا اعضاى بدنم را پاره پاره کرده اند، تا شکمهاى گرسنه خود را از من سیر کنند، و انبان هاى خالى خود را پر نمایند.
آرى! از روزى که مقدّر شده نمى ‏توان فرار کرد. رضایت خداى متعال، رضاى ما اهل بیت است، بر بلاى او صبر مى‏کنیم و او پاداش صابران را به ما مى ‏دهد.

پاره تن رسول خدا (ص) از او دور نمى ‏شود و در بهشت به او مى ‏پیوندد و باعث روشنى چشم او و انجام شدن وعده ‏اش مى ‏شود. هر کس آماده ی فداکارى و جانبازى در راه ما است و خویشتن را آماده ی مرگ نموده با ما کوچ کند، که من به خواست‏ خداوند متعال، صبح، کوچ مى‏ کنم.» (۳)
 
این است همان عشقی که امام (ع) را به جایی کشاند که حتی فرزند شیرخواره شان را فدای راه خداوند کردند. همانا سید الشهداء (ع) مردی است که شایسته است خداوند به ایشان چنین بگوید:
«ارجعی الی ربّک راضیهً مرضیهً» (۴) (به سوی پروردگارت بازگرد در حالی که تو از او راضی هستی و او از تو راضی است) (برای تفسیر آیه ن، ک به آیات حسینی: به سویم بازگرد!)


پی نوشت:


1. الجواهر السنیه، ص ۹۴ – بحارالانوار، ج ۶۷، ص ۲۵
۲
. غم نامه کربلا / ترجمه اللهوف على قتلى الطفوف، نشر مطهر، ص: ۸۵؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور ۳/۵
۳
. همان، ص ص ۸۷
۴
. فجر: ۲۷– ۳۰


پ.میعاد


http://mastoor.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید