ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

گورستانی در دل صحرا

یحیى بن هرثمه وزیر متوکّل عبّاسى حکایت می کند:

روزى خلیفه مرا احضار کرد و گفت : باید سیصد نفر همراه خود بردارى و از طریق کوفه، عازم شهر مدینه گردى و ابوالحسن، علىّ بن محمّد هادى را با عزّت و احترام به بغداد بیاورى .


من نیز دستور خلیفه را اطاعت کرده و پس از جمع آورى افراد به همراه امکانات لازم، حرکت کردیم .


در جمع افراد همراه، فرمانده حفاظتى – که مسؤ لیّت حفاظت اموال را داشت در مسیر راه، مرتّب با کاتب من که شیعه بود، درباره مسائل مختلف، بحث و مناظره داشت و من بر گفتگوى آن ها نظارت کامل داشتم
.


چون مقدار زیادى از راه را پیمودیم، فرمانده به کاتب گفت : آیا علىّ بن ابى طالب علیه السلام پیشواى شما، نگفته است :


هیچ زمینى خالى از قبر نیست و در هر گوشه اى از زمین، گورستانى از انسان ها وجود دارد؟


آیا در این بیابان خشک و بى آب و علف، چه کسى زندگى کرده است تا بمیرد و دفن شود؟<o:p& gt;


من به کاتب گفتم : به راستى، آیا علىّ بن ابى طالب علیه السلام چنین گفته است ؟!


پاسخ داد: بلى، صحیح است .


پس گفتم: در این سرزمین آثار گورستانى نمایان نیست و سپس شروع کردیم به خندیدن؛ و صحبت ها بر همین منوال ادامه یافت تا به شهر مدینه رسیدیم و به سمت منزل حضرت ابوالحسن، امام هادى علیه السلام روانه شدیم .


هنگامى که جلوى درب منزل رسیدیم، من تنها وارد شدم و نامه متوکّل را تحویل ایشان دادم .


حضرت پس از آن که نامه را گرفت، فرمود: مانعى نیست، تا فردا منتظر باشید.


چون فرداى آن روز خدمت ایشان رفتم – ضمن آن که فصل تابستان و هوا بسیار گرم بود &l t;/SPAN>دیدم خیّاطى درون اتاق حضرت مشغول خیّاطى لباس هاى ضخیم زمستانى است .


و تمام سعى و کوشش شما بر این باشد که تا همین امروز لباس ها دوخته و آماده گردد و فردا صبح در همین موقع آن ها را تحویل بده، سپس به من خطاب نمود و فرمود: اى یحیى! شما نیز کارهایتان را انجام دهید و امکانات لازم را براى خود آماده کنید، تا آن که فردا حرکت کنیم .


یحیى گوید: من از حضور ایشان بیرون رفتم و با خود گفتم : در فصل تابستان، هواى ب
ه این گرمى و حرارت، حضرت لباس زمستانى تهیّه مى نماید، مثل این که او از مسافرت و مسیر راه اطّلاعى ندارد؛ حال، تعجّب از شیعیان است که از چنین کسى پیروى مى کنند و او را امام خود مى دانند
.


فرداى آن روز هنگامى که آماده حرکت شدیم، حضرت به همراهان خود فرمود: تمام امکانات و لوازم مورد نیاز را بردارید و نیز پالتو و غیره را فراموش نکنید که مبادا در مسیر راه مشکلى پیش آید.


و سپس به من خطاب نمود و فرمود: اى یحیى! چنانچه آماده هستى، حرکت کنیم .


من بر تعجّبم افزوده شد که آن حضرت، پالتو و پوستین در این گرماى شدید براى چه به همراه مى آورد!؟


در بین راه چند نفر درباره سخن علىّ بن ابى طالب علیه السلام و گورستان مناظره داشتند، که ناگهان ابرى در آسمان پدیدار گشت و بالا آمد، به طورى که هوا تاریک گشت و صداى رعد و برق هاى وحشتناکى بین زمین و آسمان به گوش مى رسید، هوا یک مرتبه بسیار سرد شد که قابل تحمّل براى افراد نبود و در همین لحظات برف زمستانى همه جا را پوشاند.


امّا چون حضرت ابوالحسن، امام هادى علیه السلام و همراهانش لباس هاى گرم همراه داشتند و از قبل مهیّا بودند، پالتو و پوستین هاى خود را پوشیدند؛ و هیچ گونه
ناراحتى نداشتند
.


سپس آن حضرت دستور داد تا یک پالتو به من و نیز یک پالتو هم به کاتب دادند و هر دو پوشیدیم ؛ و به جهت سرماى شدید آن روز هشتاد نفر از نیروها و همراهان من هلاک شدند و مُردند.


هنگامى که ابرها کنار رفت و هوا به حالت عادى برگشت، حضرت هادى علیه السلام به من فرمود: اى یحیى! بگو: افرادى که هلاک شده اند، در همین مکان دفن شوند؛ و سپس افزود: خداوند متعال این چنین سرزمین ها را گورستان انسان ها مى گرداند.


گفتم : یاابن رسول اللّه! من به یگانگى خدا و نبوّت محمّد رسول اللّه صلى الله علیه و آله شهادت مى دهم ؛ و نیز اقرار مى نمایم که شماها خلیفه و حجّت خداوند بر روى زمین براى بندگان هستید؛ من تاکنون ایمان نداشتم ولى اکنون به برکت وجود شما ایمان آوردم و من نیز از شیعیان شما مى باشم .


 بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منبع: الخرائج و الجرائح ،ج ۱، ص ۳۹۳؛ الثّاقب فى المناقب، ص ۵۵۱، ح ۱۲؛ إثبات الهداه، ج ۳، ص ۳۷۴، ح ۳۸؛ مجموعه نفیسه، ص ۲۳۰؛ مدینه المعاجز، ج ۷، ص ۴۶۶، ح ۲۴۷۱ (نقل از کتاب «چهل داستان و چهل حدیث از امام هادی علیه السلام»، عبدالله صالحی).

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید