ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

10 ترفند جهت خنک نگه داشتن قطعات کامپیوتر

فهرست مطالب

یکی از مشکلات شایعی که به هنگام کار با کامپیوتر برای کاربران پیش می‏آید، گرم شدن بیش از حد قطعات سخت افزاری کامپیوتر است. این موضوع علاوه بر آسیب‏رسانی به سخت‏افزارها میتواند عمر آن‏ها را نیز کوتاه‏تر کند و حتی تأثیر منفی بر روی عملکرد نرم افزارهای در حال اجرا بگذارد. برای حل این مشکل، قصد داریم تا هم‏اکنون به معرفی ۱۰ ترفند کاربردی جهت خنک نگه‏داشتن قطعات کامپیوتر بپردازیم.


۱- اگر از کامپیوتر استفاده نمی کنید، حتمأ آن را خاموش کنید. این یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در مصرف برق و همچنین جلوگیری از تولید گرمای زیاد می باشد.


۲- پاورهای موثر در انرژی، در از بین رفتن انرژی زیاد که تبدیل به گرمای غیرقابل مصرف می شوند جلوگیری می کنند. آن دسته از پاورهایی که واقعا در انرژی موثرند، امروزه حتما دارای لیسانس ۸۰Plus می باشند. این مسئله باید در هنگام خرید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.


۳- در هنگام نصب خنک کننده CPU باید به این نکته توجه شود که میزان حساب شده این از خمیر سیلیکن (خمیر هادی گرما) در میان پردازشگر و رادیاتور فن ریخته شود. چرا که هنگام گرم شدن پردازشگر، انرژی زیادی نیز مصرف می شود.


۴- بهتر است کامپیوتر در مکان خنکی قرار داده شود. ارتباط مستقیم با نور آفتاب (ترفندستان) و یا هر منبع گرمایی دیگر مانند لامپ های هالوژن باعث گرمای بسیار زیاد کامپیوتر می شوند.


۵- کامپیوتر احتیاج به فضایی کافی برای گردش هوایی موثر می باشد. این مسئله علی الخصوص برای نوت بوک ها صدق می کند. توجه داشته باشید که به هیچ وجه کامپیوتر را بر روی متکا، پتو و یا هر چیزی که به گونه ای دریچه های هوا را مسدود کند قرار ندهید.


۶- کیس کامپیوتر و همچنین در صورت وجود، *****های هوا، باید به صورت منظم تمیز شوند تا از گرد و خاک بر روی کامپیوتر محافظت شود. جمع شدن گرد و خاک می تواند باعث ایزوله شدن قطعات الکترونیکی شده، مانع جریان هوا شده و اینگونه هواگیری را با دردسر مواجه کنند.


۷- یکی از مسائل مهم دیگر برای سیستم جریان هوای عالی و کافی می باشد. به همین علت هم مسئله زیر صدق می کند:
جلوگیری از ایجاد کابل های تو در تو، زیاد و به هم پیچیده در کیس سیستم.


برای این کار کافی است هر کدام از کابل ها را به کابل مورد نظر ارتباط داده و سپس آنها را از سیستم مدیریت کابل ها عبور داد.
۸- برای خنک نگه داشتن آن دسته از قطعاتی که در مسیر مستقیم جریان هوا نمی باشند، یک سیستم خنک کننده موثر و هدف دار بسیار مهم است.


۹- بهتر است به فکر یک خنک کننده آبی نیز برای پردازشگر خود باشید، چرا که هم سیستم خنک کننده اش بسیار عالی می باشد و هم صدایی کمتر از صدای خنک کننده های عاد
ی دارد.


۱۰- از آنجا که در نوت بوک ها، خنک کننده ها و دریچه ها کوچک تر می شوند، مسئله استفاده از سیستم خنک کننده مناسب بسیار مهم است. یک خنک کننده ماهرانه و متناسب می تواند عمر دستگاه و بدنه را تا چند سال افزایش بخشد. patoghu.com


http://linksfa.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید