ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

لزوم حفظ رویکرد جهانی در مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان

مسابقات بين‌المللی قرآن دانشجويان مسلمان

علی‌اکبر حنیفی، از پیشکسوتان قرآنی کشور، با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر تنها چند کشور در دنیا هستند که برگزاری مسابقات قرآن با عنوان بین‌المللی را در دستور کار خود قرار داده‌‌اند. الان در بین جوانان وقتی صحبت از ورزش می‌شود در تمام رشته‌های ورزشی و در تمام کشورها بلا‌استثنا مسابقاتی برای قهرمانی و نامدار شدن و پیشرفت و ترقی و کمال برگزار می‌شود که جا دارد در زمینه‌های قرآنی نیز چنین امری مهیا شود.

وی در ادامه افزود: بسیاری از کشورها به علت اینکه ماهیت اسلامی ندارند و یا اگر ماهیت اسلامی دارند به دلایلی همچون فقر و امثال آن از برگزاری مسابقات گسترده قرآن در سطح بین‌المللی و حتی داخلی امتناع می‌ورزند و لذا چند کشور محدود هستند که گاهی اوقات مسابقاتی را در رشته‌های بسیار محدودی در سطح بین‌المللی برگزار می‌کنند.

تبدیل شدن مسابقات قرآن ایران به نقطه امیدی برای جوانان سایر کشورها

این پیشکسوت قرآنی کشور تصریح کرد: خوشبختانه در کشور خودمان شاهد هستیم که مسابقات قرآن در رشته‌ها و سطوح مختلف به صورت عام یا خاص برگزار می‌شود. برگزاری این مسابقات در سطح ملی و بین‌المللی به یک نقطه امیدی برای همه کشورها تبدیل شده است، من خودم شاهد بوده‌ام که جوانان سایر کشورها با چه شور و شوقی خودشان را برای حضور در رقابت‌های قرآن در سطح بین‌المللی آماده می‌کنند.

علی اکبر حنیفی در ادامه با اشاره به لزوم انگیزه دادن مسابقات به جوانان برای تلاش بیشتر در زمینه قرآن، اظهار کرد: برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن ایجادکننده انگیزه برای جوانان کشورهای مختلف در راستای گرایش بیشتر به سمت قرآن است.

این فعال عرصه قرآن کشور افزود: گرایش به قرآن را بیشتر در جوانان کشورهایی مشاهده می‌کنیم که به دنبال حقایق ناب قرآن هستند، اما به دلیل اینکه در یک کشور غیر اسلامی زندگی می‌کنند راه‌های محدودی برای کسب این حقایق پیش‌رو دارند و یکی از این راه‌ها حضور در مسابقات بین‌المللی قرآن است.

نظم در برگزاری مسابقات میزان تأثیرگذاری آن را بالا می‌برد

وی در ادامه به تأثیرگذاری مسابقات قرآن بر جوانان و جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: به نظر من مسابقات بین‌المللی قرآن تأثیرگذاری بسیار زیادی بر روی جامعه هدف خود خواهد گذاشت، منتها اگر این مسابقات با نظم و انضباط خوبی برگزار شود و در هر دوره نیز همراه با نوآوری‌ها و ایده‌های جدیدی باشد تا باعث سرافرازی مکتب و کشورمان می‌شود. در واقع برگزاری مسابقات باید در هر دوره نسبت به دوره قبل به روز‌تر باشد.

این پیشکسوت قرآنی کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با ابراز گلایه از شکل برگزاری مسابقات قرآن به طور اعم در کشور گفت: حقیقتاً با برگزاری مسابقات قرآن با شرایطی که در حال حاضر شاهد برگزاری این قبیل مسابقات هستیم چندان موافق نیستم. همانطور که گفتم مسابقات قرآن باید در هر دوره همراه با پیشرفت، دستاورد و خروجی‌های مختص به خود باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه امیدوارم مسابقات قرآن دانشجویان مسلمان از حالت دو سالانه بودن خارج شود و هر سال شاهد برگزاری آن باشیم، گفت: یکی از مسابقاتی که همیشه من را به وجد می‌آورد مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان بوده است.

تلاش برای برگزاری سالانه مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان

حنیفی در ادامه افزود: من به این دلیل تأکید بر برگزاری مسابقات به صورت سالیانه دارم که برگزاری این مسابقات برای قشر جوان و دانشجو را نه تنها لازم بلکه ضروری می‌دانم. در واقع این مسابقات تغذیه معنوی بسیار مناسبی برای شرکت‌کنندگان در مسابقات است.

این پیشکسوت قرآنی کشور برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان را به شرطی موفق‌آمیز و تأثیرگذار دانست که همراه با تغییرات نسبت به ادوار گذشته باشد و در ادامه تصریح کرد: اگر در مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان به طور خاص و سایر مسابقات قرآن کشور به طور اعم تغییراتی را به وجود بیاوریم میزان تأثیرگذاری این مسابقات به مراتب بیشتر از گذشته خواهد بود.

لزوم افزایش رشته‌های مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان

علی‌اکبر حنیفی در ادامه با اشاره به لزوم تغییر در رشته‌های مسابقات قرآن برای بالا بردن سطح مسابقات گفت: برگزاری مسابقات قرآن بسیار تأثیرگذار خواهد بود منتها مواردی را که ما باید در این مسابقات مد نظر داشته باشیم این است که در وهله اول رشته‌های این مسابقات را افزایش دهیم و مسابقات را محدود به دو یا سه رشته نکنیم.

وی بحث دیگری را که برای موفقیت مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان لازم و ضروری دانست را در داشتن نگرش و رویکرد واقعاً جهانی به این مسابقات دانست و گفت: ما باید این مسابقات را با رویکرد واقعاً جهانی، بین‌المللی و اسلامی برگزار کنیم. ما باید انگیزه‌های ملی را در این قضیه به طور کلی فراموش کنیم.

این فعال عرصه قرآنی کشور تصریح کرد: ما باید به تمام افرادی که وارد مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان می‌شوند به یک چشم و با یک دید بنگریم و حق فقط به حقدار برسد. بحث دیگر اینکه از انجام دادن کارهای ملی در زمان برگزاری مسابقات مانند اینکه همه سخنرانان ایرانی باشند پرهیز کنیم. چه اشکالی دارد از یک فعال قرآنی بین‌المللی برای سخنرانی در مسابقات قرآن استفاده کنیم. متأسفانه در مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران نیز این اشکالات دیده می‌شود.

یادآور می‌شود، مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان هر دو سال یک بار توسط سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشجویان کشور برگزار می‌شود. تا کنون سه دوره از این مسابقات برگزار شده است و چهارمین دوره آن نیز ۲۲ الی ۲۵ شهریورماه سال جاری در تبریز برگزار خواهد شد.

: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید