ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

با گره های زندگی چه کنیم!

فهرست مطالب

در میان تمام مخلوقات تنها انسان است که مفتخر به هم صحبتی با آفریدگار مهربان است.نماز گذاردن افتخاری بس بزرگ است که خداوند به بندگان خداباورش عطا کرده است.نماز منشاء خیر و برکت های بسیاری برای مومنین است.


هیچ یک از اوامر الهی هم چون نماز مورد تاکید و سفارش خداوند و رسول اکرم و اهل بیت علیهم السلام واقع نشده است.


نماز، نماد و پرچم اسلام است و تفاوت میان کافر و مسلمان به حساب می آید.علمای وارسته و عارف شیعه که دل در گرو یار دارند به نماز عشق می ورزند و به هیچ کاری هم چون نماز اهمیت نمی دهند.آن چنان نماز برای علمای خداجویی هم چون آیت الله العظمی بهجت اهمیت دارد که این بندگان راه یافته به حرم دوست، هیچ کاری را مقدم بر نماز نمی دارند.


نماز دارای آثار پر خیر و برکت فراوان و بی بدیل برای انسان است.آثار سودمندی که برخی از آن ها دنیای ما را آباد می سازد و برخی دیگر به کار فردای قیامت ما می آید و ما را رهسپار بهشت برین می سازد.


یکی از آثار مهم نماز که شامل خال نمازگزاران واقعی می شود، بر طرف ساختن غم و اندوه از وجود ماست. غم و اندوه هایی که برخی مواقع زندگی را برای ما چنان تیره و تار می سازد که نمی دانیم باید به کدامین سو فرار کنیم.


انسان نمازگزار چون همدم و هم صحبت خالق هستی شده است هر گاه که دچار غم و درد و اندوه و مصیبتی شود به جای زانوی غم در بغل گرفتن با دو رکعت نماز حال زار خویش را بهبود می بخشد.


او که خدا را از جان و دل باور دارد و او را بهترین یار و یاور و رفیق و همدم و مونس می داند هرگاه روزگار عرصه را بر او تنگ نمود و زانو هایش زیر فشار طاقت فرسای مشکلات خم شد، به جای آن که غم و اندوه را هم نشین خود سازد ز جا بر می خیزد و از سر صدق و صفا وضویی می سازد و وارد خانه دوست می شود و از روی عشق و ادب رو به محبوب می نماید و دمی با او خلوت می کند و حال زار خود به او بازگو می نماید.


محبوب او که خالق اوست، او که رب اوست، او که حی مطلق است، او که قادر مطلق است، چون که بنده خاکسارش را دوست دارد از روی مهر و محبت گره از کار بسته بنده دردمندش بی منت و با لبخند باز می کند.


رییس مذهب بر حق جعفری امام صادق علیه السلام که بند بند بدنش مدح کن و ثنا خوان اله العالمین بود در کلامی نورانی درباره اثر نماز در زدودن غم و اندوه و از بین بردن استرس و اضطراب این گونه زیبا می فرمایند:


ما یمنع احدکم اذا دخل علیه غم من غموم الدنیا ان یتوضا ثم یدخل المسجد فیرکع رکعتین یدعو الله فیهما، اما سمعت الله تعالی یقول: «و استعبنوا بالصبر و الصلاة. ».چه مانعی دارد که چون یکی از شما غم و اندوهی از غم های دنیا بر او در آمد، وضو بگیرد و به مسجد برود و دو رکعت نماز بخواند و برای رفع اندوه خود خدا را بخواند، مگر نشنیده ای که خدا می فرماید: از صبر و نماز یاری بجویید. (1)


امیر المومنین علیه السلام در آن شب خزن و ماتم در آن شب جان سوز که جانشان از غم از دست دادن یار باوفایشان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بر لب آمده بود و زانوهایش تاب توان ایستادن نداشتند رو به سوی محبوب نمود و دو رکعت نماز خواند و پس از آن چون کوه ایستاد و یارش را تا خانه قبر بدرقه نمود.


ای بنده نماز کن که کارت این است در تنگ لحد مونس و یارت این است


سید جوانان اهل بهشت امام حسین علیه السلام در این راستا این گونه می فرمایند:


کان علی علیه السلام اذا هاله شی ء، فزع الی الصلاة، ثم تلی هذه الایة « واستعینوا بالصبر و الصلاة ».


هنگامی که برای امیر المومنین علیه السلام مشکی پیش می آمد، به نماز پناه می برد و آیه « از صبر و نماز یاری بجویید » را تلاوت می کرد. (2)


امیرالمومنین شاگرد راستین پیامبر اسلام است و از ایشان این گونه یاد گرفته است که باید در مشکلات پناه به نماز برد.


الرسول صلی ا… علیه و آله اذا اصاب اهله خصاصة: قولوا الی الصلاة و قال: بهذا امر ربی.


چون مشکلی به اهل خانواده می رسید (برای رفع آن) پیامبر می فرمودند:


برخیزید نماز (مستحبی) بخوانید، پس فرمود: این دستور خدای من است. (3)


 خیز که عاشقان به شب راز کنند گرد بر بام دوست پرواز کنند


هر جا که دری بود به شب در بندند الا در دوست که شب باز کنند.


بندگان خوب خدا می دانند که برای بر طرف نمودن مشکلات بزرگ باید به سراغ خدای بزرگ رفت و بهترین زمان برای دیدار با اول قدرت جهان، پروردگار عالمیان، وقت سحر است.


قال رسول الله صلی الله علیه و آله:


ایها الناس! ما من عبد الا و هو یضرب علیه حزائم معقودة فاذا ذهب ثلثا اللیل و بقی ثلثه، اتاه ملک فقال له: قم فاذکر الله فقد دنا الصبح، قال: فان هو تحرک و ذکر الله عنه عقده، و ان هو قام فتوضا و دخل فی الصلاة انحلت عند العقد کلهن، فیصبح حین یصبح قریر العین.


ای مردم ! هیچ کس از شما نیست مگر این که مشکلات هم چون کمر بندی او را محاصره کرده است. پس زمانی که دو سوم از شب گذشت و یک سوم آن باقی ماند ملکی بر او وارد می شود و به او می گوید: برخیز و ذکر خداوند بگوی که صبح نزدیک است.


اگر او حرکت کرد و ذکر خداوند گفت یک گره از گرفتاری هایش گشوده خواهد شد و اگر او برخاست و وضو گرفت و به نماز ایستاد، تمامی گره های گرفتاری از او گشوده می شود و صبح گاهان شادمان و با روشنی چشم از خواب بر می خیزد.(4)


پی نوشت ها:


1-جامع آیات و احادیث موضوعی نماز /ج1/ص103


2- جامع آیات و احادیث موضوعی نماز /ج1/ص107


3- جامع آیات و احادیث موضوعی نماز /ج2/ص119


4- جامع آیات و احادیث موضوعی نماز /ج2/ص199


منبع: جامع آیات و احادیث موضوعی نماز/عباس عزیزی /انتشارات نبوغ/چاپ دوم/قم/1375


تهیه وتولید: مهدی صدری-گروه حوزه علمیه تبیان


http://allah1.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید