ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام‏زمان ما نگران و ناظر ماست، از آنچه قلب رؤف او را مى‏آزارد دورى كنيم

فهرست مطالب

آيت‏اللّه‏ سيد محمدتقى حكيم


اول بايد به خود برسيم ببينيم چه هستيم، چه مى‏گوييم و چه مى‏كنيم ارتباط با خداو مردان خدا سعادتى مى‏خواهد و توفيقى. هرگز قلبى كه آكنده از محبت دنيا است با حق تعالى مرتبط نخواهد شد و هيچگاه با زبانى كه آلوده به معصيت است ذكر خداوند فراهم نخواهد شد و اگر بشود بى‏اثر خواهد بود. هيچ وقت دستى كه گناه كرده به سوى خداوند بلند نخواهد شد و اگر بشود بى‏نتيجه است. الطاف الهى و فيوضات انبياء و ائمه طاهرين صلوات‏اللّه‏ عليهم اجمعين هميشه و در هر حال آماد
ه و موجود است. ما بايد كارى كنيم كه قابل پذيرش آنها باشيم و سهمى از آنها به خود اختصاص دهيم.


امام‏زمان ما نگران و ناظر ماست، از آنچه قلب رؤف او را مى‏آزارد دورى كنيم، در آنچه او را مسرور مى‏كند كوشا باشيم. آن وقت كه طهارت و اخلاص در خود ايجاد كرديم دعا كنيم و نزديكى با حضرتش را از خداوند مسئلت نماييم و گرنه ارتباط با حضرتش آرزوئى مى‏شود كه هيچگاه بر آورده نخواهد شد.


در يك روز جمعه على عليه‏السلام خطبه بليغى خواند و درآخر آن فرمود : اى مردم هفت مصيبت بزرگ است كه ما بايد از آنها به خدا پناه ببريم : 1 – عالمى كه بلغزد 2 – عابدى كه در عبادت ملالت گيرد 3 – مؤمنى كه به تنگدستى افتد 4 – مورد اعتمادى كه در امانت خيانت كند 5 – بى‏نيازى كه فقير شود 6 – عزيزى كه ذليل شود 7 – فقيرى كه بيمار گردد. در اين اثنا مردى از ميان مردم ب
لند شد و گفت : اى اميرالمؤمنين ! راست گفتى تو راهنماى مائى هر وقت كه به ظلالت دچار شويم و نورى، هنگامى كه ظلمت ما را دريابد، ولى از شما سؤالى دارم مربوط به آيه قرآن كه خداوند مى‏فرمايد : «ادعونى استجب لكم»(1)، (بخوانيد مرا تا اجابت كنم شما را) چه شده كه ما دعا مى‏كنيم ولى دعا اجابت نمى‏شود على (ع) به پاسخ دادن اين مرد پرداخت و فرمود: در هشت مورد كردار شما بر خلاف گفتار شما در آمده است:


اول آنكه خدا را شناختيد و نسبت به او ايمان آورديد ولى عملا حق او را آن گونه كه برشما واجب كرده است ادا نكرديد. و شناخت شما فائده‏اى براى شما نداشت.


دوم آنكه به پيامبر خدا ايمان آورديد سپس با سنت او مخالفت ورزيديد و شريعت او را ميرانديد پس نتيجه ايمان شما چه شد؟


سوم آنكه كتابى كه خدا بر شما نازل كرده خوانديد ولى به آن عمل نكرديد. گفتيد: «سمعنا و اطعنا- شنيديم و اطاعت كرديم » سپس مخالفت كرديد.


چهارم آنكه به زبان گفتيد : از آتش دوزخ مى‏ترسيد ولى در هر زمان بواسطه معاصى كه انجام مى‏دهيد به سوى آن آتش مى‏شتابيد. پس ترس شما كجاست؟


پنچم آنكه گفتيد : راغب به بهشت هستيد ولى هميشه كارى مى‏كنيد كه شما را از بهشت دور مى‏كند. پس رغبت شما كجاست؟


ششم آنكه نعمت مولى (خدا) را مى‏خوريد و شكر او را بجا نمى‏آوريد.


هفتم آنكه خدا شما را به دشمنى با شيطان امر كرده و فرموده است :


هشتم آنكه عيوب مردم را هميشه مقابل ديدگان خود قرار مى‏دهيد و عيوب خود را ناديده مى‏گيريد. كسانى را سرزنش مى‏كنيد كه شما خودتان به سرزنش از آنها سزاوارتريد.


با اين ترتيب چه دعائى از شما مستجاب شود شما كه همه راهها را برخود بسته‏ايد پس بيائيد تقوا پيشه كنيد، كردار خود را اصلاح نمائيد، باطن خود را خالص گردانيد و امر به معروف و نهى از منكر كنيد تا خداوند دعاى شما را به اجابت برساند.(3)


از اين جهت علما و بزرگان كه از علائق مادى وارسته و به كمالات معنوى آراسته بوده‏اند از انوار پر فروغ امام عصر(عج) بهره گرفته‏اند.


آيت‏اللّه‏ آقا سيد على اصغر حكيم يكى از علماى بزرگ شوشتر و از نوادگان علامه محدث آقا سيد نعمت‏اللّه‏ جزايرى موقعى كه در «سامرا» خدمت آيت‏اللّه‏ ميرزاى بزرگ شيرازى مشغول تحصيل بود، مشكلى براى او پيش آمد. همسر وى يك شب خواب ديد كه ميرزاى شيرازى به او گفته است : براى رفع مشكلتان به امام‏زمان متوسل شويد. دو ركعت نماز بخوانيد و بعد از نماز به تعداد حروف ابجد «يا حجة‏القائم» اين جمله را بگوييد. اين بانوى مؤمنه خواب را براى همسر خود آقا سيد على اصغر نقل مى‏كند. آقا سيد على اصغر يك روز به نزد ميرزاى شيرازى مى‏رود و براى رفع مشكل خود از او كمك مى‏خواهد. ميرزا همين توسلى كه در خواب به همسر آقا سيد على اصغر مى‏گويد در بيدارى به خود سيد على اصغر مى‏گويد. آقا سيد على اصغر به اين دستور عمل مى‏كند و مشكل او رفع مى‏شود.(4)


 پى‏نوشتها:


1 – سوره غافر، آيه 60


2 – سوره فاطر ، آيه 6


3 – سفينه البحار ، ج 3، ص 57


4 – از اسرار خانوادگى خانواده حكيم


منبع: شمس ولايت

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید